اخبار ایران و جهانسایر ورزشهاورزش

مقایسه سیامند با «بولت»/سخنگوی IPC: دنیا یک ستاره را از دست داد – وب‌اینجاست

زمان مطالعه: 3 دقیقه


به نقل از خبرنگار مهر، شانزدهمین دوره بازی‌های پارالمپیک امروز سه شنبه به میزبانی توکیو ژاپن افتتاح می‌شود و ورزشکاران معلول از تمام جهان با هم در رشته‌های مختلف به رقابت می‌پردازند.

«کرگ اسپنس» سخنگوی کمیته بین المللی پارالمپیک با اشاره به برگزاری این رویداد، به مرحوم سیامند رحمان وزنه بردار ایران که اسفند سال ۱۳۹۸ از دنیا رفت، اشاره و تاکید کرد که نه تنها مردم ایران ایضاً هوا‌داران ورزش در تمام جهان یک ستاره را از دست داده‌اند.

[table id=2 /]

اسپنس در گفتگو با روزنامه «تهران تایمز» در واکنش به غیبت سیامند رحمان، بهمن گلبارنژاد و راضیه شیرمحمدی سه ورزشکار پارالمپیکی ایران در این دوره از بازی‌ها و درگذشت آنها گفت: ما واقعاً این سه ورزشکار را در بازی‌های توکیو نداریم ولی فکر ما در توکیو ۲۰۲۰ با خانواده‌های متوفیان می‌باشد. هر سه ورزشکار سفیران بزرگ پارالمپیک بودند. سیامند رحمان ستاره جهانی بود که نه تنها ایرانی‌ها ایضاً هوا‌داران ورزش در تمام جهان او را از دست دادند.

وی با اشاره به رکوردشکنی سیامند رحمان در پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو تاکید کرد: آنچه سیامند در آن دوره از بازی‌ها با افزایش رکورد جهانی عرضه داد حیرت انگیز بود. شکستن رکورد او ممکن است چند دهه طول بکشید.


اسپنس در کنار سیامند رحمان

سخنگوی کمیته بین المللی پارالمپیک یادآور شد: همانگونه که مردم در مورد رکورد دو ۱۰۰ متر «یوسین بولت» در برلین صحبت می‌کنند، سیامند رحمان را هم با رکورد جهانی پارالمپیک ریو به خاطر خواهند آورد. آن یک لحظه جادویی بود. دلم برای سیامند تنگ می‌گردد.

اسپنس در این گفتگو ضمنا تاکید کرد که بازی‌های پارالمپیک باوجود غیبت تماشا‌گردان در ورزشگاه‌های توکیو در ۱۵۰ کشور پخش تلویزیونی و تعداد تماشا‌گردان تلویزیون بیش از ۴ میلیارد نفر برآورد می‌شود.

«آیا فکر می‌کنید عدم برگزاری پارالمپیک بدون تماشا‌گرد یک عقبگرد قلمداد می‌شود؟» سخنگوی کمیته بین المللی پارالمپیک در پاسخ به این سوال گفت: خیلی دوست داشتیم که ورزشگاه‌ها پر از تماشا‌گرد می‌شد و کمیته سازماندهی پیش از شیوع ویروس کرونا در حال فروش بلیت‌ها بود. با این وجود واقع بین هستیم و سلامت و امنیت همه طی این دوره در اولویت می‌باشد. می‌دانستیم که بعید است در پارالمپیک تماشا‌گرد داشته باشیم. ازاین رو تصمیم روز دوشنبه (اعلام برگزاری بازی‌ها بدون تماشا‌گرد) غافلگیر کننده نبود. با این وجود هیجان زده هستیم که بیشتر از هر زمان دیگری، مردم به تماشای تلویزیون می‌نشینند؛ مخصوصا در ژاپن که شبکه NHK بیش از ۵۰۰ ساعت از بازی‌ها را پوشش می‌دهد.

به نقل از خبرنگار مهر، سایت بازی‌های پارالمپیک هم در گزارشی راجع به مسابقات وزنه برداری پارالمپیک در دسته مثبت ۱۰۷ کیلوگرم، از مرحوم سیامند رحمان نام برد.

این سایت نوشت: «آخرین رویداد برنامه مسابقات وزنه برداری در توکیو، وزن مثبت ۱۰۷ کیلوگرم مردان است که سیامند رحمان ستاره محبوب و اسطوره ورزش را ندارد. این ورزشکار ایرانی در ماه مارس ۲۰۲۰ به خاطر ایست قلبی درگذشت. رحمان ضمنا رکورددار وزن مثبت ۱۰۷ کیلوگرم است که با مهار وزنه ۳۱۰ کیلوگرمی، به طلای پارالمپیک ریو رسید. در غیاب رحمان، ایران از منصور پورمیرزایی دارنده سه مدال نقره جهان استفاده می‌کند. این کار ساده ای نیست چرا که عمرو مسعد از مصر و جمیل الشبلی از اردن به ترتیب دارنده مدال نقره و برنز ریو ۲۰۱۶ به دنبال عرضه کارکرد تواناتری می‌باشند. فارِس عراقی همچون کئون بائه از کره جنوبی هم مشتاق تلاش برای کسب مدال می‌باشند.»

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا