0 تکنولوژیکجارو

لیست تله کابین های معروف ایران که حتما باید سوار شوید

زمان مطالعه: 9 دقیقه


تله کابین توچال، نمک آبرود، رامسر، احرار لاهیجان، حیران، گنج نامه، صفه و عینالی از معروف‌ترین تله کابین های ایران قلمداد می‌شود.

تله کابین‌ سواری یکی از تفریحات هیجان‌انگیز و مفرحی است که با کمک آن می‌توان به میان طبیعت رفت و در ارتفاعات، از تماشای مناظر و چشم‌اندازهای بی‌مانند لذت برد. با استفاده از تله کابین و در حالی که در اتاقکی فلزی راحت نشسته‌اید، سفری کوتاه و خاطره‌انگیز را تجربه خواهید کرد و از میان کوهستان، جنگل و مه عبور می‌کنید.

[table id=2 /]

در مناطق مختلف کشور از جمله تهران، مازندران، همدان و تبریز امکان تله کابین سواری وجود دارد. تله کابین توچال به‌عنوان اولین تله کابین ایران، تله کابین نمک آبرود، رامسر، لاهیجان و تله کابین عینالی یا عون بین علی از جمله تله کابین های مشهور ایران قلمداد می‌شوند.

در این مقاله نیت داریم به معرفی معروف‌ترین تله‌کابین‌های ایران و خصوصیات آن‌ها بپردازیم. با ما همراه باشید.

با تله کابین های ایران آشنا شوید:

تله کابین توچال

تله کابین توچال

منبع عکس: سایت تله کابین توچال

تله کابین توچال، اولین تله کابین ایران قلمداد می‌شود

تله کابین توچال، اولین و قدیمی‌ترین تله کابین‌ ایران است که در کله تفریحی-ورزشی توچال جای دارد. پروژه ساخت این تله کابین در سال ۱۳۵۳ از طریق دو شرکت فرانسوی پوما و شرکت اتریشی دوپل مایر آغاز و در سال ۱۳۵۷ به پایان رسید. بعد از انقلاب اسلامی نیز تکمیل و توسعه تله کابین توچال از طریق مهندسان ایرانی ادامه پیدا کرد و خط سه تله‌ کابین از ایستگاه پنج تا هفت ساخته شد.

تله‌کابین توچال با طول مسیر رفت و برگشت ۱۵ کیلومتر که حدود ۸۰ دقیقه طول می‌کشد؛ یکی از طولانی‌ترین خطوط کابلراه جهان قلمداد می‌شود. این تله کابین حاوی سه خط کابلراه است که به ایستگاه‌های دو، پنج و هفت (قله) منتهی می‌شود. بیشتر کابین‌های تله‌کابین توچال متعلق به شرکت فرانسوی پوما است و از سال ۱۳۹۴ کابین تولید داخل کشور در خط سه به کار گرفته شده می‌باشد.

ایستگاه اول تله کابین توچال در بام تهران جای دارد و مسافران را از ارتفاع ۱,۹۰۰ متری از سطح دریا به ایستگاه هفت در ارتفاع ۳۶۸۰ متری می‌برد. ایستگاه‌های دو و پنج تله کابین توچال حاوی رستوران و تفرجگاه می‌باشد. ایستگاه هفت نیز پیست اسکی و محل قرارگیری هتل توچال می‌باشد.

مجموعه توچال به غیر از تله کابین امکانات تفریحی و ورزشی متنوعی دیگر چون سورتمه، سه خط تله‌سیژ، یک خط تله اسکی، باشگاه تیراندازی، باشگاه و مدرسه تنیس، باشگاه بیلیارد، پیست اسکی و جاده سلامتی به طول دو متر دارد.

قمیت بلیط تله کابین توچال

تله‌کابین یک به دو (رفت و برگشت): ۳۵ هزار تومان

تله‌کابین یک به پنج (رفت و برگشت): ۶۵ هزارتومان

تله‌کابین یک به هفت (رفت و برگشت): ۹۵ هزار تومان

تله کابین نمک آبرود

تله کابین نمک آبرود

عکاس: محسن ایمانی

تله کابین نمک آبرود، یکی از با امنیت‌ترین تله کابین‌ های ایران است

تله کابین نمک آبرود، یکی از امن‌ترین تله کابین های ایران قلمداد می‌شود که تاکنون حادثه‌ای در آن رخ نداده می‌باشد. برای امنیت بیشتر خطوط این تله كابين هر روز بازبينی می‌شود. در زمان قطعی برق یک دستگاه ژنراتور و یک موتور اضطراری، عملیات تخليه خط را انجام می‌دهد و سيستم‌های تله کابین به شیوه اتوماتیک مشکلات را رديابی می‌کنند، به همین دلیل این تله کابین از امنیت کافی برخوردار می‌باشد. 

تله کابین نمک آبرود حاوی دو خط می‌باشد. خط شماره یک ۴۲ كابين چهار نفره دارد كه با سرعت سه متر بر ثانيه، مسير ۲,۱۰۰ متری را در كمتر از ۱۵ دقيقه طی می‌كند و به بالای قله مدوبن منتهی می‌شود. این قله با آب‌وهوای مطبوع و دلپذیر و امکانات رفاهی محیطی دلنشین را گردشگران مهیا کرده می‌باشد.

خط دو تله کابین نمک آبرود ۱,۷۰۰ متر طول دارد و سرعت آن ۶ متر ثانیه می‌باشد. این خط ۳۵ کابین فایبر گلاس ۶ نفره دارد. خط دو به قله بکر و تماشایی «دیوحمام» منتهی می‌شود. این قله در ارتفاع ۷۰۰ متری از سطح دریا جای دارد و حاوی غارهای طبیعی، چشم‌انداز دیدنی، امکانات رفاهی و بهداشتی می‌باشد.

تله کابین رامسر

مسیر تله کابین رامسر

منبع عکس: سایت تله کابین رامسر

تله کابین رامسیر از جمله تله کابین‌ های ایران است که در کله تفریحی-گردشگری بام سبز رامسر جای دارد و در سال ۱۳۸۷ راه‌اندازی شده می‌باشد. طراحی و ساخت تله کابین رامسر از طریق شرکت دوپل مایر انجام شده می‌باشد. این تله کابین از ۱۶ دکل، چهار کیلومتر کابل فولادی یک پارچه و ۵۴ کابین تشکیل شده می‌باشد.

تله کابین رامسر، یکی از زیباترین خطوط انتقالی کابلی-گردشگری ایران است

تله کابین رامسر با سرعت سه متر بر ثانیه مسیر دو کیلومتری منتهی به قله ایل میلی در ۱۲ دقیقه طی می‌کند. این مسیر از چشم‌انداز فوق‌العاده زیبایی برخوردار است و یکی از زیباترین خطوط انتقالی کابلی گردشگری ایران محسوب می‌شود. این خط از ساختمان ساحلی بام سبز شروع می‌شود و از جاده ساحلی، شهربازی، پیست اتومبیل، مزرعه‌های سبز چای، باغ‌های پرتقال و از جنگل مه گرفته عبور می‌کند و در نهایت به بلندای قله می‌رسد. در اینجا بازی‌های هیجان‌انگیز و مفرحی در انتظارتان می‌باشد.

در کله بام سبز افزون بر تله کابین امکاتات رفاهی و تفریحی متنوه دیگری نیز دارد. شهربازی، پیست‌های ورزشی کارتینگ، پیست ATV ، زمین بازی استاندارد، پینت بال، سینمای ۶ آتی از بازی‌های مهیج این مجموعه می‌باشد. آب‌نمای موزیکال، رستوران، کافی‌شاپ، تالار و پارک زیبای کوهستانی نیز از دیگر امکانات بام سبز قلمداد می‌شود.

تله کابین احرار لاهیجان

تله کابین لاهیجان

منبع عکس: سایت تله کابین احرار لاهیجان

تله کابین لاهیجان اولین تله کابین گیلان است

تله كابين احرار لاهيجان يكی از تله كابين های مدرن ايران و اولین تله کابین استان گیلان قلمداد می‌شود که در کله بام سبز لاهیجان واقع می‌باشد. از مزايای این تله كابين نزديكی به مركز استان، عدم محدوديت زمانی برای برگشت و ارتفاع مناسب است که چشم‌انداز زیبایی به استخر لاهيجان و شهر دارد.

تله کابین احرار لاهیجان حاوی سيستم كششی هيدروليک، كنترل كاملا خودكار، سيستم چشمی تنظيم حركت و اندازه‌گيری فاصله بين كابين‌ها، دفيوز چک كننده جای گرفتن صحيح كابل روی دكل، يک موتور، سه سيستم اضطراری مجزا از برق در صورت بروز مشكل و ژنراتور برق اضطراری می‌باشد.

تله کابین احرار ۳۳ کابین ۶ نفره و دو ایستگاه دارد. ایستگاه اول از بام سبز شروع می‌شود و با طی کردن مسیر ۱,۵۰۰ متری در طی ۲۰ دقیقه به ایستگاه دوم که تاج خروس دارد منتهی می‌شود. در تاج خروس می‌توانید از غرفه‌های صنایع‌دستی خرید کنید. ایستگاه دوم نیز از بام سبز به کوه فلاح خیر می‌رود. در این ایستگاه امکاناتی چون کافی‌شاپ وجود دارد.

در کله بام سبز در کنار تله کابین امکانات رفاهی و تفریحی چون رستوران، شهربازی و کافی‌شاپ دارد.

تله کابین حیران

تله کابین حیران

منبع عکس: نامشخص

تله کابین حیران، بزرگ‌ترین تله کابین شمال غرب ایران است

تله کابین حیران بزرگ‌ترین تله کابین شمال غرب کشور قلمداد می‌شود. این تله کابین که در سال ۱۳۹۰ افتتاح شده و در دهکده گردشگری حیران در حد فاصل آستارا با نمین اردبیل واقع می‌باشد. طول تله کابین حیران ۱,۵۰۰ متر و سرعت آن هفت متر در ثانیه است که کل مسیر را در هشت دقیقه طی می‌کند. تله کابین حیران همچینن ۳۳ کابین ۶ نفره دارد که در هر رفت و برگشت ۱۲۰ مسافر را جابه‌جا می‌کند.

تله کابین حیران به‌دلیل قرارگرفتن در منطقه مرزی و زیبا از چشم‌انداز فوق‌العاده‌ای برخوردار می‌باشد. این تله كابين از طرف شرق به دريای خزر، شهر آستارا و بلندی‌های حيران، از طرف غرب و جنوب به جنگل‌های زيبای فندقلو و از سمت شمال نيز به شهرهای مرزی جمهوری آذربايجان مشرف می‌باشد. این خط از جاده آستارا به اردبيل در منطقه حيران آغاز شده و وارد جنگل فندقلو اردبیل می‌شود. طی مسیر مناظر بی‌مانند و بی‌بدیلی پیش روی شما خواهد بود.

دهکده گردشگری حیران افزون بر تله کابین امکانات رفاهی و تفریحی متنوعی در اختیار گردشگران قرار می‌دهد. هتل، رستوران، سورتمه، زیپ لاین، کارتینگ و استخر آبی از دیگر امکانات این مجموعه می‌باشد.

تله کابین گنج ‌نامه

تله کابین گنج نامه

منبع عکس: خبرگزاری ایرنا

تله کابین دهکده گردشگری گنج نامه یکی از سازه‌های منحصربه‌فرد در غرب کشور است که در سال ۱۳۸۰ از طریق مهندسان آلمانی آغاز شد و در سال ۱۳۸۷ به بهره‌برداری رسید. این تله کابین به‌دلیل داشتن سیستم دبل چک امن‌ترین تله کابین ایران قلمداد می‌شود و در صورت بروز هرگونه حادثه‌ایی امکان سقوط کابین در حد صفر می‌باشد.

تله کابین گنج نامه، تنها تله کابین حاوی فراز و فرود در ایران است

تله کابین گنج نامه تنها تله کابین حاوی فراز و فرود در کشور می‌باشد. طول رفت و برگشت این تله کابین ۳,۴۰۰ متر، اختلاف ارتفاع آن ۸۰۰ متر و حاوی ۱۷ پایه و ۳۵ کابین می‌باشد. طبق شرایط آب و هوایی و تعداد مسافر امکان افزایش یا کاهش کابین‌ها وجود دارد. این تله‌کابین از دهکده گنج نامه به‌سمت منطقه میشان یکی از ارتفاعات سرسبز کوه الوند امتداد دارد. این مسیر ۱۵ دقیقه طول می‌کشد و سرعت آن با عنایت به سرعت باد متغیر می‌باشد. زمانی که سرعت باد بیشتر از ۴۰ کیلومتر بر ساعت باشد، سوار شدن مسافر متوقف و در صورت وجود مسافر در مسیر زمان رفت و برگشت طولانی‌تر می‌شود.

در دهکده تفریحی گنج نامه افزون بر تله کابین، امکاناتی چون سورتمه ریلی، اسنومبیل، تله‌سیژ، آبگیر ماهی‌گیری، شهربازی، سینما پنج آتی، بانجی جامپینگ و سوئیت اقامتی وجود دارد. آبشار گنج نامه و کتیبه‌های تاریخی از دیدنی‌های گنج نامه می‌باشد.

تله کابین صفه

تله کابین صفه

منبع عکس: سایت شرکت توسعه گردشگري سپاهان

مجموعه تفریحی کوه صفه یکی از مکان‌های تفریحی اصفهان است که امکانات رفاهی و سرگرمی متنوعی در خود جای داده می‌باشد. زیپ‌لاین، پل‌ معلق، شهربازی، سینما هفت آتی، تله‌سی‌یژ، سکو پرش، کارتینگ، بولینگ، بیلیارد و تله کابین از جمله تفریحات کوه این مجموعه می‌باشد.

تله کابین صفه دو خط دارد که مسیر خط اول از کنار بولینگ صفه آغاز و به ایستگاه گردنه باد می‌رسد. طول این خط ۱,۸۵۰ متر و در طی مسیر مناظر چشم‌نوازی از کوهستان صفه، بام اصفهان و شهر را تماشا خواهید کرد. خط دوم نیز ۸۰۰ متر طول دارد و نقطه شروع آن ایستگاه گردنه باد است و به بلندای قله کوه صفه قلعه تاریخی شاه دژ منتهی می‌شود.

قیمت بلیط تله کابین صفه

بلیط دو طرفه تله‌کابین خط یک: ۵۲ هزار تومان

بلیط یک طرفه تله‌کابین خط یک: ۳۰ هزار تومان

بلیط دو طرفه تله‌کابین خط دو: ۴۶ هزار تومان

بلیط یک طرفه تله کابین خط دو: ۱۲ هزار تومان

تله کابین عینالی

تله کابین عینالی

منبع عکس: سایت بیتا تبریز

تله کابین مجموعه عون بن علی طولانی‌ترین پرشیب‌ترین تله کابین کشور است

تله کابین عینالی یا عون بن ابن علی طولانی‌ترین و پر شیب‌ترین تله کابین ایران می‌باشد. این تله کابین در ارتفاعات شمالی تبریز، در دامنه کوه سرخاب به نام عون بن علی و در منطقه توریستی و تفریحی کوه عون بن علی واقع می‌باشد. این منطقه به بام تبریز معروف است و دسترسی به بالای آن با خودرو و تله کابین امکان‌پذیر می‌باشد.

تله کابین عینالی سه فاز دارد که فاز اول آن در سال ۱۳۸۹ افتتاح شده و دو فاز دیگر فعلا به اتمام نرسیده می‌باشد. طول این فاز ۱,۴۵۰ متر، طول شیب‌دار آن ۱,۴۸۰ متر و متوسط تغییر ارتفاع نیز ۲۶۱ متر می‌باشد. فاز اول این تله کابین از دامنه‌های کوه تا بقعه عون بن علی امتداد دارد.  در طی این مسیر چشم‌انداز زیبایی از تبریز پیش روی شما می‌باشد. بالای کوه نیز امکاناتی چون رستوران و کافه وجود دارد.

پرسش‌های متداول

معروف‌ترین تله کابین های ایران کدامند؟

تله کابین توچال به‌عنوان اولین تله کابین ایران، تله کابین نمک آبرود، رامسر، لاهیجان و تله کابین عینالی یا عون بین علی از جمله تله کابین های مشهور ایران قلمداد می‌شوند.

کدام استان‌های ایران تله‌کابین دارند؟

در استان‌های تهران، مازندران، همدان و تبریز امکان تله کابین سواری وجود دارد.

قدیمی‌ترین تله کابین‌ ایران کدام است؟

تله کابین توچال، اولین و قدیمی‌ترین تله کابین‌ ایران است که در کله تفریحی-ورزشی توچال جای دارد.

طولانی‌ترین تله‌کابین ایران کدام است؟

تله کابین عینالی یا عون بن ابن علی طولانی‌ترین و پر شیب‌ترین تله کابین ایران است که در ارتفاعات شمالی تبریز، در دامنه کوه سرخاب جای دارد.

عکس کاور: سایت تله کابین رامسر

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا