۰۱ سفرگردش

کرمانشاه کجا بریم؟ – کجارو

زمان مطالعه: 6 دقیقه


کرمانشاه، میراثی بازمانده از ایران باستان که به قدمت تاریخ بشریت، شاهد دیرینه‌ وقایع تلخ و شیرین روزگار بوده و هویتی اصیل را برای ایرانیان به ارمغان آورده می‌باشد.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۷/۱ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۰۵ به‌روزرسانی شده می‌باشد.

[table id=2 /]

کرمانشاه شهر زیبا و باستانی، میزبان آثار تاریخی ارزشمند و باشکوهی است که نمی‌توان برای تعدادی از آن‌ها، مانندی را در تمام جهان یافت. در کنار جاذبه‌های گردشگری این منطقه از کشور، می‌توان طبیعتی زیبا و چشم‌نواز را مشاهده کرد که خود به یکی از مقاصد توریستی تبدیل شده و سالانه میزبان بازدیدکنندگان از تمام ایران و جهان می‌باشد.

۱. معبد آناهیتا

کرمانشاه

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

معبد آناهیتا، که از آن به‌عنوان دومین بنای سنگی ایران یاد می‌شود، یکی از آثار تاریخی برجسته و ارزشمند ایران باستان است که در شهر کنگاور کرمانشاه، جای دارد. این بنای تاریخی، عبادتگاهی است ساخته شده بر سکویی بلند که قدمت احداث آن به‌دلایل نبود مستندات تاریخی مشخص نیست، اما از مورخان پیشینه‌ ساخت آن را به دوران حکومت ساسانیان یا اشکانیان نسبت می‌دهند.

۲. بیستون

کرمانشاه

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

مجموعه‌ای عظیم و ارزشمند که از دل تاریخ قد برافراشته و همچون میراثی باعظمت، شکوه و جلال فرهنگ ایرانی را به جهانیان عرضه می‌دارد. این عمارت تاریخی در دل و دامنه‌ کوهی به همین نام و در شهر بیستون کرمانشاه جای دارد. اثری ماندگار از دوران حکومت هخامنشیان که امروزه میزبان جمع زیادی از گردشگران از تمام جهان می‌باشد.

۳. طاق بستان

کرمانشاه

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

مجموعه‌ باشکوه از شکارگاه‌ شاهان ایرانی، که متشکل از سنگ‌‌نگاره‌ها و سنگ‌نبشته‌های حکومت ساسانیان است، در شمال غربی کرمانشاه به یادگار مانده است که به طاق بستان شهرت دارد. این اثر تاریخی حاوی دو بخش به نام‌های طاق بزرگ و طاق کوچک و چند سنگ نبشته است که یکی از اساسی‌ترین مقاصد گردشگری و جاهای دیدنی کرمانشاه را تشکیل می‌دهد.

۴. گور دخمه صحنه (گور دخمه دربند)

کرمانشاه

از دیگر مناطق گردشگری کرمانشاه، می‌توان به گوردخمه صحنه یا گوردخمه‌ دربند اشاره کرد. این اثر شگرف تاریخی، در شهر صحنه جای دارد و مسیری که برای رسیدن به آن طی‌ می‌شود، مملو از درختان میوه و جنگلی متعددی است که آن را بسیار زیبا کرده می‌باشد.

۵. گور دخمه اسحاق وند

کرمانشاه

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

گوردخمه‌ اسحاق‌وند، اثری تاریخی از دوران مادها است که طبق نظر تعدادی از باستان‌شناسان، قدیمی‌ترین آرامگاه‌های صخره‌ای شناخته می‌شود. این مقابر، در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی شهر هرسین و روی صخره‌هایی در شمال شرقی روستای ده‌نو واقع شده‌ می‌باشد.

۶. گور دخمه دکان داوود

کرمانشاه

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

یکی دیگر از مکان‌های توریستی کرمانشاه، گوردخمه‌ای است به نام دکان داوود یا کل داوود، که در سه کیلومتری جنوب شرقی سرپل ذهاب جای دارد. قدمت این اثر متعلق به دوران حکومت مادها یا هخامنشیان می‌باشد.

۷. طاق گرا (طاق شیرین)

کرمانشاه

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

در گردنه‌ای به نام پاتاق که در حد فاصل جاده‌ کرمانشاه به سرپل ذهاب جای دارد، بنایی تاریخی به نام طاق گرا به چشم می‌خورد که با استفاده از بلوک‌های سنگی ساخته شده می‌باشد. طبق مدارک تاریخی، قدمت آن به اواخر سلطنت ساسانیان و پادشاهی خسرو دوم، بازمی‌گردد.

۸. آرامگاه احمد بن اسحاق قمی

کرمانشاه

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

در شهر سرپل ذهاب کرمانشاه، یکی از آثار مهم تاریخی و زیارتی وجود دارد که به آرامگاه احمدبن اسحاق قمی (ایشان از وکلای امام حسن عسگری (ع) در شهر قم بودند) شهرت دارد. این مکان که پیشنه‌ آن به قرن سوم هجری قمری بازمی‌گردد، در مرکز شهر جای دارد و یکی از مکان‌های پربازدید آن قلمداد می‌شود.

۹. سراب صحنه

کرمانشاه

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

به یقین می‌توان از سراب صحنه، به‌عنوان یکی از خوش‌ آب‌وهواترین مناطق شهر صحنه یاد کرد. این منطقه‌ زیبای طبیعی بهره‌مند از طبیعتی بکر، چشم‌نواز و مطبوع است که در کنار آبشار‌هایی زیبا و آب‌وهوایی پاک و مطلوب، به یکی از مناطق اساسی گردشگری کرمانشاه تبدیل شده می‌باشد. گویا که این مکان، در گذشته تفریحگاه پادشاهان در دوران مختلف بوده می‌باشد.

۱۰. غار قوری قلعه

کرمانشاه

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

در ۲۵ کیلومتری شهر پاوه کرمانشاه، غاری مشاهده می‌شود که در دامنه‌ی رشته‌کوه شاهو و درون کانی‌های آهکی جای دارد. مسئولان، این جاذبه‌ گردشگری طبیعی را به کمک دری آهنی، به دو بخش مجزا تقسیم کرده‌اند. در این مکان گردشگری و در بخش غیر توریستی، می‌توان شاهد یکی از زیباترین پدیده‌های غارسنگی بود.

۱۱. غار پراو

کرمانشاه

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

در بین کوه طاق بستان و کوه بیستون، کوه دیگری جای گرفته است که از آن به نام کوه پراو یاد می‌شود. درون این پدیده‌ طبیعی، غاری به همین نام جای دارد که در گویش محلی به‌معنای پرآب می‌باشد. از خصوصیات منحصربه‌فرد غار پراو، دهانه‌ آن است که در ارتفاع ۳ هزار متری از سطح دریا جای دارد و در گذشته، بزرگ‌ترین غار عمودی دنیا قلمداد می‌شد.

۱۲. تالاب هشیلان

کرمانشاه

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

تالابی با تعداد ۱۱۰ جزیره در فاصله‌ ۳۰ کیلومتری شمال غربی کرمانشاه وجود دارد که به تالاب هشیلان شهرت دارد که در گویش محلی به‌معنای لانه‌ ماران می‌باشد. وجه تسمیه این مکان، به‌دلیل حضور مارهای متعددی همچون مار آبی و مار چلیپر می‌باشد.

۱۳. سر آب نیلوفر

کرمانشاه

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

در ۲۰ کیلومتری شمال غرب شهر کرمانشاه، دریاچه‌ کوچکی جای دارد که تعداد زیادی از گل‌های نیلوفر آبی در آن مشاهده می‌شود. این دریاچه‌ زیبا در بین مردم به سرآب نیلوفر شهرت یافته و یکی از زیباترین مناطق گردشگری به‌خاص در فصل بهار و تابستان می‌باشد.

۱۴. باغ گلها

کرمانشاه

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

می‌توان شهر کرمانشاه را بعد از اصفهان، به‌عنوان دومین شهری که از باغ گل‌ها بهره‌مند است، معرفی کرد. باغ گل‌های کرمانشاه، یکی از منحصربه‌فردترین‌ها در نوع خود است که در کشور جای دارد. زمینی به مساحت ۵ هکتار، زیستگاه ۴ هزار نوع گونه‌ گیاهی است که در خود ۴ باغ گل‌های ایرانی، ایتالیایی، فرانسوی و ژاپنی را جای داده و منطقه‌ای کاملا زیبا و چشم‌نواز در فصول بهار و تابستان می‌باشد.

۱۵. موزه پارینه سنگی زچنانچهس

موزه پارینه سنگی زچنانچهس

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

در شهر کرمانشاه، موزه‌ای خاص و راجع به پیش از تاریخ، دایر شده است که به موزه‌ پارینه سنگی زچنانچهس شهرت یافته می‌باشد. این موزه‌ ارزشمند، اولین موزه‌ پارینه سنگی در خاورمیانه قلمداد می‌شود که از طریق فریدون بیگلری و مرادی بیستونی در اواسط دهه‌ هشتاد، تاسیس شد.

۱۶. موزه پوشاک و زیورآلات

تکیه معاون الملک

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

یکی دیگر از مکان‌های دیدنی شهر کرمانشاه، موزه‌ پوشاک و زیورآلات این شهر است که در تکیه‌ معاون‌الملک و بخش عباسیه جای دارد. در این موزه می‌توان لباس‌های محلی مردم هرسین، قصر شیرین، گیلان‌غرب، پاوه و شهرهای دیگر استان کرمانشاه را مشاهده کرد.

۱۷. موزه مردم شناسی

کرمانشاه

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

موزه‌ مردم‌شناسی، یکی دیگر از موزه‌های موجود در کرمانشاه است که حافظ اشیای تاریخی، پوشاک، صنایع دستی، ابزارآلات قدیمی دامپروری، شکار، کشاورزی، نگارش، روشنایی، نساجی، بافت گیوه و آثاری با مضامین فرهنگی می‌باشد.

۱۸. تکیه بیگلربیگی

تکیه معاون الملک

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

در یکی از محله‌های قدیمی کرمانشاه، تکیه‌ای تاریخی متعلق به حکومت قاجاریان وجود دارد که به‌دلیل تزیینات آینه‌کاری منحصربه‌فرد، یکی از بی‌مانندها در بین دیگر تکایای شهر کرمانشاه قلمداد می‌شود. این اثر تاریخی، برخوردار از تالاری است که می‌توان تزیینات عالی و کتیبه‌هایی متعلق به حکومت مظفرالدین شاه را در آن مشاهده کرد.

۱۹.  تکیه معاون الملک

کرمانشاه

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

تکیه‌ معاون‌الملک، مجموعه‌ای متشکل از سه قسمت عباسیه، زینبیه و حسینیه است که بالغ بر ۱۱۴ سال پیش، از طریق معین‌الرعایا ساخته و بعد از آن به همت حسن خان معین‌الملک تکمیل و به بهره‌برداری رسید. از خصوصیات بی‌مانند این اثر تاریخی، می‌توان به کاشی‌کاری انجام شده در آن اشاره کرد که با استفاده از رنگ‌های طبیعی، زیبایی و جلال خاصی به آن بخشیده و آن را در جهان، ممتاز کرده می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا