0 تکنولوژیفناوری ایران

وزیر اقتصاد: انجام رجیستر گوشی باید غیرحضوری شود

زمان مطالعه: 3 دقیقه


احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و اموری حاویی در نامه‌ای به رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی خبر از بازدید میدانی از گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) راجع به رجیستری تلفن همراه با عنایت به شکایات مردم داده می‌باشد. او در این نامه تأکید کرده که همانند بررسی‌ آن‌ها، دریافت عوارض برای رجیستری تلفن‌ همراه به روش کنونی سبب ایجاد فساد به دلیل رانت انحصاری واردات می‌شود و در این بین هم حق مسافران تضیع می‌شود. خاندوزی در نامه خود تأکید کرده که با عنایت به اختیارات گمرک ایران که در قانون امور گمرکی هم تصریح شده، لازم است اقداماتی به انگیزه برطرف شدن مشکلات پیش آمده انجام بگیرد.

روز قبل  (۶ شهریور) ایسنا در خبری اعلام کرد که طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران با بررسی‌های انجام شده در زمینه رجیستری گوشی تلفن همراه و بازدید وزیر اقتصاد، مقرر شده است که با تشکیل کارگروهی در زمینه حذف عملیات رجیستری در مبادی ورودی گمرک و انجام کاملا غیر حضوری آن تصمیم نهایی دریافت شود. ایسنا در خبر خود از احتمال حذف کامل رجیستری گوشی از مبادی ورودی داده می‌باشد.

[table id=2 /]

توییت وزیر اقتصاد در مورد ارسال نامه به گمرک برای غیرحضوری شدن رجیستری گوشی

حالا در نامه وزیر اقتصاد به رئیس گمرک، خاندوزی ضمن انتقاد از وضعیت موجود رجیستری گوشی تلفن همراه، از گمرک خواسته است کارگروهی متشکل از ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تشکیل شود و ظرف مدت ۱۰ روز پروسه راجع به نحوه واردات گوشی ثبت شود تا ثبت کلیه تلفن‌های همراه مسافری به جز کالاهای لوکس و نیز پروسه واردات تچاری این محصولات بدون نیاز به مراجعه حضوری و صرفا از راه یک درگاه غیر حضوری انجام شود. او تأکید کرده که با این کار از تشکیل صف‌های رجیستری تلفن همراه و کالاهای مانند یا مراجعه به سامانه‌های مختلف جلوگیری صورت گیرد.

خاندوزی در ادامه از رئیس گمرک خواسته است تا در مورد تلفن‌های همراه مورد استفاده مسافرین (مستعمل) یا هدیه‌های همراه مسافران همانند کالاهای تجاری قلمداد نشود و با کمترین تشریفات و سریع‌ترین زمان رجیستر شوند. او در پایان نامه خود تأکید کرده که ضروری است گزارش جلسه‌ها و اقدامات به این وزارتخانه هم اعلام شود.

نامه وزیر اقتصاد به رئیس گمرک

در ادامه این دستور هم مهرداد ارونقی، معاون فنی گمرک ایران در گفت‌وگویی که با شبکه خبر انجام داده ،اعلام کرده که با تشکیل کارگروه دلخواه وزارت اقتصاد، سازوکار حذف رجیستری از مبادی ورودی کشور به احتمال زیاد از هفته آینده اجرایی می‌گردد.معاون فنی گمرک رونقی، اعلام کرده که با اجرایی شدن این تصمیم، هر مسافر بعد از ورود به کشور بدون عرضه مشخصات در گمرک، یک ماه فرصت دارد با ورود به سامانه، درمورد رجیستری دستگاه سیم‌کارت‌خور خود اقدام کند.

از مهر ماه گذشته به درخواست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، رجیستری آنلاین گوشی‌های مسافری حذف شده بود؛ اما مجددا در دی ماه سال قبل و به درخواست گمرک ، پروسه حضوری رجیستری مجددا آنلاین شد. البته تمام پروسه‌ها آنلاین نبود و مسافران باید اطلاعات اولیه گوشی خود را در مبادی ورودی کشور ثبت می‌کردند.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

ضمنا ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا