۰۱ سفرطبیعت گردی و ماجراجوییگردش

ییلاقات شیراز ؛ بهترین گردشگاه های تابستانی سرزمین فارس

زمان مطالعه: 24 دقیقه


ییلاقات شیراز از بهترین تفرجگاه‌های تابستانی استان فارس می‌باشند. تنگه‌های سرسبز، دریاچه‌های زیبا و گردشگاه‌های تابستانی اطراف شیراز از بهترین ییلاقات فارس به شمار میر وند.

شیراز از زیباترین و تاریخی‌ترین شهرهای ایران است که به سبب وجود آثار و بناهای باستانی در نزدیکی آن شهرتی جهانی دارد؛ اما اطراف این شهر زیبا و گرمسیر، ییلاق‌های خوش آب‌و‌هوایی جای دارد‌اند که از بهترین جاهای دیدنی فارس به شمار میر وند.

[table id=2 /]

آشنایی با ییلاقات شیراز برای علاقه‌مندان سفر به این شهر، امکان بهره بیشتر از جاذبه‌های طبیعی، ضمن بازدید از جاذبه‌های تاریخی این شهر و اطراف آن را مهیا می‌کند. در سفر به شیراز می‌توانید زمانی را به گشت‌وگذار در ییلاق‌های خوش‌آب‌و‌هوا در نزدیکی این شهر اختصاص دهید. تعدادی ییلاق های اطراف شیراز از مقاصد طبیعت‌گردی حرفه‌ای می‌باشند و بازدید از آن‌ها نیاز به آمادگی بدنی بالا دارد؛ اما بازدید از بعضی دیگر برای عموم گردشگران مناسب می‌باشد. در ادامه به معرفی بهترین ییلاقات شیراز می‌پردازیم.

با زیباترین ییلاقات شیراز آشنا شوید:

دشت ارژن

رودخانه و درختان دشت ارژن از پشت حصار چوبی

عکاس: تلاشد میناب سالمی

دشت ارژن از مناطق طبیعی بکر در نزدیکی شیراز است که در فاصله ۵۵ کیلومتری از شمال غربی این شهر جای دارد. این منطقه با چشم‌اندازهای بی‌مانند و ظرفیت‌های برجسته طبیعی از محبوب‌ترین ییلاقات شیراز محسوب می‌شود و طی سال گردشگران زیادی برای استفاده از آب‌و‌هوای عالی و طبیعت سرسبز آن، به دشت ارژن سفر می‌کنند.

دشت ارژن در رشته کوه جنوبی زچنانچهس و در مسیر کازرون جای دارد و تمام آن را باغ‌های پر درخت و دشت‌های سرسبز پوشانده‌اند. دراین منطقه روستاهای زیادی نیز به چشم می‌خورند. پوشش گیاهی و جانوری دشت ارژن تنوع بالایی دارد و آبشارها و چشمه‌های طبیعی در جنگل‌ها و کوهستان‌های آن خودنمایی می‌کنند.

عکاس: تلاشد میناب سالمی

از زیباترین جاذبه‌های طبیعی دشت ارژن می‌توان به آبشار ارژن اشاره کرد که محلیان این منطقه آن را با «چرونیز» می‌شناسند. این آبشار طی فصل زمستان یخ می‌زند و کریستال‌های یخی آن منظره‌ای زیبا در کوه به وجود می‌آورند. تالاب ارژن نیز دریاچه‌ای با مساحت نزدیک به دو هزار هکتار است که نیزارهای بلند گردچنانچهد آن را پوشانده‌اند.

به‌جز جاذبه‌های طبیعی دیدنیهای تاریخی برجسته‌ای نیز در نزدیکی دشت ارژن جای دارد‌اند که شهر باستانی بیشاپور نمونه‌ای از آن‌ها می‌باشد. در دشت ارژن بازارچه‌ای محلی فعالیت می‌کند که انواع محصولات غذایی و تولیدات محلی روستاییان اطراف در آن به فروش می‌رسند. تفرج در این بازار و خرید از محصولات محلی آن خالی از لطف نیست.

دشت هفت برم

گل های بنفش و بوته زارهای سبز دشت برم

منبع عکس نامشخص

دشت هفت برم یکی از مناطق حفاظت شده استان فارس در فاصله ۶۰ کیلومتری شمال غربی شیراز و در نزدیکی دشت ارژن می‌باشد. برای بازدید از این منطقه باید در مسیر جاده کازرون حرکت کنید و پیش از دشت ارژن در جاده فرعی دریاچه هفت برم ادامه مسیر دهید. منطقه هفت برم با چشمه‌های طبیعی و تپه ماهورهای متعدد شناخته می‌شود.

دشت هفت برم امکانات زیادی ندارد؛ اما به‌دلیل آب و هوای عالی و چشم‌انداز زیبا از طبیعت بکر، گردشگران زیادی طی سال از این منطقه بازدید می‌کنند. ارتفاع این منطقه نزدیک به دو هزار متر بالاتر از سطح دریا است و زمستان‌هایی بسیار سرد دارد.

آبگیر برم زیر آسمان پر ابر آبی

عکاس: فائزه بدخشانی

در دشت هفت برم چهار آبگیر دائمی و سه آبگیر فصلی وجود دارند؛ به همین دلیل این منطقه را به نام هفت برم نام‌گذاری کرده‌اند. این دریاچه‌ها آب شیرین دارند و شرایط مناسب زیستی در اطراف آن‌ها سبب مهاجرت پرندگان آبزی طی سال به این منطقه می‌شود. منبع فراهم آب این آبگیرها ریزش‌های جوی و چشمه‌های گسترده در دشت‌های اطراف می‌باشند.

روستای قلات

پلکان سنگی داخل روستای قلات

منبع عکس: صفحه اینستا گرام ghazal-fj

روستای قلات از خوش آب و هواترین آبادی‌های نزدیک به شیراز است که نزدیک به ۲۵ کیلومتری شمال غربی این شهر جای دارد. طبیعت بکر و چشم‌نواز این روستا در کنار قدمت تاریخی آن، سبب ثبت‌نام روستای قلات به‌عنوان روستای تاریخی و طبیعی در آثار ملی ایران شده‌اند. این روستا در منطقه‌ای کوهستانی جای دارد و طی سال ورزشکاران زیادی برای کوهنوردی به این منطقه سفر می‌کنند. چشم‌انداز اروستای قلات در بلندی کوه‌های اطراف آن بسیار تماشایی می‌باشد.

نام روستای قلات را به‌عنوان روستای تاریخی و طبیعی در فهرست آثار ملی ایران ثبت کرده‌اند

مسیر ورودی روستای قلات را سنگ‌فرش کرده‌اند و خانه‌ها به‌صورت پلکانی از خشت، گل و گچ بنا شده‌اند. کوچه باغ‌های این روستا را نیز درختان سر به فلک کشیده و تناور احاطه کرده‌اند و جویبارهای زلال از میان آن‌ها عبور می‌کنند. چهار درخت چنار کهنسال در مرکز روستای قلات به چشم می‌خورند که برای ساکنان این منطقه ارزش بالایی دارند.

از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی در روستای قلات می‌توان به آبشارها و چشمه‌های این روستا اشاره کرد. رودخانه‌های «چشمه شتری» و «چشمه انجیری» در این منطقه جریان دارند و در فصل‌های بهار و تابستان بسیار پر آب می‌شوند. سه آبشار طبیعی نیز گردچنانچهد روستای قلات به چشم می‌خورند. اطراف رودخانه‌ها و آبشارهای این منطقه را گیاهان دارویی و معطر مانند پونه کوهی و آویشن پوشانده‌اند. با شروع فصل بهار درختان گیلاس این روستا شکوفه می‌دهند و زیبایی دو چندان به مناظر اطراف می‌بخشند.

منبع عکس‌ها: صفحه اینستا گرام  ghazal-fj

از جاذبه‌های تاریخی روستای قلات می‌توان کلیسای قلات را نام برد. این کلیسای سنگی در گذشته محل عبادت مسیحیان ساکن این منطقه بوده است؛ اما امروزه یکی از دیدنیهای تاریخی این روستا محسوب می‌شود. در جوار این کلیسا دو بنای تاریخی دیگر نیز قرار دارند که یکی متعلق به موزه مردم شناسی و دیگری قلعه قزل ارسلان می‌باشد. در سفر به روستای قلات می‌توانید از این جاذبه‌های تاریخی نیز دیدن کنید.

  • آدرس روستای قلات: شمال غربی شیراز، بزرگراه شیراز یاسوج، جاده روستای قلات، روستای قلات (مشاهده روی نقشه)
  • فاصله تا شیراز: ۲۵ کیلومتری شمال غربی

پارک ملی بمو

گل زرد در ارتفاع کوهستانی پارک ملی بمو شیراز

منبع عکس: سایت ایران هتل، عکاس نامشخص

پارک ملی بمو از مهم‌ترین مناطق حفاظت شده ایران در استان فارس است که گونه‌های مختلف حیات وحش در آن زندگی می‌کنند. گرچه این پارک ملی شهرت کمتری درمورد سایر پارک‌های ملی ایران دارد، چشم‌اندازهای طبیعی آن بسیار تماشایی می‌باشند. داخل پارک ملی بمو هیچ روستایی وجود ندارد؛ اما اطراف و در حاشیه آن نزدیک به ۳۰ روستا با باغ‌های سرسبز جای دارد‌اند.

پارک ملی بمو در گذشته منطقه شکار ممنوع و حفاظت شده بود؛ اما به مرور زمان بخش‌هایی از این منطقه را به پارک ملی تبدیل کردند

‌پارک ملی بمو در شمال شرقی شیراز جای دارد و جاده شیراز به اصفهان آن را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می‌کند. این پارک از سال ۱۳۴۱ شمسی به‌عنوان منطقه شکار ممنوع معرفی شد. بعد از گذشت پنج سال و تشکیل سازمان شکاربانی و نظارت بر شکار در این منطقه، آن را به منطقه حفاظت شده و پارک حیات وحش تبدیل کردند. در نهایت در سال ۱۳۵۴ این منطقه به پارک ملی تبدیل شد. قله‌های کوهستان زچنانچهس در این منطقه مسیرهای مختلف کوهنوردی دارند.

اقلیم پارک ملی بمو نیمه خشک و سرد است و زمستان‌ها دمای هوای آن کاهش قابل ملاحظهی دارد. بیش از ۳۰۰ گونه گیاهی در این منطقه به چشم می‌خورند و سرسبزی این منطقه به‌دلیل وجود چشمه‌های متعدد در تمام این پارک ملی می‌باشد. بیش از ۱۳۰ گونه جانوری نیز در این منطقه زندگی می‌کنند که از میان آن‌ها می‌توان به آهو، قوچ، میش، کفتار، گربه جنگلی و عقاب طلایی اشاره کرد.

گوزن های شاخدار در پارک ملی بمو شیراز

منبع عکس: سایت دیده‌بان محیط زیست، عکاس نامشخص

در ورودی پارک ملی بمو موزه حیات وحش این مجموعه جای دارد. در این موزه حیوانات تاکسیدرمی شده این منطقه را به نمایش عمومی گذاشته‌اند؛ اما برای بازدید از این موزه تنها به‌صورت گروهی اجازه ورود خواهید داشت. بازدید از تفرجگاه‌های پارک ملی بمو نیز بدون مجوز مجاز نیست. برای دریافت مجوز بازدید از پارک ملی بمو به‌صورت فردی یا گروهی می‌توانید به سازمان حفاظت از محیط زیست منطقه مراجعه کنید.

متاسفانه فعالیت مراکز صنعتی و نظامی در نزدیکی پارک ملی بمو طی سالیان اخیر آسیب‌های زیادی به این منطقه وارد کرده می‌باشد. به یاد داشته باشید پارک‌های ملی از مهم‌ترین خزانه‌های طبیعی در تمام جهان می‌باشند و هرگونه صدمه به اکوسیستم این پارک‌ها، صدمات جبران ناپذیر محیط زیستی دارد. 

تنگ دم اسب

جریان آب روس سنگ ها و صخره ها و بوته های سبز در تنگه دم اسب

منبع عکس: سایت درنا تریپ، عکاس نامشخص

تنگ دم اسب یکی از تنگه‌های سرسبز و خوش آب و هوا در نزدیکی شیراز است که آبشاری بلند و زیبا شبیه به دم اسب دارد و به همین دلیل این نام را برای این منطقه انتخاب کرده‌اند. این تنگه در ۵۰ کیلومتری جنوب شیراز و در روستای «کره بس» جای دارد. این روستا و تنگه دم اسب از توابع ییلاق کوهمره سرخی می‌باشند و در دامنه کوهستان‌های سرسبز زچنانچهس و کوه «دلو» جای دارد‌اند.

طی مسیر تنگ دم اسب رودخانه‌ای خروشان جریان دارد و درختان سرسبز بلوط گردچنانچهد این تنگه را پوشانده‌اند. رودخانه جاری در این تنگه در انتهای مسیر خود به دریاچه‌ای زیبا در کوهستان می‌رسد. این دریاچه در سال‌های دور بر اثر تغییرات زمین شناسی و رانش زمین به وجود آمده و منظره‌ای زیبا در این منطقه ایجاد کرده می‌باشد. آبشار دم اسب بعد از این دریاچه جای دارد و ارتفاع آن به حدود ۳۰ متر می‌رسد.

تچه های سرسبز میان آبراه سبز تنگه دم اسب

منبع عکس: سایت گردشگری ایران، عکاس نامشخص

تنگه دم اسب مسیری پر فراز و نشیب و صخره‌ای دارد و برای عبور از آن نیاز به آمادگی بدنی مناسب خواهید داشت. در تعدادی بخش‌های این تنگه مسیر بسیار باریک می‌شود و برای عبور از میان صخره‌ها باید بسیار دقت کنید تا با سنگ‌ها برخورد نکنید. انتهای تنگه دم اسب مناظری زیبا و چشم‌اندازی بی‌مانند به محیط اطراف دارد و طبیعت گردان حرفه‌ای طی سال از این منطقه ییلاقی بازدید می‌کنند.

بهترین زمان برای سفر به تنگه دم اسب فصل‌های بهار و تابستان می‌باشند. در این زمان‌ها طبیعت اطراف این تنگه به زیباترین حالت خود می‌رسند و تحمل دمای آب ساده می‌باشد. طی فصل‌های پاییز و زمستان عبور از این تنگه به‌دلیل سرمای هوا و آب میسر نیست. چنانچه برای بازدید از این منطقه نخستین روزهای فصل بهار را انتخاب کردید، حتما پیش از سفر وضعیت آب و هوای این منطقه را استعلام کنید؛ زیرا مسیر باریک تنگ دم اسب در زمان بارندگی‌ها سیلابی می‌شود و عبور از آن خطرناک می‌باشد.

دریاچه سد درودزن

دریاچه آبی سد درودزن و تپه های اطراف آن

منبع عکس: ایران کالا، عکاس نامشخص

دریاچه سد درودزن در روستایی خوش آب و هوا به همین نام در شهرستان مرودشت جای دارد. این دریاچه و مناطق اطراف آن از پرطرفدارترین ییلاقات شیراز بین گردشگران می‌باشند. روستای درودزن در مسیر دسترسی به ییلاق‌های دیگری مانند روستای دشتک و تنگ بستانک جای دارد و طی سال‌های اخیر امکانات این منطقه برای استفاده مسافران افزایش یافته‌اند.

دریاچه سد درودزن منطقه‌ای زیبا با چشم‌اندازهای طبیعی بی‌شمار است که ظرفیت‌های گردشگری برجسته‌ای دارد. در این دریاچه و مناطق اطراف آن امکان راه‌اندازی تفریحات گسترده‌ای مانند سوارکاری، قایق رانی، رستوران‌ها و سفره خانه‌های سنتی وجود دارد. در بین دشت منتهی به دریاچه سد درودزن سه کوه به چشم می‌خورند که محلیان آن‌ها را «ستخر گزین» نام‌گذاری کرده‌اند. هَم‌اکنون پروژه‌ای به همین نام در اطراف این دریاچه در دست احداث است که طی سال‌های آینده امکانات متنوعی را در اطراف این منطقه ایجاد خواهد کرد.

اسکله روی دریاچه آبی سد درودزن

منبع عکس: خبرگزاری ایرنا، عکاس نامشخص

سد مخزنی درودزن بر رودخانه کر ساخته شده است و آب شرب شهرهای اطراف و زمین‌های کشاورزی شهرستان‌های مرودشت و کامفیروز را فراهم می‌کند. هَم‌اکنون این منطقه از جمله مناطق پرگردشگر در نزدیکی شیراز محسوب می‌شود و با اتمام پروژه‌های در دست احداث، رشد قابل ملاحظه گردشگران در آینده نزدیک در این ناحیه پیش‌بینی می‌شود.

روستای دشتک

درختان میوه در مسیر پرچین سنگی روستای دشتک شیراز

عکاس: تلاشد میناب سالمی

روستای دشتک که آن را با نام «حصار دشتک» و «کتل» نیز می‌شناسند در دامنه کوهستان‌های شمالی شیراز جای دارد. طبق شواهد موجود قدمت این روستا به بیش از چند هزار سال می‌رسد و روستای دشتک جاذبه‌های طبیعی و تاریخی برجسته‌ای دارد.

گرچه روستای دشتک از بهترین ییلاقات شیراز است، بازدید از آن در فصل‌های سرد سال نیز خالی از لطف نیست. طی فصل پاییز این روستا و طبیعت اطراف آن رنگارنگ و تماشایی می‌شوند و طبیعت دوستان زیادی برای عکاسی و لذت از چشم‌اندازهای طبیعی این منطقه به این روستا سفر می‌کنند.

جریان آب رودخانه روی سنگ بستر رودخانه در روستای دشتک شیراز

عکاس: تلاشد میناب سالمی

خانه‌های روستای دشتک با خشت و گل و به‌صورت پلکانی ساخته شده‌اند. آب و هوای این روستا با مناطق اطراف آن فاصله زیادی دارد و از بدو ورود به مناطق نزدیک به آن، خنکی هوا را احساس خواهید کرد. اطراف روستای دشتک را سبزه‌زارها، چشمه سارها و آبشارهای زیبا پوشانده‌اند. در مرکز این روستا چنار کهنسالی به چشم می‌خورد که قدمت آن نزدیک به چهار هزار سال می‌باشد.

درختان سرسبز اطراف رودخانه روستای دشتک

عکاس: تلاشد میناب سالمی

از مهم‌ترین چشمه‌های اطراف روستای دشتک می‌توان به «سی چال»، «بابا جمال»، «آب چغور» و «بید چنگ» اشاره کرد. چشمه‌های آب معدنی اطراف این روستا نیز خواص درمانی زیادی دارند. مسیر پلکانی با هزار و ۲۰۰ پله در این روستا کتل نام دارد و از دیدنیهای تاریخی این منطقه می‌باشد. ۶ آسیاب قدیمی نیز در روستای کتل از سال‌های دور باقی مانده‌اند. برای بازدید از این روستای زیبا باید در جاده مرودشت به‌سمت روستای درودزن بروید و از دو راهی کامفیروز، در جاده روستای دشتک ادامه مسیر دهید.

تنگ بستانک

بوته های سبز در حاشیه رودخانه در تنگ بستانک

عکاس:حسین خسروی از خبرگزاری تسنیم

تنگ بستانک از زیباترین ییلاق های شیراز است که به‌دلیل طبیعت بکر و مناظر منحصربه‌فرد، از آن با نام بهشت گمشده یاد می‌کنند. این ییلاق خوش آب و هوا در شهرستان مرودشت جای دارد و رودهای خروشان، درختان انبوه، مناظر کوهستانی و آبشارهای طبیعی در گوشه و کنار آن به چشم می‌خورند.

منطقه حفاظت شده تنگ بستانک از زیباترین ییلاقات اطراف شیراز است و به‌دلیل جاذبه‌های بکر و طبیعت منحصربه‌فرد آن، به این منطقه لقب «بهشت پنهان» داده‌اند

تنگ بستانک یکی از مناطق حفاظت شده ایران است و گونه‌های متنوع گیاهی در آن رشد کرده‌اند. این ییلاق فاصله کوتاهی تا روستای دشتک دارد و بازدید از این مناطق را می‌توانید در یک روز انجام دهید. ورودی منطقه تنگ بستانک امکانات شایسته‌ای برای اتراق در طبیعت دارد؛ اما برای تفرج در مناطق دورتر و جنگل نوردی، وسایل مورد نیاز و ابزار لازم همراه ببرید. مناطق اطراف این منطقه برای کوهپیمایی و جنگل نوردی مناسب می‌باشند؛ اما بدون همراهی راهنمای آشنا به مسیر به نقاط دور و ارتفاع قله‌ها نروید.

از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی در بهشت گمشده می‌توان به استخری طبیعی در بین این ییلاق اشاره کرد. اکثر مناطق ییلاقی خوش آب و هوا در استان فارس نیز فاصله کوتاهی تا تنگ بستانک دارند که از میان آن‌ها می‌توان آبشار مارگون، تنگ براق و روستای منگان را نام برد.

درختان سرسبز و رودخانه تنگ بستانک

منبع عکس: سایت destription، عکاس نامشخص

فصل بهار و به‌خصوص اردیبشهت ماه بهترین زمان‌ برای بازدید از تنگ بستانک می‌باشد. در این فصل زیبایی طبیعت بهشت گمشده به اوج می‌رسد و آبشارها و رودخانه‌ها بسیار پر آب می‌باشند. فصل پاییز نیز به‌دلیل تنوع رنگ بالای درختان و گیاهان بهترین مناظر برای عکاسی در این ییلاق دیده می‌شوند.

  • آدرس تنگ بستانک: شمال غربی شیراز، شهرستان مرودشت، بخش کامفیروز، تنگ بستانک (مشاهده روی نقشه)
  • فاصله تا شیراز: ۱۰۰ کیلومتری شمال غربی

دریاچه مهارلو

انعکاس آسمان در دریاچه سرخ مهارلو

منبع عکس: صفحه اینستا گرام moradiphoto

دریاچه مهارلو یکی از دریاچه‌های صورتی جهان است که در فاصله ۲۰ کیلومتری از شیراز در جاده فسا جای دارد. این دریاچه در نزدیکی روستایی به همین نام جای دارد. دریاچه مهارلو در سال ۱۳۸۵ شمسی به‌عنوان یکی از هفت منطقه نمونه گردشگری ایران انتخاب شد. مساحت این دریاچه به حدود ۲۵ هزار هکتار می‌رسد و عمق آن در گودترین بخش‌ها، از سه متر بیشتر نیست. 

دریاچه سرخ مهارلو با نمک سفید زیر آسمان آبی در جوار کوه

منبع عکس: صفحه اینستا گرام shiraz_safaa، عکاس نامشخص

دریاچه مهارلو یکی از منابع نمک ایران است و اطراف آن را روستاهای متنوعی پوشانده‌اند که از مقاصد گردشگری نزدیک به شیراز می‌باشند. آب این دریاچه از رودخانه‌های «سلطان آباد» و «سروستان» و چشمه‌های طبیعی نزدیک به آن فراهم می‌شود. انواع دوزیستان و خزندگان در دریاچه مهارلو و اطراف آن زندگی می‌کنند و هرساله هزاران پرنده از جمله فلامینگو و حواصیل به این دریاچه می‌آیند؛ البته با گرم و خشک شدن زمین طی سال‌های اخیر تعداد پرندگان مهاجر کاهش قابل ملاحظهی داشته می‌باشد.

دریاچه صورتی مهارلو زیر آسمان آبی

منبع عکس: صفحه اینستا گرام shiraz_safaa، عکاس نامشخص

وجود نوعی جلبک آب شور سبب رنگ صورتی دریاچه مهارلو می‌شود. بهترین زمان برای بازدید از این دریاچه فصلی از اواخر پاییز تا اواخر بهار است؛ اما روستای مهارلو در نزدیکی این دریاچه و سایر روستاهای نزدیک به دریاچه مهارلو از بهترین ییلاقات شیراز می‌باشند و بهترین زمان بازدید از آن‌ها ۶ ماه نخست سال می‌باشد.

جنگل بناب ارسنجان

درختان سبز در جوار کوه های جنگل بناب

منبع عکس: خبرگزاری برنا، عکاس نامشخص

جنگل بناب ارسنجان از دیگر ییلاقات شیراز است که در مسیر دسترسی به مجموعه پاسارگاد جای دارد. این منطقه را کوه‌هایی بلند و درختانی سر به فلک کشیده پوشانده‌اند و به همین دلیل آب و هوای این جنگل بسیار عالی می‌باشد. در جنگل بناب نیز مانند بسیاری دیگر از ییلاق‌های شیراز جاذبه‌های تاریخی و طبیعی برجسته‌ای به چشم می‌خورند که بازدید از آن‌ها در کنار لذت از آب و هوای عالی، لطف سفر شما را دوچندان می‌کند.

جنگل بناب در شهرستان‌های پاسارگاد و ارسنجان جای دارد؛ اما گردشگران آن را با نام جنگل بناب ارسنجان می‌شناسند

نیمی از جنگل بناب در شهرستان پاسارگاد و نیم دیگر آن در شهرستان ارسنجان جای دارد؛ اما مردم محلی و گردشگران از این جنگل با نام جنگل بناب ارسنجان یاد می‌کنند. متاسفانه طی سالیان اخیر به‌دلیل بی توجهی مسوولان و عدم حفاظت از محیط زیست این منطقه از طریق گردشگران، بخش زیادی از پوشش گیاهی و جانوری در این منطقه آسیب‌های جدی دیده‌اند. حفظ محیط زیست به‌خصوص در جنگل‌های زچنانچهسی برای بقای این مناطق اهمیت بالایی دارد. چنانچه نیت بازدید از این میراث طبیعی ارزشمند را دارید، در حراست از این جنگل با ارزش اهتمام جدی داشته باشید.

از جاذبه‌های جنگل بناب ارسنجان می‌توان به تک درخت کهنسال بنه در شمال غربی این جنگل اشاره کرد که روی صخره‌ای به بلندی ۶ متر جای دارد. از این درخت با نام «مروارید سبز ارسنجان» یاد می‌کنند. ریشه این درخت کهنسال بخش‌های مختلفی از صخره زیر خود را شکافته و در آن نفوذ کرده می‌باشد. این منظره توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند.

درختان در پای کوه در جنگل بناب ارسنجان

منبع عکس: سایت تیشینه، عکاس نامشخص

جنگل بناب ارسنجان در همه فصل‌های سال زیبایی‌های خاص خود را دارد؛ اما بهترین زمان برای سفر به این جنگل فصل بهار می‌باشد. در این زمان طبیعت اطراف و دامنه‌های کوهستان سرسبز می‌شوند و آب و هوا در این منطقه عالی می‌باشد. این جنگل در شمال شرقی شیراز جای دارد.

دریاچه سد تنگاب

رودخانه تنگ تیزاب و کوهستان های اطراف با بوته های سبز

منبع عکس: سایت فیروز آباد قدیم

دریاچه سد تنگاب درشمال شهرستان فیروز آباد جای دارد و منطقه شکار ممنوع «پادنا» در جوار آن جای دارد. این دریاچه نیز مانند سایر تالاب‌ها و آبگیرهای اطراف شیراز محل اسکان گونه‌های مختلف پرندگان در نیمی از سال می‌باشد. این دریاچه مشرف به دره تنگاب است که از باستانی‌ترین مناطق استان فارس محسوب می‌شود.

نقش برجسته باستانی در تنگ تیزاب شیراز

عکاس: داریوش خوشبخت

از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی در دره تنگاب می‌توان به بنایی موسوم به نقاره خانه در حاشیه این دره، قلعه دختر بر کوه‌های صخره‌ای این ناحیه، نقش برجسته اردشیر در کرانه راست رودخانه تنگاب، پل سنگی باستانی و سنگ نوشته اردشیر اول اشاره کرد. ظرفیت‌های بالای طبیعی و تاریخی در این دره، این منطقه را به یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری در نزدیکی شیراز تبدیل کرده‌اند.

کوهستان های سرسبز تنگاب از نمای پایین

عکاس: جعفری

وجود رودخانه و کوهستان‌های مرتفع در دره تنگاب سبب اعتدال آب و هوای این منطقه می‌شوند. این دره طی ۶ ماه دوم سال آب و هوایی سرد دارد و بهترین زمان برای بازدید از آن فصل‌های بهار و تابستان می‌باشند. روستای خوش آب و هوای «خرقه» با طبیعت بکر و تماشایی در نزدیکی دره تنگاب جای دارد. در بازدید از این منطقه می‌توانید زمانی را به تفرج در این روستا اختصاص دهید. روستای خرقه آبشاری زیبا و رودخانه‌ای خروشان دارد که گردشگران در اطراف آن‌ها اتراق می‌کنند.

منطقه حفاظت شده ماله گاله 

رودخانه در جوار درختان سبز و کوه در منطقه ماله گاله

عکاس: تلاشد میناب سالمی

منطقه حفاظت شده ماله گاله در فاصله ۱۰ کیلومتری از شیراز و شرق دشت ارژن جای دارد. این منطقه از برجسته‌ترین ییلاقات شیراز با جاذبه‌های بکر طبیعی و آثار و بناهای تاریخی می‌باشد. در این ییلاق روستاهای متعددی وجود دارند که اهالی آن‌ها به کشاورزی مشغول می‌باشند. عشایر نیز در بخش‌های مختلف این منطقه ساکن شده‌اند.

منطقه ماله گاله پوشش گیاهی متنوعی دارد و تمام آن را درختان بلوط، ارس، بنه و بوته‌های وحشی پوشانده‌اند. گونه‌های مختلف جانوری نیز در این ییلاق جنگلی زندگی می‌کنند که مهم‌ترین آن‌ها سنجاب ایرانی می‌باشد. این جانوران نقش مهمی در حفظ بافت جنگلی و کاشت دانه‌های بلوط در بخش‌های مختلف این منطقه دارند.

درختان سبز و کوهستان حاشیه رودخانه در کوهمره سرخی شیراز

عکاس: تلاشد میناب سالمی

منطقه کوهمره سرخی در جوار ییلاق حفاظت شده ماله گاله جای دارد است و جاذبه‌های طبیعت گردی بیشماری دارد. کوه «دلو» معروف‌ترین قله این منطقه محسوب می‌شود و روستاهای این منطقه از خوش آب و هواترین مناطق ییلاقی در نزدیکی شیراز می‌باشند. نام منطقه کوهمره سرخی در کتب و متون تاریخی کشف شده در این منطقه به چشم می‌خورد و به همین دلیل باستان شناسان منطقه کوهمره سرخی را از باستانی ترین نواحی ایران می‌دانند.

جریان رودخانه خروشان میان درختان جنگل کوهستانی کوهمره سرخی

عکاس: تلاشد میناب سالمی

از مهم‌ترین جاذبه‌های دیدنی در منطقه حفاظت شده ماله گاله و ییلاق کوهمره سرخی می‌توان به امامزاده پیر غیب، قبرستان‌های تاریخی، شهر بیشاپور و تنگ شاپور اشاره کرد. این مناطق به‌دلیل آب و هوای عالی و نزدیکی به شیراز، از بهترین ییلاقات اطراف این شهر می‌باشند. بهترین زمان برای سفر به مناطق ماله گاله و کوهمره سرخی، ۶ ماه نخست سال می‌باشد. طی فصل‌های پاییز و زمستان این نواحی به‌دلیل کوهستان‌های بلندی که دارند، سرد و پر بارش می‌شوند.

بند بهمن

بند بهمن در جوار کوهستان و دریاچه آبی

عکاس: محمد بیرامی

بند بهمن یکی دیگر از سدهای روی رودخانه کر است که اطراف آن را زمین‌های سرسبز پوشانده‌اند و گردشگران و طبیعت گردان زیادی در اطراف این دریاچه اتراق می‌کنند. بنا بر نظر متخصصان زمین شناسی و مهندسی، قدمت این بند به حدود دو هزار سال پیش می‌رسد و به همین دلیل ارزش تاریخی بالایی دارد.

اطراف بند بهمن روستاهای خوش آب و هوایی جای دارد‌اند که مردم این مناطق به کشاورزی و باغداری مشغول می‌باشند. وجود زمین‌های کشاورزی و درختان پر باغ در این منطقه سبب اعتدال آب و هوای این ناحیه شده‌اند.

نمایی از دریاچه بند بهمن در جوار کوه از نمای بالا

عکاس: محمد بیرامی

بند بهمن در جوار کوهستان و دشت کوار جای دارد و به همین دلیل از آن با نام بند بهمن کوار یاد می‌کنند. قسمتی از بند بهمن بردیواره کوهستانی مجاور آن و بخشی دیگر بر بستر سنگی رودخانه قره آغاج جای دارد. نام این بند در فهرست آثار ملی ایران جای دارد می‌باشد. بهترین زمان بازدید از این منطقه فصل بهار می‌باشد.

روستای مارگون

کوه های اطراف روستای مارگون با پوشش درختان سبز

منبع عکس: صفحه اینستا گرام shiraz-safaa، عکاس نامشخص

روستای مارگون یکی از بلندترین روستاهای استان فارس است که به‌دلیل آبشار معروف آن، گردشگران زیادی طی سال به این روستا سفر می‌کنند. روستای مارگون در بهار و تابستان آب و هوایی دلپذیر و معتدل دارد؛ اما ۶ ماه دوم سال سرد و پر بارش می‌باشد. این روستا در گذشته به‌دلیل اقلیم مناسب محل اسکان اقوام عشایر در استان فارس بود؛ اما به مرور زمان محل اقامت دائمی تعدادی از عشایر شد.

آبشار چشمه ای مارگون از نمای مقابل

منبع عکس: صفحه اینستا گرام shiraz-safaa، عکاس نامشخص

روستا و آبشار مارگون در شهرستان سپیدان و نزدیکی مرز استان‌های فارس و کهکیلویه و بویراحمد جای دارد‌اند. دشت‌های اطراف روستای مارگون در بهار پوشیده از لاله‌های واژگون و گل‌های وحشی رنگارنگ می‌شوند. در نزدیکی آبشار مارگون نیز بوته‌های میوه‌های جنگلی به چشم می‌خورند. داخل این روستا نیز مملو از باغ‌های سرسبز و پربار است که در بهار و تابستان به بار می‌نشینند.

آبشار مارگون چشمه‌ای است و برخلاف دیگر آبشارهای معروف ایران از رودخانه‌ها سرچشمه نمی‌گیرد. این آبشار در ادامه مسیر خود در دامنه‌های اطراف جاری می‌شود و به سپیدان می‌رسد. آبشار مارگون بلندترین آبشار چشمه‌ای جهان است و در فصل زمستان قندیل‌های بلند یخی گردچنانچهد آن را می‌پوشانند. برای بازدید از این آبشار در فصل‌های سرد سال حتما وضعیت آب و هوای منطقه را استعلام کنید.

منبع عکس‌ها: صفحه اینستا گرام shiraz-safaa، عکاس نامشخص

آبشار مارگون در ارتفاع کوهستان جای دارد و طبیعت زیبا و خصوصیات منحصربه‌فرد این آبشار سبب استقبال بالای گردشگران از این منطقه شده‌اند. متاسفانه حجم بالای مسافران و فرهنگ نادرست تعدادی از این مسافران در برخورد با طبیعت این منطقه، مشکلات زیادی برای مردم روستای مارگون پدید آورده می‌باشد. امکانات این منطقه پاسخگوی تعداد زیاد گردشگران نیست؛ پس برای بازدید از آبشار و روستای مارگون روزهای پایانی هفته و تعطیلات رسمی را انتخاب نکنید.

تنگه هایقر

مسیر بین دیواره های تنگه هایقر میان صخره های تراشیده

عکاس: سجاد ابراهیمی

تنگه هایقر یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی در استان فارس است که طبیعتی زیبا و شگفت انگیز و آب و هوایی خنک و ییلاقی دارد. این تنگه در شهرستان فیروز آباد فارس جای دارد و شباهت زیاد آن به دره «گرند کنیون» در آمریکا سبب شهرت بیشتر تنگه هایقر میان گردشگرن داخلی و خارجی شده می‌باشد.

طول تنگه هایقر به حدود هشت متر می‌رسد و رودخانه‌هایی مانند «قره آغاج» و «فیروز آباد» در آن جریان دارند. این تنگه بر اثر تغییرات جغرافیایی در کوه‌های زچنانچهس طی زمان‌های طولانی به وجود آمده و بر اثر فرسایش آب به مرور زمان عمیق‌تر شده می‌باشد. هَم‌اکنون دیواره‌های اطراف تنگه ارتفاع زیادی دارند و در بخشی قسمت‌ها به‌صورت پلکانی در آمده‌اند. چشم‌انداز داخل تنگه از بالای صخره‌های بلند آن شگفت انگیز می‌باشد. داخل این تنگه گونه‌های مختلف خزندگان و جانوران زندگی می‌کنند؛ پس در زمان تفرج در تنگه هایقر به شکاف‌های باریک و سوراخ‌های بین سنگ‌ها نزدیک نشوید.

درختان سبز و آسمان آبی پر ابر در تنگه هایقر شیرازعکاس: سجاد ابراهیمی

تنگه هایقر و مناطق اطراف آن محیطی مناسب برای کوهنوردی و صخره‌نوردی می‌باشند. روی هم رفته برای بازدید از این تنگه نیاز به آمادگی بدنی بالا و ابزار مناسب کوهنوردی دارید. با ورود به دره هایقر می‌توانید سوار قایق بادی شوید و از تفرج میان صخره‌های بلند این منطقه لذت ببرید.

عکاس: سجاد ابراهیمی

بهترین زمان برای سفر به تنگه هایقر فصل‌های بهار و تابستان می‌باشند؛ اما به خاطر داشته باشید بالای صخره‌ها آفتاب مستقیم می‌تابد و به‌دلیل پاکیزگی هوای این منطقه، شدید و سوزاننده می‌باشد. بازدید از این تنگه در روزهای سرد سال به‌خصوص زمان بارندگی اصلا مناسب نیست و می‌تواند خطرساز باشد. برنامه بازدید از تنگه هایقر، برنامه طبیعت گردی سنگینی است و برای رسیدن به ورودی تنگه هایقر نزدیک به دو ساعت کوهنوردی پیش رو دارید؛ اما طبیعت اطراف این تنگه در بهار بسیار تماشایی و سرسبز می‌شود.

تنگ تیزاب

مسیر رودخانه تنگ تیزاب فارس میان درختان سبز

عکاس: تلاشد میناب سالمی

تنگ تیزاب یکی دیگر از تنگه‌های پرپیچ‌وخم استان فارس است که طبیعت گردان علاقه‌مند به ماجراجویی را به سوی خود می‌کشاند. این تنگه در فاصله ۲۵ کیلومتری از شهر سپیدان و بعد از روستاهای «ریگان» و «ده کهنه» جای دارد. در تنگ تیزاب نیز حوضچه‌ها و آبشارهای متعددی به چشم می‌خورند که برای آبتنی و فرار از گرمای تابستان مناسب می‌باشند.

تخته سنگ های بزرگ در آبگیر تنگ تیزاب

عکاس: تلاشد میناب سالمی

عمق آب در بعضی حوضچه‌های داخل تنگ تیزاب به‌اندازه‌ای است که شنچنانچهان از بالای صخره‌ها به این بخش‌ها شیرجه می‌زنند؛ اما برای جدید واردها این کار مناسب نیست. برای ورود به این تنگه نیز مانند دیگر تنگه‌های این استان باید مسیری میان کوهستان را طی کنید. این مسیر از حاشیه رودخانه عبور می‌کند و انواع گیاهان معطر و دارویی در آن به چشم می‌خورند.

برای عبور و بازدید از تنگ تیزاب نیاز به آمادگی بدنی بالا ندارید؛ اما باید شنا بلد باشید؛ در غیر این صورت می‌توانید تنگه را از بیرون تماشا و در باغ‌ها و دامنه‌های سرسبز اطراف آن اتراق کنید. از نخستین روزهای بهار درختان در این منطقه شکوفه می‌دهند و به‌تدریج به بار می‌نشینند. طی تابستان با سفر به این منطقه می‌توانید از باغداران انواع میوه‌های خوش عطر و طعم را بخرید. از اواخر تابستان تا نخستین روزهای پاییز نیز درختان گردوی اطراف این تنگه بار می‌دهند.

عکاس: تلاشد میناب سالمی

رودخانه تنگ تیزاب آب شیرین و سردی دارد و گونه‌های مختلف ماهیان در آن دیده می‌شوند. جنگل‌های اطراف این تنگه را نیز پوشش انبوهی از درختان بلوط پوشانده‌اند و زیباترین چشم‌انداز از طبیعت کوهپایه‌ای زچنانچهس را دارند. چنانچه علاقه‌مند به کمپ در طبیعت هستید، تنگ تیزاب و طبیعت اطراف آن بهترین گزینه برای اتراق می‌باشند؛ پس در سفر به این منطقه لوازم و تجهیزات لازم برای کمپ در طبیعت را فراموش نکنید.

پارک ملی بختگان

تپه های داخل پارک ملی بختگان در جوار کوهستان

منبع عکس: سایت نشاط آوران، عکاس نامشخص

پارک ملی بختگان در نزدیکی شیراز یکی از مهم‌ترین مناطق حفاظت شده ایران است که گونه‌های مختلف حیات وحش در آن به چشم می‌خورند. در این پارک جانورانی مانند پلنگ، گربه وحشی، فلامینگو، پلیکان و قوچ زندگی می‌کنند که از با ارزش‌ترین گونه‌های حیات وحش می‌باشند. مساحت منطقه حفاظت شده بختگان نزدیک به ۱۶۰ هزار هکتار است که از سال ۱۳۷۴ شمسی قسمتی از آن را با عنوان پارک ملی بختگان جدا کردند.

پارک ملی بختگان قسمتی از منطقه حفاظت شده به همین نام است که نزدیک به ۱۶۰ هزار هکتار مساحت دارد

پارک ملی بختگان از خوش آب و هواترین مناطق اطراف شیراز است که جاذبه‌های طبیعی و تاریخی برجسته‌ای نیز دارد. دریاچه‌های «بختگان» و «طشک» از معروف‌ترین جاذبه‌های طبیعی این پارک می‌باشند که از رودخانه «کر» و چشمه «گمبان» تغذیه می‌شوند. اطراف این دریاچه‌ها را نیزارهای وسیعی پوشانده‌اند و بیش از ۹۵ گونه از پرندگان مهاجر طی سال‌های اخیر به این منطقه آمده‌اند.

در پارک ملی بختگان غارهای طبیعی نیز وجود دارند. دو غار «پل تخت» و «جمال» نمونه‌هایی از این غارها می‌باشند. در تمام این منطقه گردنه‌های زیبایی به چشم می‌خورند که به‌دلیل وجود چشمه‌های فراوان بسیار سرسبز می‌باشند. در این منطقه ۱۲ چشمه و دو چاه وجود دارد. کاروانسرای شاه عباسی و قدمگاه خضر نبی در جنوب پارک ملی بختگان نیز از برجسته‌ترین بناهای تاریخی این پارک می‌باشند.

رودخانه پارک ملی بختگان در جوار درختان سبز و کوه

منبع عکس: خبرگزاری صدا و سیما، عکاس نامشخص

پرتگاه‌ها، صخره‌ها، دره‌های عمیق، مناظر کوهستانی و باغ‌های سرسبز از دیگر دیدنیهای پارک ملی بختگان به شمار میر وند. جنگل‌های بلوط زچنانچهس در این پارک به‌دلیل ارتفاع کم به‌تدریج به جنگل‌هایی با درختان بنه و بادام کوهی تبدیل شده‌اند. این پارک در ۷۰ کیلومتری غرب نیریز و ۱۰۰ کیلومتری شرق شیراز جای دارد.

روستای تنگ براق

درختان پاییزی در جوار آبگیر روستای تنگ براق

عکاس: تلاشد میناب سالمی

روستای تنگ براق از زیباترین روستاهای اطراف شیراز در بخش سده شهرستان اقلید می‌باشد. این روستا از جنوب به شهرستان‌های مرو دشت و سپیدان می‌رسد و به‌جز جاذبه‌های طبیعی، دیدنیهای تاریخی برجسته‌ای نیز دارد. روستای تنگ براق نزدیک به دو هزار متر از سطح دریا بلندتر است و در نواحی کوهستانی سرسبز و خوش آب و هوا جای دارد.

اطراف روستای تنگ براق را مزارع سرسبز و باغ‌های پر درخت پوشانده‌اند. خانه‌های این روستا در شیب ملایم کوه قرار دارند و چشم‌انداز آن‌ها به مناطق اطراف بسیار زیبا می‌باشد. طی فصل‌های بهار و تابستان باغ‌های این روستا پراز میوه‌های رنگارنگ و زمین‌های اطراف سرسبز و تماشایی می‌شوند.

چادرهی عشایر در دشت‌های سرسبز روستای تنگ براق

عکاس: تلاشد میناب سالمی

از مهم‌ترین دیدنیهای اطراف روستای تنگ براق می‌توان به غار طبیعی براق و دریاچه ملاصدرا اشاه کرد. کتیبه‌ای باستانی به خط پهلوی در این روستا کشف کرده‌اند که سبب شهرت دوچندان این منطقه شده می‌باشد. روستای شیرین و فرهاد، چشمه‌های پالنگان، باتلاق گور بهرام و رودخانه کر از دیگر جاذبه‌های نزدیک این روستا می‌باشند.

معروف‌ترین جاذبه طبیعی در روستای تنگ براق دره‌ای زیبا و شگفت انگیز است که نام این روستا را از روی آن برداشته‌اند. تنگ براق در بخش شمالی این روستا جای دارد و بین شکاف کوهستان به وجود آمده می‌باشد. آبشار مارگون مقابل این تنگه جای دارد و آب سد درودزن در این دره جاری می‌شود. آبشار براق نیز در امتداد این رود شکل می‌گیرد و در انتهای این تنگه از کنار صخره غار آهکی براق فرو می‌ریزد.

مسیر آبگیر تنگ براق میان صخره های کوه

عکاس: تلاشد میناب سالمی

اطراف تنگ براق را درختان سر به فلک کشیده، چشمه‌های جوشان، رودخانه‌های خروشان، غارهای طبیعی و صخره‌های آهکی پوشانده‌اند. ارتفاع دیواره‌های  این تنگه بین ۴۰ تا ۱۰۰ متر است و جریان آب دائمی از میان آن‌ها عبور می‌کند. آب رودخانه تنگ براق در نهایت به رود کر می ریزد. حوضچه‌های زیر آبشار تنگ براق برای آبتنی در تابستان مناسب می‌باشند و مسافران زیادی در ۶ ماه نخست سال اطراف آن‌ها اتراق می‌کنند. روستای تنگ براق و مناطق اطراف آن از زیباترین ییلاقات شیراز می‌باشند.

تنگ ایج

آبراهه میان مسیر صخره ای تنگ ایج فارس

منبع عکس: سیری در ایران، عکاس نامشخص

تنگ ایج یکی دیگر از دره‌های خوش آب و هوا و تماشایی در استان فارس و اطراف شیراز می‌باشد. روستای ایج با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی برجسته، یکی از پرطرفدارترین ییلاق‌های شیراز میان گردشگران محسوب می‌شود. تنگ ایج در دو کیلومتری این روستا و در بخش جنوبی قلعه باستانی ایج جای دارد. مسجد سنگی ایج در این قلعه از معروف‌ترین جاذبه‌های تاریخی نزدیک به این تنگه می‌باشد.

تنگ ایج در نزدیکی روستایی به همین نام جای دارد. این منطقه از باستانی‌ترین نواحی استان فارس است و آثار تاریخی و کتیبه‌های باستانی در آن کشف شده‌اند

تنگه و روستای ایج در منطقه‌ای کوهستانی در جنوب استهبان قرار دارند و آثار تاریخی و کتیبه‌های باستانی این دره، قدمت بالای این منطقه را نشان می‌دهند. مسجد جامع، آب انبارهای سنگی و زیارتگاه‌های این روستا از معروف‌ترین جاذبه‌های اطراف تنگ ایج می‌باشند. معماری روستای ایج نیز توجه گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند.

تنگ ایج آب و هوایی معتدل و کوهستانی دارد. اطراف این تنگه را کوهستان‌های بلند، درختان انبوه و چشمه‌های طبیعی پوشانده‌اند. پوشش کوهستانی و فرسایش صخره‌های کوه‌ها طی زمان این تنگه را به وجود آورده‌اند. در این منطقه رودخانه‌های دائمی طی سال جریان دارند.

بهترین زمان برای سفر به تنگ ایج از نخستین روزهای فصل بهار آغاز می‌شود و تا پایان تابستان ادامه دارد. این منطقه سردسیر است و آب و هوای آن طی ۶ ماه دوم سال سرد می‌شود. برای بازدید از تنگ ایج باید از مسیر پرپیچ‌وخم کوهستانی عبور کنید؛ اما برای دسترسی ساده‌تر به این تنگه می‌توانید از راهنماهای محلی نیز کمک بگیرید.

تنگ رغز

مسیر آبی تنگه رغز میان صخره های تو در تو

منبع عکس: صفحه اینستا گرام هم‌سفر شو، عکاس نامشخص

تنگ رغز در جنوب شرقی استان فارس جای دارد و فاصله آن تا شهر شیراز درمورد سایر دیدنیهای اطراف این شهر بیشتر است؛ اما از این منطقه زیبا و تماشایی با نام عروس تنگه‌های ایران نام می‌برند. این تنگه در منطقه حسن آباد و در نزدیکی شهر داراب جای دارد. طول تنگه رغز به چهار کیلومتر می‌رسد و دیواره‌های صخرهای بلند در امتداد مسیر این تنگه جای دارد‌اند.

مسیر آبی داخل تنگه رغز میان صخره ها

منبع عکس: صفحه اینستا گرام هم‌سفر شو، عکاس نامشخص

در تنگ رغز بیش از ۶۰ آبشار فصلی و دائمی به چشم می‌خورند. زیر آبشارها حوضچه‌های زلالی شکل گرفته‌اند که محیطی مناسب برای آبتنی در فصل‌های گرم سال دارند. تعداد این حوضچه‌ها طی مسیر تنگ رغز به بیش از ۱۰۰ عدد می‌رسد. برای دسترسی به بعضی از قسمت‌های این تنگه نیاز به ابزار مناسب صخره نوردی دارید؛ اما عبور از بخش عمده این تنگه، برای عموم گردشگران امکان‌پذیر می‌باشد.

از معروف‌ترین آبشارهای تنگ رغز می‌توان به آبشار «وداع» با بیش از ۴۵ متر ارتفاع اشاره کرد. حوضچه زیر این آبشار نیز عمیق است و عمق بخش میانی آن به ۱۰ متر می‌رسد. آبشار «آذرخش» با ارتفاع ۶۵ متر و آبشارهای «نگین» و «کبوتر» به‌ترتیب با ارتفاع‌های ۱۶ و ۲۵ متر از دیگر آبشارهای معروف در این تنگه می‌باشند.

منبع عکس‌ها: صفحه اینستا گرام هم‌سفر شو، عکاس نامشخص

بهترین زمان برای بازدید از تنگ رغز و شنا در حوضچه‌های آن فصل تابستان می‌باشد. در فصل‌های پاییز و بهار و به‌خصوص در زمان بارندگی احتمال وقوع سیل در این تنگه وجود دارد و هوای این منطقه سرد می‌باشد. برای بازدید از تنگ رغز بهتر است به‌صورت دسته‌جمعی و گروهی عازم شوید. بازدید از این تنگه برای کسانی که شنا بلد نیستند یا ترس از ارتفاع دارند، مناسب نیست.

  • آدرس تنگ رغز: جاده شیراز به داراب، ۳۰ کیلومتری داراب، گردنه دراکویه، جاده خاکی تنگ رغز، تنگ رغز (مشاهده روی نقشه)
  • فاصله تا شیراز: ۲۱۰ کیلومتری جنوب شرقی

گردشگاه میان کتل

جاده جنگلی گردشگاه میان کتل از نمای بالا

منبع عکس: سایت سیتی پدیا، عکاس نامشخص

گردشگاه میان کتل منطقه‌ای ییلاقی و زیبا در نزدیکی شیراز و در فاصله ۲۰ کیلومتری از دشت ارژن می‌باشد. این منطقه به‌دلیل زندگی گونه کمیاب گوزن زرد در آن اهمیت بالایی دارد. گردشگاه میان کتل میان جنگل‌های «میان بنه» و در جوار کوهستان‌های سرسبز جای دارد‌ است و چشم‌اندازی زیبا به طبیعت اطراف دارد.

پوشش انبوه جنگلی و دشت‌های سرسبز کوهپایه‌ای سبب آب و هوای عالی در گردشگاه میان کتل شده‌اند. این منطقه از مهم‌ترین جنگل‌های بلوط نیز هست و نقاط مرتفع آن به منطقه برم اشراف دارد. دمای هوای این نواحی طی فصل سرما به‌شدت کم و با شروع بارندگی‌ها این گردشگاه سفیدپوش می‌شود.

آبگیر میان سبزه زار در گردشگاه میان کتل فارس

منبع عکس: سایت گردشگری ۷۲۴، عکاس نامشخص

گردشگاه میان کتل از بکرترین ییلاق‌های اطراف شیراز است که ظرفیت‌های گردشگری زیادی در تمام فصل‌های سال دارد. گرچه در زمستان این منطقه سرد و پوشیده از برف است، برای علاقه‌مندان به طبیعت گردی در فصل سرد زیبایی‌های دو چندان دارد. گردشگاه میان کتل در نزدیکی جاده قدیمی شیراز به کازرون جای دارد است و فقط ۱۴ کیلومتر از مسیر دسترسی به این ییلاق زیبا از مسیر خاکی می‌گذرد.

در این مقاله به معرفی ییلاقات شیراز پرداختیم. چنانچه از این مناطق زیبا و خوش آب و هوا بازدید کرده‌اید در ادامه تجربه‌های خود از سفر به مناطق ییلاقی شیراز را با ما و دیگر کاربران کجارو به اشتراک بگذارید.

پرسش‌های متداول

بهشت گمشده شیراز کجاست؟

منطقه تنگ بستانک را به‌دلیل جاذبه‌های بکر آن و شهرت کمتر میان گردشگران به نام بهشت گمشده شیراز می‌شناسند.

عروس تنگه‌های ایران چه نام دارد؟

از تنگ رغز با نام عروس تنگه‌های ایران یاد می‌کنند.

دلیل نام‌گذاری دشت هفت برم چیست؟

وجود چهار آبگیر دائمی و سه آبگیر فصلی در دشت برم، سبب نام‌گذاری این منطقه به نام هفت برم شده می‌باشد.

دلیل رنگ صورتی دریاچه مهارلو چیست؟

وجود نوعی جلبک آب شور سبب رنگ صورتی دریاچه مهارلو می‌شود.

 

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا