اخبار ایران و جهاناقتصاداقتصاد ایران

مبادلات تجاری ایران و افغانستان به حالت عادی بازگشت – وب‌اینجاست

زمان مطالعه: 2 دقیقهبه نقل از خبرگزاری مهر به نقل از گمرک، سید روح الله لطیفی راجع به آخرین وضعیت مرزهای مشترک ایران و افغانستان و تجارت دو کشور گفت: با عنایت به درگیری‌های اخیر در کشور افغانستان و کاهش ۱۵ درصدی وزن تجارت ایران و افغانستان هَم‌اکنون آخرین آمارها حاکی از آن است که تا ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ تجارت ایران و افغانستان به حدود هزار و ۳۰۰ کامیون در روز رسیده می‌باشد.

وی افزود: بیش از ۵۰۰ کامیون در مرز ماهیرود و حدود ۶۰۰ کامیون در مرز دوغارون و ۱۸۵ کامیون در مرز میلک تردد داشتند که در مرز میلک ۹۷ کامیون ورودی از افغانستان و ۸۸ کامیون خروجی بوده که از این تعداد ۲۲ کامیون حاوی محموله صادراتی، ۱۵ کامیون محموله ترانزیتی، ۱۷ کامیون سیمان، ۳۳ کامیون حاوی تانکر و ۵ کامیون مرجوعی بوده می‌باشد.

[table id=2 /]

سخنگوی گمرک گفت: در مرز میلک با ورود و خروج ۱۸۵ کامیون مجدداً به میزان تردد قبل از درگیری‌ها در این مرز نزدیک می‌شویم و ۷ و نیم درصد کاهش درمورد قبل وجود دارد که به سرعت در حال بازگشت به حالت قبل است و در مرز ماهیرود نیز تا ۶۰ درصد درمورد قبل رشد داشته می‌باشد.

لطیفی تاکید کرد: پیش بینی می‌شود با عنایت به نزدیکی فصل برداشت تره بار و تعیین نیاز افغانستان از ایران تبادل دو کشور از مرز میلک از متوسط ۲۰۰ کامیون عبور کند و به ۳۰۰ کامیون برسد.

وی گفت: با رسیدن فصل برداشت تره بار افزایش تبادل میان دو کشور را خواهیم داشت و با تغییرات اخیر در افغانستان نیز روال صعودی تبادل پیش می‌آید و تجار این اطمینان را خواهند داشت که روال تجاری از مرز افزایش می‌یابد.

سخنگوی گمرک در توضیح روال تجارت از دیگر مرزهای مشترک دو کشور افزود: در مرز ماهی رود نیز افزایش ۶۰ درصدی تجارت را شاهد هستیم و تجارت در مرز دو غارون در خراسان رضوی نیز با عنایت به اتمام درگیری‌ها در مسیر هرات به اسلام قلعه روال رو به رشدی دارد و میزان تجارت در حال بازگشت به حالت عادی می‌باشد.

لطیفی تصریح کرد: صادرات ما به افغانستان اهمیت خاص‌ای دارد چرا که افغانستان پنجمین کشور منیت صادراتی کالاهای کشور در چند سال اخیر بوده می‌باشد.

وی افزود: میزان واردات افغانستان در سال قبل ۷ تا ۸ میلیارد دلار بوده است که ۲.۳ میلیارد دلار آن از ایران بوده که نشان می‌دهد یک سوم کالاهای مورد نیاز این کشور از ایران تأمین شده می‌باشد.

سخنگوی گمرک گفت: به دلیل محصور بودن افغانستان در خشکی و مشترکات زبان و فرهنگی با ایران پیش بینی می‌شود میزان تجارت در کوتاه مدت حفظ شود و در دراز مدت نیز روال آن بستگی به چگونگی تحولات در افغانستان دارد.

لطیفی بیان کرد: کل تجارت ما به ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در سال ۹۹ حدود ۶۵۰ میلیون دلار بوده است در حالی که صادرات ما به افغانستان نزدیک به ۴ برابر صادرات به کشورهای عضو اتحادیه اروپا و ۲.۳ برابر کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا بوده است که نشان دهنده نیاز دو کشور به یکدیگر است و همکاری به نفع دو کشور خواهد بود.

وی در پایان تاکید کرد: تاریخ پیوسته نشان داده که ایران در کنار ملت افغانستان بوده است و امیدواریم با بازگشت آرامش به کشور افغانستان روال تجارت به این کشور نیز افزایش یابد.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا