دسته‌بندی نشدهفیلم و سریال

5 فیلم ترسناک که طبق داستان واقعی ساخته شده‌اند ‌

زمان مطالعه: 6 دقیقه


در این مطلب به معرفی بهترین فیلم‌های ترسناکی می‌پردازیم که طبق داستان‌های واقعی ساخته شده‌اند؛ از فیلم‌های قدیمی مانند «وحشت در آمیتی‌ویل» تا آثار جدیدتری همچون «احضار».

کارگردان‌ها و نویسندگان فیلم‌های ترسناک معمولا می‌دانند چگونه بینندگان خود را بترسانند، اما پیوسته یک موضوع وجود دارد که میزان ترس و هراس مخاطبان را به سهولت چند برابر می‌کند و آن هم نمایش عبارت «ساخته شده طبق یک داستان واقعی» در نخستی فیلم می‌باشد. به همین خاطر در این مطلب نگاهی می‌اندازیم بر بهترین فیلم‌هایی که سازندگانشان ادعا می‌کنند بن‌مایه‌ی داستان آن‌ها را اتفاقات حقیقی تشکیل داده‌اند.

[table id=2 /]

کمپانی برادران وارنر بعد از موفقیت‌های فیلم احضار یک جهان سینمایی پیرامون شخصیت‌های این فیلم خلق کرد.

۱. احضار (The Conjuring)

 • کارگردان: جیمز وان
 • نویسندگان: چاد هِیس و کری هیس
 • بازیگران: پاتریک ویلسون، ویرا فارمیگا، ران لیوینگستون و لیلی تیلور
 • سال ساخت: ۲۰۱۳

فیلم احضار طبق گزارش‌های دو محقق اتفاقات فراطبیعی به نام‌های اد و لورین وارن در دهه‌ی ۱۹۷۰ ساخته شده می‌باشد. این فیلم داستان زندگی خانواده‌ی پرجمعیت پرون را به تصویر می‌کشد که در سال ۱۹۷۱ تصمیم می‌گیرند به یک خانه‌ی بزرگ و قدیمی در ایالت رود آیلند آمریکا اسباب‌کشی کنند، اما هیچ چیز همانند انتظار این خانواده پیش نمی‌رود و مادر و پنج دخترش خیلی زود با اتفاقات ناگوار و غیرقابل توضیحی روبرو می‌شوند. پرون‌ها بعد از اینکه متوجه می‌شوند خانه‌شان در تسخیر موجودات پلید و شیطانی است دست به دامان وارن‌ها (پاتریک ویلسون و ورا فارمیگا) می‌شوند تا آن‌ها را در رهایی از چنگ این موجودات بد ذات کمک کنند.

اد وارن پیش از ساخت این فیلم فوت می‌کند، اما لورین وارن در ساخت احضار و تصویرگری درست وقایع به تیم برادران وارنر کمک کرده می‌باشد. هرچند بارها تحقیقات این زوج و ادله آن‌ها برای درست و منطقی بودن ادعاهایشان از طریق محققان و پزشک قانونی رد شده، ولی آن‌ها پیوسته مدارکی برای جلب نظر و کسب موافقت عموم مردم و رسانه‌های ماز طریق برای حقیقی نشان دادن گفته‌های‌شان عرضه داده‌اند.

در کنار داستان واقعی، فیلم احضار به کارگردانی جیمز وان از فرم بصری جذابی هم بهره می‌برد و بدون به کار بردن خشونت زیاد و نمایش صحنه‌های پر زد و خورد، به کمک خلق صحنه‌هایی گیرا و رسوخ به روان مخاطب می‌تواند اغلب بینندگانش را بترساند و به همین خاطر از این فیلم پیوسته به‌عنوان یکی از ۱۰ فیلم ترسناک برتر تمام دوران‌ها یاد می‌شود.

بهترین فیلم‌های ترسناک

۲. وحشت در آمیتی‌ویل (The Amityville Horror)

 • کارگردان: استوارت روزنبرگ
 • نویسنده: ساندور استرن
 • بازیگران: جیمز برولین، مارگو کیدر و راد استایگر
 • سال ساخت: ۱۹۷۹

این فیلم هم طبق تحقیقات وارن‌ها ساخته شده می‌باشد. در حقیقت مبنای اتفاقات فیلم وحشت در آمیتی‌ویل رمانی با همین نام نوشته‌ی جی آنسون بوده که داستان هراس‌انگیز خانواده‌ی لوتز را با عنایت به ادعاهای اد و لورین وارن روایت می‌کند. جورج و کتی لوتز ادعا می‌کردند که خانه‌ی آن‌ها از طریق یک موجود خشونت‌بار و شیطانی تسخیر شده است که سرانجام آن‌ها را از خانه‌ی خود بیرون کشید. پیش از لوتزها خانواده‌ی جونیور در آن خانه ساکن بودند که در آنجا رونالد دفئو جونیور، فرزند ارشد خانواده پدر، مادر و چهار خواهر و برادرش را به قتل می‌رساند.

لوتزها تنها بعد از ۲۸ روز سکونت در منزل جدیدشان از آن خانه فرار کرده و بیان می‌کنند که تعدادی موجودات اهریمنی آن‌ها را آزار می‌داده‌اند. این داستان تا به امروز دست‌مایه‌ی ساخت ده‌ها فیلم و سریال تلویزیونی شده و جدیدترین آن‌ها راجع به سال ۲۰۲۰ می‌باشد. هرچند نویسندگان «توطئه ترسناک آمیتی ویل»، استفان و روکسان کپلان، این پرو‌نده را «کلاهبرداری» توصیف کردند و بنیامین رادفورد بیان کرد این داستان از طریق شاهدان عینی، تحقیقات و شواهد پزشکی قانونی رد شده است، اما لورن وارن به خبرنگار روزنامه اکسپرس تایمز گفت که وحشت آمیتی ویل فریب نیست.

بهترین فیلم‌های ترسناک و جن‌گیری امیلی رز

۳. جن‌گیری امیلی رز (The Exorcism of Emily Rose)

 • کارگردان: اسکات دریکسون
 • نویسنده: اسکات دریکسون
 • بازیگران: لورا لینی، جنیفر کارپنتر، تام ویلکینسون و کلم فیور
 • سال ساخت: ۲۰۰۵

فیلم «جن‌گیری امیلی رز» یک اثر درام بر مبنای یک داستان ترسناک است که در فضایی غالبا رئالیستی اتفاقات خود را پیش می‌برد. ارین برونر، وکیلی جاه‌طلب است که در مؤسسه حقوقی‌اش پیگیری پرو‌نده‌ی پدر ریچارد مور، کشیش کاتولیکی که به خاطر جن‌گیری سبب مرگ امیلی رز، دانش‌آموز ۱۹ ساله آلمانی می‌شود را به‌دست می‌گیرد. در حالی که هم در حقیقتیت و هم در فیلم دادگاه نیت دارد با کمترین جلب توجه عمومی این پرو‌نده را به سرانجام برساند، اما ماجرا این‌گونه پیش نمی‌رود و درگیری‌هایی میان موافقان و مخالفان جن‌گیری شکل می‌گیرد. در انتها دادگاه کشیش، پدر و مادر امیلی را به قتل سهل‌انگارانه محکوم می‌کند.

این فیلم با درجه سنی ۱۳+ سال به نمایش درآمد و چنین رده‌بندی سنی به معنای حذف اکثر صحنه‌های خشن یا ترسناک است، اما موضوعی که جن‌گیری امیلی رز را به اثری درخور توجه تبدیل می‌کند جو دادگاهی فیلم و بررسی معقوله‌ی جن‌گیری می‌باشد.

بهترین فیلم‌های ترسناک - روانی 1960

به عقیده بسیاری روانی نه تنها یکی از بهترین فیلم‌های ترسناک ایضاً یکی از بهترین فیلم‌های تاریخ سینما می‌باشد.

۴. روانی (Psycho)

 • کارگردان: آلفرد هیچکاک
 • نویسنده: جوزف استفانو
 • بازیگران: آنتونی پرکینز، جنت لی و جان گوین
 • سال ساخت: ۱۹۶۰

معمولا از «روانی» هیچکاک به‌عنوان یک فیلم ترسناک تراز اول یاد می‌شود، اما تمام داستان این فیلم زاییده‌ی ذهن جوزف استفانو نیست. در فیلم مارین کرین (با بازی جنت لی) بعد از اختلاش از محل کارش از شهر می‌گریزد و به مُتل بیتس می‌رود و بعد از آشنایی با نورمن بِیتس، صاحب به ظاهر آرام متل تصمیم می‌گیرد یک شب در آنجا اقامت کند، ولی اوضاع به هیچ‌وجه همانند خواست کرین رقم نمی‌خورد و او از طریق نورمن کشته می‌شود. این داستان ترسناک طبق یکی از قتل‌های اد گین، قاتل زنجیره‌ای آمریکایی ملقب به قصاب پلینفیلد نوشته شده می‌باشد. گین علاقه‌ی شدیدی به مادرش داشته است که هیچکاک این صفت را مستقیما به شخصیت اساسی فیلم‌اش منتقل کرده می‌باشد.

فیلم روانی بسیار تأثیرگذار و ترسناک است، به این خاطر که مدام درمورد‌ی جنایت‌هایی صحبت می‌کند که هر فردی ممکن است به آن‌ها دست بزند و هیچکاک به جای پرداختن به موجودات ماوراءطبیعی ترس‌های درونی انسان را نشانه رفته می‌باشد. شخصیت منفی این فیلم، نورمن بیتس، جزء برترین شروران تاریخ سینمای جهان است و در فهرست «۱۰۰ سال، ۱۰۰ شرور و قهرمان» بنیاد فیلم آمریکا که فهرستی متشکل از ۵۰ تا از برترین قهرمان‌ها و ۵۰ تا از برترین شرورهای تاریخ سینما به انتخاب منتقدان سینماست، در جایگاه دوم جای گرفت.

بهترین فیلم‌های ترسناک - جن‌گیر

۵. جن‌گیر (The Exorcist)

 • کارگردان: ویلیام فریدکین
 • نویسنده: ویلیام پیتر بلتی
 • بازیگران: الن برستین، ماکس فون سیدو و جیسون میلر
 • سال ساخت: ۱۹۷۳

تقریبا نمی‌توان فهرستی از بهترین فیلم‌های ترسناک پیدا کرد که نشانی از فیلم «جن‌گیر» در آن پیدا نشود. این فیلم با گذشت نزدیک به پنج دهه از زمان ساختش کماکان از نظر اکثر سینمادوستان ترسناک‌ترین فیلم تاریخ سینما می‌باشد. جن‌گیر داستان جن‌زدگی رِیگِن مک‌نیل، دختر جوان ساکن واشینگتن را به تصویر می‌کشد که خانواده‌اش برای نجات او دست به دامان یک کشیش می‌شوند. پزشکان از درمان ریگن عاجز می‌مانند و تعدادی به مادرش، کریس مک‌نیل، پیشنهاد می‌کنند که به نشان کلیسا و جن‌گیری برود. به همین خاطر وی از یک کشیش جوان به نام پدر کاراس درخواست کمک می‌کند. پدر کاراس تحقیقاتی روی ریگن انجام می‌دهد و مطمئن می‌شود که شیطان بدن او را تسخیر کرده و این سرآغاز اتفاقات هراس‌انگیز فیلم می‌باشد. اما ماجرا زمانی ترسناک‌تر می‌شود که تمام اتفاقات فیلم جنگیر زاییده تخیلات فیلمنامه‌نویس آن نیست و تعدادی از رخدادهای آن ریشه در حقیقتیت دارند.

فیلم جنگیر طبق رمانی به همین نام نوشته‌ی ویلیام پیتر بلتی ساخته شده می‌باشد. در دهه‌ی ۱۹۴۰ یا ۱۹۵۰ چند کشیش کاتولیک از جمله ریموند جِی. بیشاپ با استفاده از تخته‌ی ویجا در سنت لوئیس برای یک پسر ۱۴ ساله مراسم جن‌گیری برگزار می‌کنند و به همین خاطر تحت تعقیب قضایی قرار می‌گیرند. این اتفاق دست‌مایه‌ی نوشتن رمان جن‌گیر و بعدتر فیلم آن می‌شود. جنگیر آن‌قدر فیلم خوش‌ساخت و جذابی هست که بتواند بینندگانش را سرگرم و راضی کند، اما برچسب واقعی بودن اتفاقات آن عاملی بوده که باعث شده است این فیلم طی سال‌ها جذابیت و تأثیرگذاری خود را از دست ندهد.

نظر شما درمورد این فیلم‌ها چیست؟ کدام یک از این آثار را ترسناک‌تر می‌دانید؟ نظرات خود درمورد‌ی بهترین فیلم‌های ترسناک ساخته شده طبق واقعیت را با ما و سایر کاربران دیجی‌کالا مگ به اشتراک بگذارید.

منبع: Screenrantمنبع

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا