اخبار ایران و جهانسیاستمجلس

ژاپن برای آزادسازی دا رایی‌های ایران اقدام جدی انجام دهد – وب‌اینجاست

زمان مطالعه: 3 دقیقهبه نقل از خبرگزاری مهر به نقل از خانه ملت، «توشیمیتسو موتگی» وزیر امور خارجه ژاپن با محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی ملاقات و گفتگو کرد.

قالیباف در این ملاقات از وزیر خارجه و دولت ژاپن برای اهدای واکسن به کشورمان تشکر کرد و با بیان اینکه روابط ۹۰ ساله ایران و ژاپن نشان از عمق روابط تاریخی دو کشور دارد، افزود: همکاری‌های بشر دوستانه دو کشور در بخش‌های مختلف نمادی از دوستی دولت‌ها و مردم ایران و ژاپن می‌باشد.

[table id=2 /]

وی با بیان اینکه ذهن مردم ما درمورد ژاپن مثبت است، ادامه داد: یکی از وظایف پارلمانی دو کشور ارتقای روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است و باید تلاش کرد که ارتباطات همانند نقشه راه بلندمدتی تعریف شود و امیدواریم همکاری‌های دو کشور مخصوصا در زمینه بشردوستانه، مسائل محیط زیست، بهداشت و بلایای طبیعی درمورد گذشته گسترش یابد.

رئیس قوه مقننه کشورمان با بیان اینکه مسائل اقتصادی از جمله مسائل مهمی است که لازم است دو کشور مخصوصا دولت‌ها به آن توجه کنند، گفت: در حالی که روابط تجاری ما تحت تحریم‌های یکجانبه آمریکا بسیار کاهش پیدا کرده است، با عنایت به سابقه ارتباطات دو کشور ضرورت دارد از این سابقه طولانی برای ارتقای روابط تجاری و حل مشکلات ناشی از تحریم‌های آمریکا استفاده کنیم.

قالیباف با تأکید بر اینکه آمریکا یک طرفه از برجام خارج شده است، افزود: این کشور با خروج از برجام همه همکاریات چندجانبه و بین‌المللی را زیرپا گذاشت و باعث شد تحریم‌های غیرقانونی بر ملت و دولت ما تحمیل شود.

وی تأکید کرد: از دولت ژاپن انتظار داریم برای آزادسازی دا رایی‌های ایران به‌خاص در مسیر مقابله با شیوع کرونا، حرکت و اقدام جدی از خود نشان دهد.

رئیس مجلس با بیان اینکه ما به عنوان یک طرف برجام به تعهدات خودمان عمل کردیم و این موضوعی روشن است، گفت: آمریکایی‌ها باید به تعهدات خودشان عمل کنند؛ کارشکنی‌های آمریکا باعث شده حتی خرید دارو در شرایط شیوع کرونا ممکن نباشد و توقع داریم ژاپن به عنوان کشوری صلح‌دوست درمورد این موضوع عکس‌العمل جدی نشان دهد.

قالیباف در پایان با اشاره به تحولات منطقه گفت: ثبات منطقه و رفع مشکلات و بحران‌های آن از جمله در سوریه، یمن و افغانستان تنها با همکاری کشورهای منطقه ممکن می‌باشد. ما همانند ژاپن معتقدیم که بحران‌های منطقه از جمله بحران سوریه راه‌حل نظامی ندارد و باید راهکارهای سیاسی حل و فصل شوند.

«توشیمیتسو موتگی» وزیر خارجه ژاپن نیز در نخستی این ملاقات گفت: مجلس ژاپن علاقمند به توسعه گفتگوها و روابط با مجلس شورای اسلامی می‌باشد. امیدواریم در روزهای پیش رو گفتگوهایی به‌صورت وبیناری میان رؤسای گروه‌های دوستی پارلمانی دو طرف برگزار شود.

وی در ادامه با اشاره به اهدای واکسن کرونا از طرف ژاپن به کشورمان گفت: کمک‌های ژاپن به مردم ایران در شرایط شیوع کرونا، نشان از عمق روابط دوستانه ایران و ژاپن دارد.

وزیر خارجه ژاپن در ادامه با اشاره به لزوم تقویت همکاری‌های تجاری و اقتصادی ایران و ژاپن گفت: حمایت‌های ما از ایران در شرایط تحریم هم استمرار داشت. ما علاقمند به تقویت گفتگوهای فیمابین در زمینه مسائل اقتصادی هستیم.

«توشیمیتسو موتگی» با بیان اینکه مسائل منطقه‌ای و مذاکرات هسته‌ای ایران را به دقت رصد می‌کنیم افزود: مسائل منطقه‌ای بسیار پیچیده می‌باشند و نیاز به گفتگوهای بیشتری دارند. از طرف دیگر، ما بر پایبندی طرفین برجام به تعهدات درج شده در این سند و ادامه مذاکرات برجامی تأکید داریم.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا