پیشگیری و بیماریهاسلامت

شناسایی سلامتی بدن با کارکرد چشم

کارکرد چشم های انسان می توانند سرنخ هایی از وضعیت سلامت کلی ما عرضه کنند. بدون تردید، پیوسته باید به وضعیت چشم های خود توجه داشته باشید تا بیماری هایی مانند آب مروارید، آب سیاه، یا انحطاط ماکولا مشکل آفرین نشوند. اما چشم ها می توانند چیزهای بیشتری درمورد مشکلات جدی که در دیگر نقاط بدن دشکل گرفته اند را نمایان سازند.

چشم های انسان به سیستم عصبی مرکزی و هر چیز دیگری در بدن متصل می‌باشند. هرازگاهی، قسمتی از بدن که تحت تاثیر بیماری جای دارد می تواند چشم ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد. چنانچه نشانه هایی عجیب در چشم های خود مشاهده می کنید، توجه جدی به آنها داشته باشید. این نشانه ها می توانند زنگ هشداری درمورد بیماری هایی جدی باشند که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می کنیم.

نشانه های زنگ هشدار

کلسترول بالا

فرد مبتلا به کلسترول بالا می تواند از دست دادن موقت بینایی که هرازگاهی شکل می گیرد و از بین می رود را تجربه کند، همانند پرده ای که بسته و باز می شود. این نشانه ای از گرفتگی شریان کاروتید به واسطه تجمع پلاک و تلاش برای رساندن خون به چشم ها می‌باشد. ضمنا، ممکن است درد در ناحیه چشم، حلقه ای خاکستری در اطراف قرنیه، یا مشکل در تنظیم نور روشن را تجربه کنید. در تعدادی موارد، رسوب زرد رنگ کلسترول که به نام چربی پلک یا زانتلاسما شناخته می شود می تواند روی پلک ها یا گوشه های کاسه چشم پملاقات شود.

کارکرد چشم

غده تیروئید اندام پروانه ای شکل است که در گردن جای دارد و وظیفه کنترل تعدادی هورمون ها که به رشد و سوخت و ساز کمک می کنند را بر عهده دارد. چنانچه تیروئید کارکرد درستی نداشته باشد می تواند به شکل گیری تعدادی مشکلات منجر شود که هرازگاهی حاوی تورم عضلات چشم و فشردگی کاسه های چشم می شود. این شرایط می تواند بیرون زدگی و بزرگتر به نظر رسیدن چشم ها در مقایسه با حالت عادی را سبب می شود. ضمنا، ممکن است دوبینی را تجربه کنید.

کارکرد چشم

وضعیت کارکرد چشم ها

بیماری گریوز، یک اختلال خود ایمنی که تیروئید را تحت تاثیر قرار می دهد، می تواند جمع شدن پلک ها را سبب شود که در این شرایط نیز چشم ها بزرگتر از حالت عادی به نظر می رسند. چنانچه پلک ها به اندازه ای جمع شوند که قادر به بستن چشم های خود نباشید، ممکن است با خشکی چشم روبرو شوید زیرا پلک ها نمی توانند رطوبت را در چشم ها حفظ کنند.

دیابت

معاینه منظم چشم ها برای همه ما خوب است، اما چنانچه به بیماری دیابت مبتلا هستید یا با خطر بالای ابتلا به بیماری روبرو هستید، اهمیت این کار دو چندان می شود. دیابت می تواند ماکولا – قسمتی از شبکیه چشم که دید مرکزی را کنترل می کند را متورم سازد یا مایعات را در آن نگه دارد. در شرایطی که ممکن است بینایی خود را به طور کامل از دست ندهید، اما بدون تردید متوجه تغییر و وخیم تر شدن شرایط بینایی خود می شوید. افراد مبتلا به دیابت 40 درصد احتمال بیشتری دارد به آب سیاه و 60 درصد احتمال بیشتری دارد به آب مروارید مبتلا شوند و ضمنا باید مراقب ابتلا به رتینوپاتی دیابتی نیز باشند. رتینوپاتی دیابتی مجموعه ای از اختلالات است که بخش حساس به نور چشم را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند سبب مشکلاتی مانند تاری دید یا حتی پارگی شبکیه شود.

 

کارکرد چشم

وضعیت کارکرد چشم ها

سکته مغزی

از دست دادن ناگهانی بینایی می تواند نشانه ای از سکته مغزی قریب الوقوع یا رخ دادن آن باشد. به طور معمول، از دست دادن بینایی بنابراین سکته مغزی برای یکی از چشم ها رخ می دهد، اما می تواند دید هر دو چشم را نیز از بین ببرد. هرازگاهی سکته مغزی به اعصابی که چشم ها را حرکت می دهند آسیب وارد می کند که می تواند به دوبینی منجر شود.

کارکرد چشم

وضعیت کارکرد چشم ها

ضمنا، ممکن است سکته در یکی از چشم های خود را تجربه کنید. این شرایط به نام سکته شبکیه شناخته می شود و زمانی که رگ های خونی در شبکیه با پلاک ها مسدود می شوند، رخ می دهد. چنانچه به فشار خون بالا یا بیماری شریان کاروتید مبتلا باشید، احتمال سکته شبکیه افزایش می یابد.

میگرن شبکیه

نقاط خالی موقت در بینایی می تواند به معنای ابتلا به میگرن چشمی باشد. این نوع میگرن با نمونه سردرد میگرنی مانند نیست. میگرن شبکیه سبب شکل گیری نقاط خالی در دید می شود که اسکوتوما نامیده می شوند. نقاط خالی برای چند دقیقه طول می کشند و ممکن است احساس درد داشته یا نداشته باشید. ضمنا، ممکن است نورهای چشمک زن را مشاهده کنید، تاری دید داشته باشید، یا پیش یا بعد از نشانه های چشم دچار سردرد شوید. چنانچه این شرایط به طور مرتب رخ می دهد، مخصوصا چنانچه یک چشم را تحت تاثیر قرار می دهد، به چشم پزشک مراجعه کنید.

 

کارکرد چشم

وضعیت کارکرد چشم ها

 بیماری خود ایمنی

آیا افتادگی پلک دارید؟ این می تواند نشانه ای از یک اختلال خود ایمنی به نام میاستنی گراویس باشد که می تواند سبب ضعف عضلانی شده و باز نگه داشتن چشم ها را دشوار سازد. در همین حال، لوپوس و تعدادی انواع مشخص از ورم مفاصل می توانند به یووئیت، عفونت در لایه ای از چشم به نام یووئا شود. تغییر در بینایی هرازگاهی می تواند نشانه ای از ابتلا به بیماری ام اس باشد. چنانچه با کاهش بینایی در یک چشم طی یک بازه زمانی چند روزه یا چند هفته ای روبرو شدید و در اطراف چشم خود درد احساس می کنید، مخصوصا زمانی که آنها را حرکت می دهید، این می تواند از نخستین نشانه های ابتلا به بیماری ام اس باشد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا