0 سبک زندگیخانوادهکودک

مشکل یادگیری کودکان|شناسایی و درمان مشکل یادگیری کودکان

زمان مطالعه: 5 دقیقه


ضعف در یادگیری معمولا در سنین خیلی کم و معمولا در مورد مسائلی است که کودک برای زندگی به آنها نیاز دارد، شناسایی سریع آنها خیلی مهم و اساسی است ، توضیحات این بخش از نمناک راهنمای خوبی است برای آنکه پدر‌ومادرها متوجه وجود یا عدم وجود مشکلات یادگیری در کودکان شوند.

برای بیان تعدادی از صفات بارز این مشکل در کودکان مثالی می زنیم :آنجلینا 4 سال سن دارد و برای اولین بار به مدرسه رفته بود.در کلاس، با همکلاسی های خود صحبت و همکاری نمیکرد او ضمنا از دستورات معلم خود سرپیچی میکرد. مشاور ومعلم مدرسه ترتیب قرار ملاقاتی را با پدر‌ومادرها آنجیلنا دادند ،چون به نظر میرسید او در آموزش و یادگیری ضعف دارد ، در مدت زمان کوتاهی ،پدر‌ومادرها او در سه جلسه جداگانه در مدرسه حاضر شدند.

 

[table id=2 /]
 نشانه های اختلال یادگیری در کودکان

علل اختلال یادگیری در کودکان چیست؟

علت ضعف در کودکان                                                                                      

در خانه، آنجلینا پر حرف و علاقه مند به یادگیری از جانب پدر و مادر خود است، اما این اتفاق در مدرسه نمی افتد وقتی فشار از روی خانواده آنجلینا کمتر شد، او را پیش متخصص مغز و اعصاب (پزشک اطفال) بردند بعد از یک ارزیابی ،پزشک اعلام کرد :چیز غیر معمولی وجود ندارد، آنجیلینا فقط یک کودک متفاوت است همانند خیلی از کودکان دیگر. آنجلینا بسیار اجتماعی، علاقه مند به درس، و با دوستان و معلم خود با شوق همکاری و صحبت میکرد ، از سویی پزشک به پدر‌ومادرها آنجلینا گفت که هر کودک با یک سرعت متفاوت شروع به یادگیری میکند. داستان فوق ،از طریق خیلی از کودکان، پدر‌ومادرها، معلمین و مشاورین سلامت تجربه شده می‌باشد.

این جمله که “هر کودکی با یک سرعت شروع به یادگیری میکند” سبب اضطراب میشود و ما را مجبور به دیدن مشکلاتی می کنند، که حتی وجود خارجی ندارند. شروع مدرسه مشکلات عمده ای را به همراه دارد که به مرور زمان قابل حل است کودکان از راه بازی آموزش میبینند و معلمین رابطه نزدیک تری با کودکان دارند ، وقتی کودکان رشد می کنند ،مسائل مدرسه پیچیده تر میشود، کارهای گروهی، و روابط دوستانه وارد شکل جدیدی میشود ، کودک درمورد محدودیت ها و توانایی های خود آگاه تر میشود این موضوع برای گروهی جالب و برای تعدادی دیگر نیست.

 

شناسایی ضعف در کودکان

 ناتوانی های کودکان در یادگیری 

شناسایی ضعف در کودکان

چه زمانی ضعف و مشکل در یادگیری کودکان قابل شناسایی است؟

یک متخصص، ضعف در یادگیری را به طور مشخص در سال سوم تحصیل که حدود سن 7 یا 8 سالگی است را میتواند تشخیص دهد ،ضعف در یادگیری بر روی پردازش اطلاعات تاثیر میگذارد برای مثال:یک کودک در یادگیری، خواندن و نوشتن کند است ودر ریاضیات مشکل دارد، امکان دارد جزئیات را درک کند اما در مدیریت بیان صحیح آن ضعف دارد ، این موضوع نه تنها بر روی کارکرد کودک در مدرسه ،ایضاً در ارتباط با دیگران تاثیر گذار می‌باشد.

 

اولین نشانه های ضعف و مشکل در یادگیری برای کودکان زیر 5 سال:

ما جزئیات این علائم را در زیر بیان میکنیم :چنانچه چه ما باید نگران باشیم نه نا امید. شما باید صبور باشید و کودک خود را زیر نظر بگیرید و پیشرفت او را ملاحظه گر باشید.

 

علت ضعف در کودکان

نشانه های ناتوانی های یادگیری

نشانه های یادگیری در کودکان

 • داشتن مشکلات حرکتی مانند نوشتن، راه رفتن، بریدن، بستن دکمه، بستن زیپ
 • آنها در تلاش می‌باشند تا این آیین نامه های ساده را انجام دهند ،اما ناتوانند
 • مشکل تلفظ ویادگیری لغات جدید از مشکلات آنهاست، برای آنها خواندن، یادگیری اعداد، الفبا، ایام هفته، رنگ ها و اشکال هندسی دشوار می‌باشد.هم چنین تمرکز و توجه کردن.
 • برای انجام فعالیت های مدرسه و فعالیت های اجتماعی و خانوادگی احساس یاس و نا امیدی می کنند.
  روش یادگیری کودکان

فرزندم یادنمی گیرد چه کنم؟

نشانه های ضعف یادگیری در کودکان بزرگ تر 

 • علاقه ای به صحبت در مورد تکالیف خود ندارند و وقت زیادی صرف وظایف خود میکنند
 • علاقه ای به مدرسه ندارند و زود خسته و کسل میشوند
 • رفتار تهاجمی و ضعیفی در مدرسه دارند
 • برای بیان و ابراز احساسات خود با خود می جنگند
 • دچار کم خوابی و کم غذایی میشوند
 • کودکانی که ضعف یادگیری دارند ،حاوی هوش نرمال یا فوق نرمال می‌باشند
 • چنانچهچه برایشان سخت است تا دانسته های خود را به اشتراک بگذارند
 • زمانی که در یادگیری یک موضوع خاص دچار مشکل میشوند، احساس نا امیدی و ناراحتی میکنند
 • این احساسات تاثیر منفی بر روی اعتماد به نفس آنها دارد.
 • آنها ضمنا از افسردگی رنج میبرند ،زمانی که بدست آوردن، گفتن، نوشتن و یا انجام دادن کاری برایشان سخت می‌باشد.
 • در بعضی شرایط مشکلاتی مانند نارسا خوانی و ناتوانی در شمارش و حساب اعداد در کودکان با این مشکل می توان دید. که تشخیص به موقع این موضوع بی شک کمک کننده است،این کودکان مشکل تمرکز دارند، اما این به آن معنا نیست که دچار اختلال کمبود توجه می‌باشند.

اختلال یادگیری

همه چیز درمورد اختلال یادگیری کودکان

 

چگونه به کودک خود کمک کنیم؟

بیاموزیم و قبول کنیم که این ضعف، قسمتی از زندگی است و به یاد داشته باشیم که در مورد آن نگران نباشیم، با کمک درست کودک شما رشد میکند و یاد میگرد شاد و سالم باشد. معلم کودک شما می تواند علائم این بیماری را تشخیص دهد و یک فضای آموزشی مناسب را ایجاد کند اما او متخصص نیست ، یک تشخیص و مداخله مناسب میتواند تاثیر مثبتی روی زندگی علمی کودک شما داشته باشد. کودکان با ضعف در یادگیری فعلا توانایی یادگیری را دارند ، شما فقط باید بر روی توانایی های آنها تمرکز کنید با این کار اعتماد به نفس آنها را می سازید.

 

گفتن:

این کار را نکن و تنبیه کردن روی این کودکان بی تاثیر است و در حقیقت این روش مشکل را سخت تر میکند. وقتی کودکان به خاطر محدودیت هایی که دارند، اوقات تلخی یا گریه میکنند ،در کنار آنها بمانید وبه آنها بگویید چقدر دوستشان دارید و یاد آور شوید که چقدر باید تلاش کنند تا کاری را انجام دهند در حالی که از سختی آن آگاهید.

 

برای پدر‌ومادرها:

بزرگ کردن یک کودک با این اختلال پر استرس است چنانچه به کمک یا حمایت روانی نیاز دارید به دنبال آن باشید ، کودک شما از خوب بودن و مهربانی شما سود میبرد پس لطفا، کودک خود را با کودکانی که دچار این اختلال نیستند مقایسه نکنید به خصوص با خواهر یا برادر.

 

تست تشخیص این بیماری از طریق متخصصین زیر صورت میگیرد:

روانشناسان، متخصص مغز و اعصاب، متخصص اطفال و روان پزشکان.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا