جلوگیری از جاسوسی از گوشی هوشمنپ
تکنولوژی

با ۱۰ ترفند ساده جلوی جاسوسی از گوشی هوشمند خود را بگیرید


فناوری در کنار تمام برتری‌هایش روی تاریکی هم دارد: به‌خطرافتادن حریم خصوصی و اطلاعات شخصی. خوشبختانه، با انجام کارها و رعایت نکاتی، می‌توانیم از اطلاعات شخصی‌مان حافظت کنیم. با اجرای ۱۰ روش ساده این مطلب می‌توانید برنامه‌هایی را که از شما جاسوسی می‌کنند یا اطلاعات شما را به اشتراک می‌گذارند شناسایی کنید و از به‌خطرافتادن حریم خصوصی و اطلاعات شخصی خود جلوگیری کنید.

۱۰. مصرف باتری را بررسی کنید

گاهی برنامه‌ها بدون رضایت کاربر در پس‌شرایط اجرا می‌شوند. ردگیری این برنامه‌ها مشکل است، چون پنهانی عمل می‌کنند. مقدار باتری گوشی شاخص مناسبی برای شناسایی برنامه‌های جاسوسی می‌باشد که به‌روش گمنام عمل می‌کنند. اجرای هر برنامه به انرژی باتری نیاز دارد؛ در نتیجه، سریع‌تر خالی‌شدنِ باتری گوشی شاید به‌علت اجرای برنامه‌ای جاسوسی در پس‌شرایط گوشی باشد.

۹. فقط نسخه رسمی برنامه‌ها را نصب کنید

این مورد یکی از قوانین مهم حفظ امنیت در دنیای برنامه‌هاست. هرکسی می‌تواند برنامه‌ای بنویسد و آن را در فروشگاه بارگذاری کند. شما همیشه باید برنامه‌هایی را نصب کنید که شرکت‌های معتبر تولید کرده‌اند. بیشتر وقت‌ها اطلاعات پیشرفت‌دهنده در قسمت توضیحات برنامه عرضه می‌گردد.

۸. از WiFi عمومی استفاده نکنید

امروزه WiFi عمومی به منبع اصلی نفوذ در اطلاعات شخصی تبدیل شده است. WiFi عمومی شبکه بازی می‌باشد که هرکسی می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد. اگر واقعا به استفاده از WiFi عمومی نیاز دارید، راه‌هایی برای اطمینان از امن‌بودن اتصال وجود دارد. پیش از استفاده از WiFi عمومی، حتما درمورد نکات و طرز استفاده از آن پرس‌وجو کنید.

۷. حساب‌هایتان را باز رها نکنید

در بین اغلب کاربران گوشی‌های همراه، ورود خودکار به حساب‌ها مسئله‌ای پذیرفته‌شده است. ویژگی ورود خودکار سبب شده است ورود به حساب‌ها کار خیلیساده‌ای باشد. منتها این کارِ هکرها را هم خیلیساده کرده است. تنها کاری که هکر باید انجام دهد دسترسی به مرورگر است! چون حساب‌ها از قبل باز شده‌اند و به تلاش برای ورود به آنها نیازی ندارد.

۶. از انتشار اطلاعات شخصی پرهیز کنید

این مورد به‌ویژه درمورد کسانی کاربرد دارد که از تاریخ تولد و نام و آدرس خود به‌عنوان رمز عبور استفاده می‌کنند. منتها باید از انتشار چنین اطلاعاتی در رسانه‌های اجتماعی یا انجمن‌های عمومی پرهیز کنید.

۵. برنامه‌هایتان را به‌روز نگه دارید

شاید به‌روزرسانی برنامه‌ها برایتان آزاردهنده باشد، چون اغلب برنامه‌ها به‌روش مرتب به‌روز می‌شوند. منتها این کار در بلندمدت به حفاظت از گوشی هوشمندتان کمک می‌کند، چون برنامه‌ها با به‌روزرسانی‌های جدید نسخه‌های قدیمی خود را در برابر آسیب‌ها تعمیر و ایمن می‌کنند.

۴. از اطلاعاتتان پشتیبان‌گیری کنید

استفاده از فضای ذخیره سازی ابری برای پشتیبان گیری از اطلاعات
فضای ذخیره‌سازی ابری

همیشه پیشنهاد می‌گردد.نسخه پشتیبانی از اطلاعاتتان را در فضای ذخیره‌سازی ابری امنی نگهداری کنید. این کار به‌ویژه در موارد اضطراری مفید است. نسخه پشتیبان از اطلاعات مهم شما در برابر هک یا سرقت محافظت می‌کند.

۳. اجازه ندهید غریبه‌ها از گوشی‌تان استفاده کنند

این مورد کاملا آشکار است. فضای دیجیتالی در طول سال‌ها پیشرفت یافته است و گوشی هوشمند دیگر فقط گوشی تلفن شما نیست، بلکه کیف پول الکترونیکی شماست و اطلاعات شخصی‌تان در آن وجود دارد. از قرض‌دادن گوشی خود به غریبه‌ها پرهیز کنید.

۲. سطح دسترسی هر برنامه را بررسی کنید

برنامه‌های جدید، در زمان نصب، برای دسترسی به بخش‌های ویژه‌ای از گوشی، از شما اجازه می‌گیرند. این بخش‌ها می‌تواند در بر گیرنده فهرست مخاطبان، آدرس ایمیل یا موارد دیگری باشد. همیشه اجازه دسترسی‌های خواسته‌شده در هر برنامه را به‌توجه بررسی کنید. اگر برنامه از شما دسترسی‌هایی را می‌خواهد که درمورد آنها مطمئن نیستید، از استفاده از آن برنامه خودداری کنید و آن را نصب نکنید.

۱. برنامه‌های مهم را قفل کنید

در برنامه‌هایی که به اطلاعات مهمی مثل اطلاعات بانکی شما دسترسی دارند، توسط رمز عبور، اطلاعات شخصی‌تان را قفل کنید. استفاده از رمز عبور موجب می‌گردد.از اطلاعات شخصی‌تان به‌مناسبی حفاظت شود.

شما بگویید

روشهای بالا امنیت دستگاه هوشمند ما را افزایش می‌دهند و از سرقت اطلاعات حساس و مهم ما جلوگیری می‌کنند. اگر شما هم راه‌های دیگری را برای افزایش امنیت گوشی هوشمند و اطلاعات درون آن سراغ دارید، خوش‌حال می‌شویم در بخش «ارسال دیدگاه» پیشنهاد‌ها و پیشنهادهایتان را با ما و سایر دوستان در بین بگذارید.

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *