پیشگیری و بیماریهاسلامت

پیشگیری از کم خونی در کودکان زیر یک سال

روش های پیشگیری از کم خونی نوزادان

کم خونی در حقیقت کاهش میزان هموگلوبین خون است که بنابراین کمبود گلبولهای قرمز یا کمبود هموگلوبین در سلولهای قرمز خونی و یا هر دو علت روی می دهد. کم خونی انواع مختلف دارد که کم خونی ناشی از کمبود آهن . متداول ترین نوع آن می‌باشد. این نوع کم خونی به دلیل کاهش آهن در بدن اتفاق می افتد. هر گونه کمبود در مواد مغذی مانند ویتا‌مین 12B

نیز باعث این بیماری می گردد.کم خونی ناشی از کمبود آهن، عمده ترین کاستی تغذیه ای در جهان است و معمولا بین زنان در سنین بچه زایی، سالخوردگان و کودکان متداول می‌باشد.🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل

اخیرا، تلاشهایی برای جلوگیری از کم خونی در زنان انجام شده، اما این تلاشها بیشتر بر روی کودکان سنین 6 ماه تا 2 سال متمرکز می‌باشد. زیرا کم خونی شدید در کودکان باعث ظهور علایم زیر می گردد:کندذهنی و کاهش قابلیت یادگیری ، رخوت و سستی ، افزایش آمادگی در مقابل عفونتها .

سلامتی فرزندان بیش از هر چیز برای پدر و مادرها اهمیت دارد. آنها حاضر می‌باشند هر تلاشی انجام بدهند که فرزندشان از همه لحاظ تندرست و سلامت باشد. اما چه می شود که گاهی فرزند ما از ابتلای تولد با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کند یا دچار مشکلات جسمی و سلامتی است؟ یکی از دلایل مهم به دوران بارداری مادر برمی گردد چرا که هسته اولیه جسم نوزاد در رحم مادر شکل گرفته و تعدادی کمبودها یا فاکتورهای ناسالم تحت تاثیر شرایط بارداری او ایجاد شده می‌باشد. برای اینکه بدانیم چه عواملی باعث ایجاد کم خونی می شود و اینکه چه کارهایی برای مقابله و پیشگیری با این شرایط وجود دارد با یک کارشناس تغذیه مشورت می کنیم.

او در نخست با تاکید بر تغذیه صحیح و کافی مادر در دوران بارداری و اهمیت وزن گیری کافی جنین در این دوران می گوید:نوزادان عمده آهن را از راه مادر و در دوران جنینی دریافت می کنند. این بدان معنی است که رژیم غذایی مادر طی دوران بارداری بسیار مهم می‌باشد. نوزادان نارس یا نوزادانی که با وزن کم به دنیا می آیند در معرض خطر کمبود آهن می‌باشند و تحت نظر پزشک نیاز به دریافت مکمل آهن دارند.

پیشگیری از کم خونی

دیر شروع کردن غذای کمکی یکی از دلایل شایع کم خونی است

این کارشناس تغذیه در مورد میزان نیاز نوزادان به آهن و منابعی که برای فراهم آهن بدن نوزاد وجود دارد، توضیح می دهد:مادران باید توجه داشته باشند که نه تنها نوزادان، ایضاً کودکان و نوجوانان نیز سیر رشد سریعی دارند که نیاز آنها را به آهن افزایش می دهد. میزان ذخیره آهن کودکان 6 ماهه تا یکساله به کمتر از نصف ذخایر 6 ماهه اول زندگی کاهش می یابد. کمبود آهن می تواند در اثر دریافت کم آهن از راه رژیم غذایی و عدم استفاده از غذاهای غنی از آهن باشد. حدود 6 ماهگی حداقل دو وعده سرلاک یا انواع غذاهای غنی از آهن مخلوط با شیر مادر یا شیر خشک برای کودک پیشنهاد می شود. پوره نرم گوشت نیز یکی از گزینه های مناسب برای معرفی غذای غنی از آهن به کودک می‌باشد. دیر شروع کردن غذای کمکی یکی از دلایل شایع کمبود آهن در کودکان شش ماهه تا یکساله می‌باشد.

کارشناس تغذیه در مورد اینکه البته پیشگیری پیوسته بهتر از درمان است، ؟؟؟ راهکار را به مادران پیشنهاد داد تا جلوی ایجاد کم خونی در فرزندشان را بگیرند.

پیشنهاداتی جهت پیشگیری از کم خونی در کودکان زیر یکسال:

1. همان طور که گفتیم دوران بارداری و تغذیه آن بسیار حائز اهمیت می‌باشد. برای جلوگیری از کم خونی نوزاد، مادر رژیم غذایی غنی از آهن در دوران بارداری داشته باشد. گوشت قرمز بهترین منبع آهن می‌باشد.

2. مادر باید در دوران بارداری تست کم خونی را انجام دهد و در صورت تشخیص پزشک درمورد کمبود آهن در بدن مادر، مکمل های آهن با دوز مشخص برای او مصرف شود.

3. بعد از تولد نوزاد بهتر است برای تغذیه او در نخست از شیر مادر یا در صورت نبود امکان، از شیرخشک های غنی از آهن استفاده شود.

4. مادران توجه داشته باشند که به کودکان زیر یکسال خود شیر گاو را به عنوان شیر اساسی ندهند.

5. در معرفی غذای جامد به کودک خود تاخیر نکنید و پایان شش ماهگی یا 180 روزگی کودک غذای کمکی را شروع کنید.🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل


🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل


🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل
مشاهده بیشتر

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا