دسته‌بندی نشدهمنتخب هنر و سینما

75 فیلم ابرقهرمانی برتر تاریخ سینما طبق نظر منتقدان ‌

زمان مطالعه: 73 دقیقه


در این مقاله به بررسی بهترین فیلم‌های ابرقهرمانی تاریخ سینما می‌پردازیم. برای رسیدن به یک فهرست کامل، ۷۵ فیلم برتر ابرقهرمانی را طبق نظر منتقدان رتبه‌بندی کرده‌ایم.

گرچه قدمت ساخت آثار ابرقهرمانی در تاریخ سینما به چندین و چند دهه قبل بازمی‌گردد اما این آثار در یک دهه‌ی گذشته به محبوبیت خیره‌کننده‌ای دست پیدا کرده‌اند و به اساسی‌ترین موتور محرک صنعت سینما تبدیل شده‌اند.

[table id=2 /]

ظرف چند سال قبل یک اثر ابرقهرمانی (انتقام‌جویان: پایان بازی) توانست رکورد پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما را بشکند و مجموعه‌های بزرگ با محوریت ابرقهرمان‌ها از جهان‌های ابرقهرمانی مختلف از جمله مارول و دی‌سی میلیون‌ها نفر را در تمام جهان مجذوب خود کرده‌اند.

البته با وجود موفقیت‌ها، انتقادات درمورد این آثار هم هم‌پای گسترش محبوبیت و نفوذ‌شان افزایش یافته است و گاهی چهره‌های برجسته یا نشریات سینمایی نافذ به انتقاد از این آثار و تأثیرشان بر پسند مخاطبان پرداخته‌اند. معمولا جان‌مایه این نقدها بیان می‌کرده که دیدگاه حاکم بر آثار ابرقهرمانی باعث نزول پسند مخاطب و تهدید کیفیت فیلم‌ها در بلندمدت می‌شوند.

با وجود این انتقادات ابدا نمی‌توان منکر تأثیرگذاری عمیق فیلم‌های ابرقهرمانی در جهان امروز شد. شاید به همین دلیل مهم باشد که این فیلم‌ها را از نگاه حرفه‌ای‌تر متخصصان بررسی کنیم. آثار ابرقهرمانی از نگاه منتقدان سینما چطور ارزیابی شده‌اند؟ در حقیقت چنانچه نیت رتبه‌بندی این آثار طبق رضایت منتقدان را داشته باشیم به چه نتیجه‌ای می‌رسیم؟

در این نوشته ۷۵ فیلم برتر ابرقهرمانی تاریخ سینما را طبق نظر منتقدان (جمع‌آوری شده در وب‌سایت راتن‌تومیتوز) معرفی کرده‌ایم. در ادامه با دیجی‌کالا مگ برای بررسی بهترین فیلم‌های ابرقهرمانی تاریخ از نگاه منتقدان همراه باشید.

۱. مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی (Spider-Man: Into the Spider-Verse‎)

 • کارگردان: Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman
 • بازیگران: Shameik Moore, Jake Johnson, Hailee Steinfeld, Mahershala Ali
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۸
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۷

فیلم سینمایی «مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی» از بزرگترین شگفتی‌های دهه اخیر فیلم‌های ابرقهرمانی در نظر گرفته می‌شود. یک دستاورد خلاقانه و البته جسورانه از مجموعه مرد عنکبوتی که به سرعت در بین برترین انیمیشن‌های ابرقهرمانی سال‌های گذشته مطرح شد.

نکته‌ی مهم درمورد مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی این بود که داستان فیلم را تنها می‌شد از راه انیمیشن روایت کرد و به همین دلیل هم به درون دنیای عنکبوتی به شکلی ساخته شد که مخاطب احساس ‌کند در حال تورق صفحات یک کتاب کمیک می‌باشد.

در این اثر سینمایی مایلز مورالز، تیم پیتر پارکر (حاوی خوک عنکبوتی، مرد عنکبوتی نوآر، زن عنکبوتی و پنی پارکر) را ملاقات می‌کند و بعد از آن یک سفر پرماجرا شکل می‌گیرد که در آن مایلز به دنبال کشف هویت خود پیش می‌رود. به شکل کلی اکثر فیلم‌های ابرقهرمانی با این پیام درونی که «هر کس می‌تواند نقاب به چهره بزند» ساخته شده‌اند اما فیلم به درون دنیای عنکبوتی همین مضمون مرکزی را به قانع‌کننده‌ترین شکل ممکن در معرض توجه مخاطبانش قرار می‌دهد.

به درون دنیای عنکبوتی اثری است با ارجاعات مختلف، شوخ‌طبعی‌های بصری جذاب و شیرین‌کاری‌های دیدنی که طرفداران آثار ابرقهرمانی به‌خاص فیلم‌های جهان مرد عنکبوتی قطعا از دیدن آن و حتی از تماشای دوباره و جستجوی جزئیات بیشترش لذت می‌برند. رابطه مایلز و پیتر یکی از تأثیرگذارترین رابطه‌ها میان قهرمان/مربی است که در سال‌های اخیر روی پرده رفته چرا که هر دو شخصیت در قالب تعادلی شگفت‌انگیز به اندازه‌ای مساوی از یکدیگر می‌آموزند و تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

وسعت فیلم مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی هم‌اندازه‌ی جهان کتاب‌های کمیک می‌باشد. فیلم موفق شده ماهیت داستان اساسی کمیک‌بوکی‌اش را حفظ کند و از ریشه‌های خود دور نشود. به درون دنیای عنکبوتی به شکلی موفقت‌آمیز دل مخاطبان و منتقدان را به دست آورد و در حالی که چندین برابر هزینه تولیدش فروخت، در مراسم اسکار هم جایزه‌ی بهترین انیمیشن سال را به دست آورد. تقریبا اغلب منتقدان انگلیسی‌زبان از این انیمیشن ابرقهرمانی رضایت داشتند و در هر فهرستی که از مجموعه آثار ابرقهرمانی ساخته شده نام این فیلم را در بین برترین‌های تاریخ این ژانر می‌بینیم.

۲. شگفت‌انگیزان (The Incredibles)

فیلم شگفت‌انگیزان

 • کارگردان: Brad Bird
 • بازیگران: Craig T. Nelson, Holly Hunter, Samuel L. Jackson, Jason Lee
 • تاریخ اکران: ۲۰۰۴
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۷

«شگفت‌انگیزان» از آن دست آثاری است که تا حد زیادی به نامش شباهت دارد. اثری که حجم زیادی شوخ‌طبعی را با لحنی بسیار سرگرم‌کننده وارد انیمیشن‌های ابرقهرمانی می‌کند.

این انیمیشن استودیوی پیکسار داستان خانواده پار را دنبال می‌کند؛ خانواده‌ای از ابرقهرمان‌ها که به دلیل قوانین و محدودیت‌های دولتی قدرت‌های خاص‌اشان را پنهان می‌کنند و تلاش دارند تا یک زندگی شهری معمولی و بی‌دردسر را سپری کنند. اما در نهایت علاقه‌ی باب پار یا آقای شگفت‌انگیز برای کمک به انسان‌ها، پای کل خانواده را به یک ماجرای پیچیده و رویارویی با دشمنی بسیار انتقام‌جو باز می‌کند.

فیلم که الهام‌گرفته از کمیک‌بوک‌های دهه‌ی شصت و آثار ژانر جاسوسی است با تکنولوژی جدیدی ساخته شد تا کل اعضای خانواده شگفت‌انگیزان را در تناسبی کامل با آناتومی بدن انسان پویانمایی کند و به نوعی واقع‌گرایی خاص دست یابد.

در نهایت شگفت‌انگیزان به موفقیت گسترده‌ای رسید؛ فیلم دو جایزه اسکار (بهترین تدوین صدا و بهترین فیلم پویانمایی) را گرفت و تقریبا بیش از ۶ برابر بودجه اولیه تولیدش در گیشه‌ فروخت.

۳. پلنگ سیاه (Black Panther)

فیلم پلنگ سیاه

 • کارگردان: Ryan Coogler
 • بازیگران: Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong’o, Danai Gurira
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۸
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۶

فیلم سینمایی «پلنگ سیاه» هنگام اکران در سال ۲۰۱۸ توانست لقب پرفروش‌ترین فیلم سینماهای آمریکا و دومین فیلم پرفروش جهان را تصاحب کند؛ فیلمی ابرقهرمانی که در عین موفقیت تجاری نظر منتقدان را هم به خود جلب کرد؛ اتفاقی که درمورد‌ی فیلم‌های این‌چنینی معمولا به‌سختی ممکن است رخ ‌دهد.

فیلم ابرقهرمانی پلنگ سیاه طبق کاراکتری از مجموعه کاراکترهای کتاب‌های کمیک مارول به همین نام ساخته شده می‌باشد. در این اثر سینمایی تچالا پادشاه واکاندا در نقش پلنگ سیاه باید برای تصاحب پادشاهی با دشمنانی سرسخت روبرو شود.

پلنگ سیاه به شکل بی‌سابقه‌ای میان منتقدین آمریکایی تحسین شد و بعضی از نقدنویس‌های همجبور این اثر سینمایی آن را بهترین فیلم ابرقهرمانی تاریخ هم نامیده‌اند. در کل می‌شود ادعا کرد یک اجماع عمومی میان منتقدان آمریکایی درمورد کیفیت بالای پلنگ سیاه به وجود آمد. یکی از منتقدان به کارگیری یک سبک منحصربه‌فرد که در هیچ فیلم ابرقهرمانی دیگری دیده نشده و نقش‌های منفی پیچیده، سمپاتی‌برانگیز و چندآتی را از جمله عوامل موفقیت فیلم ارزیابی کرده می‌باشد.

جایزه اسکار بهترین طراحی لباس، جایزه اسکار بهترین موسیقی فیلم و جایزه اسکار بهترین طراحی صحنه از جمله افتخارات این اثر ابرقهرمانی بود. در عین حال همان‌طور که اشاره شد پلنگ سیاه افزون بر جلب نظر منتقدان در گیشه هم موفقیت خیره‌کننده‌ای کسب کرد و توانست بیش از ۶ برابر بودجه تولیدش بفروشد.

۴. انتقام‌جویان: پایان بازی (Avengers: Endgame)

فیلم انتقام‌جویان: پایان بازی

 • کارگردان: Anthony Russo
 • بازیگران: Robert Downey Jr., Mark Ruffalo, Scarlett Johansson, Chris Evans
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۹
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۴

فیلم سینمایی «انتقام‌جویان: پایان بازی» (Avengers: Endgame)‌ محصول سال ۲۰۱۹ که پرفروش‌ترین فیلم مارول و پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما است از دید بسیاری بهترین فیلم جهان سینمایی مارول هم در نظر گرفته می‌شود.

انتقام‌جویان: پایان بازی از زوایای مختلفی برای مخاطبان آثار ابرقهرمانی خاص و متفاوت می‌باشد. فیلمی که عاقبت به بیش از یک دهه انتظار پایان ‌داد و خطی داستانی را تمام ‌کرد که از سال ۲۰۰۸ با فیلم «مرد آهنی» (Iron Man) گشوده شده بود.

به‌عنوان فیلمی که در پی انتقام‌جویان: جنگ ابدیت ساخته شده بود، بسیاری گمان می‌کردند پایان بازی یکی از این دو مسیر را پیش می‌گیرد؛ فیلمی خواهد بود مانند جنگ ابدیت یا کاملا متفاوت و مملو از عناصر و فضاهای احساسات‌برانگیز.

فیلم سینمایی پایان‌بازی موفق شد به توازنی مثال‌زدنی میان اکشن و احساسات برسد و همین هم یکی دیگر از دلایلی است که گمان می‌کنیم این اثر بهترین فیلم مارول می‌باشد.

پایان بازی تعدادی از بهترین نبردها و سکانس‌های اکشن مجموعه را پیش چشم مخاطبانش آورد و در عین حال صحنه‌های احساسی به‌یادماندنی قابل ملاحظهی هم داشت. بهترین نمونه از این توازن را می‌شد در صحنه نبرد پایانی و آنگاه در مراسم وداع تونی مشاهده کرد.

در بخش نبرد با مجموعه شخصیت‌های کلیدی، انواع سلاح‌ها، مهارت‌ها و بهترین مبارزه‌ها روبه‌رو می‌شویم. اما بعد از آن در صحنه مراسم وداع با یک صحنه عمیقا احساسی روبرو می‌شویم که بر خلاف صحنه قبلی ریتمی کند و فضایی آرام دارد.

فیلم سینمایی «انتقام‌جویان: پایان بازی» در سال ۲۰۱۹ موفق شد با شکستن رکورد آواتار در صدر جدول پرفروش‌ترین‌ها بایستد تا لقب پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما فعلا در اختیار یک اثر ابرقهرمانی باشد. گرچه آثار ابرقهرمانی به همگان ثابت‌ کرده‌اند که بسیار پرمخاطب‌اند اما پایان بازی افزون بر محبوبیت این دسته از فیلم‌ها به‌عنوان پایان یک دوران از این آثار و یک فیلم تعیین‌کننده برای پایان دادن به داستان مجموعه‌ای از فیلم‌های جهان سینمایی مارول هم در نظر گرفته شد.

ممکن است همین مسئله در کنار مخاطبان گسترده همیشگی این مجموعه از عوامل کلیدی فروش خیره‌کننده‌اش بودند. انتقام‌جویان: پایان بازی افزون بر فروش گسترده توانست نظر منتقدان انگلیسی‌زبان را هم به خود جلب کند. سابقه بررسی نظرات منتقدان نشان می‌دهد در موارد قابل توجهی پرمخاطب بودن اثر باعث ایجاد نگاه مثبت در منتقدان نشده و نوعی اختلاف قابل ملاحظه میان نظر مخاطبان و منتقدان پدید آمده می‌باشد.

درمورد «انتقام‌جویان: پایان بازی» اما نظر عموم منتقدان مثبت بود و درمورد‌ی این اثر ابرقهرمانی نوعی هم‌نیزفکری میان تماشا‌گردان و منتقدان پدید آمد. شاید همین نکته گواه دیگری بر اهمیت این فیلم جهان سینمایی مارول باشد.

۵. شوالیه تاریکی (The Dark Knight)

فیلم شوالیه تاریکی

 • کارگردان: Christopher Nolan
 • بازیگران: Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Maggie Gyllenhaal
 • تاریخ اکران: ۲۰۰۸
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۴

«شوالیه تاریکی» دومین فیلم از سه‌گانه «شوالیه تاریکی» (The Dark Knight)، تحسین‌شده‌ترین فیلم این سه‌گانه از نظر منتقدان و البته تحسین‌شده‌ترین فیلم کل آثاری است که درمورد شخصیت بتمن ساخته شده‌اند.

شوالیه تاریکی از یک نظر دیگر هم رکوردشکن بود؛ این فیلم که پرفروش‌ترین اثر سال ۲۰۰۸ لقب گرفت اولین اثر در کله فیلم‌های شخصیت بتمن بود که موفق شد بیش از یک میلیارد دلار بفروشد و موفقیت تجاری خیره‌کننده‌ای را برای نولان پدید بیاورد. گرچه سومین فیلم مجموعه هم دوباره این موفقیت تجاری را تکرار کرد.

داستان شوالیه تاریکی در شرایطی روایت می‌شود که جوکر گاتهام سیتی را در ناامنی و هرج و مرج غوطه‌ور ساخته می‌باشد. در این وضع بتمن باید وارد میدان شده و یکی از بزرگ‌ترین آزمون‌های روانی و فیزیکی تمام زندگی‌اش را برای مبارزه با بی‌عدالتی پشت سر بگذارد.

یکی از نکات قوت اساسی شوالیه تاریکی شخصیت جوکر و بازی هیث لجر در نقش او بود. لجر مدت کوتاهی بعد از فیلم‌برداری و تقریبا شش ماه پیش از اکران فیلم از دنیا رفت. همین مسئله کمپین تبلیغاتی شرکت برادران وارنر را حتی از گذشته هم تواناتر کرد و باعث شد واکنش‌ها به فیلم گسترده‌تر شود. در نهایت فروش بالای فیلم هم به دلیل قوت آن و هم به دلیل این حواشی بود.

شوالیه تاریکی در هشتاد و یکمین دوره مراسم اسکار ۸ نامزدی دریافت کرد و در نهایت جوایز اسکار بهترین تدوین صدا و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را به خود اختصاص داد؛ جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد هم به هیث لجر رسید.

۶. مرد آهنی (Iron Man)

فیلم مرد آهنی

 • کارگردان: Jon Favreau
 • بازیگران: Robert Downey Jr., Terrence Howard, Jeff Bridges, Gwyneth Paltrow
 • تاریخ اکران: ۲۰۰۸
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۴

اولین فیلم از مجموعه «مرد آهنی» که در سال ۲۰۰۸ ساخته شد اولین فیلم جهان سینمایی مارول بود.

گرچه امروز و با گذشت ۱۰ سال می‌شود عیب و ایرادهای فیلم را بیشتر دید و به آن توجه کرد اما هم از نظر منتقدان و هم از نظر علاقه‌مندان به فیلم‌های مارول این اثر سینمایی یکی از بهترین فیلم‌های ابرقهرمانی مارول در نظر گرفته شد. یک فیلم ابرقهرمانی سرگرم‌کننده، از نظر تجاری موفق با بازی رابرت داونی جونیور و کارگردانی جان فاورو که تقریبا همه را راضی نگه‌داشت و شاید بهترین شروع ممکن برای فیلم‌های جهان سینمایی مارول بود.

فیلم فرار تونی استارک از اسارت در چنگال یک گروه تروریستی، ساخت زره مرد آهنی از طریق او و تبدیل‌شدن استارک به یک ابرقهرمان را نشان می‌دهد. ضمنا در بخش پایانی این فیلم سینمایی در گفت‌وگو میان نیک فیوری (ساموئل ال. جکسون) و استارک اولین بحث‌ها درمورد شکل‌دادن به گروه انتقام‌جویان مطرح می‌شود.

۷. سوپرمن (SuperMan)

فیلم سوپرمن

 • کارگردان: Richard Donner
 • بازیگران: Marlon Brando, Christopher Reeve, Gene Hackman, Ned Beatty
 • تاریخ اکران: ۱۹۷۸
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۴

«سوپرمن» ساخته سال ۱۹۷۸ در حقیقت اولین فیلم مجموعه ابرقهرمانی سوپرمن است که در دهه‌های بعد شاهد ساخت فیلم‌های جدیدی در آن بودیم.

از نکات قابل توجه فیلم سوپرمن مجموعه عوامل مشهور و کاربلد آن بودند؛ فیلم‌نامه سوپرمن را ماریو پوزو نویسنده ایتالیایی-آمریکایی برنده دو جایزه اسکار برای فیلم‌های مجموعه «پدرخوانده» (The Godfather) نوشته بود. مارلون براندو و جین هکمن هر دو برنده دو جایزه اسکار در کنار کریستوفر ریو بازیگران اثر بودند و البته ریچارد دانر به‌عنوان یک تجاری‌ساز کاملا قابل اتکا سکان کارگردانی فیلم را به دست گرفته بود.

سوپرمن که با بودجه ۵۵ میلیون دلاری ساخته شده بود تا آن روز گران‌ترین فیلم هالیوود به حساب می‌آمد و در نهایت وقتی اکران شد با فروشی بیش از ۳۰۰ میلیون دلار دومین فیلم پرفروش سال لقب گرفت. فیلم از زوایای مختلف از جمله برای بازی‌ها و موسیقی‌اش تحسین و در سه بخش مختلف نامزد دریافت جایزه اسکار شد.

داستان فیلم سوپرمن درمورد موجود بیگانه‌ای است که از سیاره‌ای در حال نابودی به زمین فرستاده شده می‌باشد. این موجود در سیاره زمین رشد کرده و به بزرگترین و البته اولین ابرقهرمان آن تبدیل می‌شود.

۸. زن شگفت‌انگیز (Wonder Woman)

فیلم زن شگفت‌انگیز

 • کارگردان: Patty Jenkins
 • بازیگران: Gal Gadot, Chris Pine, Connie Nielsen, Robin Wright
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۷
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۳

فیلم سینمایی «زن شگفت‌انگیز» که به نوعی ناجی جهان دی‌سی هم شناخته می‌شود و جان جدید‌ای به آثار این جهان سینمایی دمید به کارگردانی پتی جنکینز ساخته شد و به قدری مورد تحسین جای گرفت که احتمال تصاحب جایزه اسکار از طریق این فیلم سینمایی بسیار بالا به نظر می‌رسید.

این اثر ابرقهرمانی بعد از اکران بیش از ۸۲۰ میلیون دلار فروخت و آن زمان در گیشه‌های آمریکا در رتبه پنجم فیلم‌های پرفروش ابرقهرمانی ایستاد.

دایانا (با بازی گل گدوت) پرنسس آمازون است و برای جنگجو شدن آموزش می‌بیند. داستان از آنجا شروع می‌شود که یک خلبان به نام استیو ترور (با بازی کریس پاین) در اقیانوس سقوط می‌کند. او با دایانا از ناسازگاری‌ها و تعارضات جهان بیرون سخن گفته و دایانا را برای نبرد با آرس خدای جنگ متقاعد می‌کند.

زن شگفت‌انگیز فیلمی ابرقهرمانی است که با کارگردانی یک زن توانست موفقیت گسترده‌ای کسب کند و این اتفاق از نظر فرهنگی تأثیر بسزایی بر جهان فیلم‌های ابرقهرمانی گذاشت. این اثر سینمایی موضوعاتی را در مورد فمینیسم مطرح کرد و بسیار بحث‌برانگیز شد. گروهی این فیلم و شخصیت اساسی آن را به‌عنوان نمادی فمینیستی در نظر گرفتند و گروهی دیگر آن‌ها را عناصری ضد این جریان تعریف کردند. صرف نظر از اینکه با کدام گروه موافق باشیم همگی بر سر این موضوع توافق داریم که فیلم سینمایی زن شگفت‌انگیز مخاطبان خود را به بحث و چالش واداشته است و در عین حال با وجود یک کارگردان و بازیگر اساسی زن فضای فیلم‌های ابرقهرمانی را برای حضور بیشتر زنان هموارتر کرد. شاید همه این ویژگی‌ها نشان دهد که چرا باید زن شگفت‌انگیز را یکی از برترین فیلم‌های ابرقهرمانی در یک دهه اخیر در نظر گرفت.

دنباله فیلم سینمایی زن شگفت‌انگیز به کارگردانی پتی جنکینز و با نام «زن شگفت‌انگیز ۱۹۸۴» (Wonder Woman 1984‎) به نمایش در آمد. قرار بود این فیلم سینمایی در سال ۲۰۱۹ اکران شود اما اکران آن چندین و چندبار به تاخیر افتاد و در نهایت ماه دسامبر سال ۲۰۲۰ به‌عنوان تاریخ اکران انتخاب شد. اکران زن شگفت‌انگیز ۱۹۸۴ تحت تأثیر کرونا قرار داشت و شرایط را برای تکرار موفقیت تجاری فیلم قبلی مهیا نکرد. دنباله زن‌ شگفت‌انگیز از نظر منتقدان هم به قوت فیلم اول نبود.

۹. ثور: رگنراک (Thor: Ragnarok)

فیلم ثور: رگنراک

 • کارگردان: Taika Waititi
 • بازیگران: Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Mark Ruffalo, Cate Blanchett
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۷
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۳

فیلم سینمایی «ثور: رگنراک» هفدهمین اثر سینمایی در جهان مارول بود که تایکا وایتیتی آن را کارگردانی کرد. این فیلم ادامه‌ای بود بر دو اثر قبلی یعنی «ثور» (Thor) و «ثور: دنیای تاریک» (Thor: The Dark World) که از هر دو فیلم قبلی هم کیفیت بالاتری داشت.

از جمله دلایلی که باعث شد ثور: رگنراک در نگاه منتقدان بهتر به نظر برسد نبود کلیشه‌ها و نقاط ضعف دو قسمت قبل در این اثر سینمایی بود. از طرف دیگر در رگنراک خبری هم از لحن خسته‌کننده آثار قبلی نبود و فیلم خیلی بیشتر سرگرم‌کننده از آب درآمد. کریس همسورث کماکان در این فیلم هم نقش ثور را برعهده داشت. ثور: رگنراک از نظر تجاری هم یک موفقیت به حساب آمد.

وقایع «ثور: رگنراک» (Thor: Ragnarok) دقیقا بعد از فیلم «دکتر استرنج» (Doctor Strange) جریان می‌یابد. استیون استرنج به خدای تندر کمک می‌کند پدرش اودین را بیابد. مدتی بعد ثور و لوکی تلاش می‌کنند از چنگال هلا (با بازی کیت بلانشت) فرار کنند. این دو در سیاره ساکار از طریق استاد بزرگ به تله می‌افتند؛ کاراکتری که او را از «نگهبانان کهکشان بخش ۲» به یاد می‌آوریم.

رگنراک با صحنه‌ای به پایان می‌رسد که مخاطبان را مستقیما به سوی فیلم «انتقام‌جویان: جنگ ابدیت» (Avengers: Infinity War) هدایت می‌کند و به همین دلیل بهترین انتخاب ممکن پیش از دیدن جنگ ابدیت تماشا کردن فیلم ابرقهرمانی «ثور: رگنراک» می‌باشد.

۱۰. لوگان (Logan)

فیلم لوگان

 • کارگردان: James Mangold
 • بازیگران: Hugh Jackman, Patrick Stewart, Boyd Holbrook, Stephen Merchant
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۷
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۳

فیلم سینمایی «لوگان» از دیگر انتخاب‌ها در بین برترین آثار ابرقهرمانی تاریخ سینما و به‌خاص یک‌دهه اخیر می‌باشد. لوگان را جیمز منگولد به‌عنوان دنباله فیلم «ولورین» (The Wolverine) و «خاستگاه مردان ایکس: ولورین» (X-Men Origins: Wolverine) کارگردانی کرد. ولورین ششمین قسمت از سری فیلم‌های مردان ایکس محسوب می‌شود که در سال ۲۰۱۳ نظر منتقدان زیادی را جلب کرد. جیمز منگولد این‌بار در سال ۲۰۱۷ فیلم ابرقهرمانی دیگری طبق شخصیت ولورین کارگردانی کرد. هیو جکمن و پاتریک استوارت بار دیگر نقش‌هایشان را در سری فیلم‌های مردان ایکس تکرار کردند.

لوگان نه تنها یک فیلم تماشایی و جذاب است ایضاً برای طرفداران سری فیلم‌های مردان ایکس یک اتفاق خوشایند قلمداد می‌شود. این اثر سینمایی از نظر تکنیکی با خلق تصاویر درخشان و فیلم‌برداری تحسین‌برانگیز خارق‌العاده عمل کرده می‌باشد. لوگان هم از نظر بصری تماشایی است و هم از نظر تأثیرگذاری موفق عمل می‌کند.

داستان فیلم روایت دیگری است از دنیای جهش‌یافته‌ها. لوگان در روزگاری زندگی می‌کند که تقریبا جهش‌یافته‌ها منقرض شده‌اند و او خسته و سال‌خورده زندگی آرامی را پیش گرفته است تا وقتی که لورا (با بازی دافنه کین) به لوگان پناه می‌آورد تا امنیت او را حفظ کند. لورا کودک جهش‌یافته‌ای است که از طریق دانشمندان تحت تعقیب می‌باشد.

تصمیم‌گیری برای ساخت لوگان در قالب فیلمی تیره و تار می‌توانست کاملا به محبوبیت اثر و مجموعه آسیب زده و معکوس عمل کند اما به تماشا‌گردن این امکان را داد تا ولورین را به روشی که تا به حال ندیده بودند تجربه کنند و به نوبه خود شاهکاری استادانه در شخصیت‌پردازی از آب درآمد.

فیلم لوگان به لحاظ تکنیکی یکی از بهترین آثار ابرقهرمانی دهه گذشته می‌باشد. برای مثال رنگ‌بندی که در صحنه‌های مختلف فیلم به کار رفته‌ از صحنه‌های گردوخاکی بیابان گرفته تا صحنه‌های جنگل بسیار طبیعی جلوه می‌کنند و چشم‌گیر از کار درآمده‌اند. تدوین فیلم ستودنی است به خصوص در سکانس‌های جنگی که مستلزم حرکات سریع و خشن می‌باشد.

لوگان بر پایه کتاب «لوگان مرد سالدیده» (Old Man Logan) نوشته‌ی مارک میلر و تصویرگری استیو مک‌نایون ساخته شده می‌باشد.  این فیلم سینمایی مورد توجه منتقدان بسیاری جای گرفت و اولین فیلم ابرقهرمانی لایواکشنی بود که موفق شد نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه‌ اقتباسی شود. لوگان ضمنا از نظر تجاری کارکرد قابل قبولی داشت و توانست در تمام جهان ۶۱۹ میلیون دلار فروش را تجربه کند. این اثر ابرقهرمانی به دلیل وجود صحنه‌های خشن و زبان تند به کار رفته در آن در سامانه درجه‌بندی سنی فیلم‌ها از طریق انجمن تصاویر متحرک آمریکا درجه سنی R دریافت کرده می‌باشد.

۱۱. شگفت‌انگیزان ۲ (The Incredibles 2‎)

فیلم شگفت‌انگیزان ۲

 • کارگردان: Brad Bird
 • بازیگران: Craig T. Nelson, Holly Hunter, Sarah Vowell, Huck Milner
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۸
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۳

شگفت‌انگیزان ۲ یکی از انیمیشن‌های موفق سال ۲۰۱۸ بود که از طریق پیکسار ساخته شد و دومین فیلم مجموعه شگفت‌انگیزان در نظر گرفته می‌شود.

دراین قسمت از مجموعه، خانواده پار نیت دارند اعتماد عمومی به ابرقهرمان‌ها را باز گردانند و در عین حال زندگی خانوادگی خود را هم در کنار وظایف ابرقهرمانی‌شان سر و سامان دهند.

شگفت‌انگیزان ۲ موفقیت تجاری فوق‌العاده‌ای را تجربه کرد. این اثر استودیوی پیکسار یکی از پرفروش‌های سال ۲۰۱۸ بود و به چهارمین انیمیشن پرفروش تاریخ سینما بعد از انیمیشن‌های «شیرشاه» (The Lion King‎)، «یخ‌زده۲» (Frozen II‎) و «یخ‌زده» (Frozen‎) تبدیل شد. پیش از انتشار فیلم یک تریلر ۵۳ ثانیه‌ای از آن منتشر شد که ظرف ۲۴ ساعت اول ۱۱۳ میلیون‌بار دیده شد تا در آن دوران رکورد پربازدیدترین تریلر یک انیمیشن هم در اختیار شگفت‌انگیزان ۲ قرار بگیرد.

نکته مهم درمورد انیمیشن شگفت‌انگیزان و به‌خاص قسمت دوم آن تلاش فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان برای تاکید بیشتر روی پویایی درونی روابط میان اعضای خانواده به جای تاکید صرف بر عناصر ژانر ابرقهرمانی بود؛ در حقیقت همین رویکرد متفاوت باعث شد شگفت‌انگیزان در چشم مخاطبانش یک اثر کاملا متفاوت به نظر برسد.

۱۲. مرد عنکبوتی ۲ (Spider-Man 2)

فیلم مرد عنکبوتی ۲

 • کارگردان: Sam Raimi
 • بازیگران: Tobey Maguire, Kirsten Dunst, James Franco, Alfred Molina
 • تاریخ اکران: ۲۰۰۴
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۳

به باور اکثر علاقه‌مندان مجموعه مرد عنکبوتی، بعد از گذشت بیشتر از ۱۶ سال فعلا هم اثری بهتر از فیلم سینمایی «مرد عنکبوتی ۲» محصول سال ۲۰۰۴ در این مجموعه سینمایی تولید نشده می‌باشد.

مرد عنکبوتی ۲ به بهترین شکل ممکن مسائل پیتر پارکر را فشرده کرده و به مخاطب ارایه می‌کند. مبارزه او با موانعی که بر سر راهش قرار می‌گیرند برای پیدا کردن شغل، نادیده گرفته شدنش از طریق مری جین و مبارزه‌اش برای حفظ ارتباطاتش با هری آزبورن (کسی که مرد عنکبوتی را مقصر مرگ پدرش می‌داند) همه و همه به بهترین نحو در این قسمت از مجموعه ساخته و پرداخته شده‌اند.

در مرد عنکبوتی ۲ پیتر پارکر با در نظر گرفتن همه آنچه پیش از این رخ داده و اساسا وضعیت کلی‌ و نه‌چندان انگیزه‌بخشش به‌عنوان قهرمانی که چندان مشهور نیست، تصمیم می‌گیرد دیگر مرد عنکبوتی نباشد و این لباس را دور بیاندازد. اما این اثر سینمایی به خوبی نشان می‌دهد که چرا و چگونه چنین ایده‌ای عملی نیست و نخواهد بود.

مرد عنکبوتی ۲ از جمله فیلم‌های کمیاب ابرقهرمانی است که کاملا شخصیت‌محور ساخته شده‌اند. سم ریمی کارگردان فیلم توانسته به همه شخصیت‌های فیلم انگیزه‌های کافی را برای باورپذیربودن بدهد؛ این کار آنقدر خوب انجام شده که می‌توانیم با اغلب‌ آن‌ها به بهترین شکل ارتباط برقرار کنیم.

هری یک شخصیت مبارز و ناسازگار است که به دنبال پیدا کردن حقیقت مرگ پدرش می‌گردد. مری جین نمی‌تواند عاشق پیتر باشد چنانچه او خودی نشان ندهد و زن‌عمو می باید در مورد مخفی‌کردن حقیقت مرگ عمو بن، پیتر را ببخشد. در کل شخصیت‌ها در فیلم‌نامه به بهترین شکل ممکن پرورده شده‌اند؛ این موضوع را می‌توان در شخصیت شرور دکتر اختاپوس (با بازی آلفرد مولینا) به وضوح مشاهده کرد. او شروری است که به همان اندازه‌ی قهرمان فیلم برای تماشا‌گردان سمپاتی‌برانگیز و جذاب است و تماشا‌گرد کاملا با او همراه می‌شود.

حتی باید به این هم اشاره کرد که صحنه اکشن و نمادین قطار فقط یک صحنه هیجان‌انگیز نیست ایضاً به تنهایی می‌تواند جمع‌بندی روابط مرد عنکبوتی با شهر نیویورک و واقعیت مفهوم قهرمانی این شخصیت باشد. در نهایت نتایجی که در رابطه پیتر پارکر با مری جین و ماجراهای راجع به دکتر اختاپوس حاصل می‌شود این اثر ابرقهرمانی را به یک نقطه پایانی مناسب می‌رساند و از طرف دیگر این نتایج، راه را برای ماجراجویی‌های آینده هموار می‌کند.

مرد عنکبوتی ۲ نه تنها یکی از بهترین فیلم‌های ابرقهرمانی است که تاکنون ساخته شده ایضاً از بهترین دنباله‌هایی است که برای یک مجموعه چند قسمتی تولید شده می‌باشد. این اثر سینمایی در بین آثار مجموعه اسپایدرمن سومین فیلم‌ پرفروش داخل ایالات متحده آمریکا بوده می‌باشد.

۱۳. مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه (Spider-Man: Homecoming)

فیلم مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه

 • کارگردان: Jon Watts
 • بازیگران: Tom Holland, Michael Keaton, Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۷
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۲

فیلم سینمایی «مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه» یادآور کمدی‌های دبیرستانی جان هیوز می‌باشد. هیوز تعدادی از بهترین کمدی‌های دهه‌های ۸۰ و ۹۰ میلادی را کارگردانی کرده است و اساسا به خاطر رویکرد خاصش به نوجوانان و مسائل آن‌ها در سینمای آمریکا مطرح شد. حال می‌شود ادعا کرد مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه نوعی برداشت مدرن از همان مدل کمدی‌های هیوز را در خود دارد.

اساسا بهترین آثار در کله فیلم‌های مرد عنکبوتی آن‌هایی می‌باشند که به پردازش مضامین راجع به نوجوانی شخصیت‌ها وفادار می‌مانند. پیتر پارکر پیوسته پسربچه‌ای غیرعادی بوده،‌ کسی که رفتارهایی فراتر از سن و جایگاه رسمی‌اش دارد و بازگشت به خانه، ناامنی‌هایی که او به‌عنوان یک نوجوان بیشتر از گذشته احساس می‌کند را به تصویر می‌کشد.

پیتر در مدرسه احساس بیگانگی می‌کند و نمی‌داند چگونه با بقیه بچه‌ها ارتباط برقرار کند. از سمت دیگر او به‌عنوان یک اونجر هم پذیرفته نمی‌شود و برای تهدیدهایی که در محیط اطرافش وجود دارند آنچنان آمادگی ندارد. این رویکرد به مرد عنکبوتی در جهان سینمایی مارول جایگاه مشخصی می‌دهد و جای پای منازعات درونی همیشگی شخصیت مرد عنکبوتی را هم محکم‌تر می‌کند.

تام هالند ثابت می‌کند که انتخاب خوبی برای ایفای نقش پیتر پارکر است و تمام جذابیت‌هایی که این نقش دارد را به‌خوبی به تصویر کشیده. از سمت دیگر فیلم انتخاب هوشمندانه‌ای هم در سطح فیلم‌نامه داشته؛ اینکه پارکر راز خود را با دوستش ند (با بازی جیکوب باتالون) در بین بگذارد. این تصمیم درست باعث می‌شود شوخ‌طبعی‌های متناسبی هم به فیلم وارد شود و این امکان را به پیتر می‌دهد که اضطراب‌ها و تشویش‌های درونی خود را با حضور ند تخلیه کند. رابرت داونی جونیور هم در این اثر ابرقهرمانی به‌عنوان مربی پیتر به ایفای نقش می‌پردازد. او حضوری درست و به‌اندازه دارد، به گونه‌ای که ماجراجویی پیتر را تحت‌الشعاع قرار نداده و پیتر را برای ارتباط با دنیایی بزرگتر تحت فشار قرار نمی‌دهد.

مایکل کیتون با بازی در نقش کرکس در این اثر سینمایی ثابت کرد که یکی از بهترین شخصیت‌های شرور فیلم‌های ابرقهرمانی می‌باشد. او آنقدرها هم با پیتر متفاوت نیست و درست شبیه به او با شرایطی روبه‌روست که آمادگی رویارویی با آن را ندارد اما با این وجود در چنین موقعیت‌هایی تحت فشار قرار می‌گیرد. تعدادی از صحنه‌های فیلم حقیقتا بسیار غافلگیرکننده و غیرمنتظره از آب درآمده‌اند و گره‌ها و پیچش‌های فیلم‌نامه کاملا مؤثر و کارا می‌باشند. مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه بدون آنکه مجبور باشد داستان اساسی مرد عنکبوتی را پی بگیرد داستان مبتکرانه‌ای را عرضه می‌کند و از طرف دیگر نشان می‌دهد تام هالند تاکنون بهترین انتخاب برای بازی در نقش مرد عنکبوتی بوده می‌باشد.

۱۴. نگهبانان کهکشان (Guardians of the Galaxy)

فیلم نگهبانان کهکشان

 • کارگردان: James Gunn
 • بازیگران: Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Lee Pace
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۴
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۲

فیلم سینمایی «نگهبانان کهکشان» که در سال ۲۰۱۴ اکران شد به پرفروش‌ترین فیلم ابرقهرمانی و سومین فیلم پرفروش آن سال تبدیل شد.

برخلاف فیلم دوم مجموعه، این فیلم واکنش مثبتی از طرف منتقدان و متخصصان سینما دریافت کرد. فضای شوخ‌طبع و پرکشش، موسیقی درگیرکننده و توانمندی بازیگران فیلم مورد توجه جای گرفتند و کارکرد کارگردان هم کاملا موفق ارزیابی شد.

داستان نگهبانان کهکشان از تاریخ ۱۹۸۸ آغاز می‌شود؛ زمانی که پیتر کوئیل بعد از مرگ مادرش از طریق دزدان فضایی ربوده شده می‌باشد. با این وجود حجم بیشتر داستان ۲۶ سال بعد (دقیقا در سال ۲۰۱۴ و زمانی که فیلم در حقیقتیت اکران شده) می‌گذرد.

در این اثر سنگ قدرت (Power Stone) معرفی می‌شود و مسائلی درمورد سنگ‌های ابدیت مطرح می‌شود که به نوعی زمینه‌چینی برای فیلم‌های آتی مجموعه انتقام‌جویان می‌باشد.

دنباله فیلم نگهبانان کهکشان در سال ۲۰۱۷ و تحت عنوان «نگهبانان کهکشان بخش ۲» (Guardians of the Galaxy Vol. 2) روی پرده رفت و قرار است سومین فیلم مجموعه هم در سال ۲۰۲۳ اکران شود.

۱۵. انتقام‌جویان مارول (Marvel’s The Avengers)

فیلم انتقام‌جویان مارول

 • کارگردان: Joss Whedon
 • بازیگران: Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۲
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۱

در شرایطی که مهره‌های اساسی مجموعه «انتقام‌جویان» در آثار قبلی جهان سینمایی مارول معرفی شده‌ بودند، فرصت خوبی مهیا شده بود تا فیلمی از گروه انتقام‌جویان ساخته شود. بعد از دیدن ۵ فیلم قبل دقیقا نوبت تماشای انتقام‌جویان فرا رسیده بود.

این فیلم سینمایی به نوعی نتیجه‌گیری فاز ۱ جهان سینمایی مارول به حساب می‌آید. فیلمی که اعضای اساسی انتقام‌جویان را برای مبارزه با لوکی و چیتاوری‌ها کنار هم قرار داد. فاز ۲ بعد از جنگ نیویورک آغاز می‌شود. ضمنا آشنایی اولیه با سنگ ذهن (Mind Stone) در این قسمت رخ داد.

مجموعه انتقام جویان با ساخت این فیلم در سال ۲۰۱۲ آغاز شد. این فیلم سینمایی در بین فیلم‌های مارول قرار داشت که فروشش به بیش از یک میلیارد دلار رسید. در حقیقت می‌شود گفت یکی از نقاط قوت واقعی جهان سینمایی مارول انتقام جویان بود که هم کل مجموعه را از نظر مالی تقویت کرد و هم مورد رضایت نسبی منتقدان جای گرفت. انتقام جویان در زمان اکران خود از نظر تجاری یک فیلم رکوردشکن بود و موفق شد به پرفروش‌ترین اثر سینمایی سال بدل شود.

۱۶. تایتان‌های نوجوان به سینما می‌آیند! (Teen Titans Go! To the Movies‎)

فیلم تایتان‌های نوجوان به سینما می‌آیند!

 • کارگردان: Aaron Horvath, Peter Rida Michail
 • بازیگران: Greg Cipes, Scott Menville, Khary Payton, Tara Strong
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۸
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۱

«تایتان‌های نوجوان به سینما می‌آیند!» یک انیمیشن کمدی موزیکال ابرقهرمانی است که همانند یک سریال تلویزیونی انیمیشن به نام « تایتان‌های نوجوان به پیش!» (!Teen Titans Go) ساخته شد؛ این سریال انیمیشن هم خود برگرفته از داستان یک تیم ابرقهرمانی در کمیک‌های دی‌سی بود.

داستان فیلم درمورد پنج نوجوان ابرقهرمان است که رویای حضور در هالیوود و تبدیل‌شدن به ستاره‌های سینما را دارند اما با نقشه‌های شوم شروری که نیت تسلط بر جهان را دارد روبه‌رو می‌شوند.

نگارش فیلم‌نامه و کارگردانی این انیمیشن برعهده همان عوامل سریال بوده و خط داستانی اثر هم در فصل پنجم سریال پیش می‌آید؛ به این ترتیب گویا دیدن سریال کمک زیادی به لذت‌بردن بیشتر از این انیمیشن خواهد کرد.

تایتان‌های نوجوان به سینما می‌آیند! از جهات مختلفی تحسین شد؛ سبک کلی و کیفیت پویانمایی اثر، جذابیت شخصیت‌ها و کارکرد صداپیشه‌ها در کنار شوخی‌های به‌جا و خط داستانی سرگرم‌کننده از جمله نقاط قوت این اثر ابرقهرمانی ارزیابی شدند.

۱۷. مرد عنکبوتی: دور از خانه (Spider-Man: Far From Home)

فیلم مرد عنکبوتی: دور از خانه

 • کارگردان: Jon Watts
 • بازیگران: Tom Holland, Samuel L. Jackson, Zendaya, Cobie Smulders
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۹
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۰

فیلم سینمایی «مرد عنکبوتی: دور از خانه» کاملا سرگرم‌کننده است و خیلی حساب شده وارد جهان سینمایی مارول می‌شود. این فیلم ابرقهرمانی درست بعد از فیلم سینمایی «انتقام‌جویان: پایان بازی» به روایت جهان سینمایی مارول می‌پردازد و نشان می‌دهد که پیتر پارکر در سایه اتفاقات فیلم پایان بازی حال باید چه فشارهایی را تحمل کند و از سر بگذراند.

مرد عنکبوتی: دور از خانه مثل فیلم سینمایی «مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه» یک کمدی دبیرستانی فرح‌بخش است که بین ابرقهرمان‌ها اتفاق می‌افتد و بهترین قسمت‌های فیلم قطعا شکل روابط پیتر با دوستانش طی تعطیلات‌شان در اروپا است به‌خاص هنگامی که پیتر پارکر تلاش می‌کند عشقش را به مری جین نشان دهد. هم‌چنین تلاش پیتر برای برقراری تعادل زندگی‌اش در درون و بیرون لباس مرد عنکبوتی، به نوعی تجسمی عالی از اسطوره مرد عنکبوتی می‌باشد.

اما مشکلات فیلم کجاست؟ وضعیت‌های کمیکی که پیتر در روابطش با آن درگیر می‌شود که با بهره‌گیری از هر موقعیت خجالت‌آوری که ممکن بوده ساخته شده و ضمنا اتکای بیش از حد فیلم به جهان سینمایی مارول به این اثر ابرقهرمانی آسیب‌هایی می‌زند. گویا فیلم‌نامه‌نویسان باید فکری اساسی‌تر درمورد ارتباط شخصیت مرد عنکبوتی با جهان سینمایی مارول بکنند؛‌ اینکه دقیقا پیتر قرار است چه مفهومی برای این جهان سینمایی داشته باشد؛ آیا او از پس اتفاقات فیلم پایان بازی همچون یک میراث‌دار عمل می‌کند یا حضورش در این جهان معنای متفاوتی دارد؟ این‌ها سوالاتی است که در لایه‌ای عمیق‌تر ایجاد می‌شوند و فیلم به خوبی از پس پاسخ‌دادن به آن‌ها برنیامده می‌باشد.

به‌عنوان یک نقد دیگر این نکته هم مطرح شده که انگیزه‌های شخصیت میستریو (با بازی جیک جیلنهال) در فیلم‌نامه ضعیف است و اساسا پیچش فیلم‌نامه در زمینه او بسیار رو و خام‌دستانه طراحی شده اما در کل با وجود آنکه شخصیت‌پردازی میستریو غنی نیست اما جیک جینهال موفق‌شده با بازی عجیب و خاصی که عرضه می‌دهد تا حدودی نواقص را جبران کرده و از سویی هم در جایگاه پدر غایب پیتر قرار بگیرد.

در نهایت با اشاره به سکانس‌های اکشن فیلم باید اشاره کرد که آن‌ها چندان به یادماندنی نیستند اما به هر حال در عموم صحنه‌ها احساسات شخصیت‌ها تأثیر خود را روی مخاطب می‌گذراند؛ مثلا وقتی هویت واقعی پیتر برای مری جین روشن می‌شود. می‌توان ادعا کرد مرد عنکبوتی: دور از خانه هم در قالب سری فیلم‌های مرد عنکبوتی و هم در قالب فیلمی متعلق به سینمای مارول کارکرد قابل قبولی ارایه کرده می‌باشد.

۱۸. کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی (Captain America: Civil War‎)

فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی

 • کارگردان: Anthony Russo
 • بازیگران: Chris Evans, Robert Downey Jr., Scarlett Johansson, Sebastian Stan
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۶
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۰

داستان فیلم سینمایی ابرقهرمانی «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی» یک سال بعد از فیلم « انتقام‌جویان: عصر اولتران » (Avengers: Age of Ultron) در جریان می‌باشد. می‌توان گفت جنگ داخلی هم به نوعی یکی از فیلم‌های مجموعه انتقام‌جویان است چنانچهچه این گروه در فیلم یاد‌شده به دو دسته تقسیم شده‌اند؛ دسته‌‎ای به رهبری کاپیتان آمریکا و دسته‌ای به رهبری مرد آهنی.

«کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی» اولین فیلم فاز سوم جهان سینمایی مارول است که پلنگ سیاه و مرد عنکبوتی را معرفی می‌کند؛ دو کاراکتری که در ادامه فیلم‌های مستقل خودشان را دارند.

کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی از طریق برادران روسو ساخته شد. این فیلم نشان داد برادران روسو به خوبی از پس ساخت فیلم‌های ابرقهرمانی برمی‌آیند و در کنار شناختن نبض تماشا‌گردها، پسند منتقدین آمریکایی را هم درک می‌کنند. کاپیتان آمریکا:جنگ داخلی دنباله «کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو» (Captain America: The First Avenger) و کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان (Captain America: The Winter Soldier) بود.

در کاپیتان آمریکا با مجموعه‌‎ای از ابرقهرمانان طرفیم که با یکدیگر دچار اختلاف شده‌اند. بعضی از منتقدان فیلم را با «بتمن دربرابر سوپرمن: طلوع عدالت» (Batman v Superman: Dawn of Justice) مقایسه کرده‌اند و توضیح داده‌اند که هر چقدر در آن فیلم اختلاف بین ابرقهرمان‌ها بد و تصنعی بود در کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی شاهد نمونه‌ای باورپذیرتر و عمیق‌تر هستیم.

کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی چه در داخل ایالات متحده و چه بیرون از آن درمورد دو قسمت دیگر مجموعه فروش بیشتری داشت؛ در حقیقت مجموع فروش دو قسمت قبل در تمام جهان روی هم از کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی کمتر بود. این ساخته برادران روسو شرایطی را نمایش می‌دهد که به دلیل تعدادی دخالت‌های سیاسی انجام شده و تصمیم سازمان‌های بین‎المللی جهت نظارت بر فعالیت‌های انتقام‌جویان؛ بین انتقام‌جویان اختلاف ایجاد شده است و «جنگ داخلی» اشاره به همین مسئله دارد.

۱۹. شزم! (Shazam!)

فیلم شزم!

 • کارگردان: David F. Sandberg
 • بازیگران: Zachary Levi, Mark Strong, Asher Angel, Jack Dylan Grazer
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۹
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۰

از نظر بعضی منتقدان « شزم!» تلاشی نوآورانه از سمت جهان دی‌سی بود تا آثاری روشن‌تر، شادتر و سرحال‌تر را به طیفی از مخاطبانش عرضه کند.

برای مثال کیت اولیچ منتقد هالیوود ریپورتر هنگام اکران این اثر نوشت: «شزم! که همانند شخصیتی کمتر شناخته‌شده از کمیک‌های جهان دی‌سی ساخته شده، ممکن است بهترین اثر دی‌سی است که می‌تواند مخاطب کودک و نوجوان داشته باشد و آنقدر شاد و پرهیجان است که گاهی احساس می‌کنید در سالن نمایش فیلم گاز خنده پخش کرده‌اند.»

به هر حال شزم! از نگاه عمده منتقدان انگلیسی‌زبان یک کمدی اکشن سرگرم‌کننده، گرم و بدون تکلف بود. فیلم ابرقهرمانی را نشان می‌داد که با نوعی دوگانگی روبه‌رو بود و مقارن با مردی عضلانی روبه‌رو می‌شدیم که یک نوجوان تمام عیار را درون خود داشت؛ ابرقهرمانی با کیفیت توامان مردانه و پسرانه.

شزم! داستان پسری نوجوان است که در جست‌وجوی مادر خود به شکل غیرمنتظره‌ به یک قدرت فراطبیعی دست پیدا می‌کند؛ البته مدت کوتاهی بعد هم ردپای یک دشمن بسیار توانا در داستان پیدا می‌شود.

۲۰. مردان ایکس: روزهای گذشته آینده (X-Men: Days of Future Past)

فیلم مردان ایکس: روزهای گذشته آینده

 • کارگردان: Bryan Singer
 • بازیگران: Hugh Jackman, James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۴
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۰

فیلم سینمایی «مردان ایکس: روزهای گذشته آینده» هفتمین قسمت از مجموعه مردان ایکس و از جمله قسمت‌‌های منتقدپسند این مجموعه سینمایی بود.

این اثر سینمایی در ادامه آثاری چون «مردان ایکس: آخرین ایستادگی» (X-Men: The Last Stand)، «مردان ایکس: کلاس اول» (X-Men: First Class) و «ولورین» (The Wolverine) ساخته شد.

داستان فیلم در دو دوره زمانی گوناگون در جریان است؛ لوگان باید در زمان سفر کرده و به عقب بازگردد تا تاریخ را تغییر داده و جلوی واقعه‌ای که منجر به نابودی انسان و جهش‌یافته‌ها می‌شود را بگیرد.

مردان ایکس: روزهای گذشته آینده که بعد از فیلم سینمایی لوگان از نگاه منتقدان تحسین‌شده‌ترین فیلم سری مردان ایکس است به خاطر داستان، جلوه‌های خاص، صحنه‌های اکشن، بازی‌ها و کارگردانی برایان سینگر مورد توجه خاص جای گرفت. برایان سینگر چند فیلم سینمایی دیگر از جمله دو فیلم اول مجموعه مردان ایکس را کارگردانی کرده است و به همین دلیل با این جهان نزدیکی و آشنایی کاملی داشت.

مردان ایکس: روزهای گذشته آینده که در دوره ساخت یکی از گران‌ترین فیلم‌های مجموعه بود در هنگام اکران به پرفروش‌ترین فیلم مجموعه در سطح جهان تبدیل شد. گرچه مدتی بعد این رکورد از طریق فیلم‌های «ددپول» (Deadpool) و «ددپول ۲» (Deadpool 2) شکسته شد.

۲۱. فیلم لگو بتمن (The Lego Batman Movie)

فیلم فیلم لگو بتمن

 • کارگردان: Chris McKay
 • بازیگران: Michael Cera, Mariah Carey, Siri, Conan O’Brien
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۷
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۰

«فیلم لگو بتمن» قصه بروس وین و سروکارش با خلافکاران آشنای شهر گاتهام را روایت می‌کند؛ وین در این داستان و طی مبارزه با اشرار یک نوجوان یتیم را هم به‌عنوان همکار خود در کنارش به همراه دارد.

فیلم لگو بتمن یک انیمیشن کمدی ابرقهرمانی است و اولین فیلم کارگردانش کریس مک‌کی بود. فیلم همانند اسباب‌بازی‌های لگو بتمن ساخته شد که خود همانند شخصیت بتمن و تحت لیسانس دی‌سی کامیکس تولید می‌شوند. این اثر در عین حال دومین قسمت مجموعه فیلم لگو بود که «فیلم لگو» (The LEGO Movie) را در سال ۲۰۱۴ از آن دیده بودیم.

این مجموعه البته دو فیلم دیگر یعنی «فیلم لگو نینجاگو» (The Lego Ninjago Movie‎) و «فیلم لگو ۲: بخش دوم» (The Lego Movie 2: The Second Part‎) را هم در ماه‌ها و سال‌های بعد تولید کرد.

تقریبا اغلب وجوه فیلم لگو بتمن با تحسین منتقدان روبه‌رو شد؛ از کارکرد موفق صداپیشگان گرفته تا موسیقی، سبک بصری و البته شوخ‌طبعی تأثیرگذار فیلم. فیلم لگو بتمن در عین حال با فروشی نزدیک به چهار برابر هزینه تولید نشان داد که موفقیت تجاری را هم در کنار موفقیت انتقادی به دست آورده می‌باشد.

۲۲. کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان (Captain America: The Winter Soldier)

فیلم کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان

 • کارگردان: Joe Russo, Anthony Russo
 • بازیگران: Chris Evans, Samuel L. Jackson, Scarlett Johansson, Anthony Mackie
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۴
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۰

فیلم سینمایی «کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان» نهمین فیلم جهان سینمایی مارول و دنباله مستقیم «کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو» (Captain America: The First Avenger) می‌باشد.

در این فیلم ابرقهرمانی استیو راجرز که حال با S.H.I.E.L.D کار می‌کند در همکاری با بیوه سیاه و فالکون (با بازی آنتونی مکی) تلاش می‌کند سد راه سرباز زمستان شود. سرباز زمستان یا باکی بارنز از شخصیت‌های شرور دنیای سینمایی مارول است که روزگاری یکی از صمیمی‌ترین دوستان استیو راجرز بوده.

این اثر سینمایی که ترکیب یک اکشن و یک تریلر سیاسی بود برای جهان سینمایی مارول یک قدم رو به جلو به حساب آمد.

۲۳. مرد عنکبوتی (Spider-Man)

فیلم مرد عنکبوتی

 • کارگردان: Sam Raimi
 • بازیگران: Tobey Maguire, Kirsten Dunst, Willem Dafoe, James Franco
 • تاریخ اکران: ۲۰۰۲
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۰

فیلم سینمایی «مرد عنکبوتی» محصول سال ۲۰۰۲ به کارگردانی سم ریمی فیلمی است که دنیای ابرقهرمان‌ها را تغییر داد. درحالیکه فیلم‌هایی مثل «تیغه» و «مردان ایکس» در بین مردم محبوب بودند مرد عنکبوتی شور و شوق تماشای فیلم‌های ابرقهرمانی را دوچندان کرد؛ تغییر محسوسی که تا امروز هم ادامه دارد. این اثر سینمایی بر پایه کتابی با همین نام به نویسندگی استن لی و استیو دیتکو ساخته شده می‌باشد.

سم ریمی انتخاب خوبی برای کارگردانی این اثر سینمایی بود. این کارگردان با عنایت به سابقه ساخت مجموعه «مرده شیطانی»، برای خلق اثری مبتکرانه و طنزآمیز گزینه شایسته‌ای به نظر می‌رسید و گمان می‌رفت آمادگی ساختن اثری متفاوت و بزرگ را دارد.

مهم‌تر از همه اینکه ریمی احساسات و خصوصیاتی به فیلم اضافه کرد که کاملا در راستای شخصیت‌پردازی‌های استن لی در کتاب مرد عنکبوتی بود. در حقیقت ریمی اصالت محصولی که استن لی خلق کرده بود را حفظ کرد و در عین حال چیزهای مختصری به آن افزود که کاملا با سرنخ‌های اساسی شخصیت هم‌راستا بودند. ریمی در عین حال از اینکه شخصیت‌هایش در فیلم کمی هم شوخ‌طبعی و حماقت را چاشنی کار کنند واهمه‌ای نداشت.

داستان اساسی پیتر پارکر روایت یک ماجراجویی قهرمانانه است و به خاطر بازی خاص توبی مگوایر به سمت و سوی کندپیش‌رفتن و خسته‌کننده‌شدن نمی‌رود. در حالیکه رابطه عاشقانه پیتر پارکر و مری جین (با بازی کیرستن دانست) می تواند کمی آزاردهنده شود اما در کل، تمام روابطی که پیتر در زندگی خود تجربه می‌کند مثل رابطه‌اش با عمو بن (با بازی کلیف رابرتسون) شالوده تبدیل‌شدن او به یک ابرقهرمان را مهیا می‌کند.

گرچه صحنه سخنرانی « قدرت زیاد با خود مسئولیت زیادی به همراه می‌آورد» از زمان انتشار فیلم تا امروز بارها به شوخی یا جدی تکرار شده اما واقعا نباید فراموش کرد که یک لحظه مهم سینمایی باقی مانده و به نوعی مظهر همه چیزهایی است که برای پردازش یک شخصیت ابرقهرمانی ضروری گویا.

از سمت دیگر می‌توان ادعا کرد ویلم دفو در نقش نورمن آزبورن/گرین گابلین به‌عنوان اولین شخصیت منفی برجسته در کله فیلم‎های مرد عنکبوتی آنقدر خوب ظاهر شد که می‌توان از او همچون رقیبی قدر برای بازی آلفرد مولینا در نقش دکتر اختاپوس در مرد عنکبوتی ۲ یاد کرد. دفو به خوبی از پس سختی‌های این نقش بر آمد و صحنه گرفتار شدن هری آزبورن ( با بازی جیمز فرانکو) پسر نورمن و بهترین دوست پیتر، بین پدرش و دوستش از بهترین صحنه‌های داستان در سه‌گانه مرد عنکبوتی می‌باشد.

شاید چنانچه امروز دوباره به دیدن مرد عنکبوتی که محصول سال ۲۰۰۲ است بروید به نظرتان برسد بعضی صحنه‌ها جذابیت‌شان را حفظ نکرده‌اند اما با نگاهی کلی نقطه قوت مرد عنکبوتی به‌عنوان نسخه اساسی از این مجموعه بزرگ این بود که نشان داد می‌شود یک بلاک‌باستر ابرقهرمانی واجد شوخ‌طبعی و انسانیت ساخت که بتواند قلب مخاطبانش را تسخیر کند.

گرچه مرد عنکبوتی از نظر فروش در تمام جهان به پای بعضی از فیلم‌های جدید مجموعه نمی‌رسد اما فعلا هم بعد از گذر ۱۸ سال پرفروش‌ترین فیلم این مجموعه سینمایی در ایالات متحده آمریکا به حساب می‌آید. اسپایدرمن ضمنا سال ۲۰۰۲ پرفروش‌ترین فیلم سینمایی در آمریکا لقب گرفت.

۲۴. دکتر استرنج (Doctor Strange)

فیلم دکتر استرنج

 • کارگردان: Scott Derrickson
 • بازیگران: Benedict Cumberbatch, Chiwetel Ejiofor, Rachel McAdams, Benedict Wong
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۶
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۹

در اولین فیلم مجموعه «دکتر استرنج» با شخصیت استیون استرنج (با بازی بندیکت کامبربچ) آشنا می‌شویم؛ مردی که از برجسته‌ترین جراحان مغز و اعصاب جهان است و به دلیل یک تصادف رانندگی دیگر قادر نیست به‌عنوان یک پزشک فعالیت حرفه‌ای‌اش را ادامه دهد.

در بخش عمده فیلم روایت داستانی مقارن با تاریخ اکران آن است و ماجراهای فیلم از اوایل سال ۲۰۱۶ آغاز می‌شود. در پایان دکتر استرنج صحنه‌های راجع به فیلم سوم مجموعه ثور را هم می‌بینیم.

ساختار فیلم سینمایی دکتر استرنج با اکثر عناوین ابرقهرمانی معمول متفاوت است و این تفاوت‌ها به مذاق منتقدان و تماشا‌گردان چندان هم بد نیامد. دکتر استرنج را اسکات دریکسون ساخت و بازی بندیکت کامبربچ هم کمک خاص‌ای به موفقیت فیلم کرد.

ماجرای دکتری که بعد از یک سانحه رانندگی توانایی‌های اسرارآمیزی پیدا می‌کند و وارد یک زندگی ابرقهرمانی می‌شود از دهه‌ها پیش به‌عنوان سوژه ساخت فیلم مطرح بود تا بالاخره بعد از چند دهه دریکسون برای کارگردانی فیلم استخدام شد. فیلم از نظر تجاری موفق بود و با بودجه ۱۶۵ میلیون دلاری فروشی بیش از ۶۷۷ میلیون دلار را تجربه کرد.

هَم‌اکنون می‌دانیم که دنباله‌ای برای این اثر سینمایی در نظر گرفته شده که تحت عنوان «دکتر استرنج در چندجهانی دیوانگی» (Doctor Strange in the Multiverse of Madness) شناخته می‌شود. این فیلم از طریق سم ریمی کارگردانی شده و بندیکت کامبربچ در نقش دکتر استیون استرنج مجددا در این اثر سینمایی حضور پیدا می‌کند.

دکتر استرنج در چندجهانی دیوانگی سال ۲۰۲۲ به نمایش درخواهد آمد.

۲۵. شش قهرمان بزرگ (Big Hero 6)

فیلم شش قهرمان بزرگ

 • کارگردان: Chris Williams, Don Hall
 • بازیگران: Ryan Potter, Scott Adsit, Jamie Chung, Damon Wayans Jr.
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۴
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۹

«شش قهرمان بزرگ» یک انیمیشن ابرقهرمانی است که از کمیک‌های مارول با همین نام الهام‌ گرفته می‌باشد. فیلم داستان هیرو هامادا اعجوبه دانش رباتیک و رباتی به نام بیمکس را بازگو می‌کند؛ این دو به همراه تعدادی از دوستان‌شان گروهی از ابرقهرمانان را پدید می‌آورند که با تکنولوژی‌های به‌روز جهان سروکار دارند و با یک شرور خطرناک مبارزه می‌کنند.

فیلم شش قهرمان بزرگ اولین انیمیشن دیزنی بود که در آن از شخصیت‌های کمیک‌های مارول استفاده شد؛ ظاهرا دیزنی برای پویانمایی‌های بصری این اثر تکنولوژی نرم‌افزاری جدیدی را هم به کار برده بود.

این اثر دیزنی هم نگاه مثبت منتقدان را به خود جلب کرد و هم از نظر تجاری کارکرد موفقیت‌آمیزی داشت. فیلم با بودجه ۱۶۵ میلیون دلاری ساخته شد و در کل بیش از ۶۵۷ میلیون دلار فروخت. شش قهرمان بزرگ نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم پویانمایی هم شد و در نهایت موفق شد این جایزه را به خود اختصاص دهد.

بازخورد مثبت این انیمیشن دیزنی به حدی بود که شرکت تصمیم گرفت یک سریال انیمیشن تلویزیونی هم همانند آن بسازد؛ پخش این سریال در سال ۲۰۱۷ آغاز شد و تا فوریه سال ۲۰۲۱ ادامه داشت.

فیلم ریتم سریع و سرگرم‌کننده‌ای دارد و با وجود صحنه‌های اکشنش می‌تواند اغلب مخاطبانش را کاملا تحت تأثیر قرار دهد.

۲۶. مرد مورچه‌ای و زنبورک (Ant-Man and the Wasp‎)

فیلم مرد مورچه‌ای و زنبورک

 • کارگردان: Peyton Reed
 • بازیگران: Paul Rudd, Evangeline Lilly, Michael Peña, Walton Goggins
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۸
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۷

دنباله فیلم «مرد مورچه‌ای» از نظر سیر وقایع بعد از ماجراهای راجع به فیلم جنگ داخلی و پیش از داستان فیلم جنگ ابدیت در جریان می‌باشد. بعد از وقایع راجع به جنگ داخلی اسکات لنگ در بازداشت خانگی جای دارد و نیت دارد بین وظایفش به‌عنوان یک پدر و وظایفش به‌عنوان مرد مورچه‌ای نوعی توازن ایجاد کند.

اولین فیلم از مجموعه مرد مورچه‌ای در سال ۲۰۱۵ اکران شد و به فروش جهانی بیش از ۵۰۰ میلیون دلار دست یافت. فیلم آتی یعنی مرد مورچه‌ای و زنبورک در سال ۲۰۱۸ از راه رسید و با فروش ۶۲۲ میلیون دلاری در تمام جهان حتی از فیلم اول هم موفق‌تر عمل کرد.

فیلم سینمایی مرد مورچه‌ای و زنبورک بیستمین اثر در جهان سینمایی مارول به حساب می‌آید و از طریق پیتون رید کارگردانی شده؛ مردی که پیش از این فیلم‌های «مرد بله‌گو» (Yes Man) و قسمت اول مرد مورچه‌ای را هم به ترتیب در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۵ کارگردانی کرده بود. پل راد و اوانجلین لیلی از قسمت اول این مجموعه، در این قسمت هم همان نقش‌های قبلی را برعهده دارند.

۲۷. شوالیه تاریکی برمی‌خیزد (The Dark Knight Rises)

فیلم شوالیه تاریکی برمی‌خیزد

 • کارگردان: Christopher Nolan
 • بازیگران: Christian Bale, Michael Caine, Gary Oldman, Anne Hathaway
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۲
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۷

وقتی در مورد برترین آثار ابرقهرمانی بحث می‌شود می‌توان سه‌گانه شوالیه تاریکی اثر کریستوفر نولان را به‌عنوان یکی از بهترین نمونه‌ها نه تنها در زمان‌های اخیر ایضاً در تمام دوران‌ها در نظر گرفت. وقتی صحبت از سه‌گانه شوالیه تاریکی است هم فیلم «شوالیه تاریکی برمی‌خیزد» که در دهه ۲۰۱۰ میلادی اکران شد حتما در لیست ما قرار می‌گیرد.

فیلم سینمایی شوالیه تاریکی برمی‌خیزد بیش از یک میلیارد دلار فروش داشت و نه تنها پرفروش‌ترین فیلم نولان است ایضاً یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های ابرقهرمانی جهان دی‌سی به حساب می‌آید.

هشت سال بعد از شوالیه تاریکی، بتمن (با بازی کریستین بیل) با کمک همکارش زن گربه‌ای (با بازی ان هتوی) برای حفظ شهر گاتهام سیتی برمی‌خیزد تا شهر را از دست تروریست شروری به نام بین نجات دهد.

در نخست نولان درمورد ساخت سومین فیلم مجموعه شوالیه تاریکی مردد بود اما بعد از نوشتن فیلم‌نامه به همراه برادرش جاناتان نولان به نتیجه رسید که دنباله رضایت‌بخشی برای مجموعه شوالیه تاریکی خواهد ساخت. شوالیه تاریکی برمی‌خیزد بعد از اکران بسیار مورد استقبال جای گرفت و به خاطر بازی‌ها، صحنه‌های اکشن و کارگردانی تحسین شد. مجموعه فیلم‌های شوالیه تاریکی بر فیلم‌هایی که در این ژانر ساخته می‌شوند تأثیر بزرگی داشتند؛ در حقیقت ساخت این آثار باعث شدند مسیر برای تولید فیلم‌هایی با فضایی تیره و تارتر و از سمت دیگر بیشتر رئالیستی هموار شود.

مجموعه‌ فیلم‌های نولان در کنار جوکر از جمله آثار ابرقهرمانی می‌باشند که در همان نگاه اول تفاوت خود را درمورد آثار پرهزینه‌تر و پرسروصداتر جهان مارول آشکار می‌کنند. به هر حال شوالیه تاریکی برمی‌خیزد با مجموعه‌ای از دلایل پیش‌گفته از جمله آثار متمایز ابرقهرمانی اکران‌شده در یک دهه اخیر می‌باشد. بعد از اکران سومین فیلم از سه‌گانه ابرقهرمانی نولان، فیلم‌های ابرقهرمانی دیگری با همین فضای تاریک و نوآر ساخته شدند و دل تماشا‌گردان زیادی را به دست آوردند.

شوالیه تاریکی برمی‌خیزد درمورد تبعیض‌هایی که در جوایز اسکار پیش می‌آید بحث جدید‌ای را باز کرد. شاید دقیق‌تر باشد که بگوییم هوا‌داران این اثر سینمایی معتقد بودند قرارنگرفتن فیلم نولان در بین نامزدها، تبعیض علیه این اثر سینمایی بوده به‌خاص آنکه ندیده‌گرفتن نولان و فیلمش در هر دو رشته بهترین فیلم و بهترین کارگردانی رخ داده بود. بحث‌های پردامنه صورت‌گرفته بعد از این واقعه باعث شد اسکار نگاهش را به مجموعه فیلم‌های ابرقهرمانی تا حدی تعدیل کند و گویا آکادمی مایل است آثار ابرقهرمانی باکیفیت‌تر را حداقل در بین نامزدهای دریافت جایزه قرار دهد.

از دیگر تلاش‌های آکادمی اسکار در واکنش به گسترش نفوذ فیلم‌های ابرقهرمانی در صنعت سینمای آمریکا، تلاش برای ایجاد یک جایزه جدید به نام محبوب‌ترین فیلم بود که ناکام ماند و با واکنش اکثر اهالی سینما تا کنون پی گرفته نشده است اما گویا انگیزه از ایجاد یک بخش جدید بهادادن بیشتر به پسند عمومی بود.

در حقیقت اعضای آکادمی مایل بودند جوایز اسکار تا حد بیشتری بازتاب پسند عمومی در صنعت سینمای آمریکا باشد؛ پسند‌ای که به نوعی تحت نفوذ بیشتر آثار ابرقهرمانی در حال تغییر می‌باشد. به این ترتیب یک جایزه جدید می‌توانست تا حد بیشتری دل مردم را به دست بیاورد و در عین حال مخاطبان و تماشا‌گردان مراسم اسکار را هم افزایش دهد که خود به درآمدزایی بیشتر مراسم می‌انجامد.

۲۸. کاپیتان زیرشلواری: اولین فیلم حماسی (Captain Underpants: The First Epic Movie‎)

فیلم کاپیتان زیرشلواری: اولین فیلم حماسی

 • کارگردان: David Soren
 • بازیگران: Kevin Hart, Ed Helms, Nick Kroll, Thomas Middleditch
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۷
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۷

«کاپیتان زیرشلواری: اولین فیلم حماسی» یک انیمیشن کمدی ابرقهرمانی است که همانند مجموعه رمان‌های کودکانه‌ای به همین نام اثر دیوید پیلکی کارتونیست آمریکایی ساخته شده می‌باشد.

داستان فیلم درمورد دو پسربچه پرشیطنت‌ به نام‌های جرج و هارولد است؛ این دو پسربچه خیال‌پرداز و شوخ، مدیر بداخلاق و خشک مدرسه‌شان را هیپنوتیزم می‌کنند و از راه این کار به او می‌قبولانند که یک ابرقهرمان می‌باشد. در حقیقت آن‌ها کاری می‌کنند مدیر گمان کند ابرقهرمانی به نام کاپیتان زیرشلواری است و در لباس خاص‌ش یعنی شنل و زیرشلواری صاحب قدرتی فراطبیعی است که از راهش می‌تواند با جنایتکاران و اشرار مبارزه کند.

گرچه تعدادی از شوخی‌های فیلم در نگاه اول مسخره به نظر می‌رسند اما همین شوخی‌ها منتقدان و مخاطبان را جذب کردند. فیلم ضمنا بخاطر وفادارماندن به سرچشمه اساسی‌اش که از آن اقتباس شده بود، صداپیشه‌های توانمند به‌خاص کارکرد اد هلمز تحسین شد.

کاپیتان زیرشلواری: اولین فیلم حماسی، از محصولات استودیوی دریم‌ورکس انیمیشن می‌باشد. سومین کمپانی شاخص انیمیشن‌سازی بعد از دیزنی و پیکسار که ساخت مجموعه‌های موفق و آشنایی چون «شرک»، «ماداگاسکار»، «پاندای کونگ‌فوکار» و «ترول‌ها» را در کارنامه دارد. کاپیتان زیرشلواری: اولین فیلم حماسی، کم‌بودجه‌ترین انیمیشن کامپیوتری استودیو بود اما با این وجود فروش خوبی داشت و از نظر تجاری با موفقیت به کار خود پایان داد.

یک سال بعد از اکران این اثر سینمایی «ماجراهای حماسی کاپیتان زیر شلواری» (The Epic Tales of Captain Underpants) همانند همین فیلم در قالب یک سریال تلویزیونی از شبکه نت‌فلیکس آغاز به پخش کرد.

۲۹. سوپرمن ۲ (Superman II)

فیلم سوپرمن ۲

 • کارگردان: Richard Lester, Richard Donner
 • بازیگران: Christopher Reeve, Gene Hackman, Margot Kidder, Ned Beatty
 • تاریخ اکران: ۱۹۸۱
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۷

فیلم سینمایی «سوپرمن ۲» دومین قسمت مجموعه سوپرمن بود که با فاصله سه سال از فیلم اول روی پرده رفت. نویسنده فیلم‌نامه سوپرمن ۲ هم ماریو پوزو بود اما این‌بار کارگردانی کار به ریچارد لستر سپرده شده بود. از میان بازیگران دو چهره‌ی مهم یعنی کریستوفر ریو و جین هکمن در این قسمت هم دوباره حضور پیدا کردند.

نکته جالب درمورد مجموعه سوپرمن این بود که هنگام آغاز کار و فیلم‌برداری قسمت اول قرار بر این شد تا هر دو قسمت اول و دوم مجموعه با هم فیلم‌برداری شوند. فیلم‌برداری اولیه در ماه مارس سال ۱۹۷۷ آغاز شد و در اکتبر سال ۱۹۷۸ پایان یافت. با بالچنانچهفتن تنش‌ها میان ریچارد دانر که کارگردانی پروژه را برعهده داشت و تهیه‌کنندگان اثر، قرار بر این شد تا فیلم‌برداری قسمت دوم تکمیل نشود گرچه ۷۵ درصد آن پیشتر جلوی دوربین رفته بود. بعد از این اتفاق دانر اخراج شد و به جای او ریچارد لستر برای کارگردانی قسمت دوم استخدام شد. این حواشی باعث شد بعضی از عوامل پیشنهاد حضور در قسمت دوم را رد کنند. لستر برای آنکه بتواند رسما کارگردان قسمت دوم لقب بگیرد تقریبا اغلب صحنه‌های فیلم را مجددا فیلم‌برداری کرد و بالاخره قسمت دوم جنجال‌برانگیز مجموعه سوپرمن را آماده اکران ساخت.

سوپرمن ۲ با استقبال گرم منتقدان روبرو شد؛ آن‌ها بازی‌ها به‌خاص بازی‌های کریستوفر ریو، جین هکمن و ترنس استامپ را تحسین کردند. فیلم در عین حال بخاطر جلوه‌های خاص (طبیعتا در ظرف زمانی خودش) و طنز مؤثرش هم مورد توجه جای گرفت. بودجه تولید قسمت دوم سوپرمن تفاوت چندانی با قسمت اول نداشت اما فروش به شکل محسوسی درمورد قسمت قبل کاهش یافت؛ با وجود کاهش فروش فیلم در سطح جهان، اما اثر هنوز هم سودده باقی ماند.

۳۰. مردان ایکس: کلاس اول (X-Men: First Class)

فیلم مردان ایکس: کلاس اول

 • کارگردان: Matthew Vaughn
 • بازیگران: James McAvoy, Michael Fassbender, Kevin Bacon, Caleb Landry Jones
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۱
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۶

«مردان ایکس: کلاس اول» پنجمین قسمت از مجموعه فیلم‌های ابرقهرمانی مردان ایکس بود.

البته هنگامی که فیلم اکران شد قرار بر این شد تا کلاس اول نوعی راه‌اندازی مجدد برای این مجموعه باشد ازاین رو تعدادی وقایع با فیلم قبلی مجموعه یعنی «خاستگاه مردان ایکس: ولورین» (X-Men Origins: Wolverine) هماهنگی نداشت اما فیلم دیگر مجموعه یعنی «مردان ایکس: روزهای گذشته آینده» (X-Men: Days of Future Past) این قسمت را دوباره درون مجموعه قرار داد و آن را به پیش‌درآمد « مردان ایکس» (X-Men) ساخته سال ۲۰۰۰ تبدیل کرد؛ فیلمی که اولین اثر مجموعه به حساب می‌آمد.

روایت فیلم سینمایی مردان ایکس: کلاس اول در سال ۱۹۶۲ و در دوره بحران موشکی کوبا جریان دارد. فیلم بر رابطه میان چارلز فرانسیس اگزاویه معروف به پروفسور ایکس و اریک ماگنوس لنشر معروف به مگنیتو متمرکز است؛ فیلم به بررسی ریشه‌های اولیه گروه مردان ایکس و انجمن جهش‌یافتگان شرور می‌پردازد.

مردان ایکس: کلاس اول سبب ایجاد محبوبیت دوباره در کله مردان ایکس شد و عامل ساخت چندین و چند اثر دیگر ظرف سال‌های آتی در این مجموعه سینمایی ابرقهرمانی بود.

۳۱. پسر جهنمی ۲: ارتش طلایی (Hellboy II: The Golden Army‎)

فیلم پسر جهنمی ۲: ارتش طلایی

 • کارگردان: Guillermo del Toro
 • بازیگران: Ron Perlman, Selma Blair, Doug Jones, Jeffrey Tambor
 • تاریخ اکران: ۲۰۰۸
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۶

«پسر جهنمی ۲: ارتش طلایی» اثری ابرقهرمانی همانند شخصیت داستانی پسر جهنمی بود که دنباله‌ای بر فیلم «پسر جهنمی» (Hellboy) ساخته سال ۲۰۰۴ به حساب می‌آمد.

این قسمت هم همچون قسمت پیش از طریق گی‌یرمو دل تورو نوشته و کارگردانی شده بود و ران پرلمن برای ایفای نقش اساسی در آن حضور مجدد داشت.

فضای فانتزی خاص اثر که مشخصا تحت تأثیر حضور گی‌یرمو دل تورو در آن مشهود بود در کنار بازی‌های باکیفیت از جمله نقاط قوتی بود که این قسمت از پسرجهنمی را با استقبال منتقدان و مخاطبان روبه‌رو کرد.

پسر جهنمی ۲: ارتش طلایی روایتگر داستان شورش شاهزاده‌ای از جهان افسانه‌ای است؛ شورشی علیه انسان‌ها برای رسیدن به فرمانروایی زمین. حال پسر جهنمی و تیمش باید علیه این حمله مبارزه کنند.

نکته جالب درمورد مجموعه پسر جهنمی شدت تأثیرگذاری دل تورو در موفقیت انتقادی و تجاری آن بود. در حقیقت بعد از ساخت و کامیابی دو قسمت اول مایک میگنولا خالق داستان پسر جهنمی به همراه اندرو کازبی فیلم‌نامه‌ای برای قسمت سوم نوشتند تا دنباله‌ای بر دو فیلم اول باشد؛ قرار بود نقش شخصیت اساسی قسمت سوم را هم ران پرلمن همچون قسمت‌های قبل برعهده داشته باشد.

با آماده‌شدن فیلم‌نامه تولیدکنندگان فیلم ترجیح دادند صرفا امتیاز حضور به‌عنوان یکی از تهیه‌کنندگان را به دل تورو بدهند اما او صرفا تمایل داشت به‌عنوان کارگردان در این پروژه نقش ایفا کند و فیلم‌نامه خودش را هم جلوی دوربین ببرد. بنابراین این اختلافات نیل مارشال برای کارگردانی فیلم انتخاب شد و ران پرلمن بازیگر نقش اساسی هم با عنایت به نبود دل تورو از کار کناره‌گیری کرد.

قسمت سوم مجموعه در سال ۲۰۱۹ اکران شد و بر خلاف دو قسمت اول که به ترتیب موفق شده‌ بودند رضایت ۸۱ و ۸۶ درصد منتقدان را به دست آورند و از نظر تجاری هم نسبتا موفق باشند در هر دو زمینه شکست خورد؛ فیلم سوم با بودجه ۵۰ میلیون دلاری ساخته شد اما تنها ۵۵ میلیون دلار فروخت و صرفا رضایت ۱۸ درصد منتقدان را به همراه داشت تا با شکستی سنگین در همه زمینه‌ها اهمیت حضور دل تورو بیش از پیش بر تولیدکنندگان اثر روشن شود.

۳۲. انتقام‌جویان: جنگ ابدیت (Avengers: Infinity War)

فیلم انتقام‌جویان: جنگ ابدیت

 • کارگردان: Anthony Russo
 • بازیگران: Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Chris Evans
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۸
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۵

«انتقام‌جویان: جنگ ابدیت» نوزدهمین فیلم جهان سینمای مارول، دنباله دو اثر دیگر از مجموعه انتقام‌جویان است که از طریق برادران روسو جلوی دوربین رفت.

از نظر ترتیب وقایع کوین فایگی رییس استودیوی مارول در اظهارنظری عنوان کرده که این اثر سینمایی دنباله فیلم سینمایی «انتقام‌جویان: عصر اولتران»، حدودا چهار سال بعد از وقایع «نگهبانان کهکشان بخش ۲» اتفاق می‌افتد. چنانچهچه این اظهارنظر کاملا با آنچه کارگردان‌های فیلم گفته‌اند در تضاد است اما ظاهرا این گفته‌ها در بین مخاطبان و علاقه‌مندان به جهان سینمایی مارول جدی گرفته شده.

در جنگ ابدیت انتقام‌جویان با نگهبانان کهکشان متحد شده و به جنگ تانوس میر وند. تانوس شخصیت شروری است که نیت دارد سنگ‌های ابدیت را جمع‌آوری کند. انتقام‌جویان و متحدان‌شان باید با نشان دادن هر تلاشی تانوس را شکست دهند تا از نابودی جهان جلوگیری کنند.

انتقام‌جویان: جنگ ابدیت در عرض چند هفته به یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای آمریکا و یکی از بزرگترین فیلم‌های ابرقهرمانی هالیوود تبدیل شد. مخاطبان برای دیدن این فیلم سر و دست شکستند و منتقدان هم درمورد آن گرایش مثبتی نشان دادند. این فیلم رکوردشکن مثل عنوان قبلی همین مجموعه یعنی عصر اولتران یکی از پرهزینه‌ترین فیلم‌های تاریخ هم به حساب می‌آید.

انتقام‌جویان: جنگ ابدیت فیلمی بود که در سال اکران گیشه‌های هالیوود را تسخیر کرد. فیلم بعد از یک افتتاحیه رکوردشکن و فوق‌العاده از نظر تجاری، توانست فروش تواناش را ادامه دهد و لقب پرفروش‌ترین فیلم جهان در سال ۲۰۱۸ را به خود اختصاص داده می‌باشد.

البته انتقام‌جویان نتوانست از نظر فروش داخل ایالات متحده اثر ابرقهرمانی موفق دیگر مارول یعنی «پلنگ سیاه» را پشت سر بگذارد اما از نظر فروش در تمام جهان، پرفروش‌ترین اثر سینمایی سال ۲۰۱۸ شد. رکوردهای فروش این اثر ابرقهرمانی به همین‌جا ختم نمی‌شود. انتقام‌جویان: جنگ ابدیت موفق شد در زمان اکران رکورد بزرگترین و پرفروش‌ترین افتتاحیه یک فیلم در تاریخ سینما را هم بشکند، رکوردی که سال بعد از طریق قسمت جدید همین مجموعه دوباره شکسته شد. نهایتا باید به این نکته هم اشاره کنیم که این اثر سینمایی در بین ۵ فیلمی جای دارد که در تاریخ سینما موفق شده‌اند بیش از ۲ میلیارد دلار بفروشند.

۳۳. نگهبانان کهکشان بخش ۲ (Guardians of the Galaxy Vol. 2)

فیلم نگهبانان کهکشان بخش ۲

 • کارگردان: James Gunn
 • بازیگران: Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Bradley Cooper
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۷
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۵

«نگهبانان کهکشان بخش ۲» پانزدهمین فیلم جهان سینمایی مارول،‌ همانگونه که از نامش مشخص است دنباله فیلم نگهبانان کهکشان (محصول سال ۲۰۱۴) بود. هر دو فیلم فروش خوبی داشتند و از نظر تجاری موفقیت‌آمیز بودند اما فیلم اول از نظر منتقدان آمریکایی فیلم بهتری بود. گرچه این اثر هم کاملا قابل قبول ارزیابی شد.

ماجرای فیلم سینمایی «نگهبانان کهکشان بخش ۲» درست سه ماه بعد از قسمت اول نگهبانان کهکشان اتفاق می‌افتد. فیلم یاد‌شده قسمتی از فاز سوم جهان سینمایی مارول به حساب می‌آید.

در نگهبانان کهکشان بخش ۲ شاهد سفر نگهبانان درون کیهان برای یاری‌رساندن به پیتر کوییل جهت پیداکردن هویت واقعی‌اش هستیم. در حقیقت این قسمت از مجموعه تلاش نگهبانان برای کنار هم ماندن به‌عنوان یک تیم مقارن با حل‌کردن مسائل خانوادگی را نشان می‌دهد.

نگهبانان کهکشان ۲ را جیمز گان کارگردانی کرد؛‌ او فیلم اول را هم کارگردانی کرده بود. گان پیش از کارگردانی مجموعه نگهبانان کهکشان در کل یک کمدی‌ساز کم‌وبیش بی‌اهمیت در نظر گرفته می‌شد که یک بار برای کارگردانی و فیلم‌نامه‌نویسی یک اپیزود ضعیف در یک اثر کمدی جایزه تمشک طلایی را به خود اختصاص داده بود. گان فیلم سینمایی «جوخه انتحار» (The Suicide Squad) را هم برای جهان سینمایی دی‌سی در دست تولید دارد؛ این اثر سینمایی سال ۲۰۲۱ اکران می‌گردد.

۳۴. ددپول (Deadpool‎)

فیلم ددپول

 • کارگردان: Tim Miller
 • بازیگران: Ryan Reynolds, Morena Baccarin, Ed Skrein, T.J. Miller
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۶
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۵

شخصیت «ددپول» برای اولین‌بار در فیلم سینمایی «خاستگاه مردان ایکس: ولورین» به مخاطبان معرفی شد. انتقادهای گسترده‌ای در زمینه حضور ددپول در فیلم خاستگاه مردان ایکس: ولورین صورت گرفت که باعث شد در نهایت رت ریس و پال ورنیک در همکاری با رایان رینولدز به فکر تولید فیلم‌نامه‌ای بیفتند که در آن از شخصیت ددپول اقتباسی وفادارانه‌تر ارایه شود. این تلاش‌ها با حضور تیم میلر به‌عنوان کارگردان به تولید فیلم سینمایی ددپول با بازی رایان رینولدز در سال ۲۰۱۶ منجر شد.

ددپول به کارگردانی تیم میلر هشتمین فیلم از مجموعه فیلم‎‌های مردان ایکس می‌باشد. وید ویلسون طی آزمایش‌هایی توانایی‌های عجیبی به دست می‌آورد اما چهره بسیار زشتی پیدا می‌کند بنابراین فیلم روایتگر  ماجراها و جست‌وجوهای سختی ست که ویلسون در پی پیدا کردن کسی که چنین بلایی بر سرش آورده است پشت سرمی‌گذارد.

فیلم سینمایی ددپول هوا‌داران زیادی پیدا کرد. این اثر سینمایی با کنایه‌های نیش‌دار و فیلم‌نامه جذابش از نظر تجاری بسیار موفق بود به گونه‌ای که بیشتر از ۷۸۲ میلیون دلار فروش داشت. پیش از اکران فیلم سینمایی جوکر بالاترین میزان فروش یک فیلم‌ رده سنی R به فیلم ددپول اختصاص داشت و می‌توان این اثر سینمایی را افزون بر فهرست بهترین ابرقهرمانی‌های تاریخ سینما در بین فهرست محدودتری از برترین ابرقهرمانی‌های دهه اخیر هم قرار داد.

شوخی‌های جذاب فیلم و بازی تماشا‌گردپسند رینولدز ددپول را در بین دیگر فیلم‌های ابرقهرمانی برجسته می‌سازد. فیلم‌های ابرقهرمانی زیادی با درون‌مایه طنز وجود دارند و اکثر آن‌ها بر پایه شخصیت مرکزی فیلم مشهور‌اند اما هیچ‌کدام مثل ددپول نیستند. این فیلم سینمایی نشان داد که یک فیلم ابرقهرمانی با رده‌بندی سنی R می‌تواند اثری بزرگ و موفق هم باشد. در حقیقت این موضوع که شاید امروز بدیهی به نظر برسد زمانی اصلا قابل قبول نبود؛ از جمله دلایلی که استودیوها برای عدم تولید یک فیلم مستقل برای ددپول مطرح می‌کردند محتوای فیلم بود که باعث می‌شد از نظر رده‌بندی سنی در این محدوده قرار گیرد و از نظر مالکین استودیوهای بزرگ هالیوود چنین اقدامی از نظر تجاری چندان مناسب نبود و فروش فیلم را تهدید می‌کرد.

به هر حال در پی موفقیت بزرگی که ددپول برای خود کسب کرد دنباله این اثر سینمایی به نام «ددپول ۲» در سال ۲۰۱۸ اکران شد و به زودی شاهد تولید سومین دنباله از این مجموعه بزرگ سینمایی نیز خواهیم بود. هَم‌اکنون می‌دانیم که ممکن است این اثر نیز رده‌بندی سنی R خواهد داشت،‌ رایان رینولدز در آن به نقش‌آفرینی می‌پردازد و تا سال ۲۰۲۲ جلوی دوربین نمی‌رود.

۳۵. ایکس ۲: مردان ایکس متحد (X2: X-Men United)

فیلم ایکس ۲: مردان ایکس متحد

 • کارگردان: Bryan Singer
 • بازیگران: Hugh Jackman, Ian McKellen, Halle Berry, Famke Janssen
 • تاریخ اکران: ۲۰۰۳
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۵

«ایکس ۲» که تحت عنوان «ایکس ۲: مردان ایکس متحد» نیز شناخته می‌شود دومین فیلم مجموعه مردان ایکس و دنباله فیلم مردان ایکس ساخته سال ۲۰۰۰ بود.

قسمت دوم مجموعه مردان ایکس از رمان گرافیکی «مردان ایکس: خدا عشق می‌ورزد، انسان می‌کشد» (X-Men: God Loves, Man Kills) الهام گرفته شد که خود محصول سال ۱۹۸۲ بود و در بین کمیک‌های مارول قرار داشت.

وقتی سرهنگ  ویلیام استرایکر یکی از دشمنان درجه یک مردان ایکس پروفسور ایکس را می‌دزدد و به مدرسه‌اش حمله می‌کند، مردان ایکس مجبور می‌شوند برای دفاع با یکی از دشمنان برجسته‌شان یعنی مگنیتو هم‌پیمان شوند تا جلوی سرهنگ استرایکر را بگیرند.

منتقدان انگلیسی‌زبان با تمجید از خط داستانی و صحنه‌های اکشن فیلم ایکس ۲: مردان ایکس متحد از آن استقبال کردند و همراهی مخاطبان نیز از این فیلم ابرقهرمانی یک اثر نسبتا پرفروش و از نظر تجاری موفق ساخت.

۳۶. بتمن: نقاب شبح (Batman: Mask of the Phantasm‎)

فیلم بتمن: نقاب شبح

 • کارگردان: Eric Radomski, Bruce Timm
 • بازیگران: Kevin Conroy, Stacy Keach, Dana Delany, Hart Bochner
 • تاریخ اکران: ۱۹۹۳
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۵

«بتمن: نقاب شبح» یک انیمیشن ابرقهرمانی است که همانند کمیک‌های دی‌سی و برنامه تلویزیونی «بتمن: مجموعه پویانمایی» (Batman: The Animated Series) ساخته شده می‌باشد.

در بتمن: نقاب شبح این ابرقهرمان به اشتباه متهم به مجموعه‌ای از قتل‌های سران مافیایی می‌شود؛ قتل‌هایی که در حقیقت از طریق یک قاتل اسرارآمیز در حال انجام می‌باشد. بتمن در کنار درگیری در این ماجرا یک رابطه عاطفی قدیمی را نیز از سر گرفته و ترکیب این دو موضوع روایت را پیش می‌برد.

بتمن: نقاب شبح در نخست قرار بود به‌عنوان یک فیلم ویدیویی منتشر شود اما استودیوی برادران وارنر تصمیم گرفت برای این اثر یک اکران سینمایی در نظر بگیرد. این تصمیم به شکل ناگهانی اتخاذ شد و به همین دلیل نیز مقدمات لازم به‌خاص در زمینه تبلیغات و بازاریابی فیلم مهیا نشد؛ این موضوع در نهایت باعث شد فیلم از نظر تجاری شکست بخورد و نتواند فروش قابل توجهی را تجربه کند.

بتمن: نقاب شبح با وجود شکست تجاری از نظر منتقدان تحسین شد و سبک‌پردازی خاص پویانمایی آن مورد توجه جای گرفت.

۳۷. ددپول ۲ (Deadpool 2‎)

فیلم ددپول ۲

 • کارگردان: David Leitch
 • بازیگران: Ryan Reynolds, Josh Brolin, Morena Baccarin, Julian Dennison
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۸
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۴

«ددپول ۲» یازدهمین فیلم از مجموعه‌ فیلم‌های مردان ایکس و دنباله فیلم سینمایی ددپول است که سال ۲۰۱۶ ساخته شد. این فیلم ابرقهرمانی جهان سینمایی مارول از نظر فروش و ضمنا از نگاه منتقدان تا حد زیادی وضعیتی داشت شبیه به فیلم قبلی ددپول. در این قسمت وید ویلسون (ددپول) با تشکیل تیمی از جهش‌یافته‌ها باید از پسری نوجوان که حاوی توانایی‌های ماورا الطبیعی است محافظت کند.

کارگردان ددپول ۲ دیوید لیچ بدل‌کار مشهور است که پیش از این فیلم بلوند اتمی را کارگردانی کرده بود و بعد از جدایی تیم میلر (کارگردان فیلم ددپول سال ۲۰۱۶) به این مجموعه پیوست.

برنامه برای ساخت دنباله فیلم سینمایی ددپول حتی پیش از اکران قسمت اول مطرح شده بود. قرار بود همان تیم قسمت اول از جمله دو مهره کلیدی آن یعنی میلر و رینولدز در نوشتن فیلم‌نامه و ساخت قسمت دوم نیز همکاری کنند اما میلر به دلیل اختلاف دیدگاه اساسی با رینولدز پروژه را رها کرد و همانگونه که اشاره شد  یوید لیچ جای او را گرفت.

ددپول ۲ موفق شد در نهایت ۷۸۵ میلیون دلار بفروشد، رقمی که میزان بسیار کمی از فروش قسمت اول بیشتر بود اما نباید نادیده گرفت که هزینه تولید ۱۱۰ میلیون دلاری قسمت دوم با فاصله بیشتر از هزینه تولید ۵۸ میلیون دلاری قسمت اول بود. ددپول ۲ تا به امروز پرفروش‌ترین فیلم سینمایی در کله مردان ایکس به حساب می‌آید.

ددپول ۲ در کنار موفقیت‌های تجاری، رضایت منتقدان را نیز به همراه داشت. منتقدان فیلم را بخاطر شوخ‌طبعی، بازی‌های تماشایی، داستان اساسی و سکانس‌های اکشن تحسین کردند گرچه لحن اثر و بعضی خصوصیات فیلم‌نامه را مورد انتقاد قرار دادند.

۳۸. بتمن آغاز می‌کند (Batman Begins)

فیلم بتمن آغاز می‌کند

 • کارگردان: Christopher Nolan
 • بازیگران: Christian Bale, Michael Caine, Liam Neeson, Katie Holmes
 • تاریخ اکران: ۲۰۰۵
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۴

فیلم سینمایی ابرقهرمانی «بتمن آغاز می‌کند» راه‌اندازی مجدد مجموعه بتمن و اولین فیلم از سه‌گانه «شوالیه تاریکی» (The Dark Knight Trilogy) می‌باشد.

فیلم داستان اساسی و اولیه مجموعه را روایت می‌کند. داستان بروس وین از زمان مرگ پدر‌ومادرهاش، مسیری که برای تبدیل‌شدن به بتمن طی کرده و البته مبارزه‌اش با راس‌الغول.

با عنایت به نظرات متفاوت و بعضا انتقادی درمورد فیلم «بتمن برای پیوسته» (Batman Forever) در سال ۱۹۹۵ و البته بازخورد ضعیف و منفی «بتمن و رابین» (Batman & Robin) که هر دو از طریق جوئل شوماخر کارگردانی شده بودند،‌ تلاش برای کشاندن مجدد پای بتمن به پرده سینما برای ۸ سال متوقف شد. اما در اوایل سال ۲۰۰۳ نولان و دیوید ساموئل گویر تصمیم گرفتند روی فیلم بتمن آغاز می‌کند، کار کنند. انگیزه آن‌ها ایجاد جهانی تیره‌تر با لحنی واقع‌گرایانه‌تر درمورد آثار قبلی بود.

یکی از اهداف مهم دیگر نولان جلب عاطفه‌ تماشا‌گردان درمورد هر دو هویت قهرمان یعنی بتمن و بروس وین بود. در نهایت هنگامی که فیلم نولان نمایش داده شد با تحسین گسترده منتقدان روبرو شد. بازی کریستین بیل، سکانس‌های اکشن، موسیقی، کارگردانی نولان و بار احساسی فیلم درمورد بتمن‌های قبلی مجموعه عواملی را تشکیل دادند که در رضایت منتقدان درمورد این اثر نقش پررنگی داشتند.

۳۹. مرد تاریکی (Darkman)

فیلم مرد تاریکی

 • کارگردان: Sam Raimi
 • بازیگران: Liam Neeson, Frances McDormand, Colin Friels, Larry Drake
 • تاریخ اکران: ۱۹۹۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۴

«مرد تاریکی» همانند یک داستان کوتاه نوشته سام ریمی که خود کارگردانی فیلم را نیز برعهده دارد ساخته شد؛ این داستان کوتاه ادای دینی بود به فیلم‌های ترسناک استودیوی یونیورسال در دهه ۱۹۳۰. فیلم داستان پیتون وستلیک را روایت می‌کند؛ دانشمندی که از طریق یک خلافکار بی‌رحم به شکلی وحشیانه مورد حمله قرار می‌گیرد، دستان و صورتش با اسید سوزانده شده و به حال مرگ رها می‌شود.

هنگامی که درمان برای بهبود آسیب‌ها و سوختگی وستلیک جواب نمی‌دهد او واجد قدرت‌هایی فراانسانی می‌شود. البته این قدرت‌ها به شکلی ناخواسته باعث از دست‌رفتن تعادل روانی او نیز می‌شود. وستلیک که تمام وجودش را میل به انتقام فرچنانچهفته تصمیم می‌گیرد افرادی را که باعث این اتفاق بودند شکار کند.

سام ریمی کارگردان فیلم سینمایی مرد تاریکی پیش از ساخت این فیلم به دنبال ساخت اثری با استفاده از شخصیت‌هایی چون «سایه»‌ (The Shadow) یا بتمن بود اما هنگامی که نتوانست مجوز استفاده از این شخصیت‌ها را به دست بیاورد تصمیم گرفت ابرقهرمان خودش را بسازد و با استودیوی یونیورسال قراردادی امضا کند تا اولین فیلم این ابرقهرمان را جلوی دوربین ببرد.

لیام نیسون قهرمان فیلم مرد تاریکی برای اولین‌بار در یک اثر اکشن نقش اساسی را بازی می‌کرد؛ اما موفقیت این فیلم باعث شد او تا چند دهه بعد در آثار اکشن نقش مردانی که نیت انتقام‌گیری دارند را بازی کند. کامیابی تجاری و انتقادی مرد تاریکی منجر به ساخت دو قسمت دیگر از این مجموعه از طریق کارگردانی‌ دیگر و با بازیگر نقش اساسی جدید شد اما این دو فیلم نتوانستند به موفقیت قسمت اول نزدیک شوند.

۴۰. کلاغ (The Crow)

فیلم کلاغ

 • کارگردان: Alex Proyas
 • بازیگران: Brandon Lee, Ernie Hudson, Michael Wincott, David Patrick Kelly
 • تاریخ اکران: ۱۹۹۴
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۳

داستان فیلم «کلاغ» درمورد یک موزیسین راک است که به شکل وحشیانه‌ای کشته شده اما دوباره زنده می‌شود تا انتقام‌جوی قتل خود و نامزدش باشد.

کلاغ یک فیلم ابرقهرمانی عجیب است؛ فیلمی که با رمز و راز، سیاهی، صحنه‌های اکشن و انرژی خاص برندون لی پر شده می‌باشد. برندون لی بازیگر، رزمی‌کار و پسر بروس لی معروف بود. نکته حیرت‌انگیز اینکه این فیلم آخرین نقش‌آفرینی برندون لی بود چرا که او سر صحنه فیلم‌برداری همین اثر با شلیک گلوله کشته شد. با کشته‌شدن او هشت روز نهایی فیلم‌برداری با فیلم‌نامه‌ای جدید، یک بدل‌کار به جای او و استفاده از جلوه‌های خاص به پایان رسید.

با وجود همه جنجال‌هایی که مرگ برندون لی سر صحنه فیلم‌برداری این اثر سینمایی ایجاد کرد کلاغ از نظر انتقادی موفق بود و رضایت منتقدان را به دست آورد؛‌ آن‌ها فیلم را برای سبک بصری متمایز، عمق احساسی و البته بازی لی تحسین کردند. کلاغ از نظر تجاری نیز خوش درخشید؛ در عین حال فیلم طی زمان هوا‌داران افراطی خود را پیدا کرد و به یک فیلم کالت تبدیل شد. این اثر سینمایی اولین قسمت از یک مجموعه لقب گرفت که حاوی سه دنباله و یک سریال تلویزیونی می‌باشد.

۴۱. مرد مورچه‌ای (Ant-Man)

فیلم مرد مورچه‌ای

 • کارگردان: Peyton Reed
 • بازیگران: Paul Rudd, Michael Douglas, Evangeline Lilly, Corey Stoll
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۵
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۲

فیلم پایانی فاز دوم در جهان سینمایی مارول «مرد مورچه‌ای» است که دوازدهمین فیلم این جهان سینمایی در نظر گرفته می‌شود.

فیلم بر ماجرای مرد مورچه‌ای (اسکات لنگ با بازی پل راد)، دزدی که به دکتر هنک پیم کمک می‌کند از تکنولوژی‌اش محافظت کند، تمرکز دارد. وقایع فیلم ابرقهرمانی مرد مورچه‌ای چند ماهی بعد از انتقام‌جویان: عصر اولتران پیش می‌آید.

مرد مورچه‌ای از آن دست فیلم‌های مارول بود که چندان جدی گرفته نشد و پیوسته زیر سایه سایر آثار ابرقهرمانی باقی ماند. نخست قرار بود فیلم را یکی از نویسندگان یعنی ادگار رایت بسازد اما به دلیل تعدادی اختلافات که تفاوت پسند هنری نامیده شد، رایت از کارگردانی پروژه کنار رفت (شاید بد نباشد بدانید رایت چند سال بعد فیلم بیبی درایور را هم کارگردانی کرد).

با کنار رفتن رایت نوبت به پیتون رید رسید که شانسش را برای ساخت یک فیلم ابرقهرمانی امتحان کند. رید کارگردان بی‌تجربه‌ای نبود اما ۳ فیلمی که در گذشته در کارنامه داشت سه اثر کمدی بودند. مرد مورچه‌ای ساخته شد،‌ فروش بدی هم نداشت و از نظر منتقدان هم فیلم نسبتا خوبی ارزیابی شد.

دنباله فیلم سینمایی مرد مورچه‌ای تحت عنوان «مرد مورچه‌ای و زنبورک» در سال ۲۰۱۸ اکران شد و قرار است شاهد نمایش قسمت سوم این مجموعه با نام «مرد مورچه‌ای و زنبورک: شیدایی کوانتومی» (Ant-Man and the Wasp: Quantumania‎) در سال ۲۰۲۲ و فاز چهارم جهان سینمایی مارول باشیم.

۴۲. مردان ایکس (X-Men)

فیلم مردان ایکس

 • کارگردان: Bryan Singer
 • بازیگران: Patrick Stewart, Ian McKellen, Hugh Jackman, Famke Janssen
 • تاریخ اکران: ۲۰۰۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۲

فیلم سینمایی «مردان ایکس» اولین فیلم مجموعه مردان ایکس و اساسا شروع این مجموعه سینمایی ابرقهرمانی بود.

فیلم جهانی را نمایش می‌دهد که در آن کسر کوچکی از جمعیت جهش‌یافته‌اند و قدرت‌هایی فراطبیعی دارند؛ همین قدرت‌ها باعث شده این افراد از نظر انسان‌ها قابل اعتماد نباشند. فیلم روی دو جهش یافته از میان این افراد یعنی لوگان و روگ تمرکز دارد. در عین حال جدال میان دوگروه مختلف یعنی مردان ایکس چارلز فرانسیس اگزاویه و انجمن جهش‌یافتگان شرور به رهبری مگنتو از اساسی‌ترین موتورهای محرک روایت داستانی فیلم می‌باشد.

تلاش برای ساخت فیلمی در جهان مردان ایکس که در آغاز قرن ۲۱ ممکن شد، از سال‌ها قبل در جریان بود. ظاهر از سال ۱۹۸۴ شرکت اوریون پیکچرز که مدتی بعد ورشکست شد تلاش می‌کرده فیلمی با این شخصیت‌ها بسازد؛ در همین زمینه مذاکراتی نیز با جیمز کامرون و کاترین بیگلو انجام شده بود. در سال ۱۹۹۴ حق ساخت فیلم از طریق استودیوی فاکس قرن بیستم خریداری و تعداد زیادی فیلم‌نامه با ایده‌های مختلف برای ساخت مطرح می‌شود. در نهایت دو سال بعد یعنی در سال ۱۹۹۶ برایان سینگر برای کارگردانی این اثر قرارداد امضا می‌کند و بالاخره ساخت اثر از سال ۱۹۹۹ آغاز شده و فیلم در سال ۲۰۰۰ اکران می‌شود.

۴۳. پسر جهنمی (Hellboy)

فیلم پسر جهنمی

 • کارگردان: Guillermo del Toro
 • بازیگران: Ron Perlman, John Hurt, Selma Blair, Rupert Evans
 • تاریخ اکران: ۲۰۰۴
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۱

«پسر جهنمی» فیلمی است که همانند شخصیتی به همین نام آفریده مایک میگنولا ساخته شد. پسر جهنمی در حقیقت خود یک موجود اهریمنی است که از کودکی از طریق نازی‌ها احضار شده و سبعد از دست آنان نجات داده شده می‌باشد. این موجود رشد کرده و در نهایت مدافع جهان در مقابل نیروهای تاریک و شیطانی می‌شود.

پسر جهنمی شروع یک مجموعه سینمایی بود که در ادامه شاهد ساخت دو دنباله در آن بودیم. این مجموعه سینمایی تا قسمت دوم و با حضور گی‌یرمو دل تورو، موفقیت نسبی تجاری و موفقیت گسترده انتقادی را تجربه کرد اما بعد از جدایی دل تورو از مجموعه به سختی شکست خورد و نتوانست کامیابی‌های گذشته را تکرار کند.

۴۴. کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو (Captain America: The First Avenger)

فیلم کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو

 • کارگردان: Joe Johnston
 • بازیگران: Chris Evans, Tommy Lee Jones, Hugo Weaving, Hayley Atwell
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۱
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۰

«کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو» (Captain America: The First Avenger) پنجمین فیلمی است که در جهان سینمایی مارول اکران شد اما یک نکته مهم درمورد این اثر سینمایی این است که برای دنبال کردن خط داستانی مجموعه آثار مارول باید در آغاز نشان همین فیلم سینمایی بروید.

وقایع این فیلم ابرقهرمانی دهه‌ها پیش از ماجراهای مرد آهنی و انتقام‌جویان رخ می‌دهند. کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو مخاطبان را با استیو راجرز (کاپیتان آمریکا با بازی کریس ایوانز) آشنا می‌کند که یکی از شخصیت‌های کلیدی مجموعه می‌باشد. ضمنا از راه «کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو» با تسرکت (سنگ فضا) آشنا خواهید شد.

کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو بعد از چند اثر نسبتا ضعیف از جهان مارول، روی پرده سینماها رفت. هیچ کس مدعی نشد که فیلم اثر درخشانی است اما نخستین انتقام‌جو مخالفان چندان سرسختی هم نداشت. به این ترتیب فیلم جایی در بینه ایستاد و کاری نکرد جز برآوردن انتظارات از یک فیلم نسبتا معمولی ابرقهرمانی. به قول یک منتقد هر چیزی که از یک فیلم ابرقهرمانی بخواهید در این فیلم پیدا می‌کنید به جز غافلگیری.

کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو را جو جانستون ساخت؛ مردی که پارک ژوراسیک ۳ را هم کارگردانی کرده و خیلی وقت پیش در فیلم جنگ ستارگان مسئول جلوه‌های بصری بوده می‌باشد.

جرقه‌های اولیه ساخت نخستین انتقام‌جو برمی‌گردد به سال ۱۹۹۷. آن زمان قرار بود فیلم از طریق شرکت فیلم‌سازی آرتیسان اینترتیمنت توزیع شود اما یک دعوای حقوقی مانع پیشرفت پروژه شد. نهایتا گردونه وقایع به شکلی چرخید که مقدمات ساخت کار در استودیوی مارول از سال ۲۰۱۰ مهیا شد و فیلم یک سال بعد از آن روی پرده رفت.

۴۵. بازگشت بتمن (Batman Returns)

فیلم بازگشت بتمن

 • کارگردان: Tim Burton
 • بازیگران: Michael Keaton, Danny DeVito, Michelle Pfeiffer, Christopher Walken
 • تاریخ اکران: ۱۹۹۲
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۰

فیلم سینمایی «بازگشت بتمن» دومین فیلم در کله نخستیی فیلم‌های بتمن محصول استودیوی برادران وارنر بود. این فیلم همچون اثر قبلی مجموعه یعنی «بتمن» (Batman) ساخته سال ۱۹۸۹ از طریق تیم برتون کارگردانی ‌شد.

مجموعه نخستیی فیلم‌های بتمن برادران وارنر حاوی چهار اثر سینمایی بود که افزون بر بتمن و بازگشت بتمن دو فیلم دیگر «بتمن برای پیوسته» (Batman Forever) و «بتمن و رابین» (Batman & Robin) را هم حاوی می‌شدند.

داستان فیلم روبروه بتمن با مردی را نشان می‌دهد که ظاهری عجیب و غیرمتعارف دارد و پنگوئن نامیده می‌شود. پنگوئن با کمک یک تاجر ستمگر، گاتهام سیتی را به آشوب کشیده می‌باشد. در این میان زن گربه‌ای یا کت‌ومن نیز نیت دارد با نیت‌های دیگری دست به انتقام‌جویی بزند و همین مسئله داستان فیلم را پیچیده‎تر کرده می‌باشد.

ظاهرا تیم برتون کارگردان قسمت اول مجموعه نیت بازگشت و ساخت این قسمت را نداشته اما هنگامی که برادران وارنر امکان فعالیت‌ خلاقانه‌ آزادانه‌تر را برای او مهیا کرده و در این زمینه به این کارگردان تضمین می‌دهند، برتون نیز برای ساخت قسمت دوم بازمی‌گردد. در این فیلم مایکل کیتون نیز برای بار دوم و آخر به ایفای نقش بتمن می‌پردازد.

۴۶. کاپیتان مارول (Captain Marvel‎)

فیلم کاپیتان مارول

 • کارگردان: Anna Boden, Ryan Fleck
 • بازیگران: Brie Larson, Samuel L. Jackson, Ben Mendelsohn, Djimon Hounsou
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۹
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۹

فیلم سینمایی «کاپیتان مارول» بیست و یکمین فیلم جهان سینمایی مارول و از آثار فاز سوم این دنیای ابرقهرمانی می‌باشد.

وقایع داستانی این فیلم سینمایی در دهه ۱۹۹۰ می‌گذرد، فیلم قصه تبدیل‌شدن کارول دنورز (با بازی بری لارسون) به کاپیتان مارول را برای مخاطبان روایت می‌کند و از راه این خط داستانی به خوبی نشان می‌دهد چرا ادعا شده کاپیتان مارول قوی‌ترین قهرمان جهان مارول می‌باشد.

بری لارسون در کاپیتان مارول بازی درخشان و تواناانه‌ای ارایه می‌دهد و فیلم با تکمیل تدریجی داستان کارول دنورز در کنار گره‌های شگفت‌انگیز فیلم‌نامه در عین سرگرم‌کنندگی بنای مستحکمی برای فیلم‌های آینده جهان مارول می‌سازد.

آنا بودن و رایان فلک (دو کارگردان فیلم) را می‎توان با شدتی تقریبا کم نئورئالیست‌های آمریکایی به حساب آورد. با این وجود در کاپیتان مارول به سختی می‌شود ردپای امضای همیشگی آثار آن‌ها را پیدا کرد. با این وجود آن‌ها موفق شده‌اند دستاوردی مهیج داشته باشند. آن‌ها سبک مارول را درک کرده‌اند و در درونش داستانی ساخته‌اند که با ترفندها و لایه‌های مختلفش مخاطب را کاملا به خود جذب می‌کند.

کاپیتان مارول افزون بر جلب نظر منتقدان، یک موفقیت تجاری کامل بود. این اثر جهان سینمایی مارول بیش از یک میلیارد و صد میلیون دلار فروخت و به تنها فیلم ابرقهرمانی با یک قهرمان زن تبدیل شد که توانسته چنین فروشی را تجربه کند. کاپیتان مارول در عین حال پنجمین فیلم پرفروش سال ۲۰۱۹ لقب گرفت. هَم‌اکنون می‌دانیم که مارول برنامه اکران یک دنباله برای این اثر سینمایی را در سال ۲۰۲۲ دارد. ظاهرا بری لارسون در این قسمت دوباره برای ایفای نقش کاپیتان مارول بازخواهد گشت.

۴۷. مرد آهنی ۳ (Iron Man 3)

فیلم مرد آهنی ۳

 • کارگردان: Shane Black
 • بازیگران: Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Guy Pearce
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۳
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۹

فیلم سینمایی «مرد آهنی ۳» یکی دیگر از آثار ابرقهرمانی پرفروش تاریخ است که بر پایه شخصیت‌های جهان مارول بنا شده‌اند.

مرد آهنی ۳ هفتمین فیلم جهان سینمایی مارول، فیلم آغازین فاز دوم و ادامه فیلم‌های مرد آهنی و مرد آهنی ۲ است که از نظر فروش نیز درمورد دو اثر دیگر کارکرد موفق‌تری داشت. ضمنا مرد آهنی ۳ پنجمین فیلم پرفروش جهان سینمایی مارول نیز در نظر گرفته می‌شود. این فیلم که با بودجه ۲۰۰ میلیون دلاری بیش از ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار فروخت از نظر کارکرد تجاری تنها چهار فیلم از مجموعه انتقام‌جویان و فیلم پلنگ سیاه را به‌عنوان رقیب خود در جهان مارول می‌بیند.

در مرد آهنی ۳ تونی استارک بعد از مجموعه‌ای از عملیات‌های خرابکارانه که از طریق تروریستی به نام ماندارین انجام می‌شود سفری را برای مبارزه با این تروریست و سامان‌دادن به وضعیت جهان آغاز می‌کند. وقایع سومین فیلم سینمایی در کله مرد آهنی که از طریق شین بلک کارگردانی شده است از نظر زمانی ۶ ماه بعد از وقایع فیلم «انتقام‎‌جویان» اتفاق می‌افتد. در «مرد آهنی ۳» استارک فعلا با عوارض روحی و روانی بعد از جنگ نیویورک دست و پنجه نرم می‌کند.

همانگونه که اشاره شد مرد آهنین ۳ را شین بلک کارگردانی کرد، در حقیقت بعد از اینکه فاورو کارگردان قسمت‌های اول و دوم اعلام کرد در پروژه دیگری درگیر است نوبت به بلک رسید تا نشان دهد با قسمت سوم این مجموعه چه خواهد کرد. این کارگردان دوباره از رابرت داونی جونیور در نقش اساسی استفاده کرد.

بلک که در کنار کارگردانی، از فیلم‌نامه‌نویسان اثر هم بود تلاش کرد وزن شخصیت‌ها را در قصه بیشتر از قبل کند، اهمیت بیشتری به استفاده از تعلیق بدهد و به بهترین نحو ممکن از بازیگران بازی بگیرد. مرد آهنی ۳ با فاصله‌ای بسیار ناچیز درمورد فیلم «یخ‌زده» (Frozen) به‌عنوان دومین فیلم پرفروش سال ۲۰۱۳ در سطح جهان شناخته شد.

۴۸. بتمن (Batman‎)

فیلم بتمن

 • کارگردان: Leslie H. Martinson
 • بازیگران: Adam West, Burt Ward, Lee Meriwether, Burgess Meredith
 • تاریخ اکران: ۱۹۶۶
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۹

فیلم سینمایی «بتمن» ساخته سال ۱۹۶۶ نسخه‌ای از این ابرقهرمان معروف را روی پرده برد که الهام‌گرفته از مجموعه تلویزیونی بتمن بود؛ مجموعه‌ای که در سال‌های ۱۹۶۶ و ۱۹۶۷ روی آنتن رفت.

این اثر اولین فیلم بلند سینمایی بود که همانند این شخصیت بسیار مشهور جهان دی‌سی ساخته می‌شد. بتمن دقیقا دو ماه بعد از آنکه آخرین قسمت اولین فصل سریال پخش شد به سینماها رسید. فیلم اغلب بازیگران سریال را به کار گرفته بود و در کنار تمجیدهای منتقدان از نظر تجاری نیز کارکرد قابل قبولی از خود نشان داد.

به هر حال با دیدن این اثر ابرقهرمانی به مجموعه قواعدی که ظرف دهه‌های قبل در مدیوم‌های گوناگون از جمله تلویزیون درمورد بتمن وضع شده بود پی می‌بریم؛ فیلم از اغلب این عناصر و قواعد استفاده می‌کند تا بتواند ساختار خود را سر و شکل دهد.

۴۹. پرندگان شکاری (Birds of Prey)

فیلم پرندگان شکاری

 • کارگردان: Cathy Yan
 • بازیگران: Margot Robbie, Mary Elizabeth Winstead, Jurnee Smollett-Bell, Ewan McGregor
 • تاریخ اکران: ۲۰۲۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۸

فیلم سینمایی «پرندگان شکاری» یک اکشن ابرقهرمانی است که طبق کمیک‌ بوک‌های دی‌سی با همین عنوان ساخته شده می‌باشد. این اثر سینمایی هشتمین فیلم در دنیای توسعه‌یافته دی‌سی است و به‌عنوان دنباله «جوخه انتحار» (Suicide Squad) اکران شد.

طبق داستان فیلم، هارلی کویین بعد از جداشدن از جوکر به قناری سیاه، هانترس و رنی مونتویا می‌پیوندد تا بتوانند یک دختر جوان را از چنگال یک جنایتکار بزرگ و شیطانی نجات دهند.

پرندگان شکاری به خاطر سبک بصری خاصش، کارگردانی کتی یان و نقش‌آفرینی مارگو رابی تحسین شد اما نقدهایی جدی درمورد فیلم‌نامه آن نیز مطرح شدند.

فیلم در ماه‌های آغازین سال ۲۰۲۰ و پیش از تعطیلی‌های گسترده سینماها اکران شد اما با فروشی حدودا دوبرابر هزینه تولیدش نتوانست سودآوری داشته باشد و حتی هزینه‌های تبلیغاتی خود را هم جبران نکرد.

پرندگان شکاری اولین فیلم دنیای توسعه‌یافته دی‌سی و دومین فیلم جهان دی‌سی (در کنار جوکر) بود که درجه‌بندی سنی R دریافت کرد.

۵۰. ثور (Thor)

فیلم ثور

 • کارگردان: Kenneth Branagh
 • بازیگران: Chris Hemsworth, Natalie Portman, Anthony Hopkins, Tom Hiddleston
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۱
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۷

«ثور» چهارمین فیلم جهان سینمایی مارول و اولین فیلم در کله فیلم‌های ثور بود که چندین شخصیت مهم جدید را به جهان سینمایی مارول معرفی کرد.

در حقیقت آخرین صحنه از فیلم ثور شرایط را مهیا کرد تا در سال ۲۰۱۲ بالاخره شاهد اولین فیلم انتقام‌جویان باشیم. با معرفی ثور اغلب شخصیت‌های مهم انتقام‌جویان که سال بعد اکران شد، به مخاطبان معرفی شده بودند.

داستان این اثر سینمایی درمورد ثور ایزد آذرخش، یک ابرقهرمان توانا اما مغرور است که از آسگارد به زمین تبعید شده تا در بین انسان‌ها زندگی کند. او قدرت‌ها و چکش معروفش میولنیر را در اختیار ندارد. در حالی که برادر ثور لوکی نیت دارد تاج و تخت آسگارد را به دست آورد، ثور باید توانایی‌های خود را به اثبات برساند.

فیلم سینمایی ثور از نظر تعدادی مخاطبان آثار جهان سینمایی مارول لحن شایسته‌ای نداشت و بعضی هوا‌داران فیلم‌های ابرقهرمانی هم معتقد بودند کنت برانا کارگردان فیلم، اساسا گزینه شایسته‌ای برای کارگردانی ثور نبوده می‌باشد.

فروش فیلم اما چندان بد نبود و در کل برای مارول سرمایه‌گذاری راضی‌کننده‌ای به نظر رسید. منتقد معروف آمریکایی راجر ایبرت درمورد این فیلم گفته بود ثور یک شکست سینمایی اما یک موفقیت در بازاریابی بود.

۵۱. ماسک (The Mask)

فیلم ماسک

 • کارگردان: Chuck Russell
 • بازیگران: Jim Carrey, Cameron Diaz, Peter Riegert, Peter Greene
 • تاریخ اکران: ۱۹۹۴
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۷

فیلم سینمایی «ماسک» یکی از بهترین فیلم‌های جیم کری است که در حقیقت زندگی حرفه‌ای او را متحول کرد. این فیلم یکی از متفاوت‌ترین فیلم‌های ابرقهرمانی همه‌ی دوران‌ها می‌باشد.

ماسک به کارگردانی چاک راسل روایت زندگی مردی معمولی است که زندگی‌اش طی یک اتفاق متحول شده و قدرت‌های خارق‌العاده‌ای به‌دست می‌آورد اما مثل آثار کلیشه‌ای ابرقهرمانی قرار نیست از این قدرت‌ها برای حفاظت از جهان استفاده ‌کند.

ماسک بیشتر از اینکه به فیلم‌های مجموعه‌ای چون «مرد عنکبوتی» شبیه باشد به فیلم سینمایی «پروفسور دیوانه» (The Nutty Professor) نزدیک می‌باشد.

پروفسور دیوانه یک کمدی بزن‌بکوب به کارگردانی و بازیگری جری لوئیس می‌باشد. نقش جری لوئیس از این نظر با نقش جیم کری در فیلم سینمایی ماسک قابل مقایسه است که لوئیس نیز در پروفسور دیوانه قدرت خود را در جهت رسیدن به منافع شخصی به‌کار می‌گرفت.

بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که ماسک نه فقط در کارنامه حرفه‌ای جیم کری ایضاً در فعالیت‌های حرفه‌ای کامرون دیاز هم نقش تعیین کننده‌ای داشت. در حقیقت دیاز از راه این اثر و در سن ۲۲ سالگی به شکل جدی وارد سینما شد.

ماسک یک موفقیت تجاری شاخص بود. فیلم با بودجه حدودا ۲۰ میلیون دلاری ساخته شد اما موفق شد به فروشی بیش از ۳۵۱ میلیون دلار یعنی بیش از ۱۷ برابر بودجه تولیدش برسد. این میزان فروش از نظر تجاری ماسک را در بین یکی از موفق‌ترین آثار سال ۱۹۹۴ قرار داد.

۵۲. کیک اس (Kick-Ass)

فیلم کیک اس

 • کارگردان: Matthew Vaughn
 • بازیگران: Aaron Taylor-Johnson, Nicolas Cage, Christopher Mintz-Plasse, Mark Strong
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۶

فیلم سینمایی «کیک اس» یک کمدی سیاه ابرقهرمانی است که داستان دیو لیزسکی یک نوجوان دبیرستانی را بازگو می‌کند. دیو که شیفته کتاب‌های کمیک است یک روز تصمیم می‌گیرد خود ابرقهرمان شود گرچه هیچ قدرت، تمرین و دلیل بخصوص و معناداری برای چنین تصمیمی ندارد.

کیک اس جنبه‌های خلاقانه‌ای دارد و از نگاه منتقدان اثری ارزیابی شد که اقتباس از آثار کمیک‌بوکی را از نظر سبک بصری و البته خشونت و ناسزاگویی به کار رفته در آن به مرحله دیگری انتقال داده. شاید به همین دلیل هم فیلم مورد انتقاداتی جای گرفت از جمله اینکه چرا یک نوجوان را به‌عنوان عامل این خشونت‌ها نمایش داده می‌باشد.

کیک اس در مدت کوتاهی بعد از اکران هوا‌داران پروپاقرص خود را پیدا کرد و از زمان انتشارش در قالب دی‌وی‌دی و بلوری جنبه‌های یک فیلم کالت را هم از خود نشان داد.

همین استقبال باعث شد در سال ۲۰۱۳ یک کمدی اکشن ابرقهرمانی دیگر به‌عنوان دنباله‌ فیلم، تحت نام «کیک اس ۲» (Kick-Ass 2) اکران شود. اثری که از نظر تجاری به موفقیت قسمت قبل نبود و از نظر منتقدان نیز ضعیف ارزیابی شد و نتوانست نقدهای تمجیدآمیز قسمت اول را تکرار کند.

۵۳. انتقام‌جویان: عصر اولتران (The Avengers: Age of Ultron)

فیلم انتقام‌جویان: عصر اولتران

 • کارگردان: Joss Whedon
 • بازیگران: Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۵
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۵

فیلم سینمایی «انتقام‌جویان: عصر اولتران» دنباله‌ای بود بر فیلم «انتقام‌جویان» که سال ۲۰۱۲ ساخته شد. هر دوی این فیلم‌ها را جاس ویدن کارگردانی کرد و هر دو هم بسیار پرفروش بودند به شکلی که تقریبا روی هم چیزی حدود ۳ میلیارد دلار فروختند. این دو اثر عملا مهم‌ترین فیلم‌هایی می‌باشند که ویدن کارگردانی کرده اما او را با نویسندگی در انیمیشن داستان اسباب‌بازی هم به‌خاطر می‌آوریم.

با وجود فروش خوب و محبوبیت میان مردم، انتقام‌جویان: عصر اولتران به‌عنوانی اثری نسبتا ضعیف‌تر از انتقام‌جویان ساخته سال ۲۰۱۲ ارزیابی شد. به باور منتقدان با وجود اضافه کردن شخصیت‌ها و روابط بیشتر میان آن‌ها در فیلم‌نامه، این اثر نتوانست جذابیت و قدرت عنوان قبلی مجموعه را حفظ کند. گرچه مخاطبان فیلم را پسندیدند و فیلم یکی از عناوین پرفروش سال ۲۰۱۵ بود اما در حوزه فروش نیز نتوانست به پای انتقام‌جویان سال ۲۰۱۲ برسد.

در انتقام‌جویان: عصر اولتران به‌‌عنوان یازدهمین فیلم جهان سینمایی مارول شاهد تلاش انتقام‌جویان جهت مبارزه با اولتران به‌عنوان یک هوش مصنوعی هستیم. این هوش مصنوعی اساسا از طریق تونی استارک و بروس بنر برای حفظ صلح در جهان طراحی شده می‌باشد.

یکی از خصوصیات جالب انتقام‌جویان: عصر اولتران گران‌قیمت‌بودن عجیب پروسه ساخت این اثر سینمایی بود. عصر اولتران با بودجه‌ای نزدیک به ۳۶۵ میلیون دلار ساخته شد که بعد از فیلم «دزدان دریایی کارائیب: سوار بر امواج ناشناخته» (Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides) گران‌قیمت‌ترین فیلم تاریخ سینما و گران‌قیمت‌ترین فیلم جهان سینمایی مارول در نظر گرفته می‌شود.

۵۴. بازگشت سوپرمن (Superman Returns)

فیلم بازگشت سوپرمن

 • کارگردان: Bryan Singer
 • بازیگران: Brandon Routh, Kate Bosworth, Kevin Spacey, James Marsden
 • تاریخ اکران: ۲۰۰۶
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۵

«بازگشت سوپرمن» ششمین و آخرین فیلم مجموعه فیلم‌های اساسی سوپرمن بود که به نوعی دنباله فیلم سوپرمن سال ۱۹۷۸ و سوپرمن ۲ ساخته سال ۱۹۸۰ نیز به حساب می‌آید و به آن‌ها ادای دین می‌کند. این اثر سینمایی در خط روایی خود سه فیلم دیگر مجموعه یعنی «سوپرمن ۳» (Superman III)، «سوپرگرل» (Supergirl) و «سوپرمن ۴: در جستجوی صلح» (Superman IV: The Quest for Peace) را نادیده می‌گیرد.

بازگشت سوپرمن همچون نامش داستان بازگشت سوپرمن به زمین بعد از یک وقفه ۵ ساله را روایت می‌کند؛ او در می‌یابد که محبوبش لوئیس لین دیگر به او علاقه‌ای ندارد و حتی در روزنامه مقاله‌ای علیه‌ش چاپ کرده می‌باشد. لکس لوتر دشمن بزرگ سوپرمن نیز نقشه جدیدی طرح‌ریزی کرده و نیت دارد با کشتن سوپرمن به آمریکای شمالی شکل و شمایل جدیدی ببخشد.

در حقیقت بازگشت سوپرمن تلاشی بود برای احیای این مجموعه بعد از ۱۹ سال که چون از نظر تجاری آنچنان موفقیت‌آمیز نبود پیگیری چندانی را نیز در سال‌های بعد به دنبال نداشت. با این وجود بازگشت سوپرمن اغلب منتقدان را راضی نگه داشت.

بنابراین شکست تجاری فیلم یک دنباله دیگر که قرار بود در سال ۲۰۰۹ ساخته شود لغو شد و مجموعه اولیه سوپرمن با این فیلم در سال ۲۰۰۶ به پایان رسید. اما در سال ۲۰۱۳ برادران وارنر از راه فیلم «مرد پولادین» (Man of Steel) دست به بازراه‌اندازی این مجموعه زد.

۵۵. مدافع (Defendor)

فیلم مدافع

 • کارگردان: Peter Stebbings
 • بازیگران: Woody Harrelson, Elias Koteas, Kat Dennings, Michael Kelly
 • تاریخ اکران: ۲۰۰۹
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۴

«مدافع» یک کمدی-درام ابرقهرمانی است درمورد آرتور پاپینگتون،‌ مردی معمولی که شب‌ها در قالب شخصیتی به نام مدافع به جست‌وجوی دشمن دیرین خود کاپیتان اینداستری می‌پردازد.

گرچه خواندن داستان مدافع ممکن است شما را به این نتیجه برساند که با اثری شبیه به اکثر آثار ابرقهرمانی دیگر روبه‌رو خواهید شد اما فیلم آن‌قدرها هم به آثار معمول ابرقهرمانی شباهت ندارد. در حقیقت فیلم‌نامه مدافع به تعداد زیادی از استودیوهای بزرگ هالیوود عرضه شد اما هیچ‌کدام از آن‌ها علاقه‌ای به فیلم نشان ندادند چرا که نمی‌شد از آن یک اثر سینمایی درون ژانری مشخص با فروش تضمین شده بیرون آورد.

تقریبا از همان زمان مشخص بود که ساخت این اثر با بازده تجاری همراه نمی‌گردد. در نهایت نیز این فیلم کم‌بودجه و مستقل با هزینه‌ای اندک تولید شد و فروش چندانی نکرد. فیلم نگاهی کاملا متفاوت به جهان ابرقهرمانی دارد که ممکن است مخاطب با آن ارتباط برقرار کند یا نه اما ممکن است بازی وودی هرلسون از جمله نقاط قوت فیلم است که کمتر درمورد‌اش اختلاف نظر وجود داشته باشد.

۵۶. وی مثل وندتا (V for Vendetta)

فیلم وی مثل وندتا

 • کارگردان: James McTeigue
 • بازیگران: Natalie Portman, Hugo Weaving, Stephen Rea, John Hurt
 • تاریخ اکران: ۲۰۰۶
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۳

گرچه «وی مثل وندتا» همانند کمیک‌های سال ۱۹۸۸ دی‌سی به همین نام ساخته شده اما می‌توان فراتر از حضور عناصر ابرقهرمانی، آن را یک اکشن سیاسی نیز در نظر گرفت.

فیلم در یک آینده‌ تخیلی در سال ۲۰۲۷ در بینه‌ی جنگ، آشوب و انتشار یک بیماری جریان دارد؛ در این وضع ویران‌شهری، یک رژیم نئوفاشیست و توتالیتر نیز بریتانیا را تحت انقیاد خود درآورده می‌باشد. داستان فیلم بر آنارشیستی به نام «وی» (V) متمرکز است که مبارز راه آزادی است و تلاش دارد از راه اقدامات تروریستی جرقه یک انقلاب را ایجاد کند.

این اثر سینمایی مخاطبانش را به فکر فرو می‌رود و معانی ضمنی و آشکار گسترده سیاسی و اجتماعی گوناگونی را در خود دارد. البته ممکن است این گرایش سیاسی برای بعضی مخاطبان جذابیتی نداشته باشد اما آن‌ها نیز جذب داستان و جنبه‌های جذاب بصری فیلم خواهند شد.

وی مثل وندتا در نگاه اکثر گروه‌های سیاسی همچون تمثیلی بود از سرکوب‌هایی که از طرف دولت‌ها بر مردم اعمال می‌شود؛ گروه‌های آنارشیستی با استفاده از این فیلم و عناصر راجع به آن تلاش کردند عقاید خود را بیش از گذشته تبلیغ کنند.

صورتک گای فاکس نیز که در این فیلم استفاده شده بود و برگرفته از چهره گای فاکس فرد مشهوری است که نیت داشت مجلس اعیان بریتانیا را در سال ۱۶۰۵ منفجر کند، بعد از اکران این اثر سینمایی محبوبیت بسیار گسترده‌ای پیدا کرد.

۵۷. ابرذهن (Megamind)

فیلم ابرذهن

 • کارگردان: Tom McGrath
 • بازیگران: David Cross, Tom McGrath, Emily Nordwind, Quinlin Dempsey Stiller
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۳

«ابرذهن» یک انیمیشن کمدی ابرقهرمانی است که داستان یک ابرشرور فضایی بسیار باهوش به نام ابرذهن را برای مخاطبانش بازگو می‌کند.

ابرذهن شروری است که در قالب مبارزاتی طولانی موفق شده دشمنش یعنی ابرقهرمانی محبوب به نام مترومن را شکست دهد و متروسیتی را تحت کنترل خود درآورد.

ابرذهن بعد از این دوران احساس پوچی می‌کند و برای آنکه کماکان در زندگی انگیزهی داشته باشد تلاش می‌کند ابرقهرمان جدیدی بیافریند تا با او دشمنی کند اما این نقشه درست پیش نمی‌رود و در عمل یک ابرشرور جدید آفریده می‌شود. حال ابرذهن انگیزه جدیدش را پیدا کرده و در حقیقت باید در نقش یک ابرقهرمان با یک ابرشرور بجنگد.

ابرذهن که از محصولات استودیوی دریم‌ورکس انیمیشن بود از نظر تجاری نتوانست به بهترین نمونه‌ آثار این استودیو نزدیک شود و در عمل یکی از کم‌فروش‌ترین فیلم‌های دهه ۲۰۱۰ استودیو بود. با این وجود نقاط قوت فیلم در حدی بود که منتقدان را راضی از سالن‌های سینما بیرون فرستاد.

۵۸. اسکای های (Sky High‎)

فیلم اسکای های

 • کارگردان: Mike Mitchell
 • بازیگران: Michael Angarano, Kurt Russell, Kelly Preston, Danielle Panabaker
 • تاریخ اکران: ۲۰۰۵
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۳

«اسکای های» یک کمدی ابرقهرمانی درمورد پسر دو ابرقهرمان است که در مدرسه‌ای مخصوص نوجوانان حاوی قدرت‌های فراطبیعی تحصیل می‌کند. اما نکته جالب فیلم اینجاست که مایکل انگارانو فرزند این دو ابرقهرمان حاوی قدرت‌هایی که پدر‌ومادرهاش انتظار دارند نیست.

داستان فیلم و شیوه پیشرفت فیلم‌نامه در کنار کارگردانی و بازی‌ها از جمله عواملی بودند که از طریق منتقدان مورد تمجید جای گرفتند؛ فیلم به شکل کلی به‌عنوان یک اثر سرگرم‌کننده و مناسب خانواده ارزیابی شد. طبق نظرسنجی موسسه سینمااسکور که رضایت مخاطبان را از یک اثر سینمایی در هنگام اکران اندازه‌گیری می‌کند و به فیلم نمره‌ای از A+ تا F می‌دهد، این اثر سینمایی نمره A- گرفته است که نشان از رضایت مخاطبان درمورد این فیلم ابرقهرمانی دارد.

اسکای های که محصول والت دیزنی است قرار بود یک دنباله هم داشته باشد. خبر شروع کار ساخت دنباله فیلم را نخست در سال ۲۰۱۶ شنیدیم و آن زمان گفته شد که کار در مراحل اولیه جای دارد. مدتی بعد این نکته نیز اعلام شد که قرار بود اسکای های یک مجموعه سینمایی باشد اما با عنایت به کارکرد فیلم در گیشه که چندان درخشان نبود این برنامه لغو شد. در ادامه تا به امروز خبری از ساخت دنباله فیلم نیز منتشر نشده می‌باشد.

۵۹. مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز (The Amazing Spider-Man)

فیلم مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز

 • کارگردان: Marc Webb
 • بازیگران: Andrew Garfield, Emma Stone, Rhys Ifans, Denis Leary
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۲
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۲

در یک قضاوت کلی می‌شود ادعا کرد فیلم سینمایی «مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز» به کارگردانی مارک وب فیلم خوبی می‌باشد. در حقیقت بهتر است بگوییم  این اثر سینمایی نه فیلم خیلی بدی است و نه یک فیلم بسیار باکیفیت می‌باشد.

اما نقطه ضعف اساسی فیلم کجاست؟ می‌شود گفت چیزی که در مورد فیلم ناامیدکننده گویا به درگیری کلیشه‌ای آن با فرمول‌های مجموعه مرد عنکبوتی ساخته سم ریمی مربوط می‌باشد. فیلم پیوسته تلاش می‌کند که طبق همان ایده‌های سه‌گانه قبلی پیش رود و همین مسئله هم باعث شده نتواند برای خود یک هویت مستقل ایجاد کند.

نمی‌شود این نکته را نادیده گرفت که تماشای فیلمی با همان داستان نسخه اساسی که چیز جدیدی برای گفتن ندارد بسیار خسته‌کننده می‌باشد. بعضی از لحظات کلیدی فیلم مثل صحنه سخنرانی عمو بن برای پیتر کاملا تکراری است با این تفاوت که از سبک بی‌همتا سم ریمی در بیان موقعیت هم بی‌بهره می‌باشد.

فیلم‌نامه به شخصیت شرور کرت کانرز/لیزارد با بازی ریس ایفانز انگیزه‌های کافی نداده تا مخاطب بتواند برنامه‌های شرارت‌آمیز عجیب و غریب او را باور کند. فیلم ضمنا به شکلی افراطی به جستجوهای پیتر درمورد خانواده‌اش و سرنوشت آن‌ها متکی است؛ مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز با اینکه تلاش دارد از راه این مسیر یک ارتباط عاطفی ایجاد کند و برمخاطب اثر بگذارد اما در رسیدن به این انگیزه از پیش مغلوب شده می‌باشد.

اندرو گارفیلد بازی متفاوتی را در نقش پیتر پارکر عرضه داده می‌باشد. چنانچهچه گویا تفسیر مدرن‌تر او از نقش یک نوجوان گوشه‌گیر با ریشه‌های فکری پیش‌تر شناخته‌شده مرد عنکبوتی نامتجانس است اما در نهایت گارفیلد روی پرده بسیار کاریزماتیک و جذاب گویا به خصوص وقتی در لباس مرد عنکبوتی به صحنه می‌آید.

ارتباطی که بین پیتر و گوئن استیسی (با بازی اما استون) شکل می‌گیرد بسیار تماشایی و دوست‌داشتنی است، ضمنا دنیس لری در نقش جورج استیسی پدر گوئن بسیار قوی ظاهر می‌شود. جورج استیسی یک افسر پلیس است، پلیسی که دشمن مرد عنکبوتی است و به نوعی برای پیتر در شمایل یک پدر قرار می‌گیرد.

در نهایت باید اشاره کنیم که سکانس‌های اکشن فیلم بسیار خلاقانه و هیجان‌انگیز می‌باشند به خصوص سومین روبروه مرد عنکبوتی و لیزارد. همانگونه که در نخستی متن نیز اشاره شد مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز فیلم بدی نیست و دور از انصاف است چنانچه با قسمت دوم خود مقایسه یا یکی‌گرفته شود با این وجود از آن دست فیلم‌ها هم نیست که در ذهن‌تان بماند.

۶۰. مرد آهنی ۲ (Iron Man 2)

فیلم مرد آهنی ۲

 • کارگردان: Jon Favreau
 • بازیگران: Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Mickey Rourke
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۲

فیلم سینمایی «مرد آهنی ۲» سومین اثر جهان مارول بود که از طریق جان فاورو ساخته شد؛ مردی که کارگردان قسمت‌ اول همین مجموعه هم بود. مرد آهنی ۲ مثل اغلب فیلم‌های ابرقهرمانی جهان سینمایی مارول سوای خوب یا بد بودنش از نظر سینمایی، موفق شد فروش خوبی را تجربه کند؛ این اثر بودجه‌ای ۲۰۰ میلیون دلاری داشت و حدود ۶۲۴ میلیون دلار هم فروخت.

مرد آهنی ۲ نشان می‌دهد که حدودا ۶ ماه بعد از وقایع فیلم مرد آهنی تونی استارک در مقابل خواست دولت ایالات متحده مقاومت می‌کند و حاضر نیست تکنولوژی ساخت زره مرد آهنی را در اختیارشان قرار دهد. در این شرایط ایوان وانکو دانشمند روس نیز از راه تکنولوژی‌هایی که در اختیار دارد تلاش می‌کند از خانواده استارک انتقام بگیرد.

در مرد آهنی ۲ بیوه سیاه (ناتاشا رومانوف) به‌عنوان دستیار استارک معرفی شد، زنی که از طریق فیوری فرستاده شده بود تا مراقب کارکرد استارک باشد.

فیلم سینمایی «مرد آهنی ۲» حاوی تصاویری از هالک شگفت‌انگیز و یک صحنه پایانی از چکش ثور بود. به این ترتیب می‌توان از نظر تقسیم‌بندی روایی دومین قسمت از مجموعه مرد آهنی را میان دو فیلم هالک شگفت‌انگیز و ثور قرار داد.

۶۱. ولورین (The Wolverine)

فیلم ولورین

 • کارگردان: James Mangold
 • بازیگران: Hugh Jackman, Tao Okamoto, Rila Fukushima, Hiroyuki Sanada
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۳
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۱

«ولورین» ششمین فیلم در سری فیلم‌های مردان ایکس و دومین اثر از سه‌گانه ولورین بعد از «خاستگاه مردان ایکس: ولورین» (X-Men Origins: Wolverine) می‌باشد. ولورین را می‌توان دنباله یا اسپین‌آفی برای «مردان ایکس: آخرین ایستادگی» (X-Men: The Last Stand) نیز به حساب آورد.

فیلم که در ادامه وقایع مردان ایکس: آخرین ایستادگی روایت می‌شود با محوریت سفر لوگان به ژاپن قصه فیلم را پیش می‌برد. او که در ژاپن یک دوست قدیمی را ملاقات می‌کند درگیر ماجرایی می‌شود که در نهایت این ابرقهرمان را به مبارزه با سامورایی مرگبار می‌کشاند. لوگان در این مبارزه قسمتی از قدرت‌های خاصش را نیز از دست داده می‌باشد.

ولورین در کل مورد پسند منتقدان جای گرفت به‌خاص به خاطر صحنه‌های اکشنش اما تعدادی خط داستانی نسبتا پیش‌بینی‌پذیر آن را یک نقطه ضعف ارزیابی کردند.

۶۲. بتمن (Batman)

فیلم بتمن

 • کارگردان: Tim Burton
 • بازیگران: Michael Keaton, Jack Nicholson, Kim Basinger, Robert Wuhl
 • تاریخ اکران: ۱۹۸۹
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۱

فیلم سینمایی «بتمن» ساخته سال ۱۹۸۹ اولین قسمت از مجموعه سینمایی اولیه بتمن بود که از طریق استودیوی برادران وارنر تولید شد. در این فیلم سینمایی مایکل کیتون نقش بتمن/بروس وین و جک نیکلسون نقش جوکر را ایفا می‌کرد.

داستان فیلم سینمایی بتمن دوران اولیه مبارزات او با خلافکاران و البته مقابله‌ش با جوکر را نمایش می‌دهد.

هنگامی که کمدی فانتزی «بیتل‌جوس» (Beetlejuice) به کارگردانی تیم برتون در سال ۱۹۸۸ توانست چند جایزه اسکار و موفقیت تجاری کسب کند، برادران وارنر چراغ سبز ساخت بتمن را به برتون دادند. بازیگران معتبر گوناگونی برای ایفای نقش در این اثر سینمایی در نظر گرفته شده بودند. در آن سال‌ها انتخاب کیتون برای حضور در نقش بتمن سروصدای زیادی به پا کرد چرا که او در آن دوران بیشتر به‌عنوان بازیگر نقش‌های کمدی شناخته می‌شد و گمان می‌رفت نتواند در نقش بتمن حضور قانع‌کننده‌ای داشته باشد.

لحن فیلم سینمایی بتمن تا حدودی تحت تأثیر دو کتاب کمیک «بتمن: شوخی مرگبار» (Batman: The Killing Joke‎) آلن مور و « شوالیه تاریکی بازمی‌گردد» (The Dark Knight Returns) اثر فرانک میلر بود.

بتمن هنگام اکران به یک موفقیت تجاری خیره‌کننده دست یافت و موفق شد حدودا ۱۲ برابر بودجه اولیه‌اش در گیشه بفروشد. این فروش بتمن را در آن سال به پنجمین فیلم پرفروش تاریخ سینما تبدیل کرد. این موفقیت تأثیر فوق‌العاده‌ای بر سرنوشت دیگر آثار ابرقهرمانی و سایر مجموعه‌های بتمن از جمله برنامه تلویزیونی «بتمن: مجموعه پویانمایی» (Batman: The Animated Series) داشت.

بتمن ضمنا مسیر جهان پویانمایی دی‌سی را به شدت هموار کرد و پتانسیل‌های تجاری نهفته در آثار ابرقهرمانی را بیش از پیش به استودیوها نشان داد. در سال‌های بعد سه دنباله برای این فیلم ابرقهرمانی ساخته شد. «بازگشت بتمن» (Batman Returns) به کارگردانی تیم برتون در سال ۱۹۹۲ اکران شد. «بتمن برای پیوسته» (Batman Forever) در سال ۱۹۹۵ و «بتمن و رابین» (Batman & Robin) در سال ۱۹۹۷ هر دو به کارگردانی جوئل شوماخر نیز در همین مجموعه اکران شدند.

۶۳. آسیب‌ناپذیر (Unbreakable)

فیلم آسیب‌ناپذیر

 • کارگردان: M. Night Shyamalan
 • بازیگران: Bruce Willis, Samuel L. Jackson, Robin Wright, Spencer Treat Clark
 • تاریخ اکران: ۲۰۰۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۰

این تریلر ابرقهرمانی داستان مردی را روایت می‌کند که از یک حادثه قطار مرگبار جان سالم به در می‌برد بدون آنکه هیچ آسیبی ببیند. این واقعه باعث می‌شود او دریابد که واجد قدرت‌هایی فراانسانی می‌باشد.

فیلم سینمایی «آسیب‌ناپذیر» که در سال ۲۰۰۰ ساخته شد در حقیقت قسمت اول یک مجموعه سینمایی بود که دو قسمت آتی آن سال‌ها بعد ساخته شدند؛ دو فیلم دیگر «شکافته» (Split) و «گلس» (Glass) بودند که به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۹ روی پرده رفتند.

گرچه دیوید دان با بازی بروس ویلیس به‌عنوان شخصیت اساسی فیلم اول در هر سه قسمت حضور دارد اما حضور او در نقش‌های مهم‌تر مجموعه راجع به فیلم اول و آخر این سه‌گانه می‌باشد.

آسیب‌ناپذیر چه به‌عنوان یک فیلم و چه به‌عنوان یک مجموعه به خاطر تفاوت‌هایش با آثار معمول ابرقهرمانی مورد توجه خاص‌ای جای دارد می‌باشد. در حقیقت این مجموعه اولین مجموعه ابرقهرمانی بود که از طریق یک فرد نوشته و کارگردانی شده می‌باشد. برخلاف اکثر فیلم‌های ابرقهرمانی دیگر آسیب‌ناپذیر جنبه‌های واقع‌گرایانه قوی دارد و باید آن را نوعی شالوده‌شکنی در فیلم‌های این ژانر در نظر گرفت.

فیلم در هنگام اکران از نظر تجاری موفق بود و منتقدان نیز زیبایی‌شناسی خاص و وزن سنگین عاطفی داستان را مورد ستایش قرار دادند.

در نهایت بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که کوئنتین تارانتینو زمانی اعلام کرده بود آسیب‌ناپذیر در بین فیلم‌های محبوبش جای دارد. اکثر منتقدان نیز بر این باورند این اثر سینمایی از بهترین‌های کارنامه‌ی ام. نایت شیامالان می‌باشد.

۶۴. انتقام‌جوی سمی (The Toxic Avenger)

فیلم انتقام‌جوی سمی

 • کارگردان: Michael Herz, Lloyd Kaufman
 • بازیگران: Andree Maranda, Mark Torgl, Mitchell Cohen, Cindy Manion
 • تاریخ اکران: ۱۹۸۴
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۰

«انتقام‌جوی سمی» یک کمدی سیاه ابرقهرمانی و اولین قسمت در کله انتقام‌جوی سمی از محصولات استودیوی تروما اینترتینمنت است که به خاطر ساخت بی‌مووی‌های کم‌بودجه واجد خشونت‌های شدید و مهیب مشهور بود.

فیلم درمورد یک مرد ضعیف و بی‌بنیه به نام ملوین فرد است که سرایدار یک باشگاه بدن‌سازی می‌باشد. مشتریان باشگاه به‌خاص چهار مشتری خاص پیوسته ملوین را آزار می‌دهند. شدت این اذیت و آزارها رو به افزایش است تا زمانی که سلسله‌ای از وقایع به افتادن ملویل درون مجموعه‌ای از زباله‌های سمی و آتش‌گرفتنش منجر می‌شود.

این حادثه او را به موجودی مخوف و بدشکل تبدیل می‌کند که در عین حال به قدرت‌هایی فراانسانی دست یافته. حال شهر تروماویل که یک شهر تخیلی است و داستان در آن جریان دارد یک ابرقهرمان جدید پیدا کرده می‌باشد.

انتقام‌جوی سمی را می‌‍توان افزون بر طبقه‌بندی میان آثار ابرقهرمانی یک فیلم ژانر وحشت در نظر گرفت. فیلمی در زیرژانر اسپلتر در بین آثاری که به شکل تعمدی بر نمایش خشونت‌های تند و خون‌ریزی تمرکز دارند.

۶۵. انتقام‌جوی سمی ۴ (The Toxic Avenger IV)

انتقام‌جوی سمی 4

 • کارگردان: Lloyd Kaufman
 • بازیگران: Clyde Lewis, David Mattey, Debbie Rochon, Heidi Sjursen
 • تاریخ اکران: ۲۰۰۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۰

«انتقام‌جوی سمی ۴» چهارمین و آخرین فیلم در کله انتقام‌جوی سمی است؛ مجموعه‌ای حاوی ۴ فیلم و یک اثر تلویزیونی که از سال ۱۹۸۴ آغاز شد.

گرچه انتقام‌جوی سمی ۴ سومین دنباله در این مجموعه است اما استن لی که در نخستی فیلم به‌عنوان راوی حضور دارد ادعا می‌کند که این قسمت در حقیقت دنباله رسمی فیلم اول است؛ به این ترتیب وقایع دو دنباله قبلی به نوعی نادیده گرفته می‌شوند.

در این قسمت انتقام‌جوی سمی باید از دوستانش در مقابل همزادش از جهان‌ موازی دفاع کند.

به شکل کلی انتقام‌جوی سمی یک مجموعه‌ کمدی-ترسناک بسیار جنجال‌برانگیز با طرفداران خاص و پروپاقرص خودش بود. مجموعه‌ای که با اکثر ژانرها و ضمنا آثار ابرقهرمانی شوخی می‌کند و از نظر محتوا نیز خشونت بسیار شدیدی دارد.

انتقام‌جوی سمی ۴ بر خلاف دو دنباله دیگر مجموعه که با نقدهایی منفی روبرو شدند همچون قسمت اول با استقبال منتقدان روبه‌رو شد. منتقدان به شکل خاص‌ای شوخ‌طبعی و طنز اثر را مورد ستایش قرار دادند. مدتی بعد خبری بنا به ساخت قسمت پنجم مجموعه نیز اعلام شد گرچه سال‌ها است که پروسه تولید این فیلم جدید پیشرفتی نداشته می‌باشد.

۶۶. هالک شگفت‌انگیز (The Incredible Hulk)

فیلم هالک شگفت‌انگیز

 • کارگردان: Louis Leterrier
 • بازیگران: Edward Norton, Liv Tyler, Tim Roth, William Hurt
 • تاریخ اکران: ۲۰۰۸
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۶۷

وقایع این فیلم سینمایی که با بازی ادوارد نورتون در نقش بروس بنر (هالک) همراه است از نظر زمانی مقارن با مرد آهنی ۲ و ثور رخ می‌دهند. «هالک شگفت‌انگیز» دومین فیلمی بود در جهان سینمایی مارول منتشر شد.

هالک شگفت انگیز بعد از اکران اولین اثر سینمایی مارول یعنی مرد آهنی روی پرده رفت. گرچه مرد آهنی توجه‌ منتقدان آمریکایی را به پتانسیل سینمایی کمیک‌های مارول جلب کرد اما بلافاصله بعد از آن چندین فیلم دیگر مثل هالک شگفت‌انگیز،‌ مرد آهنی ۲ و ثور شرایطی ایجاد کردند که در عمل کسی فیلم‌های مارول را جدی نگیرد.

یک منتقد می‌نویسد بعد از نمایش این سه اثر ناموفق خیلی عجیب بود که کماکان فیلم‌سازی از روی کمیک‌های مارول ادامه یافت. شاید نکته‌ای که این منتقد نادیده می‌گیرد وجه صنعتی هالیوود باشد. همانگونه که اشاره شد همه این فیلم‌ها که از نظر منتقدان چندان درخشان نبودند در فروش با مشکل روبرو نشدند. با این همه هالک (با وجود موفقیت کلی تجاری) به پرفروشی آثار قبلی هم نبود و نشان داد حتی مخاطبان ابرقهرمان دوست آمریکایی هم ممکن است به بعضی از این آثار اقبال چندانی نشان ندهند.

در این فیلم سینمایی بروس بنر، دانشمندی در حال فرار از دست دولت آمریکا برای هیولایی که در هنگام عصبانیت به آن تبدیل می‌شود به دنبال یک راه علاج می‌گردد. این اثر سینمایی تا حدی هم تحت تأثیر سریال هالک شگفت‌انگیز که پخش آن در سال ۱۹۷۸ آغاز شد، قرار داشت.

پیش از این در سال ۲۰۰۳ فیلم دیگری با محوریت شخصیت هالک ساخته شده بود اما هالک شگفت‌انگیز تلاشی بود برای راه‌اندازی مجدد مجموعه فیلم‌های شخصیت هالک.

۶۷. ثور: دنیای تاریک (Thor: The Dark World)

فیلم ثور: دنیای تاریک

 • کارگردان: Alan Taylor
 • بازیگران: Chris Hemsworth, Natalie Portman, Tom Hiddleston, Stellan Skarsgård
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۳
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۶۶

فیلم سینمایی «ثور: دنیای تاریک» هشتمین فیلم جهان سینمایی مارول، دنباله فیلم «ثور» است که سال ۲۰۱۱ ساخته شده بود. این اثر سینمایی را آلن تیلور کارگردانی کرده و از بازیگران شاخص آن می‌توان به کریس همسورث (در نقش ثور) و ناتالی پورتمن اشاره کرد.

ثور: دنیای تاریک یک موفقیت تجاری به حساب می‌آید. این فیلم که بودجه‌ای ۱۷۰ میلیون دلاری داشت حدود ۶۴۵ میلیون دلار فروخت. با این وجود و با وجود موفقیت تجاری، منتقدان از این اثر سینمایی استقبال گسترده‌ای نکردند و در عمل باید گفت که ثور: دنیای تاریک در بین فیلم‌های مارول از طریق منتقدان به‌عنوان بدترین فیلم مشهور می‌باشد. فیلمی که تمرکز لازم را بر شخصیت‌ها و طرح داستانی ندارد و شیوه حضور ناتالی پورتمن در خط داستانی آن نیز بسیار انتقادبرانگیز می‌باشد.

در ثور: دنیای تاریک، ثور و لوکی با یکدیگر همراه می‌شوند تا از ۹ قلمرو در مقابل الف‌های تاریک حفاظت کنند. وقایع فیلم از نظر روایی به یک سال بعد از وقایع فیلم انتقام‌جویان مربوط می‌باشد. در این اثر سینمایی مخاطبان با «سنگ واقعیت» (Reality Stone) آشنا می‌شوند. ضمنا شاهد حضور «کلکتور» (Collector) با بازی بنیسیو دل تورو در این اثر سینمایی هستیم. دل تورو را در همین نقش در فیلم «نگهبانان کهکشان» (Guardians of the Galaxy ) که یک سال بعد اکران شد، دوباره دیدیم.

۶۸. موشک‌زن (The Rocketeer‎)

فیلم موشک‌زن

 • کارگردان: Joe Johnston
 • بازیگران: Billy Campbell, William Campbell, Jennifer Connelly, Alan Arkin
 • تاریخ اکران: ۱۹۹۱
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۶۶

یک خلبان جوان نوعی کوله پشتی پرتابی را می‌یابد که به او امکان پروازکردن در ارتفاع را می‌دهد. او از این وسیله به جای هواپیما برای پرواز استفاده می‌کند. اعمال قهرمانانه‌ این خلبان به سرعت توجه هوارد هیوز (هوانورد، مهندس و کارگردان آمریکایی) و اف‌بی‌آی را جلب می‌کند. در عین حال ماموران نازی نیز از راهی دیگر وارد ماجرا می‌شوند.

«موشک‌زن» یک اثر ابرقهرمانی از تولیدات استودیوی والت دیزنی می‌باشد. فیلم همانند داستان‌های ابرقهرمانی به همین نام در کتاب‌های کمیک ساخته شده می‌باشد. داستان‌های راجع به این شخصیت برای اولین‌بار در سال ۱۹۸۲ چاپ شدند. دیو استیونز خالق آثار کمیک بوکی موشک‌زن بود.

فیلم سینمایی موشک‌زن از نظر تجاری شکست خورد و در حالی که بودجه اولیه تولیدش حدود ۳۵ تا ۴۰ میلیون دلار اعلام شد به فروشی بیش از ۴۶ میلیون دلار بسنده کرد. این شکست تجاری باعث شد برنامه ساخت دنباله‌‌ای برای این فیلم لغو شود و در عمل دیزنی به این نتیجه برسد که موشک‌زن گزینه خوبی برای ادامه سرمایه‌گذاری و تبدیل‌شدن به یک مجموعه سینمایی نیست.

گرچه در سال‌های بعد همانند داستان‌های همین شخصیت ابرقهرمانی یک مجموعه تلویزیونی برای مخاطب کودک ساخته شد. این مجموعه در سال ۲۰۱۹ شروع به پخش کرد و قرار است قسمت‌های جدید آن در آینده نیز پخش شود.

۶۹. آکوامن (Aquaman‎)

فیلم آکوامن

 • کارگردان: James Wan
 • بازیگران: Jason Momoa, Amber Heard, Nicole Kidman, Willem Dafoe
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۸
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۶۵

«آکوامن» به‌عنوان ششمین فیلم دنیای توسعه‌یافته دی‌سی اثری است ابرقهرمانی که همانند شخصیتی به همین نام در کتاب‌های کمیک دی‌سی ساخته شده می‌باشد.

پیش از این در فیلم‎هایی مثل «بتمن در مقابل سوپرمن: طلوع عدالت» و «لیگ عدالت» هم شاهد حضور آکوامن بودیم. اما این فیلم سینمایی اولین اثر بلندی است که با تمرکز بر شخصیت آکوامن ساخته شده می‌باشد. در هر سه فیلم جیسون موموآ به ایفای نقش آکوامن پرداخته می‌باشد.

در فیلم آکوامن آرتور کری وارث پادشاهی آتلانتیس باید مردم خود را رهبری کند و در نقش یک قهرمان ظاهر شود. باید به این نکته هم اشاره کنیم که وقایع فیلم آکوامن از نظر سیر روایی در ادامه ماجراهای فیلم لیگ عدالت جای دارد. جیمز وان کارگردان این اثر سینمایی به دلیل ساخت فیلم‌های ترسناک شهرت دارد و یکی از مشهورترین آثار کارنامه او فیلم سینمایی «اره» (۲۰۰۴) می‌باشد.

گرچه جرقه ساخت آکوامن به سال ۲۰۰۴ بازمی‌گردد اما تا زمانی که فیلم «مرد پولادین» منتشر نشده بود توجه زیادی هم به این پروژه نمی‌شد. اما درست یک سال بعد از انتشار مرد پولادین فعالیت‌های گسترده‌تری برای آماده‌سازی آکوامن انجام شد. نهایتا فیلم‌برداری در سال ۲۰۱۷ آغاز شد و فیلم در سال ۲۰۱۸ روی پرده رفت.

موفقیت تجاری آکوامن برای دی‌سی بسیار امیدبخش و خیره‌کننده بود. این اثر سینمایی که با بودجه‌ای بین ۱۶۰ تا ۲۰۰ میلیون تولید شده بود توانست بیش از ۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار بفروشد. این میزان فروش آکوامن را به پرفروش‌ترین فیلم دنیای توسعه‌یافته دی‌سی و پرفروش‌ترین فیلمی که همانند کمیک‌های دی‌سی اقتباس شده تبدیل کرد. هَم‌اکنون می‌دانیم که قرار است دنباله این اثر ابرقهرمانی در سال ۲۰۲۲ اکران شود.

۷۰. نگهبانان (Watchmen)

فیلم نگهبانان

 • کارگردان: Zack Snyder
 • بازیگران: Billy Crudup, Jeffrey Dean Morgan, Malin Akerman, Matthew Goode
 • تاریخ اکران: ۲۰۰۹
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۶۵

این فیلم ابرقهرمانی نئونوار همانند کمیک‌های دی‌سی به همین نام ساخته شده می‌باشد. نگهبانان نوعی شالوده‌شکنی در ژانر ابرقهرمانی و اثری تاریک و ویران‌شهری به حساب می‌آید.

داستان فیلم در سال ۱۹۸۵ و در دوران جنگ سرد میان آمریکا و شوروی در جریان می‌باشد. در این شرایط گروهی از ابرقهرمانان بازنشسته آمریکایی در حال تحقیق درمورد مرگ یکی از اعضای گروه خود می‌باشند. فیلم محدودیت‌های اصول اخلاقی این ابرقهرمانان را در روبروه با طبیعت پیچیده مسائلی که با آن روبه‌رو می‌شوند به چالش می‌کشد.

گرچه نگهبانان در سال ۲۰۰۹ اکران شد اما جریان اقتباس یک اثر لایواکشن از مجموعه کمیک‌های نگهبانان از سال ۱۹۸۷ تا ۲۰۰۵ ادامه داشت. بعد از مناقشه‌های فراوان، دعواهای حقوقی مختلف و پیوستن و جداشدن چندین و چند کارگردان مختلف از پروژه عاقبت فیلم ساخته و در سال ۲۰۰۹ نمایش داده شد.

واکنش به فیلم نگهبانان چه در بین مردم  و چه منتقدان یک‌دست نبود. فیلم به خاطر سبک خاصش تحسین شد اما این انتقاد از زک اسنایدر به‌عنوان کارگردان اثر مطرح شد که صرفا تلاش کرده یک فیلم اکشن بسازد بدون آنکه زیرکی و ظرافت‌های نهفته در کمیک بوک‌های این ابرقهرمانان را درک کرده باشد.

فیلم از نظر تجاری نیز درخشش چندانی نداشت و با وجود بودجه حدودا ۱۳۰ میلیون دلاری ساخت، چیزی نزدیک به ۱۸۵ میلیون دلار فروخت. کارشناسان بر این باورند زمان ۲ ساعت و ۴۳ دقیقه‌ای و البته درجه‌بندی R فیلم نیز در مشکلات تجاری‌اش بی‌تأثیر نبود.

۷۱. هیولای مرداب (Swamp Thing)

فیلم هیولای مرداب

 • کارگردان: Wes Craven
 • بازیگران: Adrienne Barbeau, Ray Wise, Louis Jourdan, David Hess
 • تاریخ اکران: ۱۹۸۲
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۶۵

«سوامپ تینگ»، «موجود باتلاقی» یا «هیولای مرداب» یکی دیگر از شخصیت‌های کتاب‌های کمیک دی‌سی است که در عرصه سینما برای اولین‌بار در سال ۱۹۸۲ مورد اقتباس جای گرفت.

فیلم سال ۱۹۸۲ یک اثر ابرقهرمانی ترسناک بود و داستان دانشمندی به نام الک هلند را روایت می‌کرد که بر اثر وقایعی به هیولایی تحت نام موجود باتلاقی تغییر شکل داده می‌باشد. او در این داستان به کمک یک زن می‌شتابد و در عین حال با مردی که مسئول همه‌ی مشکلاتش است مبارزه می‌کند.

در سال ۱۹۸۹ شاهد ساخت دنباله‌ای بر فیلم سینمایی هیولای مرداب بودیم؛ این اثر سینمایی که «بازگشت هیولای مرداب» (The Return of Swamp Thing) نام داشت و با بودجه بسیار کمی ساخته شده بود، درمورد اثر قبلی موفقیت و مقبولیت کمتری به دست آورد.

۷۲. مرد عنکبوتی ۳ (Spider-Man 3)

فیلم مرد عنکبوتی ۳

 • کارگردان: Sam Raimi
 • بازیگران: Tobey Maguire, Kirsten Dunst, James Franco, Thomas Haden Church
 • تاریخ اکران: ۲۰۰۷
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۶۳

«مرد عنکبوتی ۳» هم مانند مردعنکبوتی ۲ از دخالت‌های استودیویی آسیب زیای دید. کارگردان فیلم سم ریمی مجبور بود شخصیت‌های دیگری را به مجموعه اضافه کند. ادی براک/ ونوم ( با بازی توفر گریس) و گوئن استیسی (با بازی برایس دالاس هاوارد) دو نمونه از شخصیت‌هایی می‌باشند که برخلاف میل کارگردان به سومین فیلم سه‌گانه مرد عنکبوتی اضافه شدند.

بنابراین همین مسئله و فراوانی بیش از حد شخصیت‌ها فیلم قادر نیست کارکرد موفقی از خود نشان دهد؛ در حقیقت آنقدر دست‌مایه به فیلم اضافه شده که کارگردان قادر به استفاده و پردازش درست همه آن‌ها نیست. اما با وجود نکات مطرح‌شده مرد عنکبوتی ۳ توانسته حساسیت‌های سبک سم ریمی را که همان شوخ‌طبعی‌های بی‌همتا او است تا حدودی حفظ کند.

در حقیقت حتی مضحک‌ترین صحنه‌های فیلم مرد عنکبوتی ۳ که ممکن است بی‌فایده و بی‌تأثیر به نظر برسند (مثل سکانس‌های رقص پیتر پارکر) حداقل تلاشی می‌باشند برای انتقال همان لحنی که در دو فیلم اول مجموعه وجود داشت.

سومین فیلم از مجموعه ابرقهرمانی مرد عنکبوتی هم با شخصیت‌های شرور زیادی پر شده است اما اتفاقا بعضی از این شخصیت‌ها خوب از آب در آمده‌اند. توماس هیدن چرچ در نقش فلینت مارکو خیلی خوب از پس ایفای نقشش برآمده می‌باشد. دزدی که تلاش می‌کند زندگی دخترش را نجات دهد و به مرد شنی تبدیل می‌شود. تنزل شخصیت مارکو به شخصیتی که کارهای شرورانه می‌کند و ضمنا تصمیم پیتر برای به فراموشی سپردن وی در انتهای فیلم بسیار تاثربرانگیز می‌باشد. با این وجود توفر ریس در نقش ادی براک پختگی لازم را ندارد و انگار در پایان کار به شکلی کاملا تصنعی به فیلم اضافه شده است؛ به همین دلیل بوضوح احساس می‌شود که این شخصیت خام و قلابی می‌باشد.

در عین حال تبدیل هری آزبورن (با بازی جیمز فرانکو) به گابلین جدید هم سرهم‌بندی شده و عجولانه گویا. از طرف دیگر مثلث‌های مختلف عشقی بین پیتر، هری، ماری‌جین، گوئن استیسی و ادی براک کم‌کم خسته‌کننده شده و فضای فیلم مدام مابین یک کمدی سرگرم‌کننده و یک ملودرام عبوس جابه‌جا می‌شود بی‌آنکه بتواند واقعا به یکی از آن‌ها وفاداری کاملش را حفظ کند.

ضمنا این ایده که پیتر پارکر تحت تأثیر سیمبیوت فاسد شود و وجه تاریکش را نشان دهد شاید روی کاغذ خوب عمل کند اما در حقیقت درون فیلم خنده‌دار گویا و کارآیی لازم را نداشته می‌باشد. در نهایت باید گفت گرچه مرد عنکبوتی ۳ آنقدرها هم که گفته می‎شود فیلم بدی نیست و به هر حال نقاط قابل توجهی هم دارد اما این اثر سینمایی واقعا پایان ناامیدکننده‌ای است بر یک سه‌گانه ابرقهرمانی که می‌شد کاملا بی‌نقص و بسیار باکیفیت تمام شود.

مرد عنکبوتی ۳ چهارمین فیلم پرفروش از مجموعه مرد عنکبوتی در ایالات متحده آمریکا بود. این فیلم درون آمریکا درمورد دو قسمت قبلی سه‌گانه کمتر فروخت اما به دلیل بزرگترشدن بازار جهانی در کل فروش تمامی خود رقم نهایی بزرگتری را به ثبت رساند.

۷۳. دختران پاورپاف (The Powerpuff Girls Movie)

فیلم دختران پاورپاف

 • کارگردان: Craig McCracken
 • بازیگران: Cathy Cavadini, E.G. Daily, Roger L. Jackson, Tom Kane
 • تاریخ اکران: ۲۰۰۲
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۶۳

انیمیشن ابرقهرمانی کمدی «دختران پاورپاف» ریشه در یک مجموعه انیمیشن تلویزیونی داشت که از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۵ روی آنتن رفت. به شکل کلی ۷۸ قسمت انیمیشن، دو انیمیشن کوتاه، یک قسمت مخصوص سال نو، یک فیلم سینمایی، یک قسمت خاص به مناسبت ۱۰ سالگی مجموعه و یک قسمت خاص با بهره‌گیری از تکنولوژی CGI از جمله آثاری بودند که در کله دختران پاورپاف به نمایش درآمدند. مدتی بعد نیز در سال ۲۰۱۶ مجموعه تلویزیونی دوباره راه‌اندازی شد و این بار سه سال دیگر تا سال ۲۰۱۹ ادامه یافت.

فیلم سینمایی این مجموعه سال ۲۰۰۲ روی پرده رفت و از طریق کریگ مک‌کراکن خالق مجموعه کارگردانی و نوشته شد. این انیمیشن اولین اثر سینمایی مک‌کراکن و از نظر روایت پیش‌درآمدی بر سریال بود.

داستان دختران پاورپاف بیان می‌کرد که آن‌ها چطور ایجاد و چگونه به مدافعان شهر تاونزویل تبدیل شدند.

دختران پاورپاف در کل با رضایت منتقدان همراه بود اما از نظر تجاری یک شکست اساسی را تجربه کرد. فیلم که با بودجه ۱۱ میلیون دلاری ساخته شده بود نتوانست بیش از ۱۶.۴ میلیون دلار بفروشد.

۷۴. هالک (Hulk)

فیلم هالک

 • کارگردان: Ang Lee
 • بازیگران: Eric Bana, Jennifer Connelly, Sam Elliott, Nick Nolte
 • تاریخ اکران: ۲۰۰۳
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۶۲

«هالک» یکی از آثار ابرقهرمانی برگرفته از کمیک‌های مارول است و داستان آن به ریشه‌های زندگی بروس بنر می‌پردازد.

بروس که در یک حادثه در معرض پرتوهای گاما جای دارد هر زمان که از نظر عاطفی تحریک یا دچار استرس شدید شود قادر است به یک موجود غول‌آسا با پوست سبز رنگ تبدیل شود. بروس از طریق ارتش ایالات متحده تعقیب شده و در عین حال با پدرش نیز درگیر می‌شود؛ پدری که نیت دارد از قدرت بروس استفاده کند و برای او نقشه‌های شومی در سر دارد.

فیلم سینمایی هالک نیز از آن دست آثاری است که سال‌ها در جریان ساخت بوده می‌باشد. در حقیقت این اثر از سال ۱۹۹۰ دست به دست می‌شد و کارگردان‌های مختلفی برای ساخت آن تعیین می‌شدند. عاقبت در سال ۲۰۰۲ انگ لی به‌عنوان کارگردان این پروژه انتخاب شد و فیلم در سال ۲۰۰۳ روی پرده سینماها رفت.

منتقدان معتقد بودند هالک پروژه‌ای جاه‌طلبانه با سبکی خاص است اما تاکید بیش از حد آن روی دیالوگ‌ها به قیمت از دست رفتن تعدادی از جنبه‌های اکشن اثر باعث افت آن شده می‌باشد.

در نخست قرار بود دنباله‌ای بر فیلم سینمایی هالک ساخته شود اما مدتی بعد تلاش برای ساخت دنباله جای خود را به پروژه‌ای جدید برای بازراه‌اندازی مجموعه داد. فیلم سینمایی «هالک شگفت‌انگیز» (The Incredible Hulk) با همین نیت ساخته شد. هالک شگفت‌انگیز دومین فیلم جهان سینمایی مارول بود و در سال ۲۰۰۸ بعد از «مرد آهنی» (Iron Man) به نمایش درآمد.

۷۵. مردان اسرارآمیز (Mystery Men‎)

فیلم مردان اسرارآمیز

 • کارگردان: Kinka Usher
 • بازیگران: Hank Azaria, Ben Stiller, Janeane Garofalo, William H. Macy
 • تاریخ اکران: ۱۹۹۹
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۶۱

«مردان اسرارآمیز» یک کمدی ابرقهرمانی است که داستان گروهی از ابرقهرمان‌های بی‌عرضه آماتور را روایت می‌کند. آن‌ها باید زمانی که یک ابرشرور شهر و ابرقهرمان بزرگش را تهدید می‌کند وارد صحنه شده و به دنبال راه حلی برای بحران باشند.

این اثر سینمایی اقتباسی بود از کمیک‎های «هویج شعله‌ور» (Flaming Carrot) که اواخر دهه ۱۹۷۰ میلادی منتشر شدند و به نوعی پارودی جنبه‌های مختلف ژانر ابرقهرمانی بودند.

مردان اسرارآمیز از نگاه منتقدان اثری ارزیابی شد که در کل قادر به خنده‌گرفتن از مخاطب خود است گرچه از نگاه مخاطبان، فیلم چندان جذابی نبود. این کمدی ابرقهرمانی که با بودجه ۶۸ میلیون دلاری ساخته شده بود نهایتا نتوانست بیش از ۳۳.۵ میلیون دلار بفروشد و یک شکست سخت و سنگین تجاری را تجربه کرد.منبع

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا