اخبار ایران و جهاناروپابین الملل

نزدیکی ترکیه و روسیه سبب نگرانی آمریکا شده است – وب‌اینجاست


خبرگزاری مهر، گروه بین الملل– آذر مهدوان: در سفر اخیر «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه به نیویورک ملاقاتی میان او با «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا انجام نشد؛ این موضوع نشان داد چنانچه چه خط تماس مطلوبی میان اردوغان با دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا وجود داشت اما دولت دموکرات این کشور رغبتی برای کاهش اختلاف با دولت آنکارا را ندارد. حالا بعد از ناامیدی اردوغان از سفرش به آمریکا شاهد سفر او به سوچی جهت ملاقات و مذاکره با ولادیمیر پوتین برای حل مسئله ادلب، لیبی و ناراحتی‌های پیش آمده بر سر موضع آنکارا در مورد اوکراین هستیم.

ملاقات اردوغان و پوتین در حالی صورت می‌گیرد که شاهد تحرکات اخیر آمریکا در بستر دریای سیاه و حمایت او از تعدادی گروه‌ها هستیم که ترکیه به عنوان گروه تروریستی می‌شناسد.🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل

خبرنگار مهر در همین رابطه گفتگویی را با «دوغان بکین» معاون حزب رفاه جدید ترکیه انجام داده است که در ادامه از نظر می‌گذرد:

*همانگونه که می‌دانید بعد از سفر رئیس جمهور ترکیه به نیویورک چنانچه چه انتظار داشتیم ملاقاتی میان اردوغان و بایدن صورت گیرد اما این اتفاق نیفتاد. حالا تعدادی از رسانه‌های آمریکا و ترکیه دلیل سفر اردوغان به سوچی را تمایل وی به توسعه روابط بیشتر با روسیه بر سر مسائل منطقه‌ای بعد از ناامیدی اش از برقراری ارتباط مطلوب با بایدن عنوان می‌کنند. اما گویا ترکیه و روسیه علی رغم تعدادی اختلاف نظرات در مسائل منطقه‌ای در این سال‌ها مناسبات خود را در بعد سیاسی و اقتصادی گسترش داده اند. ما در سال‌های اخیر به خصوص بعد از کودتای نافرجام ترکیه شاهد این موضوع بوده ایم. ارزیابی شما چیست؟

بدون شک همکاری سیاسی جو بایدن با دولت ترکیه در تضاد با “همکاری استراتژیک” است که سیاست یک جانبه و تحمیل کننده آمریکا را آشکار ساخته می‌باشد. تلاش‌های یک جانبه ترکیه برای انجام تعهدات خود در زمینه ناتو به انگیزه نزدیک شدن به ایالات متحده آمریکا، ناگزیر ترکیه را تبدیل به متحدی ضروری در نگاه آمریکا کرده می‌باشد. سلسله اختلافاتی که بین ترکیه و ایالات متحده در مورد سیستم دفاعی «پاتریوت» آغاز شده است، نشان می‌دهد که سیاست آمریکا دربرابر ترکیه سیاست قابل اطمینانی نیست.

اصرار ترکیه بر خرید اس -۴۰۰ در روبروه با سیاست‌های تحمیلی آمریکا و تلاش‌های آن برای استفاده از کارت مسکو، رویکردی است که به ناچار ممکن است موازنه‌های منطقه را تحت تأثیر قرار دهد. ترکیه از یک سو تلاش می‌کند به روسیه نزدیک شود، از سمت دیگر تلاش می‌کند تا از روابط خود با ایالات متحده در چارچوب اتحاد آتلانتیک شمالی حافظت کند. روسیه و ترکیه علیرغم اختلاف نظرشان در تعدادی مسائل به خصوص موضوع قفقاز و سوریه روابط خوبی را دنبال می‌کنند که این برای ثبات و آرامش منطقه بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

باید گفت که ما (حزب رفاه جدید) به همگرایی (روسیه و ترکیه) در این موضوع اهمیت می‌دهیم. نزدیکی آنکارا و مسکو اقدامی در راستای ممانعت از فعالیت قدرت‌های فرا اقیانوسی در منطقه می‌باشد. البته پیش بینی شده بود که بعد از همکاری ترکیه و روسیه کشورهای های عضو ناتو ناراحت شوند و ازاین رو دست به اقدامات بازدارنده علیه ترکیه بزنند.

*بعد از اینکه رئیس جمهور ترکیه در گفتگو با رسانه آمریکایی احتمال خرید دوباره سامانه اس _۴۰۰ از روسیه را عنوان کرد، وزارت امور خارجه آمریکا هشدار داد علیه ترکیه اعمال تحریم می‌کند به نظر شما چر آمریکا در این سال‌ها راجع به تهیه اس _۴۰۰ پافشاری می‌کند؟

آمریکا نیت دارد ترکیه را به عنوان قدرت محوری و متحد خود در منطقه ببیند. به طور خاص روابط با روسیه در حوزه نظامی و موضوع اس _۴۰۰ در سطحی وسیع باعث نگرانی آمریکا می‌شود. به خصوص یکی از نتایج آن، همین واکنش آمریکا به گفتگو و سخنان جناب رئیس جمهور اردوغان با کانال سی بی اس بود که وزارت خارجه این کشور به طرف ترکیه‌ای هشدار داد. در حقیقت آمریکا ترکیه را در موضوع سامانه موشکی اس _۴۰۰، در چارچوب قانون کاتسا مورد تحریم قرار داده می‌باشد.

در این مورد، اراده‌ای که ترکیه از خود نشان دهد، در موضوع روابط آینده ترکیه-آمریکا بی نهایت اهمیت دارد. در حقیقت ما در گفتگو اردوغان با کانال سی بی اس می‌بینیم که در موضوع اس _۴۰۰ وی موضعی قاطع دارد. امیدواریم که این اراده استمرار داشته باشد. در حقیقت تأثیر این موضع قاطع در زمان کوتاهی نشان داده شد و اعلام مقامات آمریکایی بنا به ملاقات بایدن و اردوغان در پایان ماه آینده میلادی در حاشیه نشست گروه ۲۰ در رم ایتالیا یک تحول بزرگ می‌باشد. آرزومندیم که در این ملاقات، نزدیکی اردوغان با روسیه نیز مورد توجه قرار گیرد و یک دیپلماسی موازنه گرایانه تر را شاهد باشیم. دیگر ممکن نیست که ترکیه تماماً به آمریکا تکیه کند و زین پس انتظار داریم که آنکارا به جای منافع آمریکا، منافع خود را در ارجحیت قرار دهد.

*ملاقات اردوغان با پوتین درست در برهه زمانی که واشنگتن تصمیم به ادامه حمایت مالی از تعدادی گروهای تروریستی گرفته است و ضمنا اتخاذ تعدادی سیاست‌ها از سمت آمریکا که نتیجه اش بی ثباتی در دریای سیاه بوده را چگونه تحلیل می‌کنید؟

واقعیت این است که سیاست آمریکا به گونه‌ای نیست که بخواهد ثبات و امنیت ترکیه را در اولویت قرار دهد. از اولویت‌های سیاست خارجی آمریکا می‌توان به تلاش برای ایجاد بی ثباتی در ترکیه و از بین بردن تمامیت ارضی سوریه و عراق اشاره کرد.

نبود صداقت در سیاست آمریکا یک حقیقت می‌باشد. زیرا برای تأمین ثبات اسرائیل، ایجاد بی ثباتی در دریای سیاه، خاورمیانه و منطقه قفقاز را جز اهداف بلند مدت خود می‌داند، برای همین ملاقات اردوغان و پوتین آن هم در برهه‌ای که آمریکا چنین اهدافی را در دستور کار خود قرار داده است بسیار مهم بود. البته این هم مهم است که پوتین و اردوغان راه حل های دائمی در چارچوب حس نیت و بهبود روابط همسایگی عرضه دهند. برقراری صلح منطقه‌ای نه فقط به نفع ترکیه و روسیه خواهد بود ایضاً سود آن برای تمامی منطقه اوراسیا است و بستری برای توسعه روابط ایران- روسیه و ترکیه خواهد بود.🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل


🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل


🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل
مشاهده بیشتر

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا