تکنولوژی

بهترین دشمن جوکر در دنیای مارول کیست؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

شخصیت جوکر از نظر خیلی‌ها بهترین ویلن دنیای داستان‌ها می‌باشد. در هر حال، هر ویلنی را نمی‌توان پیدا کرد تا آن قدر محبوب شود که فیلم اختصاصی او بدرخشد و بفروشد. جوکر به عنوان مشهورترین رقیب بتمن، از همان سال 1940 که پا به دنیای کمیک‌ها گذاشت شروع به آزار و اذیت گاتهام و مردمش کرد. اما چنانچه شاهزاده جرم و جنایت گاتهام ناگهان خود را در دنیای مارول می‌دید، چه کسی تبدیل به بهترین رقیب جوکر در مارول می‌شد؟

جوکر عاشق خندیدن است، چه حاصل از مسموم کردن هزاران شهروال با استفاده از گاز خنده‌اش باشد چه به قتل رساندن رابین با ضربات پی در پی دیلم. مطمئناً این ویژگی یکی از مهمترین فاکتورها برای تبدیل شدن او به دشمن بتمنی باشد که با فاکتورهایی مثل تاریکی، تفکر و جدی بودن عجین شده.

این دو شخصیت با یکدیگر یک زوج جدایی ناپذیر و جادویی را تشکیل می‌دهند. اما چنانچه قرار بود جوکر فقط از قهرمانان دنیای مارول یک رقیب برای خود انتخاب کند، چه کسی به اندازه شوالیه شنل پوش گاتهام برای جوکر سرگرم کننده بود؟ و از آن مهم‌تر… چه کسی قابلیت شکسته شدن از نظر روحی را داشت؟

[table id=2 /]

ممکن است چنین پرسشی ذهن شما را نیز درگیر کرده باشد. پس برای پیدا کردن پاسخ سوال خود در ادامه با ویجیاتو همراه باشید.

چه چیزی باعث شده تا جوکر تبدیل به بزرگ‌ترین دشمن بتمن شود؟

هیچکدام از ویلن‌های دنیای دی‌سی نتوانسته‌اند به اندازه جوکر، بتمن را به دردسر بیندازند و مایه عذابش شوند. در بعضی از داستان‌های پیش‌زمینه جوکر، این موضوع که خودِ بتمن عامل افتادن جوکر به داخل خمره مواد شیمیایی بوده باعث به وجود آمدن رابطه‌ای شاعرانه بین این دو می‌شود. در داستان‌های دیگر هم این جوکر است که بتمن را خلق می‌کند.

سرنوشت این دو شخصیت در نبرد بدون پایان بین خیر و شر به هم گره خورده می‌باشد. پس حالا چه چیزی باعث می‌شود تا جوکر تبدیل به بزرگ‌ترین رقیب بتمن شود؟ آیا این مأموریت او است تا باعث آشوب و هرج و مرج در شهر گاتهام شود و هر چیزی که به چشم بتمن مهم می‌آید را نابود کند؟ آیا فقط می‌خواهد تا بتمن را تا لبه پرتگاه برده و مجبور کند تا مهم‌ترین قانونش را بشکند؟ یا مأموریتش این است تا اثبات کند هویت بتمن تنها یک شوخی است؟

در شخصیت پردازی بتمن، او به دنبال برقرار عدالت و نظم در دنیایی است که بدون او دچار آشوب می‌شود. جوکر هم چیزی جز نابودی چنین نظمی را دنبال نمی‌کند. ممکن استً این نبرد هیچوقت به اتمام نرسد، از آن جایی که خود جوکر در فیلم شوالیه تاریکی به بتمن می‌گوید:

تو من رو به خاطر یه قانون نمی‌کشی. و منم تو رو نمی‌کشم چون خیلی سرگرم کننده‌ای.
جوکر در صورت به قتل رساندن بتمن برنده نمی‌شود. او وقتی برنده می‌شود که بتواند بتمن را از لبه پرتگاه به پایین پرت کند. برای رسیدن به چنین انگیزهی هم او از بازی‌ها و شوخی‌های بی‌منطق و وحشتناکش استفاده می‌کند.

شخصیتی از دنیای مارول که ممکن است جوکر درمورد او علاقه‌مند شود باید حس عدالت‌جویی غیرقابل رسوخ داشته باشد، یک سری قوانین برای خودش وضع کرده باشد تا به انگیزهش معنی ببخشد و از همه مهم‌تر، یک خانواده داشته باشد که جوکر به نشان نابود کردنشان برود.

بهترین دشمن جوکر در دنیای مارول کیست؟

چندین شخصیت ابرقهرمان در دنیای کمیک‌های مارول می‌باشند که می‌توانند رقیب مناسب جوکر تلقی شوند. مون نایت (Moon Knight) شخصیتی تاریک و متفکری است که شباهت‌هایی با بتمن دارد اما با وجود کمی علاقه به زجر دادن و همینطور مقداری دیوانگی، مون نایت بیش از حد به خود جوکر شبیه می‌باشد.

دردویل مدت زمان زیادی از زندگی‌اش را در جهت حفاظت از هلز کیچن سپری می‌کند و برای خودش یک خانواده نیز تشکیل داده. نیازی به اشاره به حس عدالت‌جویی او نیست چرا که به همین دلیل به نشان وکالت رفته. اما طرفداران دردویل می‌دانند مت مورداک به جای این که بازی‌های جوکر را انجام دهد ترجیح می‌دهد تا جای ممکن مشتش را محکم‌تر و بیش‌تر نثار او کند، مخصوصاً چنانچه شاهزاده جرم و جنایت شهر گاتهام به نشان یکی از افراد مهم زندگی مت مورداک برود. همین حرف را می‌توان در مورد تقابل جوکر و پانیشر هم گفت.

ممکن استً جوکر از آزار روانی بروس بنر نیز لذت ببرد و او را مجبور کند تا تبدیل به هالک نابودگر (Destructive Hulk) شود. اما بروس بنر هیچوقت آن ابرقهرمانی نبوده که هر روز برای برقراری عدالت و نظم از خانه بیرون برود. هالک قانونی هم برای خودش ندارد تا او را از له کردن جوکر منع کند.

پس چه کسی از قهرمانان مارول باقی می‌ماند که بتواند بهترین رقیب برای بزرگ‌ترین ویلن دنیای دی‌سی شود؟ مطمئناً او کسی جز اسپایدرمن نخواهد بود!

اسپایدرمن یکی از درستکارترین ابرقهرمانان دنیای کمیک‌ها می‌باشد. فردی جوان و تاحدودی خام که نه تنها گروهی از شرورها را مثل بتمن دارد، ایضاً مثل شوالیه تاریکی برای خودش خانواده‌ای تشکیل داده؛ خانواده عنکبوتی. فعالیت‌های اسپایدرمن باعث الهام گرفتن چندین قهرمان دیگر، مثل مایلز مورالز (Miles Morales) شده. به عنوان عضوی از اونجرز تبدیل به سمبلی از ناامید نشدن در دنیای مارول قلمداد می‌شود. به لطف مرگ تراژیک عمو بن، جمله «قدرت زیاد مسئولیت زیاد می‌آورد» تبدیل به سوختی شده که اشتیاق او برای محافظت از شهر نیویورک را روشن نگه می‌دارد.

و نابودی تمام این موارد نام برده شده برای جوکر قطعاً دلپذیر خواهد بود. با وجود این که ممکن است اسپایدرمن به خاطر استفاده از شوخ‌طبعی‌هایش مشهور باشد، به کسی مثل جوکر نیاز است تا لبخند را از صورتش محو کند، خانواده قهرمانان عنکبوتی را از او بگیرد و به نشان همسر، دوستان و حتی شوهر عمو مِی دوست داشتنی‌اش برود. آن هم با این انگیزه که به اسپایدرمن اثبات کند سر لوحه قرار دادن جمله «مسئولیت» او بزرگ‌ترین شوخی‌ای است که تا به حال دیده.

اسپایدرمن در مقابل جوکر

تاریخچه طولانی حضور شخصیت اسپایدرمن در دنیای کمیک‌ها پر است از لحظات بامزه و در تعدادی اوقات بسیار جدی… دقیقاً مثل خود جوکر. در هر پنل کمیکی که اسپایدی تاب می‌خورد، به کمک مردم می‌آید و زندگی آن‌ها را نجات می‌دهد، یک عده شرور وجود دارند که با برنامه‌ها و نقشه‌های خود تلاش در انجام اهداف شوم‌شان دارند.

جوکر بهترین گزینه برای این است که شروع به طراحی نقشه‌های موذیانه‌ای کند که گاهی دنیا را به خطر می‌اندازد و گاهی هم صرفاً یک شوخی بی‌مزه ولی در این حال مخاطره آمیز و مرموز برای اسپایدرمن باشند. با وجود این که اسپایدرمن مثل شوالیه شنل پوش یک کاراگاه قلمداد نمی‌شود اما قطعاً کنجکاو می‌شود تا از هویت واقعی و انگیزه پشت نقشه‌های جوکر سر در بیاورد. در هر حال او یک ژورنالیست فری‌لنسر در روزنامه دیلی بیوگل (The Daily Bugle) قلمداد می‌شود.

اسپایدرمن باید خوشحال باشد که جوکر تصمیم گرفته در شهر گاتهام زندگی کند. جای شک نیست که در یک مبارزه تن به تن پیتر پارکر بتواند از پس جوکر برآید اما هیچوقت توانایی‌های بدنی و مبارزه‌ای جوکر نبوده‎اند که او را خطرناک جلوه داده‌اند، این آسیب‌های روانی می‌باشند که او را سرگرم می‌کنند.

کم پیش نیامده که طرفداران اسپایدرمن یک نسخه جهنمی و بی‌رحم از او را ببینند اما وقتی پای جوکر وسط باشد دیگر نه قانونی وجود دارد، نه محدودیتی و نه مرزی. رقابتی که به احتمال زیاد باعث ماتم‌زده شدن پیتر پارکر شده و از آن سو صدای خنده‌های جوکر تا دنیای کمیک‌های دی‌سی شنیده شود.

پس تا وقتی که جوکر تصمیم بگیرد به دنیای مارول سر بزند، قهرمانان این دنیا خوشحال خواهند بود تا سر و کله زدن با جوکر را به بتمن بسپارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا