0 ارز دیجیتالبایننسگزارش و تحلیل

پایان کار معامله‌گران ایرانی در بایننس؛ منیت آتی کجاست؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه


صرافی ارز دیجیتال بایننس جمعه هفته قبل با انتشار اطلاعیه‌‌ای اعلام کرد که از این پس تمامی کاربران برای استفاده از امکانات این صرافی ملزم به پشت سر گذاشتن مراحل احراز هویت و عرضه مدارک شناسایی می‌باشند، اتفاقی که می‌توان گفت به معنی پایان کار معامله‌گران ایرانی در بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال جهان می‌باشد.

اختصاصی ارزدیجیتال – همان طور که در وب‌سایت رسمی بایننس آمده است، از این پس تمامی کاربران برای استفاده از امکانات این صرافی از جمله، واریز، برداشت و معامله ارزهای دیجیتال، باید تا سطح «ماز طریق» (Intermediate) احراز هویت انجام دهند. این شرایط برای کاربران جدیدالورود بلافاصله و برای کاربرانی که از قبل در این صرافی حساب داشته‌اند، تا ۱۹ اکتبر (۲۷ مهر) اعمال می‌گردد.

[table id=2 /]

بهتر است بدانید که احراز هویت سطح ماز طریق بایننس حاوی عرضه مدارک هویتی از جمله کارت شناسایی است و اطلاعات هویتی راجع به ایران هم از سمت این صرافی پذیرفته نمی‌شود.

به گفته بایننس کاربران کنونی که مراحل احراز هویت را پشت سر نگذاشته باشند، تنها قادر خواهند بود ارزهای دیجیتال خود را برداشت کنند و به کیف پول دیگری انتقال دهند. بایننس نیت دارد این محدودیت‌ها را رفته‌رفته برای کاربران کنونی خود اعمال کند، به طوری که تا ۱۹ اکتبر (۲۷ مهر) تمامی حساب‌های موجود در این صرافی با قوانین جدید فعالیت خواهند کرد.

بایننس از کاربرانش خواسته تا در اولین فرصت حساب خود را احراز هویت کنند تا با محدودیت روبرو نشوند. به گفته این صرافی، با اعمال محدودیت‌های جدید تمامی سفارش‌ها و پوزیشن‌های معاملاتی حساب‌های احراز هویت‌نشده بسته می‌گردد.

اکثر معامله‌گران ایرانی برای خریدوفروش ارزهای دیجیتال از بایننس استفاده می‌کنند. از آنجایی که ساکنان ایران به دلیل تحریم‌ها نمی‌توانند مراحل احراز هویت را تکمیل کنند، دیگر قادر نخواهند بود که در این صرافی ارز دیجیتال خریدوفروش کنند.

با وجود فشارهای نهادهای قانون‌گذار بین‌المللی که در چند ماه اخیر متوجه بایننس شده است، چندان دور از ذهن نبود که این صرافی چنین تصمیمی را اتخاذ کند. با افزایش فشار نهادهای نظارتی بایننس هم به مرور فعالیت‌های خود را محدودتر کرد و در نهایت تصمیم گرفت که احراز هویت و عرضه مدارک شناسایی را برای تمامی کاربران خود الزامی کند.

اما این روال چگونه آغاز شد و تصمیم بایننس چه پیامدهایی برای معامله‌گران ایرانی خواهد داشت؟

محدودیت‌های بایننس از کجا آغاز شد؟

پایان کار معامله‌گران ایرانی در بایننس؛ منیت آتی کجاست؟

چند ماهی می‌شود که مقامات قانون‌گذار امور مالی در تمام جهان فعالیت‌های بایننس را زیر نظر گرفته‌اند. بایننس در این مدت بارها با هشدار نهادهای نظارتی روبرو شده و در مواردی حتی مجبور شده است تا فعالیت خود را در تعدادی از کشورها محدود و یا متوقف کند.

این فشارهای حقوقی به خاطر فعالیت بدون مجوز بایننس در کشورهای تمام جهان می‌باشد. در بیشتر موارد نهادهای قانون‌گذار امور مالی به بایننس هشدار داده‌اند که برای ادامه فعالیت خود باید مجوز دریافت کند و از قوانین راجع به مبارزه با پول‌شویی و پیش‌گیری از جرایم مالی پیروی کند. بایننس هم که با موج عظیمی از مخالفت نهادهای قانون‌گذار روبرو شده بود، تصمیم گرفت تا فعالیت‌های خود را با قوانین بین‌المللی تطبیق دهد.

اولین اقدام بایننس برای انطباق با قوانین بین‌المللی، همکاری با شرکت تحلیل بلاک چین سایفرتریس (CypherTrace) بود. این صرافی حدود ۲ ماه پیش اعلام کرده بود که نیت دارد از راهکار انتقال اطلاعات تراکنش سایفرتریس استفاده کند. این راهکار فنی به بایننس کمک می‌کند تا فعالیت‌های خود را با قانون انتقال اطلاعات گروه خاص اقدام مالی (FATF) همانندت دهد و از پول‌شویی و تأمین مالی تروریست با ارزهای دیجیتال جلوگیری کند.

مقامات نظارتی کشورهای تمام جهان به خاطر نبودن قانون تهیه گزارش‌های مالی و احراز هویت مشتریان، بارها به بایننس هشدار داده بودند. بایننس هم که می‌خواست هرچه زودتر از شر فشارهای حقوقی خلاص شود، تصمیم گرفت تا با کاهش سقف برداشت حساب‌های احراز هویت‌نشده، کاربران خود را ترغیب کند تا مراحل احراز هویت را پشت سر بگذارند. این صرافی کمتر از یک ماه پیش اعلام کرده بود که سقف برداشت روزانه برای کاربران احراز هویت‌نشده را از ۲ بیت کوین به ۰.۰۶ بیت کوین کاهش داده و قرار است این محدودیت بین ۴ تا ۲۳ اوت (۱۳ مرداد تا ۱ شهریور) برای تمامی کاربران اعمال شود.

کاهش سقف برداشت روزانه خود به تنهایی فعالیت کاربران ایرانی را محدودتر از قبل می‌کرد، با این وجود از آنجایی که معامله‌گران ایرانی می‌توانستند هنوز هم به فعالیت در این صرافی ادامه دهند، تا حدودی با این موضوع کنار آمده بودند.

همان طور که ارزدیجیتال پیش‌تر گزارش داده بود، بایننس بعد از کاهش سقف برداشت روزانه خود اعلام کرد این احتمال وجود دارد که در آینده محدودیت برداشت برای کاربرانی که مراحل احراز هویت را تکمیل نکرده‌اند، تغییر دهد، به همین خاطر چندان دور از ذهن نبود که این صرافی بخواهد محدودیت‌های جدیدی را اعمال کند.

بایننس جمعه هفته قبل تیر خلاص را شلیک کرد و اعلام کرد که از این پس تمامی کاربران برای استفاده از امکانات این صرافی باید مراحل احراز هویت را طی کنند، تصمیمی که به معنی پایان کار معامله‌گران ایرانی در بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال جهان می‌باشد.

اکنون معامله‌گران ایرانی برای ادامه فعالیت خود در بازار ارز دیجیتال باید به دنبال گزینه‌های جایگزین باشند. عده‌ای صرافی‌های خارجی که امکان فعالیت ایرانی‌ها در آن وجود دارد را پیشنهاد می‌کنند، تعدادی به معامله در صرافی‌های داخلی فکر می‌کنند و گروهی هم صرافی‌های غیرمتمرکز را جزو گزینه‌های جایگزین می‌دانند.

اما چرا معامله‌گران ایرانی باید به دنبال جایگزینی برای بایننس باشند و چه گزینه‌هایی پیش روی آنها جای دارد؟

منیت آتی کاربرانی ایرانی کجاست؟

همان طور که پیش‌تر گفته شد، اکثر معامله‌گران ایرانی ارز دیجیتال به‌خاطر اعتماد نسبی که به بایننس دارند در این صرافی فعالیت می‌کنند. افزون بر این، حجم‌ معاملات قابل توجه و بازار گسترده بایننس، باعث شده تا دیگر صرافی‌های ارز دیجیتال توانایی رقابت با آن را نداشته باشند.

اکنون اما با وجود محدودیت‌هایی که قرار است تا اواخر مهر امسال اعمال شود، کاربران ایرانی بایننس که اکثریت قریب‌به‌اتفاق آنها احراز هویت نشده‌اند و به‌دلیل تحریم‌ها شرایط احراز هویت را هم ندارند، ناچار خواهند بود تا جای دیگری را برای ادامه معاملات خود انتخاب کنند.

معامله‌گران ایرانی در همین مدت کوتاه که از انتشار این خبر می‌گذرد، به‌دنبال جایگزینی برای بایننس بوده‌اند و گزینه‌هایی را هم معرفی کرده‌اند. در کل ۳ گزینه از سمت معامله‌گران ایرانی مطرح شده است؛ صرافی‌های خارجی که احراز هویت در آنها الزامی نیست و کاربران ایرانی را هم می‌پذیرند، صرافی‌های داخلی و صرافی‌های غیرمتمرکز.

پایان کار معامله‌گران ایرانی در بایننس؛ منیت آتی کجاست؟

آن طور که از نظرسنجی‌ها پیداست، صرافی‌های کوکوین (KuCoin) و کوینکس (CoinEx) جزو گزینه‌های اساسی معامله‌گران ایرانی برای جایگزینی بایننس می‌باشند. هر دوی این صرافی‌ها در کشور هنگ‌کنگ فعالیت می‌کنند و احراز هویت در آنها فعلاً اجباری نیست. تفاوت اساسی این دو صرافی این است که کوینکس کاربران ایرانی را احراز هویت می‌کند و با آی‌پی آدرس‌های راجع به ایران مشکلی ندارد، اما کوکوین مشخصاً از ایران کاربر نمی‌پذیرد و شماره تلفن و مدارک شناسایی راجع به ایران را هم قبول نمی‌کند. فعالیت کاربران ایرانی در صرافی کوکوین چیزی شبیه به شرایط بایننس پیش از الزامی‌شدن احراز هویت می‌باشد. با این وجود همان طور که از نتایج نظرسنجی‌ها پیداست، گویا که صرافی کوکوین به‌دلیل حجم معاملات بیشتری که درمورد کوینکس دارد، تا حدودی مقبولیت بیشتری دارد.

چنانچهچه اکنون تعداد زیادی از معامله‌گران ایرانی از صرافی کوینکس استفاده می‌کنند، اکثر کارشناسان بر این باورند این صرافی قابل‌اعتماد نیست و ممکن است در آینده برای معامله‌گران ایرانی «دردسر» ایجاد کند. آنها برای دلیل اعتقاد خود به مشخص‌نبودن مکان این صرافی و هویت گردانندگان و ضمنا عرضه خدمات بی‌چون و چرا به کاربران ساکن ایران (به‌عنوان یک کشور تحریم‌شده) اشاره می‌کنند.

پایان کار معامله‌گران ایرانی در بایننس؛ منیت آتی کجاست؟

دیگر گزینه‌ای که از سمت معامله‌گران ایرانی مطرح شده، استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز می‌باشد. این پلتفرم‌ها اساساً به صورت غیرمتمرکز و غیرامانی فعالیت می‌کنند و معامله در آنها نیازی به احراز هویت ندارد. با این وجود صرافی‌های غیرمتمرکز محدودیت‌هایی دارند که باعث‌شده کمتر مورد توجه معامله‌گران قرار گیرند؛ از جمله این موارد می‌توان به کارمزدهای کمابیش بالا و پشتیبانی‌نکردن اکثر این پلتفرم‌ها از معاملات مشتقات ارزهای دیجیتال اشاره کرد.

استفاده از صرافی‌های داخلی هم یکی دیگر از گزینه‌های مطرح‌شده از سمت کاربران می‌باشد. معامله‌گران ایرانی تاکنون بیشتر برای نقدکردن حاویی و یا خرید ریالی ارز دیجیتال از صرافی‌های داخلی استفاده می‌کردند. اکنون اما عده‌ای که دیگر به صرافی‌های خارجی اعتماد ندارند، ترجیح می‌دهند تا معاملات خود را در صرافی‌های داخلی پیگیری کنند. به گفته کارشناسان حجم پایین معاملات در پلتفرم‌های داخلی و پشتیبانی‌نکردن از معاملات مشتقات، از جمله دلایلی است که باعث‌شده این گزینه هم چندان مورد استقبال قرار نگیرد.

در نهایت باید گفت که تصمیم بایننس برای الزامی‌کردن احراز هویت کاربران، معامله‌گران ایرانی را مجبور به نقل مکان کرده و از آنجایی که کشورهای تحت‌تحریم امکان احراز هویت در بایننس را ندارند، کاربران ایرانی هم ناچارند این صرافی را ترک کنند.

اکنون باید منتظر ماند و دید که معامله‌گران ایرانی در نهایت به کدام گزینه جایگزین بیشتر اعتماد می‌کنند؛ سرمایه‌گذارانی که بعد از سال‌ها فعالیت در بازار ارز دیجیتال هنوز هم برای انتخاب پلتفرم با محدودیت‌های گسترده‌ای روبرو می‌باشند.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا