پیشگیری و بیماریهاسلامت

علائم و عوارض جدی کمبود گوگرد در بدن + فواید و منابع

اهمیت گوگرد در بدن و اثرات کمبود آن

گوگرد سومین ماده معدنی مهم در بدن قلمداد می شود و مقام اول و دوم به کلسیم و فسفر اختصاص دارد. گوگرد را می توان در قسمت های مختلفی از بدن از جمله عضلات، پوست، استخوان ها و حتی مو مانند سایر ارگان های بدن یافت و ضمنا می تواند انعطاف پذیری پوست را نیز افزایش دهد و شکل و اندام شایسته‌ای را هدیه کند و کمبود گوگرد در بدن باعث آسیب به بافت ها می‌گردد.

منابع غذایی گوگرد

تعدادی فواید مهم گوگرد در سلامتی بدن

گوگرد نقش مهمی را در بدن ایفا می کند و برای ترکیبات پروتئینی بسیار مهم می باشد . گوگرد حاوی خواص آنتی اکسیدانی است و سلول ها را از آسیب حفظ خواهد کرد . از آنجایی که استفاده از گوگرد موجود در مواد غذایی امر مهمی است اما می توان از مکمل گوگرد نیز استفاده کرد. 

 رفع شوره سر

سازمان جهانی سلامت تایید کرده است که گوگرد می تواند در ازبین بردن شوره سر موثر باشد زیرا اغلب با سالیسیک اسید همراه می‌باشد. نتایج تحقیقات نشان می دهد شامپوهایی که حاوی گوگرد و سالیسیک اسید می‌باشند، کمتر باعث شوره سر می شوند. 

 پوکی استخوان

مکمل های گوگرد برای درمان پوکی استخوان مورد استفاده قرار می گیرد که بیشتر در مورد زانو و غضروف ها صدق می کند. 

 آلرژی ها

مکمل های گوگرد به تسکین مشکلات ناشی از آلرژی کمک می کنند. در مطالعات و تحقیقات انجام شده، نشان داده شده است که مصرف مکمل های گوگرد به مدت 30 روز علائم تنفسی راجع به آلرژی را از بین می برد که نست به دیگر گروه های درمانی پلاسبو تاثیر‌گذارتر می‌باشد. 

 گل سرخی

گوگرد می تواند درمان خوبی برای بیماری گل سرخی باشد. لوسیون ها و پاک کننده هایی که حاوی گوگرد می‌باشند، می توانند فواید درمانی گل سرخی را افزایش دهند. 

درمان گل سرخی

عوارض جانبی مکمل های گوگرد

هنوز هم مطالعات دقیقی در این باره انجام نشده است اما بعضی از افراد گزارش کرده اند که مکمل های گوگرد باعث ایجاد عوارضی از جمله سردرد، سرگیجه، حالت تهوع، اسهال در آن ها شده است . مصرف گوگرد و خوردن آن از راه مکمل کاملا امن و بدون خطر می‌باشد. البته چنانچه غلظت این مکمل ها بیشتر از 10 درصد نباشد. ضمنا باید مراقب بود که فردی اقدام به کارهای خود درمانی نکند و پیش از استفاده از هر نوع مکملی از جمله گوگرد با پزشک متخصص خود مشورت کند. پس حتما در مورد تاریخچه مصرف دارو با پزشک تان صحبت کرده و او را در جریان بگذارید. 

عوارض جدی کمبود گوگرد در بدن

چنانچه در این بخش از سلامت نمناک گفته ایم کمبود گوگرد در بدن عاملی برای ایجاد وضعیت های مختلفی مانند؛ چین و چروک، زخم، پوست آسیب دیده، نارسایی ریه ، سوزش مفصل و عضلات، دیابت ، میگرن، واکنش های آلرژیک ، عفونت، کلسترول بالا، آکنه ، آرتروز، شکنندگی ناخن و مو، افسردگی، کمبود حافظه، مشکلات گوارشی، قرمزی و دیر شفا پیدا کردن زخم خواهد بود . کمبود گوگرد ضمنا عاملی برای چاقی ، بیماری های قلبی، آلزایمر و خستگی مزمن می باشد و از سویی عاملی برای درد ، التهابات و اختلالات اسکلتی است . کمبود گوگرد در بدن ممکن است که باعث مقاومت به انسولین شود . البته این موارد تنها عوارض کمبود گوگرد در بدن نیستند.

سایر تاثیرات کمبود گوگرد در بدن عبارتند از:

پیشگیری از کارکرد طبیعی سلول ها

اکثر افراد مخصوصا افراد مسن نمی توانند از رژیم غذایی خود، به اندازه کافی گوگرد دریافت کنند. بدن، بدون گوگرد کافی نمی تواند سم های موجود در کبد را از بین ببرد و دفع کند. سلول ها بدون گوگرد کافی نمی توانند کارکرد مناسب و طبیعی داشته باشند زیرا ارگان و ساختار سلول ها از راه گوگرد محکم می شود. کمبود گوگرد ضمنا از اکسیژن رسانی جلوگیری می کند و باعث می شود که فعالیت مغز و سلول ها به خوبی انجام نشود. 

منابع غذایی گوگرد

راه تقویت و افزایش سطح گوگرد بدن بدون دارو

نوع رژیم غذایی که استفاده می کنید، در جذب گوگرد و افزایش آن بسیار مهم می‌باشد. به طور مثال چنانچه از رژیم غذایی با چربی کم استفاده کنید، گوگرد موجود در کلسترول که یک نوع گوگرد حیاتی در بدن است، از کبد به سیستم گوارشی تحویل داده می شود و پاتوژن تولید می کند. مصرف رژیم غذایی با میزان کربن کم با پروتئین کافی، گزینه بهتری درمورد مورد قبلی می باشد. جای گرفتن در معرض نور خورشید، سطح گوگرد را افزایش می ده، زیرا پوست ویتا‌مین د 3 را از نور خورشید دریافت می کند.

البته نکته اینجاست که خود گوگرد به تنهایی در بدن نمی تواند کاری را از پیش ببرد. گوگرد قسمتی از پروتئین موجود در بدن می باشد اما چنانچه بخواهیم که کمی خاص تر عمل کنیم، باید از مواد مغذی دیگر نیز استفاده کنیم.

آیا گوگرد برای سم زدایی مهم است؟

1. گوگرد به خوبی فعالیت های مهم آنزیم ها را در بدن منظم می کند و بنابراین خودش را به یک جزء حیاتی در بدن تبدیل کرده است که می تواند به خوبی کارکردهای بیولوژیکی و متابولیسمی انجام دهد که حاوی پاکسازی سموم بدن نیز می باشد.

2. گوگرد در تولید انرژی نیز نقش دارد و کارکرد انسولین را منظم می کند که هر دو عامل در سم زدایی بدن تاثیر‌گذار می باشند.

3. گوگرد در غشاهای سلولی وجود دارد که مواد مغذی وارد شده به سلول ها را کنترل کرده و مواد سمی را از آن ها خارج می سازد.

4. گوگرد ضمنا در از بین بردن مواد شیمیایی محیطی تاثیر‌گذار است زیرا به آن ها می چسبد. این مواد شیمیایی حاوی باریوم، جیوه و آلومینیوم می باشد.

5. گوگرد ضمنا کبد را پاکسازی می کند که راهی کلیدی و مهم برای پاکسازی دیگر اعضای بدن می‌باشد.

6. گوگرد ماده ای است که گلوتاتیون را می سازد که یک آنتی اکسیدان قوی می‌باشد. این آنتی اکسیدان ضمنا فعالیت آنتی اکسیدان های دیگر را نیز بهینه سازی می کند و در حقیقت سرپرست آنها قلمداد می شود.

 تمشک

چگونه گوگرد را از رژیم غذایی خود دریافت کنیم؟

بدن انسان در نگهداری و ذخیره گوگرد محدودیت دارد. هرگونه ماده اضافی و باقیمانده در بدن نیز از راه ادرار دفع می شود. رایج ترین منابع رژیمی گوگرد حاوی غذاهایی است که حاوی پروتئین است که حاوی آمینواسیدهای متیونین و سیتئین می باشد.

متیونین یک آمینواسید ضروری است که بدن خود توانایی ساختن آن را ندارد . بدن قادر است که سیستئین بسازد اما برای ساخت آن نیز، به اندازه کافی به گوگرد نیاز دارد.

گوگرد به تولید آنتی اکسیدان های مهم در بدن کمک می کند که به آن گلوتاتیون می گویند که سلول ها را از آسیب حفظ می کند. گوگرد ضمنا به تولید بافت های متصل کمک می کند که از مفصل ها مراقبت می کند. بدن بدون گوگرد کافی ممکن است که با درد مفصلی روبرو شود. گوگرد در مکمل های مختلف مثل کوندروئیتین سولفات و گلوکوزامین سولفات یافت می شود. بعضی از منابع گوگرد را می توان در پنیر، تخم مرغ ، ماهی، گندم، مارچوله، پیاز، سیر، گوشت قرمز و بنشن یافت.

مواد غذایی زیر نیز حاوی گوگرد می‌باشند:

  •  کاکائو
  •  تمشک
  •  زردآلو
  •  موز
  •  گریپ فروت
  •  انجیر
  •  آجیل
  •  جعفری

چنانچه پروتئین کافی ، میوه و سبزیجات مصرف کنید، پس نیازی به استفاده از مکمل گوگرد نخواهید داشت اما چنانچه رژیم غذایی تان ضعیف باشد، بنابراین با کمبود گوگرد روبرو خواهید شد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا