خانوادهروانشناسی

منظور از دیدگاه گورخری در روانشناسی چیست؟

آیا شما فکر می کنید تعدادی افراد خوب مطلق می‌باشند؟ یا اینکه تنها بدی تعدادی افراد را می بینید؟ نگاه سیاه و سفید، نگاه تمرکز و تاکید از باورهای مطلق نگر می‌باشد. در مطلق گرایی نوعی گرایش به کمال مطلق نهفته می‌باشد.طرز تفکر سفید و سیاه می تواند به عزت نفس و تندرستی و روابط و احساسات تان لطمات جدی بزند.شما باید در زندگی دیدگاه گورخری داشته باشید اما دیدگاه گورخری در روانشناسی چیست؟ در این بخش از نمناک درمورد دیدگاه گورخری توضیحاتی عرضه می دهیم.

دیدگاه گورخری در روانشناسی و تحلیل رفتار متقابل

دیدگاه گورخری در روانشناسی به این معنی است که :

بدانیم همه آدم ها مجموعه ای از ویژگی های خوب و بد می‌باشند و نه آدم مطلق خوب وجود دارد و نه آدم ها بد می‌باشند. ایضاً همه آدم ها ویژگی های منفی در کنار ویژگی های مثبت دارند.

خوب و بد

برای ایجاد رابطه سالم ما باید با دیدگاه گورخری به زندگی و روابط نگاه کنیم. چنانچه ما خودمان را فردی کاملا خوب و درمورد دیگران برتر بدانیم و نپذیریم که حاوی جنبه های ناخوب در درون خود هستیم، وارد مکانیزم دفاعی به نام انکار می شویم و در این حالت جنبه های ناخوب خود را در دیگران جستجو کرده یا در دیگران می بینیم.

تاثیر دیدگاه گوره خری و رهایی از آن

زمانی که برای خود و دیگران ما باید و نبایدهایی را تعریف کنیم و معیار رفتار دیگران را باید و نبایدهای خودمان قرار می دهیم هیچ گاه شرایط شایسته‌ای برای گفت و گو به وجود نمی آید. طرز تفکر سیاه و سفید به تمام جوانب زندگی تان آسیب می زند پس چنانچه پیوسته صفر یا صد را در همه چیز در نظر می گیرید ، تصمیم بگیرید جنبه های مثبت را ببینید و بدانید همه آدم ها ترکیب منحصربفردی از هوش و نقاط قوت و ضعف و ویژگی های مثبت و منفی می‌باشند پس دست از قضاوت دیگران بردارید و به خود بقبولانید که پیوسته هر احتمالی وجود دارد. 

چنانچه بتوانید این حقیقت ساده را درک کنید، یاد می گیرید جنبه های خاکستری زندگی را هم ببینید و آن ها را بپذیرید، نه اینکه هر چیزی را برچسب سیاه یا سفید، خوب یا بد بزنید. داشتن دیدگاه گورخری باعث می شود خود و طرف مقابل را بهتر بشناسیم و تفاوت ها را بهتر ببینیم و از این تفاوت ها در جهت رشد و ارتقای روابط خود کمک بگیریم.

دیدگاه گورخری

تفسیر دیدگاه گورخری با یک داستان

موضوع دیدگاه گورخری را با داستانی از شل سیلور استاین به پایان می رسانیم :

 از گورخری پرسیدم:تو سفیدی راه راه سیاه داری، یا اینکه سیاهی راه راه سفید داری؟!

گورخر بجای جواب دادن پرسید:تو خوبی فقط عادت های بد داری، یا بدی و چندتا عادت خوب هم داری؟!

ساکتی بعضی وقت ها شلوغ میکنی، یا شیطونی و بعضی وقتها ساکت میشی؟!

ذاتا خوشحالی بعضی روزها ناراحتی، یا ذاتا افسرده ای و بعضی روزها خوشحالی؟!

لباس هات تمیزند فقط پیراهنت کثیفه، یا کثیفند و شلوارت تمیزه؟!

و من دیگه هیچ وقت از گورخرها درمورد ی راه راهاشون چیزی نپرسیدم!

مشاهده بیشتر

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا