اخبار ایران و جهاناروپابین الملل

نشست سه‌جانبه گوترش، زلنسکی و اردوغان در اوکراین – وب‌اینجاست

زمان مطالعه: 2 دقیقهبه نقل از خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس‌جمهور اوکراین امروز پنج‌شنبه در شهر «لِویو»، در غرب اوکراین با «آنتونی گوترش»، دبیر کل سازمان ملل و «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه ملاقات و گفت‌وگو کرد.

به نوشته خبرگزاری فرانسه موضوعاتی مانند صادرات امن غلات از بندر اودسای اوکراین، مسئله نیروگاه اتمی زاپوریژیا و تلاش‌های دیپلماتیک برای کمک به پایان جنگ در اوکراین از محورهای اساسی گفت‌وگوی سه‌جانبه رئیس‌جمهور اوکراین با گوترش و اردوغان می‌باشد.

[table id=2 /]

نماینده آنتونی گوترش در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک گفته ملاقات گوترش، زلنسکی و اردوغان بعد از این نشست سه‌جانبه، نشست خبری مشترک خواهند داشت.

نمایندگان دولت روسیه، اوکراین در ۲۲ جولای (۳۱ تیر) توافقنامه‌ای را در استانبول امضا کردند که به سبب آن محدودیت صادرات محصولات کشاورزی و کودهای روسی برداشته شد. دو طرف روسی و اوکراینی توافق کردند تا صادرات غلات از بنادر دریای سیاه از سر گرفته شود. توافق یاد‌شده با حضور رجب طیب اردوغان و آنتونیو گوترش امضا شده می‌باشد. تاکنون چندین کشتی حامل غلات اوکراین با عبور از تنگه‌های ترکیه راهی بازارهای جهانی شده‌اند.

ضمنا در روزهای اخیر رسانه‌ها و مقامات روسیه بارها اعلام کردند که نیروهای اوکراینی حملات توپخانه‌ای به نیروگاه اتمی منطقه زاپروژیا را افزایش داده و این مسئله احتمال آتش‌سوزی و انفجار این نیروگاه را افزایش داده می‌باشد. وزارت دفاع روسیه امروز پنج شنبه هم اعلام کرد که اوکراین در اقدامی تحریک‌آمیز در اطراف نیروگاه اتمی زاپروژیا در روز جمعه و همزمان با حضور دبیر کل سازمان ملل در این کشور برنامه‌ریزی کرده می‌باشد.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا