0 سبک زندگیپیشگیری و بیماریهاسلامت

کرونا در زمستان ؛ وقتی کووید 19 وحشی تر میشود!

زمان مطالعه: 3 دقیقه


چرا میگن کرونا تو زمستون بدتر میشه؟

با گرم شدن هوا اکثر ما خوش بین بودیم که هوای گرم بتواند شیوع ویروس کرونا را از بین ببرد اما متاسفانه از لحاظ علمی هیچ شواهدی وجود ندارد که تابستان بتواند مانع شیوع ویروس کرونا باشد. حتی شواهدی هم بر این نیست که زمستان بتواند وضعیت را بدتر کند اما متخصصان پیش بینی می کنند که موج سوم ویروس کرونا معمولاً در انتهای سال اتفاق می افتد و می تواند موارد ابتلا به کووید 19 را افزایش دهد. اکثر کارشناسان بر این عقیده می‌باشند که فصل زمستان ممکن است شیوع ویروس کرونا را بیشتر کند.

مطالعات کمی در دانشگاه سیدنی انجام شده و به این نتیجه رسیده اند که رطوبت کم باعث می شود تا افراد بیش از پیوسته تست مثبت کرونا داشته باشند. یعنی با کاهش یک درصدی رطوبت، ممکن استً 6 درصد به تعداد بیماری کووید 19 اضافه می شود. زمانی که رطوبت افت می کند که در زمستان هم میزان افت رطوبت بسیار زیاد است، باور عمومی بر این است که ویروس فرصتی برای افزایش پیدا می کند.

[table id=2 /]

کرونا در زمستان

گزارشات حاکی از آن است که کرونا ویروس در زمستان مدت زمان بیشتری زنده مانده و طبیعتا افراد بیشتری را مبتلا سازد. افزون بر هشدارهای جدی پژوهشگران در زمینه افزایش احتمال شیوع کووید-19 در فصل زمستان آکادمی علوم پزشکی انگلستان پیش بینی می کند که اوج شیوع، ابتلا و مرگ میر ناشی از ویروس کرونا در ماههای دی و بهمن امسال باشد.

ممکن استً کووید 19 یک بیماری فصلی است که در دوره هایی که رطوبت کم است، اتفاق می افتد اما این فعلا به اثبات نرسیده است، در هر صورت چیزی که واضح و مشخص است، این است که در فصل زمستان باید با حواس جمع تر عمل کنیم زیرا فصل زمستان به دلیل خشکی، فصل افزایش شیوع ویروس کرونا می باشد.

کرونا در سرما

تحقیقات نشان می دهد که ویروس کرونا با آب و هوا ارتباطاتی مستقیم دارد، هرچند نتایج فعلا نتوانسته است بر پایه علمی اثبات شود ولی به طور کل هوا تاثیر زیادی روی توانایی برای کاهش سرعت شیوع ویروس کرونا دارد. مطالعات اخیر چاپ شده در ژورنال های راجع به بیماری، نشان می دهد که موارد کووید 19 در فصل های گرم تر تا حدی کاهش پیدا کرده اند اما از بین نرفته اند پس باید بسیار جدی تر از قبل نکات پیشگیری از کووید 19 را ملاحضه کنیم، نکاتی که در مطلب ” بهترین روش برای پیشگیری از کرونا ” کامل به آن پرداخته ایم.

گرما یا سرما اهمیت ندارد، ایضاً مهم تر از همه میزان رطوبت هواست اما از آنجایی که در هوای گرم رطوبت بیشتر است و در فصل زمستان رطوبت کمتری وجود دارد، به همین دلیل شیوع کرونا در فصل زمستان بیشتر خواهد بود.

کرونا و فصل زمستان

زمانی که رطوبت هوا افت می کند، هوا خشک می شود، ذرات پخش شونده در هوا کوچکتر می شوند. بنابراین زمانی که عطسه یا سرفه می کنید عفونت های کوچک تر مدت زمان طولانی تری در هوا باقی می مانند و همین امر باعث می شود که افراد بیشتری در معرض ویروس قرار بگیرند. زمانی هم که هوا مرطوب باشد و این ذرات پخش شونده بزرگ تر و سنگین تر شوند، سریعتر به زمین می افتند.

پیش از این در بخش بهداشت و سلامت نمناک اشاره شد؛ زمانی که هوا در تابستان گرم تر می شود ، ممکن استً انتقال کووید 19 کمتر است علت آن هم رطوبت بالاتر هواست که تاثیر مثبتی روی این قضیه دارد البته که کم شدن رطوبت می تواند در هر زمانی از سال اتفاق بیفتد اما در فصل زمستان وضعیت سخت تر است و خطر بیشتری افراد را تهدید خواهد کرد.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا