اخبار ایران و جهانسیاستمجلس

فیلم‌های منتشر شده از زندان اوین آرشیوی است – وب‌اینجاست

زمان مطالعه: 3 دقیقهعلی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر در توضیح بازدید امروز (یکشنبه ۷ شهریورماه) این کمیسیون از زندان اوین، گفت: در پی انتشار تصاویری از زندان اوین، پرو‌نده‌ای در کمیته قضائی و حقوقی کمیسیون اصل نود مجلس به عنوان نهاد نظارتی تشکیل داده شد و این فیلم‌ها مورد بازبینی دقیق جای گرفت، ضمن اینکه با نظر ریاست محترم مجلس و تشخیص اعضای کمیسیون بنا شد نظارت میدانی از زندان اوین انجام شود که امروز به همراه گروهی از اعضای کمیسیون و نمایندگان مردم تهران بازدید چند ساعته‌ای از زندان اوین داشتیم.

وی افزود: جلسه‌ای هم با مسئولان دستگاه قضائی، سازمان زندان‌ها و زندان اوین در حاشیه این بازدید تشکیل شد که موضوع به دقت مورد بررسی جای گرفت. آنچه که مسلم است اینکه این اتفاقات تلخ است و کام همه مردم را تلخ کرده است؛ هرچند این واقعه کمک کرده که این اشکال بروز پیدا کند. آنچه مسلم است، نقض کرامت انسانی گاهی ناشی از محدودیت‌ها است، همچون تعداد بیش از استاندارد زندانیان در ندامتگاه‌ها که سبب بروز مشکلاتی جهت حفظ کرامت انسانی زندانیان می‌گردد که در جای خود باید تمهیداتی اندیشید؛ اما گاهی این موضوع ناشی از رفتارهای غیرانسانی است که این بخش غیرقابل توجیه است، لذا مردم باید اطمینان پیدا کنند که اراده‌ای برای نقض کرامت انسانی زندانیان وجود ندارد.

[table id=2 /]

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس ادامه داد: سوءاستفاده بنا به اینکه اراده‌ای در نظام برای تضییع کرامت زندانی وجود دارد را به شیوه جدی مورد بررسی و بازرسی قرار دادیم. در این جلسه هم که در زندان اوین برگزار شد، تمامی فیلم‌ها مجدداً با حضور نمایندگان مجلس، کارشناسان قوه‌قضاییه و دادستانی کل و مسئولان ذی‌ربط مورد بررسی جای گرفت، تخلف تعدادی موارد برای ما محرز شد که حتماً باید با خاطیان برخورد شود.

خضریان با تأکید بر اینکه دفاع از حیثیت نظام جمهوری اسلامی برای ما یک امر ضروری است، گفت: بر همین اساس، ترک فعل تعدادی از مسئولان برای ما مسلم است و به همین دلیل برخورد قانونی با مسئولان خاطی مورد انتظار می‌باشد. از سمت دیگر مسئله آتی این است که فیلم‌هایی که منتشر، شده فیلم‌های آرشیوی بوده و ضمن اینکه گویا دسترسی به اصل دوربین‌ها انجام نشده است، ما آگاه شدیم این تخلفات در گذشتهً مورد توجه مسئولان مربوطه جای دارد و تعدادی از متخلفین به مراجع مربوطه منتقل شدند و با آنها نیز برخورد شده است، اما مواردی هم بود که یا اخیرا رخ داده بود و یا به دلایل مختلف مورد رسیدگی قرار نگرفته است، لذا تأکید شد این افراد به عنوان متخلف به مراجع مربوطه معرفی شوند.

وی در ادامه اظهار کرد: نتایج جمع‌بندی کمیته قضائی و حقوقی کمیسیون و در نهایت کمیسیون اصل نود را خدمت مردم اعلام خواهیم کرد. البته بهتر است بدانید آنچه که به شکل گسترده درمورد تضییع حقوق زندانیان یا خدشه‌دار شدن کرامت زندانیان در حال انتشار است، طبق نظارت میدانی و بررسی انجام شده چنین نیست و اتفاقات موردی بوده و تجمیعی از تخلفات آرشیوی که از سال‌های گذشته در آرشیو زندان ذخیره شده است، منتشر گردیده و اینگونه در فضای اجتماعی قلمداد شده است که همه این اتفاقات در یک زمان کوتاه صورت پذیرفته که خلاف واقعیت است، البته این موضوع از مواردی است که با عنایت به مبانی دینی و انقلابی ما حتی یک مورد هم زیاد است و همه کشور باید درمورد آن حساس باشند.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: بر همین اساس، تأکید کردیم برخورد نباید تنها با کسانی که این اقدامات را انجام دادند، معطوف شود و مسئولانی که در زمینه اصلاح پروسهها و ساختارها کوتاهی داشتند که ضعف آنها اجازه اتفاق این اقدامات به صورت موردی را داده باید برخورد شود.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا