جهانگردی

موزه باستان شناسی استانبول: تاریخچه، بخش‌ها و عکس

برای هر کسی که در دنیا، استانبول و جاذبه‌های گردشگری آن ناشناخته باشد برای ایرانی‌ها بسیار مشهور می‌باشد. استانبول شهری زیبا و رویایی با تمام عوامل و جاذبه‌هایی است که می‌تواند توریست را جذب کند. در این شهر از ساحل و دریا گرفته تا بازار، رستوران و موزه‌های معروف زیادی می‌باشند که روزانه بازدیدهای میلیونی ثبت می‌کنند. یکی از جاذبه‌های گردشگری معروف این شهر موزه باستان شناسی استانبول می‌باشد. موزه‌ای بزرگ با بخش‌های مختلف که هر بخش نُتی از تاریخ جهان را ثبت کرده می‌باشد. در ادامه این مطلب در مجله گردشگری علی‌بابا با ما همراه باشید تا سرلیست موزه‌های جهان را به شما معرفی کنیم.

این موزه آخر خیابان علمدار در ضلع جنوبی پارک گلهان جای دارد می‌باشد.

ساعات بازدید از این موزه در پاییز و زمستان از 10 تا 17 و در بهار و تابستان از 9 تا 18 می‌باشد.

50 لیر ترکیه، قیمت بلیط این موزه تعیین شده که با استفاده از کارت موزه استانبول این قیمت کاهش می‌یابد.

تاریخی به اندازه آثار جای دارد در آن

شنیده‌اید که می‌گویند از کوزه همان برون تراود که در اوست؟ واقعیت این مثل را می‌توان در موزه باستان شناسی استانبول مشاهده کرد. جایی که آثار تاریخی در ساختمان و عمارت‌های تاریخی جای دارد‌اند و مجموعه‌ای کلاسیک را به منسه ظهور گذاشته‌اند.

این موزه بخش‌های مختلفی دارد که به مرور زمان تکمیل و به بهره‌برداری رسیده است؛ با این‌حال کل بخش‌ها در محل کاخ توپکاپی قدیمی ساخته شده می‌باشد. پارک گلهان در جنوب کاخ توپکاپی محلیست که به دستور حمدی عثمان معمار و هنرمند مشهور ترک ساخت ساختمان موزه شروع شد.

بعد از ساخت این موزه به دلیل اینکه دستور مراقبت از اجناس و اشیاء تاریخی و قیمتی به کل امپراتوری عثمانی داده شده بود، این اشیاء مرتبا از جای‌جای کشور به سمت موزه باستان شناسی آمدند و بنابراین خزانه‌ای بزرگ را مهیا کردند.

تاریخچه موزه باستان شناسی استانبولساخت ساختمان اساسی موزه در سال 1811 آغاز شد و معماری آن را به اکساندر والوری که سابقه ساخت هتل پراپالاس را داشت سپردند. این معمار با الهام از یکی از تابوت‌های قدیمی حاضر در موزه مجسمه‌های بزرگی در سردر موزه ساخت و شمایل نئوکلاسیکی به موزه بخشید.

از آثار مهمی که در این موزه می‌باشند و بناهایی مثل کاخ کاشی شده که متعلق به سال 1472 است می‌توان نتیجه گرفت موزه باستان شناسی استانبول قدمت بسیار زیادی دارد.

موزه باستان شناسی استانبول و تاریخ بخش‌های آن

با بازدید از بخش‌های مختلف این موزه، تاریخ به‌صورت بخش‌بخش جلوی چشم شما نمایش داده می‌شود. آثار تاریخی این بخش‌ها از یونانیان تا ایرانی‌ها و از مصر تا چینی‌ها به صورت جداگانه چیده شده و بازدید از آن‌ها آزاد می‌باشد.

این موزه متشکل است از سه ساختمان اساسی و چند بخش مختلف که حاوی موزه باستان شناسی، شرق باستان و هنر اسلامی می‌شوند. ضمنا چند ساختمان و بخش دیگر نیز هست که مجموعه آثار ارزشمند و خاصی را به‌صورت جداگانه در آن‌ها به نمایش می‌گذارند.

بخش باستان شناسی موزه

اساسی‌ترین ساختمان و بنای موزه همین قسمت باستان شناسی است که سال 1811 به دستور حمدی عثمان ساخته شد و در سال‌های بعد مخصوصا 1911 مورد نوسازی جای گرفت. انگیزه از نوسازی‌ها جز مقاوم‌سازی بنا، گسترش و یکسان سازی ساختمان‌های جدید و قدیم نیز بود.

در این قسمت از موزه بیشتر از 1 میلیون اثر از دوران باستان برای بازدیدگنندگان نمایش داده می‌شود. آثاری از تمدن‌های بین‌النهرین، مصر، آناتولی و… که حاوی مجسمه، سنگ نوشته، ستون و کتیبه‌هایی به خط میخی می‌شوند.

بخش باستان شناسی موزه باستان شناسی استانبولاین ساختمان کنار آثار و اشیای تاریخی بسیار مهمی که دارد با معماری باشکوه و زیبایی هم ساخته شده می‌باشد. گردشگران و علاقه‌مندان به معماری که با آثار معمار این ساختمان آشنا می‌باشند نیز جز بازدیدکنندگان موزه می‌باشند. چنانچه شما هم به این موضوع علاقه‌مند هستنید بهتر است با دقت بیشتری به مجسمه‌ها و ساختمان موزه نگاه کنید.

بخش شرق باستان موزه

بخش شرق باستان یکی از قسمت‌های مهم و وسیع این موزه می‌باشد. در این بخش ابزار وسایل، لباس، سنگ نوشته و… از تمدن‌های نوظهور شرق به نمایش گذاشته می‌شوند که ارزش و قیمتی برای آن‌ها نمی‌توان در نظر گرفت.

بازدید و کشف این آثار اکثر نظریه‌های تاریخی را شکل و بسیاری را تغییر داد و به همین دلیل نیز اهمیت زیادی دارند. ساختمان این قسمت از موزه در گذشته متعلق به دانشکده هنرهای زیبا بود که در سال 1917 جای خود را به موزه شرق باستان داد.

بخش شرق باستان موزهبخش هنر اسلامی موزه

این بخش از موزه باستان شناسی استانبول نیز بخش عظیمی از شهرت خود را مرهون عثمان حمدی بی می‌باشد. او اغلب آثار کشف کرده خودش در لبنان و اطراف آن را به استانبول آورد و باعث شد تا این موزه شهرت بسیار زیادی به‌دست آورد.

یکی از خصوصیات بارز اشیا و آثار موجود در این موزه جنبه فرهنگی و هنری آن می‌باشد. پژوهش‌های زیادی با مشاهده و کشف این اشیا مخصوصا کاشی‌ها و نوشته‌های راجع به آن دوران به‌دست آمده و از این جهت مهم می‌باشند.

بخش هنر اسلامی موزهعمارت کاشی، ساختمانی با معماری ایرانی

دو اسم شبیه به هم راجع به دو مکان متفاوت در این موزه می‌باشند. اولی عمارت کاشی شده و دیگری موزه کاشی یا عمارت کاشی می‌باشد. موزه یا عمارت کاشی همان موزه هنر اسلامی و ترکی است که به دلیل تعداد زیاد کاشی‌های قدیمی و کشف شده در آن به عمارت یا موزه کاشی معروف می‌باشد.

با این‌حال عمارت کاشی شده، ساختمانی قدیمی است که ساخت آن سال 1472 به دستور سلطان محمد فاتح انجام شد. در اصل این ساختمان محلی برای استراحت و تماشای بازی‌ها بود که برای شاه در نظر گرفته بودند. فضای سبز و محیط اطراف آن به زیبایی‌های ساختمان آبی لاجوردی عمارت کاشی شده افزوده می‌باشد.

پیشنهاد می‌شود بعد از مشاهده موزه باستان یا ساختمان اساسی موزه باستان شناسی انز این بخش بازدید کنید، زیرا فاصله زیادی ندارند.

عمارت کاشی موزه باستان شناسی استانبول، ساختمانی با معماری ایرانیآن ‌چیزی که در این بنا سبب شگفتی و تعجب همه باستان و تاریخ شناسان است سلامت کل این بنا و کاشی‌ها می‌باشد. به شیوه عجیبی کل‌نمای کاشی شده این ساختمان سالم مانده و ذره‌ای خط و خش به آن نیست.

استانبول به روایت آثار

گالری استانبول طی اعصار یا زمان‌ها بخشی جذاب و رویایی است که به‌صورت زمانی و با چیدمانی مناسب هر دوره از استانبول را از زمان تاسیس تا اوج شکوفایی عثمانی و بعد از آن، با استفاده از آثار به نمایش می‌گذارد. شما می‌توانید طبق خط زمان سرگذشت یکی از زیباترین شهرهای دنیا را در این گالری مشاهده کنید که خالی از لطف نیست.

تابوت‌های پادشاهی در موزه باستان شناسی استانبول

تابوت پادشاهان بخش مهم موزه هنرهای اسلامی می‌باشد. این بخش که به دلیل کشف و انتقال چندین تابوت از طریق عثمان حمدی بی ایجاد شد یکی از پربازدیدترین بخش‌های موزه باستان شناسی می‌باشد. تابوت‌ها محل دفن پادشاهان صیدون است که این مرد با کاوش در گورستان‌های صیدون آن‌ها را یافت.

روی همه تابوت‌ها اشکال و مجسمه‌هایی با تبحر و هنر بسیار زیاد ایجاد شده که نشان‌دهنده داستان‌های گوناگون می‌باشد. یکی داستان جنگ ایران و مقدونی را نشان می‌دهد و دیگری شکل 18 زن ناراحت.

تابوت‌های پادشاهی در موزه باستان شناسی استانبولگردش اطراف موزه

موزه، کاخ و دریا جز برترین زیبایی‌های اطراف این موزه می‌باشد. چنانچه به نقشه استانبول نگاه کنید، متوجه خواهید شد که این موزه در یکی از مهمترین محله‌های شهر جای دارد می‌باشد. محله سلطان احمد که منطقه قدیمی در شهر است و مکان‌های دیدنی بسیار زیادی مخصوصا در زمینه تاریخ دارد. در این منطقه چند جاذبه گردشگری مهم دیگر هم هست که در ادامه به طور مختصر توضیح خواهیم داد.

موزه باستان شناسی استانبول در محلی جای دارد که اطرافش پر است از موزه و قصرهای قدیمی پارک و… موزه تاریخ علم و فناوری اسلام یکی از این جاذبه‌هاست که 200 متر جلوتر از اینجا قرار گرقته می‌باشد. شما می‌توانید بعد از بازدید از موزه باستان سری به آن طرف پارک گلهان بزنید و از موزه علوم اسلامی نیز دیدن کنید.

کاخ توپکاپی قصری معروف و زیباست که به دستور سلطان محمد خدابنده ساخته شد. این بنا اول به‌عنوان محل اسکان شاهزاده و خانواده آن بوده و بعدا به دستور آتاتورک به‌عنوان موزه، بازدید آن برای عموم آزاد شد. از خصوصیات این بنا معماری بی‌مانند، مشاهده اتاق‌ها و حمام‌های ترکی، زیبایی ساختمان و وسعت زیاد است که حدودا نصف روز و وقت شما را می‌گیرد. کاخ توپکای 500 متر با موزه باستان فاصله دارد.

پارک گلهان یا گلخانه که موزه باستان، علوم اسلام، کاخ توپکاپی و بسیاری دیگر از مراکز دیدنی اطراف آن ساخته شده‌اند یکی از جاذبه‌های گردشگری استانبول قلمداد می‌شود. پیشنهاد می‌کنم به این پارک بروید، در سایه سروهای بلند آن بشینید و با استشمام بوی خوش رز قرمز خستگی را از تن خود دور کنید.

جاهای دیدنی اطراف موزه باستان شناسی استانبولشاید چنانچه نام استانبول را به زبان بیاورید، اولین جاذبه‌های گردشگری که ذهنتان خطور کند، مسجد سلطان احمد و ایاصوفیه باشد. این دو بنای قدیمی که مانند دو خورشید در این شهر می‌درخشند، پیوسته جز پر بازدیدترین جاذبه‌های گردشگری استانبول بوده و می‌باشند. فاصله این دو با موزه باستان به ترتیب 350 و 800 متر می‌باشد. پیشنهاد می‌کنیم بازدید از این دو بنای زیبا را در یک روز جدا از دیگر مکان‌ها انجام دهید.

هر چه از دیدنی‌های این محله بگوییم کم می‌باشد. آب انبار باسیلیکا یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری و ساختمان‌های زیبا و مهم استانبول است که در ضلع جنوبی ایاصوفیه جای دارد.

هر بازدیدکننده‌ای می‌تواند بازتاب چهره خود را کف این ساختمان طولانی ببیند که در آب منعکس می‌شود. این آب انبار در دوره بیزانس ساخته شده و از جمله خصوصیات بارزش می‌توان به معماری و ستون‌های استوار و بزرگ آن اشاره کرد. فاصله این ساختمان تا موزه 500 متر بیشتر نیست.

موزه باستاننحوه دسترسی به موزه باستان شناسی استانبول

همان‌طور که در بند قبل گفته شد، بخش قدیم استانبول یا محله سلطان احمد محلیست که موزه باستان شناسی در آن جای دارد می‌باشد. هر کشوری شهر معروف و مهمی دارد و هر شهری بخش مهم و قلبی. استانبول برای ترکیه و محله سلطان احمد به دلیل قدمت، شهرت و جاذبه‌های گردشگری فراوان و مهمی که دارد برای استانبول قلب تپنده می‌باشد.

در این محله سنتی انواع رستوران‌ها، کافه‌ها و هتل‌های مدرن و قدیمی ساخته شده که می‌توانید به‌راحتی به آن‌ها برسید. ویژگی برتری که این محله دارد، فاصله بسیار کم هر جاذبه گردشگری تا جاذبه آتی می‌باشد. لازم به‌ذکر است که همین قاعده برای غذاخوری و هتل‌ها نیز صدق می‌کند.

موزه باستان شناسی وسط این محله در قسمت شمالی پارک گلهان جای دارد و به ‌نسبت دیگر جاذبه‌های گردشگری دسترسی بهتری دارد. شماره تلفن این موزه برای ارتباط بیشر 902125207741 می‌باشد.

دسترسی به موزه باستان شناسی استانبولدسترسی با مترو

ایستگاه سلطان احمد یا احمت، تنها ایستگاه مترو این محل از شهر است که وسط خیابان علمدار جای دارد. درصورتی که بخواهید از این ایستگاه پیاده به موزه برسید، باید 10 دقیقه پیاده‌روی کنید، اما می‌توانید با استفاده ترامووا این زمان را به 5 دقیقه برسانید. روبه‌روی ایستگاه مترو خط عبور تراموا می‌باشد.

این خط به سمت شمال پارک و ایستگاه گلهان می‌رود. پس بهتر است پیش از رسیدن به پارک پیاده شوید و به سمت جنوب پارک بروید که 3 دقیقه پیاده‌روی، روی دست شما می‌گذارد.

دسترسی با مترو به موزهساعات بازدید و قیمت بلیط موزه

بازدید از موزه باستان شناسی استانبول در زمستان از ساعت 10 تا 17 و در تابستان از ساعت 9 تا 18 انجام می‌شود. درصورتی که نیت بازدید از این موزه را دارید بهتر است که یک ساعت مانده به اتمام وقت بازدید، بلیط خود را دریافت کنید تا اجازه ورود داشته باشید. این موزه بلیط 50 لیر دارد.

آدرس موزه باستان شناسی استانبول روی گوگل مپ

حرف آخر

بازدید از موزه باستان شناسی استانبول با اینکه کمی پرهزینه و وقت‌گیر است، اما حقایق و زیبایی‌های زیادی را از تاریخ و تمدن‌های گذشته به شما نمایش می‌دهد که در هیچ کجای دیگر نمی‌توانید نمونه آن را ببینید. درصورتی که تجربه یا پیشنهادی برای بازدید بهتر از موزه دارید آن را با دیگر کاربران علی بابا به اشتراک بگذارید تا آن‌ها نیز از تجربه‌های شما استفاده کنند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا