پیشگیری و بیماریهاسلامت

همراه این غذاها هیچگاه دارو نخورید

اثر بخشی داروها تا حدود زیادی به مواد غذایی و نوشیدنی هایی که استفاده می کنید بستگی دارند. تعدادی مواد غذایی با دارو ها تداخل دارند حتی غذاهای سالم از جمله میوه و سبزیجات نیز با تعدادی از داروها می توانند فعل و انغعالات ناخواسته و ممکن است خطرناک ایجاد کنند.
در حقیقت تعدادی از مواد خوراکی می توانند روی اثر بخشی داروها اثر بگذارند. مشورت با پزشک در این باره و خواندن بروشور داروها را نباید فراموش کرد.در اینجا به تعدادی از متداول ترین تداخلات دارو و غذا اشاره می‌گردد.

تعدادی از متداول ترین تداخلات دارو و غذا

گریپ فروت

گریپ فروت برخلاف سایر مرکبات حاوی ترکیبی به نام فورانوکومارین است که تغییراتی را در تعدادی داروها ایجاد کرده و از طرق مختلف با تعدادی داروها تداخل دارد. گریپ فروت سبب افزایش جذب داروهای استاتین (سیمواستاتین، لووستاتین و …) می شود. این داروها جهت کاهش کلسترول خون تجویز می شوند.

ضمنا گریپ فروت و آب گریپ فروت می تواند با تعدادی از داروهای فشار خون و حتی داروهای بدون نسخه تداخل داشته باشد. آب گریپ فروت را با تعدادی از داروهای کاهنده فشار خون مصرف نکنید زیرا می تواند سطح این داروها را در بدن شما بالا ببرد و عوارض جانبی بیشتری ایجاد کند.

افزایش میزان استاتین خون سبب بروز عوارضی مانند درد عضلانی، افزایش آنزیم های کبدی و اختلالات کبدی می شود. به همین علت پیشنهاد می شود که در صورت مصرف داروهای استاتین از مصرف گریپ فروت خودداری شود.

ضمنا گریپ فروت سبب متابولیسم غیرطبیعی داروهایی مانند آنتی هیسفراهم ها، کنترل کننده های فشارخون، جایگزین های هورمون تیروئید و بلوکه کننده های اسید معده شده و می تواند منجر به کاهش یا افزایش میزان دارو در خون شود. ازاین رو پیشنهاد می شود در صورت مصرف این داروها از مصرف گریپ فروت اجتناب شود یا مصرف آن کاهش یابد.

سبزیجات برگ سبز

داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین فاکتورهای انعقادی وابسته به ویتا‌مین K را مهار می کنند. مصرف مقادیر زیاد سبزیجات برگ سبز به علت داشتن ویتا‌مین K می تواند سبب کاهش اثربخشی این داروها جهت جلوگیری از لخته شدن خون شود. به خصوص زمانی که دریافت سبزیجات به طور قابل توجه کاهش یا افزایش یابد، این مشکل تشدید می‌گردد.

دارو

ازاین رو پیشنهاد می شود که در صورت دریافت داروهای رقیق کننده خون، سبزیجات برگ سبز در مقادیر ثابت دریافت شده و میزان مصرف تغییر نکند.

جانشین های نمک

غالبا در جانشین های نمک، سدیم با پتاسیم جایگزین می شود. بیماران مبتلا به نارسایی قلبی که دیگوکسین دریافت می کنند و افرادی که مهارکننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) را به انگیزه درمان پرفشاری خون دریافت می کنند باید در مصرف جایگزین های نمک دقت کنند.

افزایش دریافت پتاسیم سبب کاهش اثربخشی داروی دیگوکسین و در افراد دریافت کننده مهارکننده های ACE سبب افزایش قابل توجه پتاسیم در خون می شود.

فیبر

دیگوکسین به انگیزه تقویت عضلات قلب، کاهش ضربان قلب و دفع مایعات اضافی از بدن تجویز می شود. فیبر رژیم غذایی، به خصوص فیبرهای نامحلول مانند سبوس گندم می تواند سبب کاهش سرعت جذب دیگوکسین و کاهش اثربخشی دارو شود. پیشنهاد می شود بیماران دارو را یک ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از وعده غذایی مصرف کنند.

غذاهای حاوی تیرامین

تیرامین نوعی اسید آمینه می‌باشد. مقادیر بالای آن در خون می تواند سبب افزایش فشارخون شود. تعدادی داروها مانند مهارکننده های مونوآمین اکسیداز (MAOIs) که برای درمان افسردگی مورد استفاده قرار می گیرند و داروهای مورد استفاده در درمان علائم بیماری پارکینسون سبب اختلال در تجزیه تیرامین می شوند.

شکلات و قرص های ضدافسردگی

ضمنا خوردن شکلات و کره بادام زمینی با مصرف تعدادی داروهای مهارکننده MAO مانند Nardil (phenelzine) or Parnate (tranylcypromine) ) برای افسردگی می تواند خطرناک باشد.

گوشت های دودی شده و قرص های ضدافسردگی

به محتویات قرص های مصرفی خود توجه کنید. قرص هایی با نام های اکسیداز منوامین یا MAOLS در صورت ترکیب شدن با مواد غذایی غنی از اسید آمینه تیرامین می تواند به طور خطرناکی باعث افزایش فشار خون شود. فهرست غذاهای ممنوع حاوی سوسیس، سالمون دودی شده، ترشی کلم برگ و سس سویمی‌باشد.

پیشنهاد می شود بیماران دریافت کننده داروهای یاد‌شده از مصرف غذاهای حاوی تیرامین مانند شکلات، پنیر کهنه، گوشت دودی، هات داگ و محصولات تخمیر شده سویا خودداری کنند.

لبنیات

کلسیم فرآورده های لبنی مانند شیر، ماست و پنیر در معده و قسمت فوقانی روده باریک به آنتی بیوتیک متصل شده و با تشکیل یک ترکیب نامحلول مانع جذب تعدادی آنتی بیوتیک ها مانند تتراسایکلین و سیپروفلوکساسین می شود. به انگیزه جلوگیری از بروز این مشکل پیشنهاد می شود آنتی بیوتیک ها یک ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از وعده غذایی مصرف شوند.

دارو

این پیشنهاد در مورد تمام آنتی بیوتیک ها کاربرد ندارد. به عنوان مثال پیشنهاد می شود به انگیزه جلوگیری از مشکلات معده مترونیدازول با آب یا شیر مصرف شود.

الکل

مصرف الکل همراه با داروها می تواند سطح دارو را بالا یا پایین ببرد.

مکمل آهن و روی

مکمل آهن و روی با یکدیگر تداخل اثر دارند و هر یک مانع از جذب دیگری می شوند.

وارفارین و ویتا‌مین E

افرادی که تحت درمان با وارفارین می‌باشند نباید بیش از IU 800 از ویتا‌مین E استفاده کنند، زیرا سبب افزایش خطر خونریزی می شود و افرادی که تحت شیمی درمانی می شوند نباید از ویتا‌مین E به صورت مکمل استفاده کنند.

تداخل لبنیات و آنتی بیوتیک

تعدادی آنتی بیوتیک ها از جمله سیپرو (Cipro) به کلسیم، آهن و ماده معدنی دیگر در مواد غذایی حاوی شیر می چسبد. این امر مانع از جذب آنتی بیوتیک می شود و در نهایت توانایی بدن را برای مقابله با عفونت ها کاهش می دهد.

هنگامی که برای شما داروی ضدآکنه یا عفونت تجویز می شود، سوال کنید که آیا دارو جزو گروه تتراسایکلین ها یا فلوروکوینولونزFlouroquinolones است یا خیر؟

در صورت مثبت بودن جواب، از مصرف شیر، ماست و پنیر 2 ساعت قبل و بعد از مصرف دارو پرهیز کنید. مصرف مولتی ویتا‌مین ها همراه با ماده معدنی نیز می تواند تاثیر مانندی داشته باشد. بهتر است درمورد ساعت مصرف آن با پزشک مشورت کنید.

شکلات و ریتالین

افزون بر کافئین، شکلات نیز حاوی ماده محرکی به نام تیوپرومین می‌باشد. ترکیب شدن این ماده و ریتالین در بدن می تواند منجر به رفتارهای غیرعادی و صرع شود. بهتر است به واکنش ترکیب شدن این دارو با شکلات توجه کنید. در صورت مشاهده واکنش، زمان بین مصرف دارو و مصرف شکلات را افزایش دهید. هرچه شکلات تلخ تر باشد، میزان کافئین و تیوبرومین نیز بیشتر می‌باشد.
دارو

تداخل آب سیب و داروهای حساسیت

بین مصرف آب سیب، پرتقال و گریپ فروت و داروهای ضدحساسیت (فکسوفنادین) 4 ساعت فاصله بیندازید. این آب میوه ها مانع از کارکرد پپتید می شود که وظیفه حمل دارو را از معده به جریان خون دارد.

ازاین رو از مصرف این آب میوه ها هنگام مصرف آنتی بیوتیک هایی چون سیپرو یا لواکوین، داروهای تیروئید به نام سنتروئید یا داروهای آسم و حساسیت بپرهیزید.

درمان آکنه و ویتا‌مین A

افرادی که آکنه های مقاوم و یا پسوریازیس دارند و از ترکیبات رتینوئیدی مانند آسیترتین ( زوریاتان ) و ایزوترتینوئین ( آکوتان ) استفاده می کنند، باید از مصرف ویتا‌مین A به صورت مکمل ( موجود در مولتی ویتا‌مین‏ها ) و ضمنا منابع غذایی غنی از ویتا‌مین A ( مانند جگر ) احتیاط کنند زیرا خطر مسمومیت دارویی وجود دارد.

تداخل دارچین و وارفارین

بیمارانی که وارفارین (نوعی داروی رقیق کننده خون) مصرف می کنند برای پیش گیری یا درمان لخته شدن خون باید به طور منظم میزان مصرف ویتا‌مین K خود را تنظیم کنند.

به این معنا که در مصرف سبزیجات برگ های سبز یا کلم بروکلی نباید تغییر به وجود بیاید زیرا ثبات میزان ویتا‌مین K در خون نقش مهمی در لخته شدن خون ایفا می کند. اما خطر دیگر، مصرف همزمان دارچین و وارفارین می‌باشد. دارچین حاوی ترکیبی به نام کومارین است که خون را رقیق می کند وممکن است مصرف هم زمان آن با دارو به کبد آسیب برساند .

تداخل لیموترش و داروی سرفه

حتما شنیده اید که نباید آب گریپ فروت را با داروهای تجویز شده از جمله استاتین (کاهش دهنده کلسترول) مصرف کرد. لیمو و پرتقال همراه استاتین و داروهای دیگر مانند دکسترومتورفان تداخل ایجاد می کند. با راه پیدا کردن دارو در جریان خون خطر بروز عارضه جانبی افزایش پیدا می کند.

 

عارضه جانبی دکسترومتورفان هذیان گویی و بی خوابی می‌باشد. از سویی مصرف همزمان آن با استاتین ممکن است باعث اختلال در کار عضله شود. تاثیرگذاری این میوه ها می تواند برای مدت یک روز یا بیشتر بماند، ازاین رو بهتر است این میوه ها را با این دارو به طور همزمان مصرف نکنید.
مشاهده بیشتر

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا