پیشگیری و بیماریهاسلامت

مواد غذایی که سبب گرفتگی رگ ها می شود

مصرف تعدادی مواد غذایی باعث انباشته شدن پلاک های چربی در رگ ها شده و آن ها را سفت و تنگ می کنند. این مسئله نیز باعث بروز مشکلی به نام تصلب شرایین می شود که به زبان ساده معنای گرفتگی رگ های خونی و در نهایت سکته قلبی می‌باشد. در این مطلب شما را با 7 ماده غذایی آشنا می کنیم که تأثیر زیادی در گرفتگی رگ های خونی دارند. لطفاً با ما همراه باشید.

مواد غذایی که سبب گرفتگی رگ ها می شوند

پنیرها باعث رسوب در رگ های خونی می شوند

پنیرها جزو مواد غذایی می‌باشند که افراد در معرض خطر سکته قلبی باید در مصرف آن ها احتیاط کرده و حد تعادل را ملاحضه کنند. چرا؟ به خاطر اینکه حاوی میزان بالایی کلسترول بوده و میزان کلسترول بد خون را افزایش می دهند. بنابراین زمینه ایجاد رسوب در رگ ها بالا می رود. افزون بر این پنیرها به دلیل چربی و نمک زیادی که دارند امکان ابتلا به پرفشاری خون را نیز افزایش می دهند. ازاین رو لازم است که در مصرف پنیر دچار افراط نشوید. در صورت مصرف کم و متعادل انواع پنیرها نیازی به پرهیز کامل از آن ها نخواهد بود. مهم این است که دچار زیاده روی نشوید و تحرک بدنی مناسب داشته باشید.

 

گرفتگی رگ ها

گرفتگی رگ ها با این مواد غذایی

 

محصولات لبنی دیگر و کاهش اندازه رگ ها

بدون شک هیچ چیز به اندازه خوردن کره یا خامه با انواع مرباها دلچسب نیست. اما باید حواستان باشد که دچار زیاده روی نشوید. خامه نیز همانند شیر و کره جزو محصولات لبنی است و حاوی میزان زیادی چربی اشباع شده خطرناک برای رگ ها می‌باشد. یادتان باشد که مصرف چربی های اشباع شده برای افرادی که در معرض مشکلات قلبی عروقی می‌باشند پیشنهاد نمی شود. این چربی ها باعث افزایش کلسترول خون شده و رسوب ایجاد می کنند که منجر به تنگ شدن رگ ها می شود. پیشنهاد می شود به جای خامه یا کره و غیره از روغن زیتون یا روغن کلزا برای پخت و پز استفاده کنید. این روغن ها حاوی آنتی اکسیدان ها و امگا 3 ها است که جزو چربی های خوب برای بدن قلمداد می شوند.

تخم مرغ چنانچه بیش از 4 عدد در هفته باشد

تخم مرغ جزو مواد غذایی ای است که بحث و جدل زیادی راجع به آن وجود دارد. پیوسته این سؤال وجود دارد افرادی که چربی خون دارند می توانند تخم مرغ مصرف کنند یا خیر؟ تخم مرغ حاوی چربی های حیوانی است و ازاین رو زیاده روی در مصرف آن باعث افزایش کلسترول خون و تشکیل پلاک هایی در رگ های خونی می شود. چنانچه عادت دارید هر روز صبح دو سه عدد تخم مرغ نیمرو کنید بهتر است کمی مراقب باشید. یادتان باشد که بخصوص زرده تخم مرغ حاوی کلسترول می‌باشد. البته از آنجایی که این کلسترول کمتر از طریق روده ها جذب می شود تخم مرغ تأثیر ماز طریقی دارد. یادتان باشد که تخم مرغ خواص و فواید زیادی دارد و نباید از برنامه غذایی حذف شود. چنانچه خودتان را مستعد کلسترول بالا می دانید مصرف تخم مرغ را به هفته ای 3 تا 4 عدد محدود کنید.

 

 

گرفتگی رگ ها

گرفتگی رگ ها با این مواد غذایی

 

 

سوسیس و کالباس و رفقا و افزایش کلسترول بد خون

شاید باورتان نشود اما گربه دم خانه ما گلاب به رویتان بعد از خوردن سوسیس دچار استفراغ شد. این گوشت های فراوری شده نه تنها هیچ خیری برای بدن ندارند ایضاً انواع مشکلات و بیماری ها را نیز به جان افراد سالم می اندازند. سوسیس و کالباس و غیره باعث افزایش کلسترول بد خون می شود. زمانی که کلسترول خون بالا باشد پلاک هایی ایجاد می شود که به جداره رگ ها چسبیده و باعث کند شدن جریان خون می شوند. بنابراین خطر بروز سکته قلبی افزایش می یابد. فراموش نکنید که این مواد غذایی ضمنا حاوی میزان زیادی نمک می‌باشند. یادتان باشد که چربی گوشت های قرمز حاوی چربی های اشباع شده است که باعث افزایش کلسترول بد خون می شوند. البته منظورمان این نیست که مصرف گوشت قرمز را در کل حذف کنید. اما نباید در تمام غذاهایتان از گوشت استفاده کنید. بهتر است آن را با منابع پروتئینی دیگری مانند ماهی های چرب یا تخم مرغ و ضمنا پروتئین های گیاهی جایگزین کنید. تا حد امکان از مصرف سوسیس و کالباس بپرهیزید.

گوشت قرمز و افزایش خطر مسدود شدن رگ ها

گوشت قرمز نه تنها عاملی برای افزایش خطر ابتلا به سرطان روده است ایضاً می تواند باعث افزایش خطر بیماری های قلبی عروقی نیز باشد. نتایج بررسی ها نشان می دهد ال کارنیتین موجود در گوشت قرمز خطر تصلب شرایین را بالا می برد. یعنی باعث افزایش خطر مسدود شدن عروق می شود. افزون بر این گوشت قرمز چرب حاوی چربی های اشباع شده است که شهرت زیادی در افزایش کلسترول بد خون دارند. البته هنوز هم پیشنهاد به حذف گوشت قرمز نمی شود. فقط باید از مصرف روزانه آن خودداری شده و از دیگر منابع پروتئین مانند ماهی های چرب نیز استفاده شود.

 

 گرفتگی رگ ها

گرفتگی رگ ها با این مواد غذایی

 

پیراشکی و رفقا و چربی های مضر برای قلب

چربی های ترانس از جمله دشمنان اساسی قلب قلمداد می شوند. این چربی ها در غذاهای آماده، پیراشکی و شیرینیجات صنعتی به میزان زیادی وجود دارند. یادتان باشد که این چربی ها حتی بیشتر از چربی های اشباع شده موجود در گوشت قرمز مضر می‌باشند چون باعث کاهش میزان کلسترول خوب و افزایش کلسترول بد خون می شوند. در حین خرید محصولات غذایی به واژه «روغن های گیاهی هیدروژنه» دقت کنید. چون در نگاه اول به نظر سالم می آیند اما واقعیت این است که این ها چربی های ترانس بوده و باعث افزایش کلسترول بد خون می شوند.

نمک و سفت شدن رگ های خونی

چنانچه در معرض بیماری های قلبی قرار دارید بهتر است غذاهایتان را شور و پرنمک نکنید. چرا؟ به خاطر اینکه از هر 2 نفر که عادت به زیاده روی در مصرف نمک دارد 1 نفر به پرفشاری خون مبتلا می شود. این بیماری نیز باعث سفتی رگ های و پیری رگ های خونی شده و انعطاف آن ها را از بین می برد. نمک ضمنا باعث رسوب در رگ ها می شود که در نهایت برای قلب مشکل ایجاد می کند.

در نهایت اینکه یادتان باشد برای داشتن قلب و رگ های سالم افزون بر کنترل رژیم غذایی لازم است روزانه و به طور مرتب ورزش هایی مانند پیاده روی و شنا و غیره انجام دهید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا