۰۱ سفرایرانگردی

همدان کجا بریم؟ – کجارو

زمان مطالعه: 7 دقیقه


همدان یکی از شهرهای فرهنگی و ارزشمند ایران است که به‌دلیل حضور آثار تاریخی باشکوه و زیبایی‌های طبیعی کم‌مانند، به یکی از مقاصد اساسی گردشگری کشور تبدیل شده می‌باشد.

همدان شهری زیبا و مملو از جاذبه‌های گردشگری طبیعی و تاریخی قلمداد می‌شود که محبوب گردشگران است و سالانه توریست‌های اکثر تمام جهان، برای بازدید از آن به ایران سفر می‌کنند. این شهر که با عنایت به مستندات تاریخی، در دوران مادها احداث شده و نخستین پایتخت ایران زمین به شمار می‌رفت، از مراکز مهم فرهنگ و تمدن ایران می‌باشد. بدیهی است که برای معرفی این سرزمین با آثار باستانی برجای‌مانده از دل تاریخ، باید روزها و شاید هفته‌ها را در خدمت گرفت تا بتوان تمامی زیبایی‌های طبیعی و گردشگری را مشاهده کرد. ازاین رو در این مقاله تنها به معرفی تعدادی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین جاهای دیدنی همدان می‌پردازیم.

[table id=2 /]

۱. آرامگاه بابا طاهر عریان

آسمان ابری همدان و آرامگاه باباطاهر

عکس‌ از وب‌سایت خبرگزاری ایسنا

در شهر همدان، مقبره‌ای متعلق به یکی از عارفان و شاعران مشهور ایرانی به نام باباطاهر عریان جای دارد که اواخر قرن چهارم و اوایل قرن پنجم هجری قمری زندگی می‌کرده است؛ بزرگ‌مردی که بیشتر به‌دلیل دوبیتی‌هایش در بین جهانیان شهره می‌باشد. تزیینات معماری صورت‌گرفته در این اثر، با دقت و ظرافت خاصی انجام شده و آن را به یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر تبدیل کرده می‌باشد.

۲. غار علیصدر

قندیل‌های غار علیصدر در همدان

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

غار علیصدر یکی از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری طبیعی در شهر همدان است که لقب طویل‌ترین غار آبی جهان را به خود اختصاص داده است و در ارتفاعات ساری قیه و در نزدیکی روستای علیصدر کبودرآهنگ از توابع استان همدان جای دارد. زیبایی‌های این پدیده‌ طبیعی، باعث شگفتی و حیرت بازدیدکنندگان می‌گردد.

۳. آرامگاه ابوعلی سینا

برج آرامگاه ابن سینا درهمدان

عکس‌ از وب‌سایت خبرگزاری ایسنا

ابوعلی‌سینا شاعر، فیلسوف، پزشک و دانشمند مشهور ایرانی است که در قرن چهار هجری شمسی و در شهر همدان سکونت داشت. آرامگاه وی که طبق معماری برج قابوس از قدیمی‌ترین عمارت تاریخ‌دار اسلامی ساخته شده است، امروزه در شهر همدان و در میدانی به همین نام جای دارد. این مکان با حضور درختان چنار و آب‌نماهای زیبا، به تفریحگاه تبدیل شده است و یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر نیز قلمداد می‌شود.

۴. آرامگاه حیقوق نبی

گنبد مخروطی آرامگاه حیقوق همدان

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

در شهرستان تویسرکان استان همدان بنایی تاریخی وجود دارد که از قدیمی‌ترین آثار تاریخی کشور نیز قلمداد می‌شود که متعلق به حیقوق نبی (ع) از پیامبران الهی است که دوبار متولد و فوت شده می‌باشد. قدمت این مقبره راجع به دوران حکومت سلجوقیان و قرن هفتم هجری می‌باشد. این مکان امروزه به یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری همدان تبدیل شده می‌باشد.

۵. تپه هگمتانه

ویرانه های تپه هگمتانه همدان

عکس‌ از وب‌سایت تاریخ ما

هگمتانه پایتخت ام‍پراتوری مادها و نخستین پایتخت ایران‌زمین از قدیمی‌ترین شهرهای تاریخی است که در دل تپه‌ای وسیع به نام تپه‌ هگمتانه جای دارد. این تپه‌ باستانی که پهناورترین تپه‌ تاریخی کشور نیز قلمداد می‌شود، در شهر همدان امروزی جای دارد و از قدمتی حدود سه هزار سال برخوردار می‌باشد. این مکان یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری شهر همدان می‌باشد.

۶. دهکده‌ گنج‌ نامه

کتیبه گنجنامه همدان

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

در شهر همدان، مجموعه‌ای تفریحی، گردشگری و ورزشی جای دارد که از آن به نام دهکده‌ گنج‌نامه‌ همدان یاد می‌شود. اقلیم مناسب، طبیعت دلچسب و مناظر زیبای پیرامون این مجموعه‌ تفریحی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت آن بین گردشگران داخلی و خارجی بوده و پیوسته میزبان جمع زیادی از توریست‌های تمام جهان می‌باشد. تله‌کابین، پیست اسکی، آبشار، سنگ‌نبشته‌های باستانی، تیرول (پرواز فردی روی کابل)، تنها قسمتی از برنامه‌های تفریحی و ورزشی این مکان در تور همدان می‌باشد. این دهکده در نزدیکی سنگ‌نوشته‌های گنجنامه ساخته شده می‌باشد. این کتیبه‌های تاریخی از دوران داریوش و خشیارشای هخامنشی برجا مانده‌اند.

۷. دشت میشان

جویبار و دشت سرسبز میشان در همدان

عکس‌ از وب‌سایت جاذبه‌ها

از دیگر جاذبه‌های طبیعی گردشگری در شهر همدان، می‌توان به دشت میشان اشاره کرد که در دامنه‌های کوه الوند جای دارد و گزینه‌ شایسته‌ای برای طبیعت‌‌گردان و کوه‌پیمایان قلمداد می‌شود.

۸. سراب گیان

آبشار سراب گیان در همدان

عکس‌ از وب‌سایت مشرق‌نیوز

در ۳۰ کیلومتری جنوب نهاوند از توابع استان همدان سرابی زیبا با چشم‌اندازی منحصربه‌فرد وجود دارد که از آن به نام سراب گیان یاد می‌شود. این منطقه از کشور به‌دلیل زیبایی‌های خارق‌العاده همانند بهشتی است در بین طبیعت که در اطراف آن می‌توان درختانی کهنسال را مشاهده کرد. در ۲ کیلومتری این سراب، تپه‌ باستانی جای دارد که قدمت آن به چندین هزار سال می‌رسد.

۹. بازار همدان

جمعیت بازار همدان

عکس‌ از وب‌سایت سیری در ایران

از دیگر جاذبه‌های تاریخی شهر همدان، می‌توان بازار تاریخی این شهر را در نظر گرفت که اکثر بناهای آن، متعلق به دوران حکومت قاجاریان می‌باشد. بازاری که همانند اکثر بازارهای سنتی کشور، مسقف بوده و در تعدادی از بخش‌های آن، از پوشش گنبدی، استفاده شده می‌باشد.

۱۰. امامزاده حسین (ع)

گنبد خشتی امامزاده حسین همدان

عکس‌ از وب‌سایت ویکی‌شیعه

آرامگاه امامزاده حسین (ع)، یکی از مکان‌های ارزشمند شهر همدان است که با عنایت به مستندات تاریخی مقبره‌ یکی از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) می‌باشد. البته تعدادی از مدارک تاریخی، این مکان را متعلق به پسر امام حسن عسگری (ع) می‌دانند. معماری زیبا و محوطه‌ بیرونی آن از خصوصیات این مکان روحانی می‌باشد.

۱۱. گنبد علویان

محوطه گنبد علویان همدان

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

گنبد علویان یکی از شاهکارهای معماری و گچبری بعد از اسلام در شهر همدان است که امروزه به یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری و مذهبی این شهر تبدیل شده می‌باشد. این اثر تاریخی متعلق به اواخر دوران حکومت سلجوقیان و قرن ششم هجری قمری می‌باشد. ظرافت، تزیینات منحصربه‌فرد و خارق‌العاده‌ این عمارت تاریخی پیوسته مورد توجه گردشگران جای دارد.

۱۲. دریاچه و سد اکباتان

خروج آب از مخاززن سد اکباتان همدان

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری طبیعی در شهر همدان، دریاچه و سد اکباتان است که در ۱۱ کیلومتری شرق همدان جای دارد. فضای زیبای اطراف دریاچه و ورزش‌های آبی و نیز بهره‌مندی از امکانات گردشگری، این مکان را به تفریحگاهی دوست‌داشتنی تبدیل کرده می‌باشد.

۱۳. موزه تاریخ طبیعی همدان

تاکسیدرمی حیوانات در موزه تاریخ طبیعی همدان

عکس‌ از وب‌سایت همشهری آنلاین

موزه‌ تاریخ طبیعی همدان به‌دلیل حضور گونه‌های مختلف و متنوع حیوانی، گیاهی و طبیعی ایران و جهان و ضمنا نمونه‌های زنده، سنگواره و تاکسی‌درمی شده از گونه‌های مختلف جانداران، یکی از کم‌مانندترین موزه‌های کشور می‌باشد.

۱۴. حمام قلعه

نورپردازی حمام قلعه همدان

عکس‌ از وب‌سایت خبرگزاری فارس

یکی از حمام‌های سنتی شهر همدان، حمام قلعه است که متعلق به دوران حکومت قاجاریان می‌باشد. این حمام قدیمی از وسعتی بالغ بر ۱۵۰۰ متر مربع برخوردار بوده و از دو بخش گرم و سرد تشکیل شده می‌باشد. این عمارت تاریخی، امروزه به موزه‌‌ مردم‌شناسی همدان تغییر کاربری داده و میزبان گردشگران می‌باشد.

۱۵. برج قربان

دیوارهای آجری برج قربان همدان

عکس‌ از وب‌سایت تیشینه

از دیگر جاذبه‌های گردشگری شهر همدان، بنایی تاریخی و متعلق به قرن هفتم یا هشتم هجری است که از آن به‌عنوان برج قربان یاد می‌شود. گویا که حسن بن عطار حافظ ابو العلا همدانی در این مکان دفن شده می‌باشد. وجه تسمیه این اثر تاریخی به‌دلیل استفاده‌ جای گرفتن آن از طریق فردی به نام قربان به‌عنوان سنگرگاه، در شورش افغان‌ها و در دوران حکومت صفویان می‌باشد.

۱۶. کلیسای آنجلی همدان

ایوان کلیسای آنجلی همدان

عکس‌ از وب‌سایت مشرق‌نیوز

کلیسای آنجلی همدان، بنایی متعلق به دوران حکومت قاجاریان است که در شهر همدان جای دارد. این عمارت تاریخی، بهره‌مند از معماری زیبا و کلاف‌‌بندی‌های چوبی است که از زیباترین خصوصیات تزیینات به کار رفته در آن قلمداد می‌شود. گویا که کلیسا به همت رابی اسحاق ساخته شده و امروزه به یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر تبدیل شده می‌باشد.

۱۷. روستای ورکانه

خانه‌های سنگی روستای ورکامه همدان

عکس‌ از وب‌سایت خبرگزاری تسنیم

در ۲۰ کیلومتری شهر همدان، روستای ورکانه، یکی از زیباترین روستاهای کشور جای دارد که در گویش محلی، به‌معنای جای گرفتن در کنار چشمه می‌باشد. این روستا از قدمتی حدود ۴۰۰ سال برخوردار بوده و از طبیعتی زیبا و مناظر بکر و چشم‌اندازی منحصربه‌فرد برخوردار است که می‌تواند به‌عنوان گزینه‌ شایسته‌ای برای گردشگری در نظر گرفته شود.

۱۸. آرامگاه استر و مردخای همدان

بنای تاریخی آرامگاه استر و مردخای همدان

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

یکی از بااهمیت‌ترین مقابر و زیارتگاه‌های یهودیان در ایران و جهان، مقبره‌ استر و مردخای است که در شهر همدان جای دارد. معماری انجام شده در این بنا با عنایت به سبک بناهای اسلامی است و با عنایت به اسلوب ساخت آن، گویا که از قدمتی حدود ۸ قرن برخوردار است که ممکن است روی عمارتی که قدمت آن به قرن سوم هجری بازمی‌‌شود، احداث شده می‌باشد.

از دیگر جاذبه‌های گردشگری شهر همدان می‌توان به تپه‌ عباس‌آباد، موزه‌ هگمتانه، شیر سنگی، باغ موزه‌ نظری، دره‌ مرادبیگ، تخت نادر، پیست اسکی برف، پیست اسکی چمن تاریک دره، چشمه ملک همدان، پارک مردم، پارک پرواز و … اشاره کرد که هرکدام از آن‌ها، هرساله میزبان جمع زیادی از گردشگران و بازدیدکنندگان داخلی و خارجی می‌باشد.

عکس‌ کاور از وب‌سایت سیری در ایران

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا