اخبار ایران و جهاناستانهاقم

غیرت دینی برخاسته از بصیرت/ همه در مقابل جنگ نرم به صحنه بیاییم – وب‌اینجاست


به نقل از خبرگزاری مهر، آیت‌الله سید محمد تلاشدی در خطبه‌های نماز جمعه ۲۴ دی‌ماه ۱۴۰۰ که در مصلی قدس قم برگزار شد، با اشاره به آیه ۳۸ سوره توبه عنوان کرد: این آیه زمانی نازل شد که مسلمانان به‌تازگی از جنگ طایف و سختی‌های آن فارغ شده بودند که به پیامبر (ص) خبر رسید، روم برای توسعه مناطق اسلامی به وحشت افتاده و نیت حمله به آن را دارد.

امام جمعه قم، ادامه داد: این جنگ با سایر جنگ‌ها متفاوت بود؛ زیرا جنگ‌های دیگر نزدیک مدینه بودند؛ اما تبوک که محل درگیری مسلمانان و رومیان بود از مدینه دور بود و از سویی هم مسلمانان آمادگی روحی و جسمی را نداشتند و از این جنگ شانه خالی می‌کردند که آیه ۳۸ سوره توبه نازل شد.

وی با بیان اینکه این آیه به مسلمانان یادآوری کرد که همه روزی می‌میرند؛ اما نباید با فرصت سوزی‌ها و دنیا دوستی نعمت‌های اخروی را از دست داد، افزود: مسلمانان با شنیدن این آیات آماده دفاع از اسلام شدند.

زمینه حرکت طلاب در قیام ۱۹ دی غیرت و بصیرت دینی بود

آیت‌الله تلاشدی در خطبه دوم عنوان کرد: به مسئله خودسازی در شرع تأکید شده است، اما مسئله اساسی شناخت خود و چیستی خود می‌باشد.

وی با اشاره به اینکه همه انحرافات بشر از این است که خودش را نمی‌شناسد، اظهار کرد: خود انسان همان جنبه انسانیت انسان است که با معرفت و بصیرت باید به آن دسترسی پیدا کرد.

تولیت حرم حضرت معصومه (س) با یادآوری سالروز شهادت شهدای مدافعان اسلام ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در زمینه قدرت تأثیرگذاری شهید نواب صفوی بیان کردند که اولین جرقه‌های انگیزش انقلابی اسلامی به‌واسطه نواب در من به وجود آمد و شکی ندارم که اولین آتش را در دل ما نواب روشن کرد.

وی با اشاره به قیام ۱۹ دی ۵۶ بیان کرد: زمینه قیام ۱۹ دی نخست بعد از شهادت آیت‌الله مصطفی خمینی رقم خورد که بعد از برگزاری مجالس ترحیم برای ایشان روزنامه اطلاعات در نوشته‌ای به امام خمینی (ره) توهین کرد و زمینه حرکت طلاب، فضلا و اساتید حوزه علمیه را که طبق غیرت و بصیرت دینی بود مهیا کرد.

وی افزود: طلاب نخست در منزل آیت‌الله نوری همدانی تجمع کردند و آنگاه در ۱۸ دی درس‌ها را تعطیل کردند و در منزل آیت‌الله گلپایگانی جمع شدند و به سمت منزل علامه طباطبایی حرکت کردند که آیت‌الله یزدی در آنجا سخنانی را بیان کردند سپس طلاب با آیت‌الله وحید خراسانی و آیت‌الله مکارم شیرازی ملاقات و گفت‌وگو کردند و دیگر اقشار نیز در ۱۹ دی به خیابان آمدند.

لحظه شناسی و حضور شجاعانه مردم در صحنه

تولیت حرم حضرت معصومه (س) ادامه داد: لحظه شناسی و حضور شجاعانه مردم در صحنه و میدان‌داری روحانیت به هدایت بزرگان و مراجع در دفاع از امام خمینی (ره) سنگ بنای پیروزی انقلاب اسلامی شد.

وی با اشاره به ملاقات مجازی رهبر معظم انقلاب با مردم قم اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب قیام ۱۹ دی مردم قم را نشان دهنده عمق اعتقاد دینی و غیرت دینی همراه با عقلانیت خواند و با اشاره به کینه آمریکا درمورد نظام برخاسته از اعتقادات ملت ایران فرمود باید با درک وظیفه کنونی با امید، وحدت و قدرت به سمت چشم‌انداز آینده حرکت کنیم.

خطیب نماز جمعه قم، اظهار کرد: ایشان امام خمینی (ره) را مظهر عامل غیرت دینی همراه با عقلانیت و خردمندانی دانستند و اضافه کردند آیت‌الله مصباح یزدی نیز هم در غیرت دینی در اوج بود و هم در عقلانیت یک فیلسوف واقعی بود.

وی، بیان کرد: کلیدواژه تحلیل رهبر معظم انقلاب از قیام ۱۹ دی با عنایت به مقتضیات زمان و الگو قرار دادن امام (ره) و شا‌گردد ایشان، آیت‌الله مصباح، عقلانیت و غیرت دینی بود؛ زیرا عقلانیت بدون غیرت دینی باعث محافظه‌کاری، سستی و کوتاه آمدن از انجام وظایف است، ضمنا غیرت دینی بدون عقلانیت هم منجر به جدایی از ولایت و افتادن در دامی که خوارج نهروان در َآن گرفتار شدند، می‌شود.

تعدادی تلاش می‌کنند غیرت دینی را بی‌منطقی و خشونت معرفی کنند

عضو مجلس خبرگان رهبری، گفت: تعدادی تلاش می‌کنند غیرت دینی را بی‌منطقی و خشونت معرفی کنند، اما حقیقت این است که غیرت دینی همراه با عقلانیت و برخاسته از بصیرت است و بصیرت هم شعبه‌ای از عقلانیت است ازاین رو غیرت دینی عامل نجات کشور و تبدیل تهدیدها به فرصت می‌باشد.

وی یادآور شد: هر جا مشکلات فرهنگی، ابتذال و بی‌عفتی وجود دارد یا ناشی از بی‌غیرت دینی است و یا ضعف برنامه‌ریزی و عقلانیت در مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن است؛ ازاین رو همه در مقابل جنگ نرم دشمن باید به صحنه بیاییم و چهره شهر خون و قیام را در تراز و شأن مردم ولایت مدار قم بازآرایی کنیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا