۰۱ سفرتهرانراهنمای سفرمطالب عمومی سفر و گردشگری

معرفی بهترین مناطق برای دوچرخه سواری در تهران و حومه

زمان مطالعه: 6 دقیقه


دوچرخه سواری یکی از تفریحات بسیار قدیمی و پیوسته محبوب می‌باشد. شاید در گذشته ای دور، دوچرخه تنها نقش یک وسیله ی حمل و نقل را داشت؛ ولی امروزه به دلیل شرایط زندگی شهری استفاده از دوچرخه برای حمل و نقل متاسفانه کاهش یافته می‌باشد. هرچند این روز ها با احداث قسمت های اختصاصی عبور دوچرخه در تعدادی خیابان ها و بلوار ها، تلاش ها برای استفاده ی بیشتر از دوچرخه در حال افزایش می‌باشد. ولی استفاده ی تفریحی از دوچرخه هیچ گاه متوقف نشده است؛ به همین دلیل در این مقاله به معرفی بهترین مناطق برای دوچرخه سواری در تهران و اطراف تهران خواهیم پرداخت 🚲

نوشته های مشا‌به

هر ساله با شروع فصل تابستان رونق دوچرخه سواری به شکل قابل توجهی افزایش می یابد. حتی اکثر خانواده ها در نزدیکی فصل تابستان اقدام به خرید دوچرخه می کنند تا طی این فصل از تفریح با دوچرخه سواری لذت ببرند. ولی دوچرخه سواری به همان اندازه که دلپذیر است می تواند خطر آفرین نیز باشد. ازاین رو بهتر است برای این تفریح، از مکان های مخصوصی که برای همین تدارک دیده شده اند به عنوان بهترین مناطق دوچرخه سواری استفاده کرد.

[table id=2 /]

خوشبختانه در تهران و حومه تعدادی پیست دوچرخه سواری بزرگ وجود دارد که تقریبا برای همه ی علاقه مندان به این رشته مشهور اند. افزون بر آن ها اکثر پارک های محلی نیز پیست های مخصوص دوچرخه سواری دارند که برای استفاده ی ساکنین هر محل انتخاب خوبی قلمداد می شوند. در ادامه تعدادی از پیست های مطرح دوچرخه سواری را معرفی خواهیم کرد.

پیست دوچرخه سواری پارک چیتگر تهران

پیست دوچرخه سواری چیتگر

پیست دوچرخه سواری پارک چیتگر ممکن است مشهور ترین پیست دوچرخه سواری این لیست می‌باشد. این پیست دوچرخه سواری در تهران جای دارد. شاید حتی بتوان گفت پیست دوچرخه سواری چیتگر یکی از اولین پیست های کشور است و در سطحی حرفه ای جای دارد. این پیست در قسمت شرقی پارک جای دارد و طول پیست در کل به سی کیلومتر می رسد. طی مسیر پیست دوچرخه سواری درخت های سرسبز و پربار وجود دارند. به دلیل وجود این درختان زیبا، پیست منظره ی چشم نوازی دارد وبخش بزرگی از آن را سایه ی درختان جای دارد می‌باشد. البته که در همان حوالی پیست دوچرخه سواری دریاچه شهدای خلیج فارس (چیتگر) هم مثال زدنی است !

برای استفاده از این پیست لازم نیست که حتما دوچرخه به همراه داشته باشید. چندین غرفه در این پارک وجود دارد که انواع دوچرخه های معمولی، دنده ای و دونفره را از آن ها کرایه کنید. پارک چیتگر حاوی چند پیست دوچرخه سواری است که برای دوچرخه سواری در تهران می توانید به آن ها مراجعه کنید. این پیست ها حاوی موارد زیر می‌باشند:

  • پیست دوچرخه سواری سرعت: 1700متر
  • پیست دوچرخه سواری کوهستان
  • پیست دوچرخه سواری استقامت:5 کیلومتر
  • پیست دوچرخه سواری بانوان: 1300 متر

دوچرخه سواری در بوستان جمشیدیه

داخل پارک جمشیدیه و اطراف آن محل شایسته‌ای برای دوچرخه سواری در تهران می‌باشند. طبیعت زیبای این پارک محل و منظره ای مناسب برای دوچرخه سواری ایجاد کرده می‌باشد. اما به دلیل شیب های تند در تعدادی مناطق و کوچه های اطراف پارک، دوچرخه سواری در این منطقه از تهران مستلزم صرف انرژی زیادی از طریق دوچرخه سواران است 🚴

دوچرخه سواری در آهار (اطراف تهران)

منطقه‌ی محافظت شده ی ورجین در لواسانت جای دارد. در اطراف این منطقه، آهار به عنوان یکی از بهترین روستاهای اطراف تهران جای دارد. چنانچه علاقه‌مند به دوچرخه سواری در خارج از شهر تهران هستید این منطقه ی خوش آب و هوا موقعیت شایسته‌ای برای تفریح و دوچرخه سواری در حومه ی تهران می‌باشد.

بوستان بهشت مادران

پارک بهشت مادران

بوستان بهشت مادران در یکی از مناطق خوش آب و هوای شمالی شهر تهران جای دارد. این ناحیه بسیار سر سبز و خوش آب هوا است و مناظر بی مانندی دارد. این پارک بین تپه ها جای دارد است و شکل تپه های اطراف پارک مانع از دیدن داخل پارک از بیرون آن می شود. به همین دلیل گزینه ی مطلوبی جهت استفاده ی بانوان به حساب می آید 🚴‍♀️

برای استفاده ی راحت و امن بانوان، در این پارک پیست مخصوص دوچرخه سواری نیز تعبیه شده که بانوان به راحتی در آن به دوچرخه سواری بپردازند. بانوان می توانند به راحتی در این پیست به دوچرخه سواری در تهران بپردازند.

بوستان جنگلی سرخه حصار به انگیزه دوچرخه سواری

پیست دوچرخه سرخه حصار

این پیست، بزرگ ترین و قدیمی ترین پیست دوچرخه سواری در تهران می‌باشد. پیست دوچرخه سواری سرخه حصار در شرق تهران و در پارک جنگلی سرخ حصار جای دارد. طول این پیست دوچرخه حدود هشت کیلومتر می‌باشد. این پیست به سبب جای گرفتن در دل پارک جنگلی سرخه حصار از زیبایی های طبیعی بی‌همتای برخوردار است و دوچرخه سواری و تفریح در آن بسیار دلپذیر خواهد بود.

چنانچه دوچرخه به همراه خود نداشته باشید می توانید انواع دوچرخه را از غرفه ی مستقر در نخستی پیست کرایه کنید. این پیست کاملا آسفالت است و با رکاب زدن در آن می توانید منظره ی بی‌همتای را از تهران ببینید.

نکته‌ی بسیار مهم در باره ی پیست دوچرخه سواری سرخه حصار این است که این پیست مجهز به سه چرخه نیز هست 🛵 مسئولین شهرداری این امکان را در این پیست تدارک دیده اند تا کم توانان و اشخاص خاص نیز بتوانند از سواری کردن در این پارک بهره مند بشوند.

دوچرخه سواری در پارک ملی لار

دوچرخه سواری در دشت لار

پارک ملی لار در حومه ی شرقی تهران جای دارد. فاصله ی این پارک از تهران نزدیک به 56 کیلومتر می‌باشد. ولی در نظر داشته باشید که تنها در ماه های خرداد و تیر می توانید وارد این پارک بشوید؛ در سایر فصول سال برای ورود به این منطقه ی حفاظت شده به مجوز های قانونی نیاز دارید. این منطقه به دماوند نزدیک است و از این رو طبیعتی بکر و زیبا دارد. ضمنا دریاچه ی لار نیز در این منطقه جای دارد که بر زیبایی های این منطقه می افزاید 🚵

دوچرخه سواری در پیست لار به عنوان یکی از زیبایی های دماوند ، چالش بزرگی برای دوچرخه سواران می‌باشد. سواری در این پیست آمادگی جسمانی بالایی را می طلبد به دلیل این که این پیست سطح سختی بالایی دارد. ضمنا برای شرکت در تور های دوچرخه سواری این منطقه باید آمادگی جسمانی زیادی داشته باشید و به خوبی تمرینات مرتبط را پشت سر گذاشته باشید.

پیست دوچرخه پارک بهاران تهران

یکی دیگر از اماکن دوچرخه سواری در تهران پیست دوچرخه سواری بهاران است که در پارک تسلیحات و در منطقه ی هشت تهران جای دارد. در این منطقه از تهران زمین ها اکثرا مسطح می‌باشند و به همین دلیل برای دوچرخه سواری آسان خیلی خوب می‌باشند.

آدرس پیست دوچرخه سواری پارک بهاران (تسلیحات): تهران- خیابان دماوند- خیابان گلشن دوست- پارک بهاران.

پیست دوچرخه سواری جامین در تهران

پیست جامین تهران

پیست جامین به سبب پستی و بلندی هایی در مسیر دارد، خیلی خوب دوچرخه سواران حرفه ای می‌باشد. این پیست نیز در قسمت شرقی تهران جای دارد و مکانی مناسب برای دوچرخه سواری در تهران و به صورت حرفه ای می‌باشد. 🚲” در این باشگاه دوچرخه های مخصوص کوهستان به متقاضیان عرضه می شود”. مربیان حرفه ای نیز برای آموزش دوچرخه سواران در این پیست حاضر می‌باشند. آقایان و بانوان می توانند به صورت هم زمان با هم از این پیست استفاده نمایند.

پارک ایران زمین تهران

یک قسمت خاص برای دوچرخه سواری در تهران، همین پارک ایران زمین در منطقه ایران زمین می‌باشد. این پارک در منطقه ی 2 تهران جای دارد. مکان دقیق تر پارک در حقیقت منطقه ی شهرک غرب می‌باشد. این پارک با عنوان باغ راه فدک نیز شناخته می شود. طول پیست دوچرخه سواری باغ راه فدک حدود 3500 متر می‌باشد.

در این پارک می توانید انواع دوچرخه و تجهیزات ایمنی آن را کرایه کنید. جالب است بدانید که طی مسیر این پیست دوچرخه سواری، مکانیک هایی برای تعمیر و سرویس دوچرخه ها وجود دارند.

شما میتوانید برای دسترسی ساده تر به بهترین پیست های دوچرخه سواری تهران، با اجاره سوئیت در تهران و یا برای استفاده از مناطق دوچرخه سواری در حومه تهران با اقامت در ویلاهای اطراف تهران از راه سایت شب بپردازید 🌑

 

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا