بازدید مجازی از موزه لوور پاریس
تکنولوژی

بازدید مجازی از موزه‌های معروف دنیا؛ ۹ موزه مشهور دنیا را رایگان ببینید


بازدید مجازی از موزه موقعیتی عالی برای آشنایی با تاریخ و فرهنگ و هنر بشر در طی قرون است. اگر امکان سفر ندارید، بازهم می‌توانید از خانه خودتان گشت‌وگذاری مجازی در بهترین موزه‌های دنیا داشته باشید.

موزه‌ها همچون مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری در گوشه‌وکنار دنیا هستند. دوست‌داران به تاریخ و فرهنگ و هنر، قبل از سفر به هر منیتی، درمورد موزه‌های آن تحقیق می‌کنند و بخش زیادی از سفر خود را به بازدید از موزه اختصاص می‌دهند.

تور مجازی و بازدید مجازی از موزه در دوره‌ای که امکان سفرکردن وجود ندارد و اغلب موزه‌ها تعطیل‌اند، بهترین موقعیت برای دیدن آثار تاریخی و هنری و ارزشمند از گوشه‌وکنار دنیا است. زندگی پس از شیوع ویروس کرونا در دنیا تغییر کرده است، از تحصیل و کار گرفته تا سفر و بازدید از موزه! با اینکه این به علت اینترنت، در شرایط همه‌گیری یک بیماری و قوانین منع از سفر، می‌توانیم سراغ دالان‌های گوناگون در موزه‌های معروف دنیا برویم. به همین منظور، تعدادی از بزرگ‌ترین موزه‌های دنیا امکان بازدید مجازی را فراهم کرده‌اند که در ادامه، آنها را معرفی خواهیم کرد. در همین لحظه، از هرجایی در صورت دسترسی به اینترنت، می‌توانید بهترین موزه‌های دنیا را ببینید و لذت ببرید.

۱. موزه لوور

موزه لوور پاریس بدون شک جذاب‌ترین و معروفترین موزه دنیاست. موزه لوور آن‌قدر پراهمیت می‌باشد که به نمادی از شهر پاریس تبدیل شده است. در این موزه، بیشتر از ۳۸هزار اثر از دوران پیش از تاریخ تا قرن بیست‌ویکم به نمایش گذاشته شده است. این موزه بیشتر از ۷۲هزار متر مربع وسعت دارد. تمرکز موزه لوور بر نمایش آثار هنری، تاریخ و فرهنگ است.

در سال ۲۰۱۹ این موزه میزبان ۹٫۶میلیون بازدیدکننده بود و به پربازدیدترین موزه دنیا تبدیل شد. این موزه در کاخ لوور میزبانی می‌گردد.و خودِ ساختمان آن خیلیدیدنی و جذاب است؛ همین‌طور هرم لوور، که از شیشه و فلز ساخته شده است.

بهترین سایت‌های رزرو تور خارجی؛ بهترین تورهای لحظه آخری و ارزان خارج از کشور

چرا باید موزه لوور را ببینیم؟

موزه لوور یکی از معروفترین جاذبه‌های گردشگری دنیا است. علل بسیاری برای استفاده از تور مجازی لوور وجود دارد. همچون:

 • تعدادی از معروفترین آثار هنری دنیا در این موزه به نمایش درآمده است، همچون تابلوی مونالیزا و همین‌طور تابلوی بانوی صخره‌ها اثر لئوناردو داوینچی، تندیس ونسو میلو اثری از اسکندر آنتیوخی؛
 • آثار ارزشمندی از گذشته و تاریخ ایران در این موزه نگهداری می‌گردد. همچون سنگ‌نگاره یادبود اونتاش ناپیریشا، نقش‌برجسته آجری شیر کاخ آپادانای شوش، سرستون گاو دوسر کاخ آپادانای شوش، کتیبه داریوش بزرگ در کاخ آپادانای شوش، افسار برنزی لرستان، صدف‌نوشتۀ اکدی و سنگ‌نگاره کمان‌داران، تزئیناتی مجلل و معروف از بخش مسکونی کاخ آپادانا؛
 • آثار تاریخی مصر باستانی و آثار تاریخی یونان باستان از مهم‌ترین و دیدنی‌ترین بخش‌های موزه می‌باشد که دوست‌داران به تاریخ را از گوشه‌وکنار دنیا به‌سمت این موزه می‌کشاند.

۲. موزه ون‌ گوگ

بازدید مجازی از موزه ون گوگ

موزه ون‌ گوگ یک گالری هنری در آمستردام هلند است. این موزه به آثار ونسان ون‌ گوگ، نقاش پسادریافتگر هلندی اختصاص دارد. آثار او تأثیر خیلیعمیقی بر هنر قرن بیستم داشت. اگر از دوست‌داران به هنر خصوصا هنر نقاشی هستید، موقعیت بازدید مجازی از موزه ون ‌گوگ را از دست ندهید.

این موزه در ۲ ژوئن ۱۹۷۳ افتتاح شد و در بر گیرنده بزرگ‌ترین مجموعه از طراحی‌ها و نقاشی‌های ون‌ گوگ در کل دنیاست. مسلما اغلب آثار این نقاش در موزه‌ها و گالری‌های سراسر دنیا به نمایش گذاشته شده است. این موزه در سال ۲۰۱۷ میزبان ۲٫۳میلیون بازدیدکننده بود که سبب شد در همان سال پربازدیدترین موزه هلند و در سال ۲۰۱۹ به‌عنوان بیست‌وسومین موزه هنری پربازدید دنیا شناخته شود.

چرا باید موزه ون گوگ را ببینیم؟

 • این موزه بزرگ‌ترین مجموعه آثار ون ‌گوگ را در اختیار دارد؛
 • مجموعه دائمی موزه در بر گیرنده ۹ اثر خودنگاره از ون‌ گوگ است؛
 • تعدادی از قدیمی‌ترین آثار ون‌ گوگ که قدمت آنها به سال ۱۸۸۲ برمی‌گردد در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

۳. موزه واتیکان

بازدید مجازی از موزه واتیکان

موزه واتیکان موزه هنر عمومی و مجسمه‌سازی در شهر واتیکان است. آثار این موزه را طی قرن‌های متمادی کلیسای کاتولیک و پاپ‌ها جمع‌آوری کرده‌اند. این موزه میزبان بیشتر از ۷۰هزار اثر ارزشمند می‌باشد که از این تعداد، ۲۰هزار اثر به نمایش گذاشته شده است. وب‌سایت موزه واتیکان در بر گیرنده ۷ تور مجازی بازدید از موزه همچون نمای ۳۶۰ درجه از سیستین شپل است.

پاپ ژولیوس دوم در اوایل قرن شانزدهم این موزه را پایه‌گذاری کرد. کلیسای سیستین، با نقاشی‌های سقفی خیره‌کننده که اثر میکل‌ آنژ است، در مسیر حرکت به‌سمت موزه واتیکان قرار دارد. در سال ۲۰۱۹ تقریبا ۷میلیون نفر از این موزه بازدید کردند. موزه واتیکان با ۵۴ گالری یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های دنیاست.

چرا باید موزه واتیکان را ببینیم؟

 • در موزه واتیکان مجموعه ارزشمندی از تندیس‌های رومی نگهداری می‌گردد. آثاری که با جزئیاتی خیره‌کننده ساخته شده‌اند؛
 • تعدادی از مهم‌ترین شاهکارهای هنر رنسانس در این موزه نگهداری می‌گردد.
 • مجموعه‌ای از آثار هنری مدرن مذهبی بخش دیگری از آثار این موزه را تشکیل می‌دهند؛
 • آثار ارزشمندی از نقاشان معروفی چون جوتو، رافائل و لئوناردو داوینچی را می‌توانید در این موزه تماشا کنید.

۴. موزه بریتانیا

بازدید مجازی از موزه بریتانیا

موزه بریتانیا در لندن قرار دارد. این موزه به مباحثی چون تاریخ بشر، هنر و فرهنگ اختصاص یافته است. مجموعه دائمی موزه در بر گیرنده ۸میلیون اثر هنری و تاریخی و یکی از بزرگ‌ترین و کامل‌ترین مجموعه‌ها در کل موزه‌های دنیاست. بیشترِ این آثار در دوره امپراتوری بریتانیا جمع‌آوری شده است و داستان فرهنگ بشر را از نخست تا به حال روایت می‌کند. این موزه اولین موزه عمومی ملی در کل دنیاست.

این موزه در سال ۱۷۵۳ پایه‌گذاری شد و اولین بار در سال ۱۷۵۹ درهای آن به روی مردم عادی باز شد. با موس و دکمه‌های بالا و پایین صفحه‌کلید رایانه می‌توانید در موزه بریتانیا سفر در زمان را تجربه کنید؛ مسلما با یک بازی برخوردی که وب‌سایت موزه بریتانیا طراحی کرده است. توضیحات صوتی با اطلاعات دقیق و کامل کمک می‌کند که به‌شکل مجازی در نمایشگاه‌های موزه گردش کنید و به دانسته‌های خود اضافه کنید.


حتما بخوانید: بهترین بازی های ویدئویی یک دهه اخیر (۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰)


چرا باید موزه بریتانیا را ببینیم؟

 • موزه بریتانیا دارای چندین بخش می‌باشد که هرکدام به یک منطقه جغرافیایی اختصاص یافته است و کل دنیا را دربرمی‌گیرد؛
 • این موزه، به‌عنوان بخشی از وب‌سایت بزرگ خود، دارای بزرگ‌ترین بانک اطلاعاتی آنلاین از اشیای موجود روی هم‌رفتهه موزه‌های جهان می‌باشد که در نخستی سال ۲۰۱۲، با ۲میلیون اثر مجزا (که ۶۵۰هزار از این مجموعه مصور است)، به‌صورت آنلاین در اختیار مردم عادی قرار گرفت؛
 • اتاق ۵۲ این موزه میزبان آثاری از ایران باستان است، همچون استوانه کوروش که به‌عنوان اولین منشور حقوق بشر در دنیا شناخته می‌گردد.

۵. موزه هنر متروپولیتن

بازدید مجازی از موزه هنر متروپولیتن

موزه هنر متروپولیتن یک موزه هنری در نیویورک و در اصل بزرگ‌ترین موزه هنری در آمریکاست. این موزه در سال ۲۰۱۹ با حدود ۶٫۵میلیون نفر بازدیدکننده به‌عنوان چهارمین موزه پربازدید دنیا انتخاب شد. مجموعه دائمی موزه در بر گیرنده بیشتر از ۲ میلیون اثر گوناگون می‌باشد که در ۱۷ بخش دسته‌بندی شده‌اند. فضای فیزیکی موزه در ۳ مکان گوناگون در نیویورک قرار دارد. در تور مجازی این موزه می‌توانید گشتی در آن بزنید و با کلیک روی هر نمایشگاه، اطلاعات جامعی در مورد موزه به ‌دست آورید.


حتما بخوانید: نحوه درست نشستن پشت کامپیوتر


چرا باید موزه هنر متروپولیتن را ببینیم؟

 • این موزه میزبان آثار هنری از اروپا در دوران قدیم و از مصر باستان است؛
 • مجسمه‌ها و نقاشی‌هایی از معروفترین استادان اروپایی در این موزه به نمایش گذاشته شده است؛
 • آثار هنری از آفریقا، آسیا، اقیانوسیه و بیزانس در این موزه نگهداری می‌گردد.و هنر اسلامی بخش مهم دیگری از موزه را تشکیل می‌دهد؛
 • آثار این موزه به مجسمه و نقاشی ختم نمی‌گردد. مجموعه‌ای از آلات موسیقی، لباس و زیورآلات، سلاح‌های قدیمی و لباس‌های رزم از سراسر دنیا در این موزه به معرض نمایش گذاشته شده است.

۶. موزه ملی آمستردام

بازدید مجازی از موزه ملی آمستردام

موزه ملی آمستردام به نمایش آثار هنری و تاریخی اختصاص دارد و در اطراف موزه ون ‌گوگ واقع شده است. این موزه نخست در سال ۱۷۹۸ در لاهه ساخته شد، ولی در نهایت در سال ۱۸۰۸ به آمستردام تماشایی منتقل شد. در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴، این موزه پربازدیدترین موزه هلند شناخته شد و در این ۲ سال به‌ترتیب ۲٫۲میلیون نفر و ۲٫۴۷میلیون نفر از موزه بازدید کردند.

چرا باید موزه ملی آمستردام را ببینیم؟

 • این موزه میزبان آثاری ارزشمند از هنرمندانی چون رامبران، ون‌ گوگ و سایر استادان هنر هلند است؛
 • ۸ هزار اثر هنری و تاریخی در این موزه به نمایش گذاشته شده است و روی هم‌رفته دارای ۱میلیون اثر می‌باشد که قدمت آنها از سال ۱۲۰۰ تا ۲۰۰۰ میلادی است؛
 • این موزه یک بخش کوچک هم دارد که به هنر آسیایی اختصاص یافته است.

۷. موزه اورسی

بازدید مجازی از موزه اورسی

موزه اورسی یکی از موزه‌های معروف پاریس است. این موزه در ساختمان قدیمی ایستگاه اورسی که یک ایستگاه به سبک هنرهای زیبا بود میزبانی می‌گردد. ساختمان موزه بین سال‌های ۱۸۹۸ و ۱۹۰۰ ساخته شده است. این موزه غالبا در بر گیرنده آثار هنر فرانسه از سال ۱۸۴۸ تا ۱۹۱۴ است. این آثار در بر گیرنده نقاشی، مجسمه‌سازی و عکاسی است. در سال ۲۰۱۹، بیشتر از ۳٫۶میلیون نفر از این موزه بازدید کردند.

چرا باید موزه اورسی را ببینیم؟

 • موزه اورسی میزبان بزرگ‌ترین مجموعه شاهکارهای هنری امپرسیونیسم و پست‌امپرسیونیسم است؛
 • آثاری از هنرمندان معروفی چون مونه، دگا، رنوار و حتی ون ‌گوگ در این موزه به نمایش درآمده است؛
 • موز اورسی یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های هنری در اروپاست.

۸. موزه پرگامون

بازدید مجازی از موزه پرگامون

موزه پرگامون یکی از بناهای فهرست‌شده در جزیره موزه در مرکز تاریخی برلین و بخشی از میراث جهانی یونسکو است. این موزه بین سال‌های ۱۹۱۰ تا ۱۹۳۰ به‌دستور امپراتور آلمان، ویلیام دوم ساخته شد. بخش‌هایی از این موزه تا سال ۲۰۲۳ به‌خاطر عملیات نوسازی بسته است.

چرا باید موزه پرگامون را ببینیم؟

 • این مجموعه در بر گیرنده مجسمه‌هایی از دوران باستان تا عصر هلنیستی و ضمناً آثار هنری راجع به دوران یونان و روم است: معماری، مجسمه، کتیبه، موزاییک، آثار برنزی، جواهرات و ظروف سفالی در این موزه به نمایش درآمده است؛
 • از مهم‌ترین آثار این موزه می‌توان به دروازه یشتار یا دروازه بابل، محراب پرگامون و دروازه بازار ملط اشاره کرد؛
 • مجموعه ویژه‌ای از آثار حفاری‌شده در منطقه تیسفون و طاق کسری در موزه پرگامون نگهداری می‌گردد.
 • مجموعه آثار دوره تاریخی هنر اسلامی بخش ویژه‌ای را در این موزه به خود اختصاص داده است.

۹. موزه سعدآباد

بازدید مجازی از موزه سعدآباد

مجموعه فرهنگی ـ تاریخی سعدآباد یکی از مهم‌ترین موزه‌های ایران است. موزه سعدآباد شاهد ۴ دوره تاریخی ایران یعنی قاکنونیه، پهلوی اول و پهلوی دوم و پس از انقلاب ایران بوده است. این مجموعه در بر گیرنده چندین کاخ می‌باشد که به موزه تبدیل شده‌اند. در اصل، موزه‌های پرتعداد را با سرزدن به موزه سعدآباد می‌توانید مشاهده کنید. از میان این موزه‌ها می‌توان به موزه آب، موزه استاد بهزاد، موزه برادران امیدوار، موزه چهره‌های ماندگار، موزه خط و کتابت میرعماد، موزه ظروف سلطنتی، موزه مردم‌شناسی، موزه مینیاتور استاد آبکار، موزه فرشچیان، موزه نظامی، موزه نگارستان، موزه هنرهای زیبا، موزه هنر ملل اشاره کرد.


حتما بخوانید: جاهای دیدنی تهران؛ ۲۲ جاذبه گردشگری شهر ۷۲ ملت


چرا باید موزه سعدآباد را ببینیم؟

 • روی هم‌رفتهه سعدآباد آثار تاریخی و هنری ارزشمندی در موزه‌های متنوع در معرض دید گردشگران قرار دارد؛
 • غیر از آثار موزه، بنای کاخ‌ها به‌تنهایی یک اثر تاریخی جذاب و دیدنی است.
 • در این موزه می‌توانید سیر تکامل ایران را در قالب اشیا و اسناد به‌جامانده از دوره‌های گوناگون تاریخی تماشا کنید.

در انتها

شیوع کرونا سبب محدودیت سفرها شده، ولی موقعیت‌های بی‌تعدادی را برای بازدید مجازی از بهترین موزه‌های دنیا فراهم کرده است. گرچه بازدید مجازی نمی‌تواند حال‌وهوای قدم‌زدن در برجستهین موزه‌های دنیا را داشته باشد، موقعیت مناسبی برای آشنایی با تاریخ و فرهنگ و هنر بشر از گوشه‌وکنار دنیا و در طی قرن‌های متمادی است.

شما کدام‌یک از این موزه‌ها را از نزدیک دیده‌اید؟ آیا بازدید مجازی از موزه برایتان جذاب است؟

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *