0 تکنولوژیگوگلهوش مصنوعی

هوش مصنوعی چگونه به بهبود جستجو کمک می‌کند؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه


فناوری هوش مصنوعی طی سال‌های گذشته با رشد قابل ملاحظهی روبه‌رو شده است و یکی از مهم‌ترین کاربردهای هوش مصنوعی در سال‌های اخیر پیاده‌سازی آن در موتورهای جستجوی اینترنتی بود. هوش مصنوعی با قابلیت‌هایی مثل تصحیح غلط‌های املایی تا پیش‌بینی جستجوهای کاربر، جستجوی وب را بسیار آسان‌تر از گذشته ساخته می‌باشد. گوگل در زمینه‌ی پرس‌وجوهای اینترنتی پیشتاز می‌باشد. این موتور جستجو مجهز به الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی است که به بهبود تجربه‌ی جستجوی کاربر کمک می‌کند؛ اما دقیقا این هوش مصنوعی چه می‌کند؟

BERT چیست و چگونه به جستجوی گوگل کمک می‌کند؟

انسان در محاوره و زبان و درک مطلب کارکرد بسیار بهتری درمورد هوش مصنوعی دارد. BERT تلاش گوگل برای پر کردن این شکاف می‌باشد. مدل BERT از شبکه‌ای عصبی برای درک بهتر پرس‌وجوها و متن کاربر استفاده می‌کند. گوگل برت را به صورت یک فناوری متن باز ساخته است و هر شخصی می‌تواند از این فناوری برای ساخت سیستم پاسخگویی پرسش خود به کار ببرد.

[table id=2 /]

مدل BERT به جای پردازش تک تک کلمات تمام کلمات موجود در یک جمله را پردازش می‌کند. درک کلماتی مثل «to» و «for» برای این سیستم آسان‌تر می‌باشد. این سیستم به شکل قابل ملاحظهی تجربه‌ی جستجوی کاربرها را بهبود می‌دهد زیرا پرس و‌جوی جستجو را به شیوه‌ای انسانی درک می‌کند. در حقیقت شما می‌توانید به شکلی محاوره‌ای‌تر و طبیعی‌تر جستجوهای خود را انجام دهید و به نتایج مرتبط‌تری برسید.

تصحیح املایی گوگل با استفاده از هوش مصنوعی

یکی از امکانات قابل توجه گوگل، Spell Check یا تصحیح املایی است که از هوش مصنوعی برای تصحیح خودکار کلمات استفاده می‌کند. این قابلیت به نمایش نتایج بهتر کمک می‌کند. گوگل برای پیاده‌سازی این قابلیت از یک شبکه‌ی عصبی مصنوعی استفاده کرده می‌باشد. این شبکه‌ی عصبی مجموعه‌ای از گره‌های متصل است که کارکردی مانندی نورون‌های مغزی دارد.

گوگل با استفاده از هوش مصنوعی و مجموعه‌ای عصبی می‌تواند غلط‌های املایی تایپی را کشف و تصحیح کند. با این که این قابلیت ۱۰۰ درصد دقیق نیست درمورد نخستی کار به‌شدت بهبود یافته می‌باشد. در حقیقت این قابلیت می‌تواند زمینه‌ی پرس‌وجوهای اشتباه را هم حدس بزند.

برای مثال چنانچه کلمه‌ی specially odored flowers (به‌خاص گل‌های معطر) را جستجو کرده باشید، گوگل هیچ چیز را در پرس و جوی جستجو تغییر نمی‌دهد زیرا عطر و بو یکی از خصوصیات جدانشدنی گل‌ها می‌باشد. بااین‌حال چنانچه عبارت «specially odored doors» (به‌خاص در‌های معطر) را جستجو کنید گوگل متوجه می‌شود که بو ربطی به در ندارد و آن را به ordered (مرتب) تصحیح می‌کند.

تصحیح املایی گوگل

گوگل مپز و هوش مصنوعی

گوگل مپز (Google Maps) یکی از پرکاربرد‌ترین سیستم‌های هدایت کنونی است و اکثر قابلیت‌های آن به هوش مصنوعی وابسته می‌باشند. از عرضه‌ی به‌روزرسانی‌های آنی ترافیک تا امکاناتی مثل Live View تمام این قابلیت‌ها به الگوریتم‌های هوش مصنوعی مجهز می‌باشند. گوگل مپز ضمنا امکان ردیابی دوستانتان را با استفاده از اطلاعات آنی موقعیت مکانی می‌دهد.

افزون بر این یکی از سودمندترین امکانات قابلیت bysyness می‌باشد. هر وقت جایی مثل یک کافه را روی گوگل مپز جستجو کنید، اطلاعاتی درمورد‌ی میزان شلوغی آن عرضه می‌شود. این آمار اغلب اوقات دقت بالایی دارند زیرا گوگل از الگوریتمی مبتنی بر هوش مصنوعی و اطلاعات Location History (تاریخچه‌ی مکانی) برای رسیدن به این پیشنهاد‌ها استفاده می‌کند.

یکپارچه‌سازی هوش مصنوعی گوگل مپز به‌خاص طی دنیاگیری کووید ۱۹ موثر بود زیرا اغلب افراد به دنبال‌ اجتناب از شلوغی‌ها بودند. افزون بر این امکانات جدیدتر گوگل مپز مثل Live View از هوش مصنوعی برای هدایت در نواحی سربسته مثل بازارها، فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های راه‌آهن استفاده می‌کنند. بدون هوش مصنوعی امکان اسکن میلیاردها تصویر Street View مورد نیاز برای پیاده‌سازی این قابلیت وجود ندارد.

هوش مصنوعی و یادگیری عمیق اطلاعات

یکی از پرکاربردترین امکانات جستجوی گوگل، بخش تصاویر می‌باشد. صرف‌نظر از اینکه جستجو چه باشد به‌راحتی می‌توانید تصاویر مرتبط را با کلیک روی بخش تصاویر نتایج جستجو پیدا کنید. Google Images با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری عمیق اطلاعات راجع به تصویر را نشان می‌دهد. برای مثال چنانچه یک نقطه‌ی پیک‌نیک را نزدیک به موقعیت خود جستجو کنید تصویری با فضای سبز یا فواره نمایش داده می‌شود. با کلیک روی تصویر، گوگل به صورت خودکار اطلاعات مرتبط مثل محل قرارگیری فواره را نمایش می‌دهد. گوگل حتی می‌تواند اطلاعات مرتبط‌تری را برای بهبود تجربه‌ی جستجو نمایش دهد. تمام این قابلیت‌ها به لطف هوش مصنوعی محقق می‌شوند.

Google Lens و هوش مصنوعی

گوگل لنز یکی از پرکاربردترین اپلیکیشن‌های گوگل است که امکان تشخیص اشیا و اکثر کارهای دیگر را می‌دهد. مجموعه‌ی امکانات این اپلیکیشن حاوی ترجمه، انتخاب متن و اشیای مانند به لطف پیاده‌سازی هوش مصنوعی کار می‌کنند.

گوگل لنز به‌خاص هنگام خرید موثر می‌باشد. چنانچه لباس یا اکسسوری خاصی را می‌پسندید خیلی ساده Google Lens را باز کنید و دوربین خود را به سمت آن بگیرید. این اپلیکیشن با استفاده از پایگاه‌اطلاعات عظیم اطلاعاتی گوگل کالاهای مانند از نظر رنگ، بافت و سبک را برایتان به نمایش می‌گذارد.

مقاله‌های مرتبط:

افزون بر این گوگل لنز با استفاده از هوش مصنوعی امکان کپی کردن متن دست نویس را به کلیپ بورد گوشی و آنگاه چسباندن مستقیم آن در کامپیوتر را می‌دهد. اکثر امکانات اپلیکیشن Google Photos هم با هوش مصنوعی کار می‌کنند. امکاناتی مثل ساخت نسخه‌های سینمایی و سه‌بعدی از تصاویر یا قابلیت Memories. با استفاده از قابلیت تشخیص چهره‌ی این اپلیکیشن می‌توانید تصاویری را با حضور افراد مشخص جستجو کنید.

بهبود جستجوها

همان‌طور که در بخش‌های بالا دیدید، هوش مصنوعی نقش برجسته‌ای در بهبود تجربه‌ی جستجوی گوگل دارد؛ اما حتی با وجود رشد سریع این فناوری، پرس‌وجوهای جستجو نواقصی دارند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا