0 سبک زندگیآسیاجاهای دیدنی آسیاسفر و گردشگری

کشور نپال و جاذبه‌های گردشگری‌اش را بشناسید

کشور نپال سرزمین کوه‌های بلند و معبدهای زیبمی‌باشد. چنانچه دوست دارید منیت گردشگری متفاوتی را تجربه کنید، کشور نپال یکی از منیتهای آسیایی است که خاطرات سفر به آن در خاطرتان خواهد ماند. برای آشنایی بیشتر با کشور نپال و جاذبه‌های آن با ما همراه باشید.

نپال کجاست؟

نپال کشوری آسیایی است که در امتداد دامنه‌های جنوبی رشته‌کوه‌های هیمالیا جای دارد و میزبان تعدادی از ناهموارترین و صعب‌العبورترین مناطق کوهستانی جهان می‌باشد. تقریبا ۷۵درصد این کشور را کوه‌ها پوشانده‌اند. این کشور با هیچ دریایی ارتباط ندارد؛ منطقه خودمختار تبت چین در شمال آن جای دارد و هند از ۳ طرف دیگر آن را در بر گرفته می‌باشد. کاتماندو پایتخت نپال می‌باشد.🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل

آب‌وهوای نپال

آب‌وهوای نپال تحت‌تأثیر ارتفاع و موقعیت آن در عرض جغرافیایی، نیمه‌گرمسیری می‌باشد. البته در بخش‌هایی که ارتفاعشان بیش از ۱۶هزار پاست، دما پیوسته زیر صفر و زمین پوشیده از برف و یخ می‌باشد. بارندگی در بخش شرقی تارای و در کوه‌ها زیاد است، اما بخش غربی نپال خشک‌تر می‌باشد.

زبان و مذهب

زبان اساسی و رسمی این کشور زبان نپالی می‌باشد. در نپال بیشتر جمعیت هندو و درصد کمی پیرو بودیسم یا سایر ادیان می‌باشند. هندوها و بودایی‌ها در مناطقی متمرکز می‌باشند که تأثیرات فرهنگی هند و تبت در آنها غالب بوده می‌باشد.

جمعیت‌شناسی

نپال

نپال کشوری جوان است و بیش از سه‌پنجم جمعیت آن کمتر از ۳۰ سال دارند. نرخ زادوولد در این کشور تقریبا برابر متوسط جهانی است، در حالی که نرخ مرگ‌ومیر کمتر از متوسط جهانی می‌باشد. امید به زندگی برای مردان نپالی ۷۰ سال و برای زنانش ۷۲ سال می‌باشد.

اقتصاد نپال

نپال کشوری محصور در خشکی و فاقد منابع درخور برای توسعه اقتصادی می‌باشد. این کشور مشکل شبکه حمل‌و‌نقل هم دارد و از نظر توسعه‌یافتگی یکی از آخرین کشورهای جهان قلمداد می‌شود. اقتصاد نپال به‌شدت به واردات مواد اولیه و بازارهای خارجی برای محصولات جنگلی و کشاورزی خود وابسته می‌باشد. نپال کالاهای اساسی مانند سوخت، مصالح ساختمانی، کود، فلزات و بیشتر کالاهای مصرفی را وارد می‌کند و محصولاتی مانند برنج، کنف هندی، الوار و منسوجات را صادر می‌کند.

سیستم سیاسی و اداری نپال نتوانسته است تغییراتی را در تجارت، سرمایه‌گذاری و سیاست‌های اقتصادی مرتبط ایجاد کند که توسعه اقتصادی و جذب سرمایه خارجی را تسریع کند. برنامه‌های توسعه دولت که با کمک‌های خارجی تأمین می‌شوند نیز تأثیر چندانی نداشته‌اند.

گردشگری

گردشگری صنعتی کوچک اما در حال گسترش در کشور نپال می‌باشد. هَم‌اکنون گردشگری خارجی عمدتا به دره کاتماندو محدود می‌شود که تنها منطقه برخوردار از هتل‌، مواد غذایی مناسب، جاده‌ها و خدمات حمل‌و‌نقل بین‌المللی متناسب با نیازهای گردشگران می‌باشد. با این وجود، مناطق بسیاری خارج از دره کاتماندو برای توسعه گردشگری وجود دارند.

امنیت در نپال

گهگاهی در نپال تجمعات سیاسی و اعتراضی برگزار می‌شود. گاهی اعتصابات باعث اختلال در عرضه خدمات مختلف می‌شوند. تلاش کنید در زمان ناآرامی‌های این کشور، از ساختمان‌های دولتی فاصله بگیرید. در اعتراضات عمومی شرکت نکنید، چون ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی برای ویزا و اقامت شما شود و حتی ممکن است دستگیر و دیپورت شوید.

جیب‌بری و دزدی هم در مکان‌های شلوغ در نپال اتفاق می‌افتد. پیوسته مراقب وسایل خود و حرکت موتوری‌ها در اطراف خود باشید. تنها سفر نکنید و وسایل گران‌قیمت خود را در معرض دید نگذارید. هیچگاه از غریبه‌ها خوراکی و نوشیدنی نگیرید و هیچگاه غذای خود را بدون توجه جایی رها نکنید. مسافران در نپال گاهی قربانی سرقت‌های مسلحانه شده‌اند.

در کشور نپال زلزله، رانش زمین، سیل و شرایط بد آب‌وهوایی پیش می‌آیند. برای این شرایط آماده باشید و جعبه کمک‌های اولیه و آب‌وغذا برای مواقع ضروری همراه داشته باشید.

جاذبه‌های گردشگری نپال

نپال جاذبه‌های گردشگری متعددی دارد، از تورهای پیاده‌گردی و کوه‌پیمایی در هیمالیا گرفته تا جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی مثل معابد در شهرهای مشهوری مثل کاتماندو. نپال می‌تواند منیتی عالی برای لذت‌بردن از ماجراجویی هیجان‌انگیز و دیدن فرهنگ‌های متفاوت باشد.

۱. کاتماندو

کاتماندوی نپال

کاتماندو پایتخت و بزرگ‌ترین شهر نپال می‌باشد. در این شهر می‌توانید آثار تاریخی قدیمی را در کنار زندگی شهری مدرن ببینید. یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری کاتماندو میدان دوربار است که بزرگ‌ترین میدان شهر و از آثار ثبت‌شده در فهرست میراث جهانی یونسکو می‌باشد. در اطراف این میدان می‌توانید معبدهای قدیمی بزرگ و کوچک را ببینید.

این میدان در زلزله‌ شدید سال ۲۰۱۵ آسیب زیادی دید و بعضی از ساختمان‌های تخریب‌شده قابل‌مرمت نبودند، اما فعلا هم یکی از جذابیت‌های سفر به کاتماندو می‌باشد.

۲. باکتاپور

باکتاپور سومین شهر سلطنتی نپال است که در مسیر تجاری به‌سمت تبت جای دارد. بیشتر جمعیت این شهر هندو می‌باشند. بهترین جا برای شروع بازدید از جاذبه‌های این شهر، میدان دوربار آن است که افزون بر کاخ سلطنتی، چندین معبد قدیمی هم دارد. این منطقه تاریخی هم از آثار ثبت‌شده در فهرست میراث جهانی یونسکو می‌باشد.

۳. استوپای (Boudhanath Stupa)

استوپای درست خارج از کاتماندو جای دارد و یکی از بزرگ‌ترین استوپاها در جهان است و قدمتش به حدود قرن ششم و حتی پیش از آن می‌رسد. استوپا سازه‌ای نیم‌کره‌ای است که از آن برای مراقبه و مدیتیشن استفاده می‌کنند. این استوپا هم مانند باکتاپور در مسیر تجاری قدیمی تبت جای دارد و در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده می‌باشد. این استوپا در زلزله سال ۲۰۱۵ آسیب جزئی دید و کاملا مرمت شده می‌باشد.

۴. پوکارا

پوکارای نپال

پوکارا که در منطقه کوهستانی جای دارد با تعدادی از بلندترین کوه‌های جهان احاطه شده و یکی از دیدنی‌ترین شهرهای نپال می‌باشد. برای کوهنوردان، پوکارا دروازه هیمالیا و نقطه شروع سفر به جومسوم و منطقه آناپورنا می‌باشد. ضمنا مکانی فوق‌العاده برای استراحت قبل یا بعد از پیاده‌روی می‌باشد.

پوکارا از نظر جمعیت دومین شهر بزرگ نپال بعد از کاتماندوست، اما فعلا حال‌وهوای یک شهر بزرگ را ندارد. در حقیقت وقتی از کاتماندو به این شهر سفر می‌کنید، تقریبا بلافاصله متوجه هوای پاک‌تر و آب‌و‌هوای مطبوع خواهید شد. دریاچه Phewa با مجموعه‌ای از هتل‌ها، رستوران‌ها و فروشگاه‌های کنارش، برای کسانی که دنبال کمی آرامش می‌باشند منیتی ایدئال می‌باشد.

۵. منطقه آناپورنا

منطقه آناپورنا یکی از محبوب‌ترین مناطق کوهنوردی در نپال است که مسیرهایی از چند روز تا چند هفته برای پیاده‌گردی و کوه‌پیمایی دارد. ۳ مسیر اساسی در منطقه آناپورنا با هم تلاقی می‌کنند و می‌توانید مسیر خود را تغییر دهید. مسیرها به‌خوبی مشخص شده‌اند و به‌راحتی قابل دنبال‌کردن می‌باشند.

در این مسیرها می‌توانید تنوع مناظر طبیعی و آب‌وهوا در منطقه را مشاهده کنید. حتی افراد و فرهنگ‌هایی که در این مسیر می‌بینید با هم تفاوت دارند.

۶. پارک ملی چیتوان

در پارک ملی چیتوان می‌توانید حیات وحش کشور نپال را ببینید. این پارک ملی فقط ۱۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و با کاتماندوی ۱۴۰۰متری بسیار متفاوت می‌باشد. اقلیم این پارک گرمسیری و بارانی و کاملا متفاوت از آن چیزی است که در بیشتر نپال تجربه می‌کنید. در این پارک ملی انواع جانوارن و بیش از ۵۰۰ گونه مختلف پرنده قابل‌مشاهده می‌باشند.

بهترین زمان برای بازدید از این پارک ملی ماه اکتبر تا فوریه است که متوسط دمای هوا به ۲۵ درجه می‌رسد. از ژوئن تا سپتامبر فصل مانسون است و بارندگی‌ در این پارک زیاد و شدید می‌باشد.

۷. معبد میمون (Swayambhunath)

معبد میمون در نپال

دومین زیارتگاه مهم در دره کاتماندو، معبد میمون است که در تپه‌های غرب کاتماندو جای دارد. به‌خاطر میمون‌های زیادی که در بخش زیادی از این معبد زندگی می‌کنند، آن را با نام معبد میمون می‌شناسند. در مرکز این استوپا یک چشم بزرگ به‌نام چشم خدا نقاشی شده می‌باشد. قدمت این معبد به قرن پنجم می‌رسد و برای بودایی‌های شمال نپال و تبت اهمیت زیادی دارد. زلزله سال ۲۰۱۵ به این معبد هم آسیب زد، ولی همه آسیب‌ها ترمیم شده‌اند و این مجموعه به شکوه و زیبایی و سابق خود بازگشته می‌باشد.

۸. اورست و کوه‌پیمایی تا بیس‌کمپ

قله اورست با ارتفاع ۸۸۴۸ متر بلندترین قله جهان می‌باشد. کوه‌پیمایی در منطقه کوه اورست از زمان اولین صعود به این قله در سال ۱۹۵۳، به یکی از فعالیت‌های محبوب برای علاقه‌مندان به کوهنوردی تبدیل شده می‌باشد. البته کسانی که دوست ندارند یا آمادگی جسمی لازم را ندارند تا به قله صعود کنند، معمولا کوه‌پیمایی خود را تا بیس‌کمپ ادامه می‌دهند و از آنجا قله اورست را بر فراز منطقه تماشا می‌کنند.

البته منطقه اورست تنها منطقه مخصوص کوهپیمایی در کشور نپال نیست، ولی به‌خاطر شهرت این قله محبوبیت بیشتری دارد. مسیرهای متعددی برای رسیدن به بیس‌کمپ وجود دارند و شرکت‌های مختلف توریستی تورهایی برای پیاده‌گردی و کوه‌پیمایی عرضه می‌کنند.

نکاتی برای سفر به نپال

نپال اکثر محدودیت‌های کرونایی را حذف کرده می‌باشد. تعدادی از هتل‌ها، رستوران‌ها، مغازه‌ها و سایت‌های توریستی ممکن است از شما بخواهند که ماسک بزنید، دست‌ها را ضدعفونی کنید و فاصله اجتماعی را ملاحضه کنید یا ممکن است از شما بخواهند که گواهی واکسیناسیون را برای ورود به تعدادی از مکان‌ها عرضه دهید.

واحد پول محلی، روپیه نپال (NPR) می‌باشد. مبادله ارز خارجی برای دریافت روپیه نپال در بانک‌ها و صرافی‌ها انجام می‌شود. در مراکز اساسی توریستی مثل هتل‌ها و مراکز تجاری بزرگ کارت اعتباری را می‌پذیرند. دستگاه‌های خودپرداز در مناطق دورافتاده کمتر پیدا می‌شوند، پس پول نقد کافی برای تأمین نیازهای خود همراه داشته باشید.

فقط از تاکسی‌های ثبت‌شده و لیموزین‌های مجاز برای رفت‌وآمد استفاده کنید. پیش از شروع سفر با تاکسی، سر کرایه با راننده به توافق برسید. از اتوبوس‌ها و ون‌های عمومی استفاده نکنید. این وسایل حمل‌ونقل عمومی بیش‌از‌حد شلوغ می‌باشند و درست مدیریت و نگهداری نمی‌شوند. اتوبوس‌های بین‌شهری اغلب دچار حوادث جدی می‌شوند. ضمنا ممکن است زنان در اتوبوس‌های عمومی مورد آزار و اذیت قرار بگیرند.

شما بگویید

چنانچه تجربه‌ای از سفر به کشور نپال و کوه‌پیمایی در هیمالیا دارید، لطفا در بخش دیدگاه‌ها نظرات خود را با سایر همراهان «چطور» در بین بگذارید.


فرمول شادی و مثبت‌اندیشی را یاد بگیرید و با افسردگی خداحافظی کنید
اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدید
🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل


🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل


🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل
مشاهده بیشتر

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا