۰۱ سفراخبار

کشف سفال‌های ۳۰۰۰ ساله دوره بانش در مرودشت

زمان مطالعه: < 1 دقیقه


سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مرودشت از کشف دو سفال ۳۰۰۰ ساله راجع به دوره عیلام قدیم (بانش) در روستای گلمکان شهرستان مرودشت، خبر داد.

محمدتقی قلعه‌نویی، سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مرودشت امروز ۱۲ مردادماه ۱۴۰۱ اظهار کرد:

[table id=2 /]

دو ظرف سفالی راجع به دوره عیلام قدیم (بانش) در حین جدول‌کشی در روستای گلمکان از توابع بخش درودزن شهرستان مرودشت کشف شد.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مرودشت ادامه داد:

طبق گزارش رئیس شورای بخش درودزن شهرستان مرودشت و منابع محلی بنا به کشف دو شی‌ء سفالی در حین جدول‌کشی در روستای گلمکان، موضوع در دستور کار پیگیری اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان مرودشت جای گرفت که بعد از بررسی و انجام صورت‌جلسه، این سفال‌ها به پایگاه میراث جهانی تخت جمشید منتقل شد.

قلعه‌نویی گفت:

طبق بررسی کارشناسان، اشیای کشف‌شده راجع به دوره عیلام قدیم (بانش) می‌باشند.

او بیان کرد:

این اشیا حاوی یک‌ کاسه سفالی با نقوش هندسی به‌صورت مثلث روی لبه سفال با ارتفاع حدود ۱۰ سانتی‌متر و یک دیگچه ساده بدون نقش و نگار با شاموت شن و ماسه قرمزرنگ، سفال نخودی مایل به نارنجی راجع به دوره باستانی عیلام قدیم است که به‌احتمال فراوان درگذشته‌های دور، برای نگهداری ادویه و مایعات خاص مورداستفاده قرار می‌گرفت.

قلعه‌نویی اضافه کرد:

شهرستان مرودشت با داشتن آثار باستانی و تاریخی فاخر در دل خود از دوره‌های مختلف به‌خاص عیلامی، هخامنشی، ساسانی و دوره اسلامی، یکی از مهم‌ترین حوزه‌های فرهنگی و تاریخی در کشور محسوب می‌شود که مجموعه میراث جهانی تخت جمشید، نقش رستم، نقش رجب، تل باکون، میان‌رود، اشکفت گاوی و ده‌ها اثر شاخص فرهنگی دیگر در این شهرستان نشان از اهمیت و جایگاه مرودشت در عرصه‌های مختلف باستانی و تاریخی دارد.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا