0 سبک زندگیخانوادهسلامت و تربیت کودکمراقبت از کودک

هنگام سپردن بچه‌ها به پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟

قسمتی از خاطرات شیرین دوران کودکی ما راجع به زمان‌هایی است که کنار پدربزرگ و مادربزرگمان گذرانده‌ایم. چنانچه یکی از افراد خوش‌شانسی هستید که پدربزرگ و مادربزرگ فرزندتان در نزدیکی شما زندگی می‌کنند، می‌توانید اوقاتی که کار دارید یا نیاز دارید شخص دیگری از بچه نگهداری کند، او را با خیال راحت به این عزیزان بسپارید. این افراد گزینه‌های مطمئنی برای مراقبت از کودک می‌باشند، اما لازم است نکاتی را در نظر بگیرید. در این مقاله، نکات را به‌ ۲ دسته بایدها و نبایدها تقسیم کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

بایدها

۱. از آنها قدردانی کنید

داشتن پدر و مادری که می‌توانند و می‌خواهند از بچه‌های شما وقتی درگیر دغدغه‌هایتان هستید مراقبت کنند، نعمتی بزرگ می‌باشد. مهم است به آنها نشان بدهید که قدر زمان و تلاشی را که صرف نگهداری از بچه شما می‌کنند، می‌دانید.🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل

بیشتر پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها انتظار ندارند برای مراقبت گاه‌به‌گاه از کودک پولی دریافت کنند، اما چنانچه قرار باشد مدام یا تمام‌وقت از بچه‌ها نگهداری کنند اوضاع فرق می‌کند و معقول است که دستمزدی دریافت کنند. بالاخره بچه‌داری شغل می‌باشد. پرداخت مبلغی به‌عنوان هزینه نگهداری از بچه آنها را ملزم می‌کند که مسئولیت‌های خاصی را انجام دهند و برنامه‌ منظمی داشته باشند.

ممکن است آنها راضی نشوند از شما پولی به خاطر این قضیه بگیرند. در این صورت، شما باید طور دیگری این محبتشان را جبران و از آنها قدردانی کنید.

۲. با آنها برای پشت‌سرگذاشتن چالش‌ها همدلی کنید

نگهداری طولانی‌مدت از کودک می‌تواند کاری خسته‌کننده باشد، به‌خصوص چنانچه بیش از یک کودک داشته باشید. چنانچه پدربزرگ و مادربزرگ فرزندتان بیماری یا نگرانی‌های دیگری دارند که ممکن است بر توانایی آنها برای مراقبت از فرزندان شما تأثیر بگذارد، تلاش کنید راه‌هایی برای آسان‌ترکردن کارها برای آنها بیابید. می‌توانید فعالیت‌هایی را برنامه‌ریزی کنید که نیاز چندانی به قدرت بدنی پدربزرگ و مادربزرگ ندارند. مثلا طوری برنامه‌ریزی کنید که بچه‌ها را به پارک ببرند، با هم فعالیت‌های هنری انجام بدهند یا فیلم‌هایی مناسب همه خانواده را تماشا کنند.

با خلاقیت و فکرکردن به اینکه چه چیزی کار را آسان‌تر می‌کند، حتی پدربزرگ و مادربزرگی که به‌اندازه شما چابک نیستند هم می‌توانند با خیال راحت از فرزندانتان مراقبت کنند. از آنها بخواهید چنانچه با چیزی احساس راحتی نمی‌کنند، به شما اطلاع بدهند. این‌طوری می‌توانید به نگرانی‌های آنها رسیدگی کنید و مطمئن شوید که همه‌چیز برای گذراندن اوقاتی آرام و موفقیت‌آمیز آماده شده می‌باشد.

۳. به آنها اختیارات لازم را بدهید

قسمتی از لذت پدربزرگ و مادربزرگ‌بودن این است که به نوه‌ها عشق بورزند و حتی آنها را لوس کنند. اما زمانی که نگهداری از بچه‌ها به این عزیزان سپرده می‌شود، اوضاع کمی فرق می‌کند. به‌احتمال زیاد، پدربزرگ و مادربزرگ می‌خواهند به قوانین شما احترام بگذارند. این یعنی آنها باید این قوانین را بدانند و احساس کنند که این اختیار را دارند که در صورت لزوم به نوه‌هایشان نه بگویند.

۴. به برنامه‌های آنها توجه داشته باشید

به یاد داشته باشید که آنها هم مانند ما زندگی و فعالیت‌های خاص خودشان را دارند. شاید آنها بسیار انعطاف‌پذیر باشند و بتوانند هر زمان که تماس می‌گیرید در دسترس باشند، اما بهتر است این موضوع را از قبل با آنها در بین بگذارید.

۵. به شیوهمرتب با آنها صحبت کنید

توجه مهم

مطالعه مقالات و جستجو در اینترنت باعث افزایش اطلاعات عمومی شما می‌شود اما هیچ وقت نمی‌تواند جایگزین شایسته‌ای برای مراجعه به متخصص و دریافت مشاوره‌های تخصصی باشد.

چنانچه دچار مساله‌ای شده‌اید، مشورت با مشاوران ماهر و متخصص می‌تواند مسیر زندگی شما را هموارتر کند. جهت مشاهده لیستی از بهترین مشاورها و روانشناس‌ها و دریافت مشاوره حضوری یا تلفنی، کلیک کنید:

مشاهده بهترین روان‌شناسان

برای حفظ نظم مراقبت از کودک، ارتباط منظم پدر‌ومادرها با مراقبان کودک ضروری می‌باشد. زمانی را تعیین کنید و درمورد مسائلی که پیش می‌آیند با هم صحبت کنید. شما می‌توانید جلسه‌ای هفتگی برگزار کنید و درمورد مواردی مانند رفتار بچه‌ها، نکات ایمنی مهم و سایر موضوعات مهم صحبت کنند.

۶. برای استراحت به آنها زمان بدهید

استراحت پدربزرگ و مادربزرگ موضوع مهمی است، به‌خصوص چنانچه با شما زندگی می‌کنند. با همسرتان برنامه‌ریزی کنید و گاهی بچه‌ها را با خود بیرون ببرید و تا می‌توانید به پدر‌ومادرهاتان زمانی برای خلوت و استراحت بدهید. طبیعی است که پدر‌ومادرها شما یا همسرتان هیچگاه از مراقبت از بچه‌ها شکایت نکنند، اما شما نباید از این موضوع ساده عبور کنید و آنها را نادیده بگیرید.

نبایدها

مراقبت پدربزرگ از کودک

۱. انتظارات نامعقول نداشته باشید

ممکن است از پرستار انتظار داشته باشید که نظافت خانه را انجام دهد، بچه‌ها را به جاهای مختلف ببرد و طی روز هم فعالیت‌هایی را انجام دهد، اما از پدربزرگ و مادربزرگ نمی‌توانید این انتظارات را داشته باشید.

درمورد هزینه‌ها هم همین‌طور می‌باشد. نباید از پدربزرگ و مادربزرگ انتظار داشته باشید که موقع بیرون‌بردن بچه‌ها برایشان اسباب‌بازی‌های جدید بخرند یا افزون بر مراقبت از کودک، برای فعالیت‌ها و گردش‌ها هزینه کنند. خواندن کتاب برای کودک، انجام بازی‌های ساده یا تماشای فیلمی مناسب سن کودک سرگرم‌کننده و رایگان می‌باشند. آنچه واقعا اهمیت دارد، سلامت کودک شممی‌باشد.

۲ مورد از مهم‌ترین عواملی که روی انتظارات شما از مادربزرگ و پدربزرگ تأثیر می‌گذارند عبارت‌اند از:

  • سن و توانایی بچه‌ها و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها؛
  • تعداد دفعات نگهداری از کودک.

۲. آنها را در معذوریت قرار ندهید

نگهداری از کودک باید هم برای خود او و هم پدربزرگ و مادربزرگ فعالیتی سرگرم‌کننده و لذت‌بخش باشد. به پدربزرگ و مادربزرگ اطمینان بدهید که هیچ الزامی برای این کار وجود ندارد و چنانچه خیلی سرشان شلوغ است، حالشان خوب نیست یا به هر دلیلی نمی‌توانند از بچه‌ها مراقبت کنند، به شما اطلاع بدهند. برای اینکه پدربزرگ و مادربزرگ به‌خاطر نه‌گفتن به درخواست نگهداری از کودک احساس گناه نکنند، به آنها اطمینان بدهید که پرستاران دیگری هم می‌باشند و خیالشان را راحت کنید.

۳. سخت نگیرید

تعدادی از فعالیت‌های روزانه‌ای که ممکن است از وظایف پرستار بچه باشند، ممکن است برای پدربزرگ و مادربزرگ سخت و نشدنی باشند. این کاملا به پدربزرگ و مادربزرگ و سطح مراقبتی که فرزند شما نیاز دارد بستگی دارد.

مثلا چنانچه پدربزرگ و مادربزرگ ۵ روز در هفته مراقب فرزندان شما باشند و شما ساعت‌های طولانی در محل کار باشید، ممکن است لازم باشد کودکان کوچک‌تر را روزانه یا چند بار در هفته حمام کنند. چنانچه مراقبت از کودک کار همیشگی آنها نیست یا از نظر جسمی نمی‌توانند این کار را انجام بدهند، ممکن است گاهی زمان حمام بچه‌ها نادیده گرفته شود. در این شرایط، خودتان باید برای انجام این‌گونه فعالیت‌ها برنامه‌ریزی کنید.

سخن پایانی

گذراندن اوقاتی با پدربزرگ و مادربزرگ می‌تواند برای هر دو طرف لذت‌بخش و سرگرم‌کننده باشد، اما به شرطی که موارد گفته‌شده را ملاحضه کنید و همان‌طور که به نیازهای بچه توجه می‌کنید، به نیازهای پدر‌ومادرها خودتان یا همسرتان هم توجه کنید.

شما بگویید

آیا پدر‌ومادرها شما یا همسرتان از فرزندتان مراقبت می‌کنند؟ چه تجربه‌ای در این زمینه دارید؟ آیا شما این بایدها و نبایدها را ملاحضه می‌کنید؟ خوشحال می‌شویم نظرات و تجربیات‌تان را با ما و کاربران عزیز چطور به اشتراک بگذارید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

مهم‌ترین و سخت‌ترین وظیفه پدران و مادران تربیت فرزند است

تربیت کودکان شاد و سالم امروز، و انسان‌های موفق فردا

🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل


🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل


🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل
مشاهده بیشتر

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا