0 تکنولوژیاینترنت و شبکه

وب سایه چیست؟ – زومیت

زمان مطالعه: 4 دقیقه


در دنیای امروز، اغلب افراد برای کارهای رایجشان از اینترنت استفاده می‌کنند: استفاده از شبکه‌های اجتماعی، نوشتن، بانکداری، خرید و… . با‌این‌حال، اینترنت بسیار فراتر از دسترسی به وب‌سایت‌هایی مثل گوگل یا بینگ یا مرورگرهایی مثل کروم یا اج می‌باشد. وب سایه یکی از لایه‌های زیرین و مرموز وب است؛ اما وب سایه دقیقا چیست؟

وب سایه چیست؟

اکثر افراد از نمودار اقیانوسی زیر برای مقایسه لایه‌های وب استفاده می‌کنند. در سطح اقیانوس، وب سطحی جای دارد. اغلب افراد از وب سطحی برای کارهای رایجی مثل خرید یا پرداخت قبض‌ها یا تماشای یوتیوب استفاده می‌کنند. بعد از این لایه، وب عمیق و آنگاه دارک وب قرار دارند. دارک وب هم خود زیرمجموعه‌ای از وب عمیق یا دیپ وب می‌باشد.

[table id=2 /]

وب سایه لایه‌‌ بعد از دارک وب می‌باشد. گزارش‌های مختلفی درمورد وب سایه (Shadow web) منتشر شده می‌باشد. تعدادی مدعی می‌باشند این وب تحت محافظت یک دیواره پرداخت جای دارد که دسترسی به آن تنها ازطریق دارک وب ممکن می‌باشد. برای دسترسی به دارک وب هم باید از مرورگر Tor استفاده کرد. همان‌طورکه حدس می‌زنید، شایعات زیادی درمورد وب سایه وجود دارند و این لایه چهره مخوف‌تری از لایه‌های بالاتر خود دارد.

لایه‌های وب

دقیقا چه چیزهایی را می‌توان در وب سایه پیدا کرد؟ افرادی که مدعی دسترسی به وب سایه می‌باشند، می‌گویند در این لایه انواع محتوای آزاردهنده را می‌توانید ببینید. به‌نظر می‌رسد هرچقدر لایه‌های وب عمیق‌تر شوند، محتوای آن‌ها تاریک‌تر و مخوف‌تر می‌شوند. با وجود روایت‌های ترسناک، وجود وب سایه رسما اثبات نشده می‌باشد. ضمنا با‌‌توجه‌‌به اینکه بخش کوچکی از جامعه با دارک وب آشنا می‌باشند، از این مجموعه باز‌هم زیرمجموعه کوچک‌تری از افراد به وب سایه دسترسی دارند. در‌نتیجه ادعاهای راجع به وب سایه بیشتر رنگ‌و‌بوی شایعه به خود می‌گیرند.

تعدادی دیگر هم مدعی می‌باشند که وب سایه، تنها وب‌سایتی اسکم در دارک وب است که وعده دسترسی به اتاق‌هایی مثل «اتاق‌های سرخ» یا Red Room (اتاق‌های شکنجه) را در ازای تبادل رمز ارز می‌دهد. افزون‌برین، یک پورتال وب سایه وجود دارد که امکان دسترسی کاربران به وب سایه را در ازای پرداخت مبلغ اولیه دویست دلار می‌دهد؛ اما به شیوه‌کلی، درک منسجمی از تعریف وب سایه یا حتی واقعی‌بودن آن وجود ندارد.

وب ماریانا چیست؟

تعدادی مدعی می‌باشند دارک وب، تنها نقطه شروع لایه‌های عمیق اینترنت است و بعد از آن، لایه‌های زیادی وجود دارند. دراین‌بین، تعدادی نیز می‌گویند عمیق‌ترین لایه شناخته‌شده وب فضایی به نام «وب ماریانا» می‌باشد. اسم این لایه برگرفته از چاه ماریانا، عمیق‌ترین نقطه زمین می‌باشد. ضمن اینکه به‌عقیده تعدادی دیگر، وب ماریانا و وب سایه مترادف می‌باشند.

وب ماریانا چیست؟ تعدادی بر این باورند وب ماریانا، تنها افسانه‌ای ساخته‌و‌پرداخته ترول‌های آنلاین می‌باشد. با‌این‌حال، افرادی که مدعی واقعی‌بودن این لایه می‌باشند می‌گویند وب ماریانا حاوی محتوا و وب‌سایت‌هایی است که در همه‌جای اینترنت پیدا نمی‌شوند. تعدادی می‌گویند وب ماریانا بخشی برای مخفی‌کردن اسناد فوق‌محرمانه دولت‌ها ازجمله رازهای واتیکان است؛ اما این ادعا فعلا ثابت نشده می‌باشد.

علاقه‌مندان به دیپ وب و دارک وب می‌گویند دسترسی به وب ماریانا تقریبا غیرممکن است؛ ازاین‌رو، این لایه برای اکثر افراد وسوسه‌‌انگیز می‌باشد. شاید دلیل دسترسی‌نداشتن به وب ماریانا الگوریتم پیچیده آن باشد و برای این کار به کامپیوتر کوانتومی نیاز می‌باشد.

تعدادی شایعات حول محور وب ماریانا خنده‌دار می‌باشند. برای مثال، بر‌‌اساس یکی از آن‌ها وب ماریانا با سیستم هوش مصنوعی پیچیده‌ای اداره می‌شود که به شناخت حسی رسیده است؛ ادعایی کاملا تخیلی! باوجواین، فعلا وجود وب ماریانا چیزی بیش از فرضیه نیست و فقط یکی از لولوخورخوره‌های دارک وب برای گمراه‌کردن افراد می‌باشد.

امنیت لایه‌های وب چقدر است؟

تعدادی افراد وسوسه می‌شوند به لایه‌های عمیق وب دسترسی پیدا کنند و از محتوای آن سر دربیاورند؛ اما دارک وب یا وب سایه چقدر خطرناک می‌باشند؟ پاسخ به این پرسش به چگونگی دسترسی به هر لایه وب بستگی دارد. بخش زیادی از وب عمیق (لایه بعد از وب سطحی) کاملا ایمن می‌باشد. این سطح، تنها به بیت‌های شاخص‌گذاری‌نشده اینترنت، از‌جمله پورتال‌های بانکداری یا مجلات آکادمیک اختصاص دارد.

مقاله‌های مرتبط:

با‌این‌حال، با دسترسی به دارک وب باید مراقب محتوایی باشید که می‌بینید یا کلیک می‌کنید. برای مثال، چنانچه بی‌ملاحظه روی هر چیزی دو بار کلیک کنید، هکرها می‌توانند به اطلاعات و اطلاعات حساستان دسترسی پیدا کنند. در‌واقع، چنانچه شخصی از‌طریق فیشینگ یا جاسوس‌افزار یا روش‌های دیگر به اطلاعات حساستان دسترسی پیدا کند، به‌راحتی می‌تواند خریداری را برای این داده‌ها در دارک وب پیدا کند. سپس، خریدار می‌تواند هر کاری را با این داده‌ها انجام دهد که بسیار ترسناک می‌باشد.

با‌این‌‌همه، پیوسته به‌یاد بسپارید که دسترسی به دارک وب غیرقانونی نیست؛ ایضاً فعالیت‌های غیرقانونی در آن مشکل‌ساز می‌باشد. در‌نتیجه، چنانچه با علم و آگاهی کافی از ریسک‌ها به لایه‌های اینترنت دسترسی پیدا کنید، خطری شما را تهدید نمی‌کند. علاوه‌بر‌این، دسترسی به دارک وب مستلزم استفاده از رمزنگاری توانای است که می‌تواند بر‌‌‌اساس صلاحیت شما غیرقانونی باشد. به‌سختی می‌توان گفت میزان امنیت وب سایه یا وب ماریانا چقدر است؛ زیرا فعلا بر سر وجود این دو لایه بحث وجود دارد؛ اما در حالت کلی، هنگام دسترسی به دارک وب نکات لازم را ملاحضه کنید و تصمیم‌های آگاهانه بگیرید.

لایه‌های وب تا کجا ادامه دارند؟

به‌سختی می‌توان گفت اینترنت دقیقا چند لایه دارد و چقدر وسیع می‌باشد. حتی اغلب علاقه‌مندان و هوا‌داران دارک وب هم از میزان عمق آن مطمئن نیستند و این مسئله می‌تواند ترسناک و هشداردهنده باشد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا