خانوادهکار و زندگی

کلاس های آنلاین با تمام مزایا و معایبش

زمان مطالعه: 7 دقیقه


بررسی مزایا و معایب کلاس های آنلاین

کلاس های آنلاین چند سالی است که مخاطبان زیادی دارند و دانش آموزان در تمام جهان از آن استفاده می کنند. این کلاس های آنلاین معمولاً از کلاس های حضوری راحت تر برگزار می گردد و تعداد زیادی از افراد مایل به استفاده از آن ها می‌باشند. البته این کلاس ها مخالفان خودش را نیز دارند. شواهد موجود نشان می دهد که بازدهی این کلاس ها نیز کمابیش خوب بوده است اما بهتر است که این نوع روش یادگیری دوباره مورد بازبینی قرار بگیرد.

شیوع ویروس کرونا و تاکید بر فاصله گذاری اجتماعی باعث شده که استفاده از کلاس های آنلاین افزایش پیدا کند. علت آن هم ماهیت خطرناک ویروس کرونا می باشد. بنابراین اکثر مدارس تعطیل شده اند و کلاس ها و امتحانات به صورت آنلاین برگزار می شوند که البته این امر موقتی می باشد. اکثر افراد فعلا منتظرند که به کلاس های حضوری خود برگردند. شاید افرادی باشند که در این مورد توانایی انتخاب داشته باشند. به همین دلیل در این بخش از نمناک در مورد مزایا و معایب کلاس آنلاین به شما اطلاعاتی را می دهیم تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید.

[table id=2 /]

کلاس آنلاین

مزایای کلاس آنلاین

افزایش انعطاف پذیری

یکی از رایج ترین دلایلی که افراد دوست دارند در کلاس آنلاین ثبت نام کنند، این است که مجبور نیستند در کلاس حاضر شوند و ضمنا می توانند زمان کافی داشته باشند. مثلاً می توانند در رخت خوابشان در کلاس آنلاین شرکت کنند. ضمنا می توانند مشخص کنند که چه زمانی این کلا س ها برگزار شود. هر جای دنیا می توانید در هر کلاس آنلاینی راجع به هر رشته ای که خواستید شرکت کنید و خواهید فهمید که انعطاف پذیری این کلاس های آنلاین با کلاس های حضوری قابل مقایسه نیست.

این انعطاف پذیری به درد دانشجویان و دانش آموزانی می خورد که تعهدات شخصی زیادی دارند. بنابراین پیوسته نمی توانند سر زمان مشخص در کلاس حضور پیدا کنند. بعضی از این افراد ممکن است که بچه کوچک داشته باشند . به همین دلیل برای کلاس های آنلاین هر زمان که بخواهند خودشان را آماده می کنند.

اقتصادی تر

کم هزینه بودن این کلاس ها نیز یکی دیگر از عواملی است که انعطاف پذیری کلاس های آنلاین را نشان می دهد. تجربه حضور در کلاس های آنلاین می تواند بی مانند باشد. شاید کلاس های حضوری بیشتر مورد علاقه شما باشد اما این را در نظر بگیرید که هزینه آن ها بالاتر می‌باشد. اکثر افراد برای حضور در کلاس های حضوری در دانشگاه ها مجبور به وام گرفتن می باشند.

بنابراین برای کلاس های آنلاین در پول شما صرفه جویی می کنند. این افراد معمولاً مجبور نیستند که زیر قولشان بزنند. بنابراین شهریه آنها کاهش پیدا می کند. کلاس های آنلاین معمولاً نیاز و هزینه کمتری برای خرید کتاب، تسهیلات غذا و حمل و نقل دارد. بنابراین پول بسیار زیادی ذخیره می‌گردد. 

یادگیری فردی

کلاس های آنلاین این اجازه را به شما می دهد که بتوانید در هر کجا، هر زمان و هر طور که خواستید فرصت یادگیری فردی داشته باشید. اینکه اختیار زمان و مکان دست خودتان است، ویژگی فوق العاده کلاس آنلاین قلمداد می شود و بنابراین می توانید هر طور که خواستید برنامه ریزی کنید. چنانچه یادگیری شما سریع است، پس مجبور نیستید که برای برگزاری کلاس صبر کنید.

چنانچه روش یادگیری شما کند و آهسته است ، می توانید تا هر زمان که خواستید گوش دادن به کلاس ها را طولانی تر کنید ؛ بدون اینکه فشار یا اجباری روی شما باشد. یکی از بزرگترین فواید یادگیری فردی این است که به شما اجازه می دهد توانایی خود را در یک درس خاص افزایش دهید و به ضعف هایتان غلبه کنید و یادگیری تاثیر‌گذار تری داشته باشید . ضمنا اعتماد به نفس و حرمت نفس شما را نیز افزایش می دهد.

یادگیری فردی

اتمام سریع تر ترم و صرف زمان کمتر

تعداد زیادی از کالج ها و دانشگاه ها در تمام دنیا ترم های کوتاهی را به صورت آنلاین به شما پیشنهاد می کنند. به جای این که کلاس های آن ها در 16 جلسه برگزار شود، آن ها را به صورت آنلاین در 8 جلسه کامل می کنند. در حقیقت زمان شما نصف می‌گردد زیرا در کلاس های حضوری بیشتر زمان بر حضور و غیاب و پرسش های متنوع دانش آموزان خواهد رفت. در بعضی از موارد نیز ممکن است کلاس های جدید هر ماه یا یک ماه درمیان برگزار گردد. بنابراین این فرصت را خواهید داشت که رشته تحصیلی خود را زودتر به پایان برسانید.

نیاز نداشتن به رفت و آمد

استفاده از لوازم حمل و نقل برای رسیدن سر کلاس هم وقت شما را هدر می دهد و هم نیازمند هزینه می باشد. بنابراین با کلاس های آنلاین مجبور به پرداخت این هزینه ها نیستید و با مشکلاتی مثل ترافیک، خرابی ماشین، بد بودن آب و هوا و غیره روبرو نمی شوید. تنها کاری که باید انجام دهید، این است که کامپیوتر خود را روشن کرده و وارد کلاس شوید.

دسترسی به منابع

دانش آموزان و دانشجویان می توانند به راحتی به منابع کلاس آنلاین در هر زمانی که بخواهند دسترسی داشته باشند . ضمنا می توانند چند رشته را با یکدیگر سپری کنند. تمام چیزی که برای این کار نیاز دارند ، یک کامپیوتر و یک ارتباط اینترنتی می باشد تا بتوانند به چندین رشته آنلاین دسترسی پیدا کنند. ضمنا می توانند از مشاوره ها نیز برای انجام دادن تکالیف و خدمات تحصیلی بهره مند شوند. 

درگیری با تکنولوژی

کلاس آنلاین نه تنها به بچه ها یاد می دهد که درس هایشان را به موقع انجام دهند، ایضاً مهارت استفاده از تکنولوژی آن ها را نیز افزایش می دهد. بنابراین در این راه با نرم افزار ها و کارکردهای اینترنت به طور گسترده تری آشنا می شوند. 

برابری کامل

در کلاس های آنلاین اصلا فرقی ندارد که جنسیت، نژاد، دین، مذهب، ملیت، سن و ظاهر افراد چگونه است و این یکی از بزرگترین مزایای کلاس آنلاین قلمداد می شود. بنابراین همه می توانند با خیال آسوده از این کلاس ها استفاده کنند.

افزایش تمرکز

از آن جایی که آموزش آنلاین به صورت فردی انجام می شود، بنابراین کم تر پیش می آید که موضوعی حواس شما را از کلاس پرت کند و از آن عقب بمانید. بنابراین تمرکز شما هنگام درس، درمورد کلاس حضوری بیشتر خواهد بود.

افزایش تمرکز

معایب کلاس های آنلاین

کمبود همکاری اجتماعی

همکاری اجتماعی یک بخش مهم در تجربه افراد دانشجو می باشد. حضور در دانشگاه فرصتی است که با افراد و دوستان جدید آشنا شوید که این امر در مهارت های اجتماعی شما بسیار تاثیر گذار می‌باشد. ضمنا می توانید در بحث های کلاس شرکت کنید و دیدگاه های جدیدی به دست بیاورید که انجام آن در کلاس های آنلاین کمابیش غیر ممکن خواهد بود. 

محدود بودن انتخاب دروس

سطح کلاس آنلاین روز به روز پیشرفت می کنند اما فعلا امکان برقراری آن برای همه رشته ها وجود ندارد . شاید کلاس های آنلاین برای رشته هایی مثل تجارت، تاریخ، اقتصاد و زبان بسیار تاثیر‌گذار باشد اما فعلا رشته هایی وجود دارند مثل شیمی، زیست، مهندسی و دیگر رشته های این چنینی که نتوانسته اند از کلاس های آنلاین استفاده کنند. زیرا این افراد نیازمند حضور در آزمایشگاه ها و بررسی های حضوری می‌باشند.

نیازمند دیسیپلین بالا 

انعطاف پذیری بالا و کمبود اجبار برای پاسخگویی دانشجو یا دانش آموز باعث می شود تا دانشجویان یا دانش آموزان وقت زیادی را هدر بدهند . اکثر دانش آموزان انگیزه خود را از دست می دهند و نمی توانند تکالیف خود را به موقع انجام دهند . بنابراین برای موفق شدن در کلاس آنلاین باید دیسیپلین شخصی یا بالا و مدیریت زمان خوبی داشته باشید و مهارت های خود را نظم و ترتیب بخشید تا در این راه موفق شوید. در غیر اینصورت احتمال افت درسی وجود خواهد داشت. 

اعتبار کم

ممکن است که اکثر افراد ساعت ها در فرمت های مختلف رسانه های اجتماعی کلاس های آنلاین شرکت کنند اما اکثر سازمان ها فعلا به اطلاعات، علم و آگاهی افراد فارغ التحصیل از کلاس آنلاین اعتماد کافی ندارند و آن ها را با افرادی که کلاس های حضوری سپری کردند ، مقایسه می کنند. بنابراین می توان این را یکی از نقاط منفی کلاس های آنلاین دانست. 

 فشار بیشتر روی خانواده ها

از آن جایی که فشار معلم روی بچه ها زیاد نیست، بنابراین خانواده ها باید این کمبود را جبران کنند بعضی از کودکان می‌باشند که در این زمینه ناتوان می باشند و کار پدر‌ومادرها چند برابر می گردد. 

 ارتباط تماماً غیر حضوری

کلاس های آنلاین نمی تواند تجربه رابطه انسان ها را به خوبی نشان دهد. زمانی که در کلاس درس سنتی هستید، می توانید جسم استاد را ببینید. از زبان بدن او استفاده کنید و با حرکات او خیلی از مفاهیم را درک کنید اما در کلاس آنلاین این امکان وجود نخواهد داشت. بنابراین ممکن است که سطح یادگیری تا حدی افت داشته باشد و فقط راه ارتباطی شما از راه نوشتار و مکالمه می‌باشد. 

نیازمند مسئولیت پذیری فردی

دیگر مسئولیت همه چیز با خودتان می‌باشد. اینکه چه زمانی تکالیفتان را انجام دهید، چه زمانی به کلاس مراجعه کنید یا چه زمانی آن را به پایان برسانید. همه این ها به تصمیم خود شما بستگی دارد. بنابراین باید بلد باشید که چگونه زمان خود را مدیریت کنید.

کلاس مجازی

چالش شبکه های نتورک

معمولاً در رشته های آنلاین شما با افرادی روبرو هستید که همگی به این رشته علاقه وافر دارند. بنابراین می توانید خودتان را به آن ها معرفی کنید. از تخصص و تجربیات آن ها بهره مند شوید. اکثر افراد نیز به عنوان مهمان در کلاس شرکت می کنند. بنابراین شما دچار یک چالش نتورکی می گردید.

همان طور که دیدید کلاس های آنلاین و مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند. پس بهتر است بسته به نوع شخصیت خود، مدل یادگیری و همینطور با عنایت به رشته ای که در آن تحصیل می کنید، تصمیم گیری مناسب داشته باشید تا موفق تر عمل کنید و بهترین نتیجه را بگیرید.

در این ایام کرونایی که خواسته و ناخواسته همه کلاس های آنلاین را تجربه می کنند بهتر است دانش آموزان بیشتر روی تلاش خود تمرکز کنند تا کمبودهای ناشی از حضور در کلاس درس در مدارس را دچار نشده و به بهترین شکل ممکن با کیفیت قابل قبول سال تحصیلی را به اتمام برسانند.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا