پیشگیری و بیماریهاسلامت

موبوفوبیا یا بیماری وابستگی به موبایل درمان دارد!

از تشخیص تا درمان بیماری موبوفوبیا

پیشرفت تکنولوژی فواید فراوانی برای بشر داشت اما استفاده نادرست از تکنولوژی ارمغانی خطرناک به نام موبو فوبیا یا وابستگی شدید به موبایل را برای بشر به همراه داشت . اعتیاد به گوشی موبایل و هراسی که از جدا شدن از آن به فرد وارد میشود او را شبیه به معتادی میسازد که چنانچه موبایل را از او دور کنید بیمار میشود. چنانچه شما هم هر لحظه به چک کردن گوشی همراه خود می پردازید، چنانچه حتی در حال رانندگی نیز از این کار دست برنمی دارید به احتمال بسیار قوی شما دچار موبوفوبیا هستید. اما چناچه شما نتوانید حتی در شرایط خطر و یا بروز مشکلات از این کارکرد خود جلوگیری کنید، به احتمال زیاد شما جز آن دسته از افرادی هستید که دچار وابستگی و اعتیاد به گوشی همراه می‌باشند.

چشمان خود را ببندید و در ذهن، خودتان را مجسم کنید که یک روز کامل را بدون گوشی هوشمندتان سپری می کنید و گوشی هوشمندتان هیچ مکانی همراهتان نیست نه در محل کار، منزل و نه در مهمانی های دوستانه و خانوادگی؛ خودتان را در چه حالتی فکر می کنید:مضطرب یا بدون نگرانی؟ اصلا چنانچه قرار باشد به شما بگویند که مدتی بدون تلفن هوشمندتان زندگی کنید؛ می توانید؟ زمانی که گوشی هوشمندتان را در مکانی جا می گذارید چه احساسی دارید؟

چنانچه شما نمی توانید دوری تلفن هوشمندتان را تحمل کنید و زندگی بدون وجود این وسیله برایتان سخت و حتی غیرممکن است شما نیز به موبوفوبیا گرفتار شده اید.

موبوفوبیا چیست؟!

ترس ها و فوبیاها انواع مختلفی دارند؛ ترس از ارتفاع، ترس از مکان های تاریک و بسته و… اما همه این فوبیاها از دیرباز با انسان های بسیاری همراه بوده و خواهد بود. در قرن حاضر انسان ها با فوبیای جدیدی دست به گریبان می‌باشند که آن هم ترس و اضطراب هنگام عدم دسترسی به تلفن های همراه  می‌باشد. «موبوفوبیا»به معنای بروز استرس و اضطراب شدید هنگام عدم دسترسی به تلفن، قطع تماس، قطع ارتباط با اینترنت، تمام شدن شارژ باتری و از همه بدتر جا گذاشتن یا گم کردن تلفن همراه می‌باشد. این بیماری بانام «نوموفوبیا» به معنای «ترس نبود تلفن همراه» نیز شناخته می شود.

علائم موبوفوبیا

موبوفوبیا معمولا در اکثر کاربران تلفن های هوشمند مشاهده می شود و علائم آن را می توان به سادگی عنوان کرد؛ درصورتی که به گوشی هوشمندتان دسترسی نداشته باشید و دچار اضطراب، نگرانی و آشفتگی می شوید یا چنانچه مرتبا به صفحه گوشی خود نگاه می کنید تا هیچ تماس، پیام، هشدار و هیچ اتفاق جدید ای بر روی گوشی خود را از دست ندهید و در ساعات و دقایق متعدد بدون دلیل قفل گوشی تان را باز می کنید به این فوبیا مبتلا شده اید. علائم «موبوفوبیا» به نوعی به اعتیاد به تلفن های هوشمند نیز شباهت بسیاری دارد.

از علائم شاخص این اضطراب، تغییرات تنفسی، لرزش، عرق کردن، آشفتگی، سردرگمی و افزایش ضربان قلب است و البته از علائم عاطفی «موبو فوبیا» می توان به افسردگی، وحشت، ترس، وابستگی، اعتمادبه نفس پایین و احساس تنهایی اشاره کرد.

موبو فوبیا

موبو فوبیا معمولا در اکثر کاربران تلفن های هوشمند مشاهده می شود

چه کسانی به«موبو فوبیا» مبتلا می‌باشند؟

آمار دقیقی از مبتلایان به این فوبیا منتشرنشده است اما می توان به سادگی آمار زیادی برای این ترس و بیماری تخمین زد، کافی است اطراف خود را به دقت نگاه کنیم تا متوجه شویم که اکثر افراد پیرامون ما بدون اینکه بدانند با این مشکل روبه رو می‌باشند. نکته قابل توجه درمورد این فوبیا این است که یک فرد عادی به طورمعمول در شبانه روز حدود 110 بار گوشی خود را چک می کند درحالی که فرد مبتلابه موبوفوبیا حدود 900 بار در شبانه روز این کار را می کند، 95 درصد از مردم ساعات قبل خواب را مشغول پیامک زدن یا جست وجو در اینترنت می‌باشند و یا از هر چهار نفر یک نفر به هنگام خواب گوشی خود را در حالت سکوت نمی گذارد. موبو فوبیا در مردان بیش از زنان گزارش شده می‌باشد.

راه حل

چنانچه می پرسید که آیا «موبو فوبیا» درمان دارد یا خیر؟ باید بگوییم بله؛ اما برای درمان آن به دنبال دارو و تجویز خاصی نباشید چراکه درمان این ترس پیش خودتان می‌باشد. برای درمان و کم شدن این فوبیا باید کم کم فاصله خود را از تلفن هوشمندتان بیشتر کنید. می توانید گوشی هوشمندتان را طی ساعت معینی در اختیار داشته باشید و مابقی ساعت آن را به شخصی بسپارید تا آن را نزد خود نگه داشته و به شما ندهد. به جای پرسه زدن در شبکه های اجتماعی می توانید با دوستان واقعی خود به سفر و یا گردش بروید.

یک دوربین عکاسی بخرید و بهانه همراه بردن گوشی هوشمند برای ثبت خاطرات را از خود بگیرید. هم چنین می توانید به جای بازی های درون تلفن همراهتان با دوستانتان بازی های تخته ای و یا هوشی را انجام دهید و به جای چک کردن مداوم پیام ها و پست های دیگران در شبکه های اجتماعی کتابی را مطالعه کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا