0 ارز دیجیتالآلت کویناخبار آلت‌ کوین‌هاقیمت آلت کوین

چرا اولنچ این ماه ۲۰۰ درصد رشد کرد؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه


ارز دیجیتال اولنچ (Avalanche) در یک ماه گذشته رشدی ۲۰۰ درصدی را تجربه کرده می‌باشد. کارشناسان بر این باورند که شبکه این ارز دیجیتال از خصوصیات منحصربه‌فردی برخوردار است که باعث جلب توجه سرمایه‌گذاران شده می‌باشد.

به گزارش کوین تلگراف، شبکه‌های لایه اول مانند بیت کوین و اتریوم پایه و اساس اکوسیستم ارزهای دیجیتال می‌باشند و با پشتیبانی از قراردادهای هوشمند امکان ایجاد صنایع جدید مانند امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و توکن‌های غیرمثلی (NFT) را مهیا می‌کنند.

[table id=2 /]

اولنچ یک پلتفرم غیرمتمرکز و راهکار لایه اول کمابیش جدید است که اخیرا رشد چشمگیری را در قیمت خود تجربه کرده و با استقبال خوبی هم روبه‌رو شده می‌باشد. ضمن اینکه بزرگ‌ترین پلتفرم قراردادهای هوشمند، یعنی اتریوم، هنوز هم با مشکلاتی مانند کارمزد بالای تراکنش‌ها و سرعت پردازش کندتر از رقبای خود دست‌و‌پنجه نرم می‌کند.

اطلاعات بازار نشان می‌دهد که قیمت اولنچ بعد از رسیدن به کف 12.24 دلاری در ۳ اوت (۱۲ مرداد)، با رشدی ۲۰۵ درصدی، در ۲۰ اوت (۲۹ مرداد) به اوج چندهفته‌ای خود در 37.42 دلار رسیده می‌باشد. مقارن با این رشد، حجم معاملات ۲۴ ساعته این ارز دیجیتال از 1.4 میلیارد دلار عبور کرد.

چرا اولنچ این ماه ۲۰۰ درصد رشد کرد؟
نمودار قیما اولنچ (نمای ۴ ساعته بازار اولنچ/ تتر)

رشد سریع اکوسیستم دیفای اولنچ، راه‌اندازی پل ارتباطی با شبکه اتریوم و طراحی منحصربه‌فرد و توکنومیک (Tokenomic) این پروتکل که از کارمزدهای متغیر و سازوکار سوزاندن توکن‌ها پشتیبانی می‌کند، از دلایل اساسی رشد قیمت این ارز دیجیتال می‌باشد.

منظور از طراحی توکنومیک ساختاری است که به یک پروژه امکان می‌دهد منابع مالی مورد نیاز خود را به صورت درون‌شبکه‌ای تأمین کند.

رشد صنعت دیفای در اکوسیستم اولنچ

یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که اخیرا برای پروتکل اولنچ افتاد، خبر راه‌اندازی اولنچ راش (Avalanche Rush) بود. اولنچ راش یک برنامه تشویقی ۱۸۰ میلیون دلاری برای استخراج نقدینگی است که در همکاری با پروتکل‌های آوی (Aave) و کِرو فایننس (Curve Finance) راه‌اندازی شده و انگیزه آن معرفی برنامه‌ها و دا رایی‌های جدید برای کمک به رشد اکوسیستم دیفای اولنچ می‌باشد.

در فاز اول این برنامه که قرار است به‌زودی اجرایی شود، ارز دیجیتال اولنچ برای یک دوره ۳ ماهه در نقش مشوق برای کاربران آوی و کرو که در پروسه استخراج نقدینگی همکاری می‌کنند مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

استخراج نقدینگی به معنای تزریق نقدینگی به پلتفرم‌های دیفای می‌باشد. به این سان که افراد داوطلب، نقدینگی موردنیاز پلتفرم‌های وام‌دهی یا صرافی‌های غیرمتمرکز را از راه استخرهای نقدینگی تأمین کرده و به‌عنوان پاداش، قسمتی از کارمزدهای جمع‌آوری‌شده را دریافت می‌کنند.

بنیاد اولنچ در کل 27 میلیون دلار از توکن‌های خود را به تأمین مالی فاز اول این برنامه تشویقی اختصاص داده و قرار است در فاز دوم مبلغ بیشتری هم به آن تزریق شود.

این برنامه طراحی شده است تا ثابت کند که بنیاد اولنچ می‌خواهد امور مالی غیرمتمرکز را در شبکه خود گسترش دهد و پروتکلی بسازد که در دسترس‌تر، غیرمتمرکزتر و مقرون‌مناسب‌تر از سایر پروتکل‌ها باشد.

افزایش حجم سرمایه قفل‌شده در پروتکل‌های مبتنی بر اولنچ، نشان می‌دهد که اکوسیستم امور مالی غیرمتمرکز این شبکه در حال رشد است؛ مانند پروتکل‌های پنگولینگ (Pangolin) و بنکی فایننس (Benqi Finance) که اخیرا حجم سرمایه قفل‌شده در آنها از ۳۰۰ میلیون دلار عبور کرد.

ضمنا بخوانید: جامع‌ترین آموزش دیفای؛ از سیر تا پیاز پلتفرم‌های غیرمتمرکز

آسان‌‌ترشدن انتقال حاویی‌ها با پل ارتباطی اولنچ

دومین عامل مؤثر بر رشد قیمت و توسعه اکوسیستم اولنچ در هفته‌های گذشته، راه‌اندازی پل ارتباطی اولنچ بریج (Avalance Bridge) در ۲۹ ژوییه (۷ مرداد) می‌باشد. این فناوری ارتباط میان‌زنجیره‌ای نسل جدید، امکان انتقال حاویی بین اولنچ و شبکه‌های مبتنی بر اتریوم را مهیا می‌کند.

چرا اولنچ این ماه ۲۰۰ درصد رشد کرد؟
حجم تراکنش‌های اولنچ بریج

همان طور که از تصویر بالا پیداست، با گذشت تنها ۳ هفته از راه‌اندازی پل ارتباطی اولنچ، بیش از ۱۰۰ میلیون دلار توکن بین شبکه اولنچ و اتریوم ردوبدل شده می‌باشد. دلیل این استقبال تمایل سرمایه‌گذاران به استفاده از برنامه‌هایی است که معاملات را با هزینه کمتر پردازش می‌کنند.

بنیاد اولنچ ادعا می‌کند که هزینه پردازش تراکنش‌ها در اولنچ بریج ۵ برابر ارزان‌تر از پل ارتباطی قبلی این شبکه بوده و نسخه جدید در مقایسه با تمامی پل‌های ارتباطی میان‌زنجیره‌ای که تاکنون عرضه شده، از تجربه کاربری بهتری برخوردار می‌باشد.

چنانچه اتریوم نتواند مشکل بالا‌بودن کارمزد تراکنش‌های شبکه خود را به‌زودی برطرف کند، این احتمال وجود دارد که حاویی و حجم نقدینگی بیشتری به پروتکل‌هایی مانند اولنچ سرازیر شود، چراکه ارزش و اندازه اکوسیستم دیفای این شبکه‌ها در حال رشد می‌باشد.

سوزاندن کارمزد تراکنش‌ها و بهبود خصوصیات توکنومیک

سومین موضوعی که باعث افزایش علاقه سرمایه‌گذاران به شبکه اولنچ شده، ساختار منحصربه‌فرد و توکنومیک این پروتکل می‌باشد. اولنچ از سازوکاری برای سوزاندن کارمزد تراکنش‌ها استفاده می‌کند که در بلندمدت به کاهش عرضه کل توکن‌های این شبکه کمک خواهد کرد.

همان طور که بنیاد اولنچ گفته است، سوزانده‌شدن کامل کارمزدها به نفع تمام اعضای جامعه این ارز دیجیتال خواهد بود، چراکه در بلندمدت عرضه کل ۷۲۰ میلیون واحدی این ارز دیجیتال را کاهش می‌دهد و باعث رشد قیمت توکن‌های باقی‌مانده می‌شود.

تا لحظه نگارش این گزارش بیش از 163,000 توکن اولنچ سوزانده شده می‌باشد. بهتر است بدانید که سوزانده‌شدن این توکن‌ها با افزایش تعداد تراکنش‌های کاربران اولنچ سریع‌تر هم می‌گردد.

سازوکار کارمزد شبکه اولنچ قرار است در ۲۴ اوت (۲ شهریور) وارد فاز سوم شود. با اجرای این به‌روز‌رسانی کارمزدهای میان‌زنجیره‌ای اولنچ متناسب با عرضه و تقاضا شبکه تعیین می‌گردد.

راه‌اندازی فاز سوم امکان پرداخت کارمزد اضافه طبق زمان پردازش را مهیا می‌کند. بهتر است بدانید که این افزایش باید در محدوده مجاز ۰.۰۰۰۰۰۰۰۷۵ تا ۰.۰۰۰۰۰۰۲۲۵ واحد اولنچ و بلاک گس (Block Gas) با محدودیت ۸ میلیون گس باشد.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا