اخبار ایران و جهاناقتصادصنعت و معدن و تجارت

کالای مصرفی خانوار و قیمت‌ها را کنترل می کنیم – وب‌اینجاست

زمان مطالعه: 3 دقیقهبه نقل از خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، “سیدرضا فاطمی امین” که چهارشنبه گذشته (۳ شهریور) در مجلس شورای اسلامی با ۲۰۵ رأی موافق و ۶۰ رأی مخالف به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) دولت سیزدهم انتخاب شد، در نخستین حضور خود در برنامه “تیتر امشب” اولویت‌های وزارت خانه صمت را تشریح کرد و گفت: دولت باید با شرایط و اولویت‌های جدید، کسب و کارها را با منافع ملی همسو کند.

فاطمی امین افزود: چنانچه از ضرورت همکاری با نخبگان می‌گوئیم، انگیزه مان ضرورتِ به اجماع رسیدن و اقناع آنان می‌باشد.

[table id=2 /]

او درمورد گلایه مندی‌های نبود راهبرد صنعتی در کشور گفت: چنانچه بخواهیم قدرت اقتصادی، ارزش افزوده بالا و اشتغال قابل توجهی داشته باشیم باید بر سه مقوله تجهیزات الکترونیکی، صنعتی و وسایل حمل و نقل متمرکز شویم.

وزیر صمت با بیان اینکه باید اهداف و سمت و سوی وزارت صمت باید مشخص باشد، افزود: ۸۰ درصد مشکلات واحدهای اقتصادی راجع به تأمین مالی، بیمه تأمین اجتماعی و مالیات می‌باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از کاهش مالیات بر کارکرد واحد تولیدی گفت و افزود: از وعده‌های دولت سیزدهم حمایت واحدهای تولید و کاهش مالیات از ۲۵ درصد به ۱۰ درصد در طی ۴ سال آینده می‌باشد.

سیدرضا فاطمی امین از مدیریت زنجیره تأمین و روابط بین بنگاه‌های اقتصادی سخن گفت تا افزون بر ایجاد یک همکاری محیط رقابتی هم بوجود آید.

وزیر صمت راجع به مبارزه با فساد در دولت سیزدهم از راه اندازی سامانه قواعد و مجوزها تا پایان سال خبر داد و افزود: با ایجاد نظام قاعده گذاری برای ثبات در اجرای قوانین بوجود می‌آورد، راه اندازی سامانه قواعد و مجوزها برای مقابله با امضاهای طلایی، حیات خلوت‌ها و سلطان‌ها خواهد بود و در این باره طرح‌هایی برای شفاف سازی فعالیت‌های تولید و توزیع کالا و پیشگیری از قاچاق، احتکار و تقلب عرضه کرده‌ایم.

وزیر صمت گفت: یک کالا از کارخانه تا مصرف کننده حداکثر باید ۱۳ درصد افزایش قیمت داشته باشد، اما در عمل این طور نیست.

فاطمی امین “قیمت دستوری” اجناس یا “رهاسازی” قیمت‌ها را اشتباه عنوان کرد و گفت: با این کار تولید دچار مشکل می‌شود یا سودهای هنگفتی ایجاد می‌شود، باید ضوابط قیمت گذاری ایجاد شود. لازمه این کار شفاف سازی بورس هم بخاطر قیمت فولاد لازم می‌باشد. اکثر پروژه‌های پیش بینی شده نیاز به ابزارهای لازم دارد.

او حضور بازرسان و ناظران بر کارکرد بنگاه‌های اقتصادی را غیرحرفه‌ای خواند و گفت: چنانچه جریان کالا و مالی کنترل شود سازمان حمایت به طور خودکار به آسانی می‌تواند اعمال قانون کند و با گرانفروشی برخورد کند.

وزیر صمت طرح صندوق مکانیزه فروش را مغلوب شده اعلام کرد و گفت: اطمینان می‌دهم بر اشراف بر کالای مصرفی خانوار قیمت‌ها را کنترل و مدیریت کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درمورد وجود دلالان و تأثیر آن‌ها در افزایش قیمت‌ها گفت: هزینه‌ها در نظام توزیع ما بالا است مانند انبارداری، حمل و نقل و ابزار کنترل قیمت را در اختیار نداریم.

او راهکار وزارت صمت برای جلوگیری از تکرار خاطرات تلخ قیمت گذاری مرغ درگذشته از پیش بینی دقیق نیاز بازار و میزان مصرف جامعه گفت و افزود: باداشتن اطلاعات دقیق از نیاز تولید کننده و مصرف بازار می‌توان اقدامات پیشگیرانه انجام داد.

سیدرضا فاطمی امین گفت: کشور ما سیزده هزار مگاوات کسری برق داریم و در چند سال آینده تولید برق در شهرک‌های صنعتی شکل بگیرد و باید زنجیره تأمین تولید برق ایجاد شود.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا