بهترین آنتی ویروس اندروید؛ معرفی و بررسی ۱۰ آنتی ویروس برتر به همراه لینک دانلود
تکنولوژی

بهترین آنتی ویروس اندروید؛ معرفی و بررسی ۱۰ آنتی ویروس برتر به همراه لینک دانلود


اندروید با اختلاف خیلیزیاد محبوب‌ترین سیستم عامل موبایلی دنیمی‌باشد که بر روی دستگاه‌های خیلیزیادی نصب شده، در نتیجه تعجبی ندارد که خیلی از بدافزارها سیستم عامل گوگل را هدف قرار داده‌اند، و غالبا هم خود را درون اپلیکیشن‌های جعلی مخفی کرده‌اند.

دانلود از استور‌های معتبر، بهترین راه جلوگیری از ویروسی‌شدن

این جمله را بار‌ها با خود تکرار کنید: «دانلود از استور‌های معتبر، مهم‌ترین و بهترین آنتی ویروس است». چرا؟ به این علت که فروشگاه‌های معتبری مثل «گوگل‌پلی» و نمونه ایرانی آن «کافه بازار» برای «تأیید» و «انتشار» اپلیکیشن‌ها سلسله‌مراتبی دارند که تا حد زیادی از ورود بدافزار‌ها جلوگیری می‌کند.

مثلا گوگل در پلی استور، یک سیستم ضد بدافزار به نام Play Protect تعبیه کرده که هدف اصلی‌اش چک‌کردن اپلیکیشن‌های موجود در این فروشگاه پیش از دانلود آنهاست. بازار هم با «سپر امنیت»، با ۱۰ نرم‌افزار آنتی ویروس گوناگون، خطر وجود بدافزار را به حداقل می‌رساند.

سپر امنیت برنامه بازار چگونه کار می‌کند؟

سپر امنیت از ده آنتی ویروس‌ قدرتمند تشکیل شده است. این فناوری منحصربه‌فرد همه برنامه‌ها را اسکن می‌کند و در صورت وجود بدافزار در گوشی، به شما اخطار می‌دهد. آنتی ویروس های سپر امنیت اعتبار جهانی دارند. تا این ساعت به‌علت ملاحظات امنیتی فقط نام سه آنتی ویروس اعلام شده است. آنتی ویروس های بازار Lookout ،Kaspersky و Bitdefender هستند.

ما در این مقاله می‌خواهیم بهترین آنتی ویروس اندروید را معرفی کنیم. اغلب این برنامه‌ها کارکردی بزرگ‌تر از اسکن خودکار سیستم دارند و سعی می‌کنند به‌شکل کارکنانه از بازشدن صفحات یا فایل‌های مخرب هم جلوگیری کنند.

۱. AVL

AVL یکی از برندگان پیشین جایزه‌ی AV-Test (از خوشنام‌ترین مؤسسات مستقل آزمایش آنتی‌ ویروس) در بخش بهترین نرم‌افزار محافظتی دستگاه‌های موبایلی بوده است. این برنامه در کنار دارا بودن پایگاه داده‌ی آنتی ویروس، هر نوع فایل اجرایی را که وارد دستگاه می‌گردد.هم شناسایی می‌کند.

آنتی ویروس آ وی ال اندروید - بهترین آنتی ویروس اندروید

از دیگر ویژگی‌های مناسب آن می‌توان به امکان مسدودسازی شماره تلفن‌ها اشاره کرد که برای جلوگیری از برقراری تماس‌های خطرناک به‌درد می‌خورد. علاوه بر این، ویژگی ضد فیشینگ هم در همان وهله‌ی اول از بارگذاری شدن وبسایت‌های خطرناک جلوگیری می‌کند. این اپ طوری طراحی شده که استفاده‌ی خیلیی از منابع دستگاه نداشته باشد و این موضوع برای صرفه‌جویی در مصرف باتری همیشه قابل توجه است.

می‌توانید AVL را از اینجا دانلود کنید.

۲. Avast Mobile Security

آنتی ویروس اوست برای اندروید - بهترین آنتی ویروس اندروید

غول دنیای آنتی ویروس‌ها، Avast، با مهارت و ظرافت بسیار، دست به تولید اپلیکیشنی زده که بزرگ‌تر از اسکنرهای عادی است. ویژگی‌های اضافه‌ی نسخه‌ی رایگان این برنامه در بر گیرنده مسدودساز شماره تلفن، فایروال و امکانی برای روبرو شدن با دزدی می‌باشد که به شما اجازه می‌دهد تا در صورت دزدیده شدن دستگاه، از راه دور هم بتوانید موبایل خود را قفل یا پاک‌سازی کنید.

این اپلیکیشن قبلا پولی بود ولی الان رایگان شده و با کمک تبلیغات به فعالیت خود ادامه می‌دهد. برای حذف این تبلیغات می‌توانید به صورت ماهانه یا سالانه مبلغ کمی را بپردازید. امکان خیلیمفید بعدی «قفل اپ‌ها» نام دارد و به شما اجازه می‌دهد تا اپ‌های داخل دستگاه را با PIN قفل کنید. این برنامه به بدافزارها اجازه نمی‌دهد تا بتوانند به‌روش خودکار اپلیکیشن‌هایی مثل اپ بانکداری را اجرا کنند.

می‌توانید Avast Mobile Security را از اینجا دانلود کنید.

۳. Bitdefender

آنتی ویروس بیت دیفندر اندروید - بهترین آنتی ویروس اندروید

Bitdefender نام بزرگی در بخش‌ی امنیت است، و آنتی ویروس رایگان آن هم فوق‌العاده سبک است. این اپلیکیشن در اصل اصلا در پس‌شرایط‌ی دستگاه شما اجرا نمی‌گردد. پس منابع سیستم را مشغول نمی‌کند. به همین خاطر باید برنامه‌ی زمانی خاصی ترتیب بدهید تا مرتبا دستگاه را به شکل دستی اسکن کنید. مسلما اپلیکیشن‌های جدیدی که داخل دستگاه دانلود می‌کنید به‌روش خودکار اسکن می‌گردد.

برتری بعدی این اپلیکیشن این می‌باشد که فورا پس از نصب می‌توانید از آن استفاده کنید و احتیاجی به پیکربندی اضافی ندارد.

اگر در پی لایه‌ای اضافی برای محافظت از خود هستید، با ثبت‌نام در وبسایت این شرکت ۱۴ روز به‌روش رایگان و آزمایشی از Bitdefender Mobile Security استفاده کنید. این برنامه در کنار خود آنتی ویروس بخشی برای محافظت همزمان از مرورگر کروم و امکان‌های ضد-سرقت هم دارد.

می‌توانید آنتی ویروس رایگان Bitdefender را از اینجا دانلود کنید.

۴. McAfee Security & Power Booster Free

آنتی ویروس مک آفی برای اندروید - بهترین آنتی ویروس اندروید

زمانی که بحث آنتی ویروس‌های کامپیوتری پیش می‌آید McAfee هم یک نام شناخته شده‌ی دیگر است، و اپ اندروید آن هم کارکرد قابل قبولی دارد. این برنامه سوای از خود اسکنر آنتی ویروس، امکان‌های رایگانی مثل ردیابی دستگاه و قفل کردن و پاک‌سازی از راه دور را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. حتی اگر دستگاه شما دزدیده شود، این اپلیکیشن می‌تواند از چهره‌ی سارق عکس بگیرد.

علاوه بر این با کمک این برنامه می‌توانید ببینید کدام اپلیکیشن‌ها نشت اطلاعات دارند و در صورت لزوم آنها را قفل کنید. McAfee دسترسی به وبسایت‌های خطرناک و مستعد آلودگی را هم مسدود می‌کند، و ضمناً به شما اجازه می‌دهد تا فهرستی از شماره تلفن‌های مزاحم (Blacklist) داشته باشید.

نسخه‌ی پولی این اپ امکان حذف تبلیغات و دریافت پشتیبانی تلفنی را هم برای شما فراهم می‌کند.

می‌توانید McAfee Security & Power Booster Free را از اینجا دانلود کنید.

۵. Kaspersky Mobile Antivirus

آنتی ویروس کسپرسکی برای اندروید - بهترین آنتی ویروس اندروید

کسپرسکی هم در کنار بازیگران بزرگی که معرفی کردیم همچون Bitdefender شهرت مناسبی دارد. نسخه‌ی رایگان این برنامه ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای دارد و در شناسایی بدافزارها خیلیخوب عمل می‌کند تا جایی که به گفته‌ی AV-Test در نوامبر سال گذشته، نرخ شناسایی این برنامه ۹۹٫۹% است.

علاوه بر این کسپرسکی سعی می‌کند قبل از تمامیک روی سایت‌ها و لینک‌های خطرناک آنها را مسدود کند تا از بروز آلودگی در همان وهله‌ی اول جلوگیری شود.

برای استفاده از این اپلیکیشن می‌توانید نخست نسخه‌ی آزمایشی ۳۰ روزه‌ی Kaspersky Internet Security را امتحان کنید (کاربری سالانه‌ی این برنامه ۱۴٫۹۵ دلار هزینه دارد). نسخه‌ی پولی آن هم امکان‌های امنیتی اضافه‌ای مثل فیلترینگ تماس و پیامک را در اختیار شما می‌گذارد.

می‌توانید Kaspersky Mobile Antivirus را از اینجا دانلود کنید.

۶. Sophos Free Antivirus and Security

آنتی ویروس سوفوس برای اندروید - بهترین آنتی ویروس اندروید

آنتی ویروس رایگان Sophos قبلا یک بار در سال ۲۰۱۵ توانست جایزه‌ی بهترین محصول محافظتی سال را از AV-Test دریافت کند. این برنامه برخلاف سایر اسکنرها تبلیغات ندارد. آنتی ویروس Sophos وبسایت‌هایی را که محتوای نزدیک به اسپم یا غیرقانونی داشته باشد مسدود می‌کند.

این برنامه اپ‌ها را برای اطمینان از بدافزار نبودن آنها اسکن می‌کند و در صورتی که نشت اطلاعاتی داشته باشند به شما خبر می‌دهد. در این آنتی ویروس که پایگاه داده‌ی آن روزانه به‌روز می‌گردد. می‌توانید با مشخص یک برنامه‌ی زمانی از پیش مشخص‌شده به اسکن فایل‌ها و پوشه‌ها بپردازید.

این اپ یک اسکنر کد QR هم دارد که برای تنظیم ارتباطات امن Wi-Fi قابل استفاده است. علاوه بر این ابزاری برای تولید گذرواژه‌های یک بار مصرف هم در این برنامه قرار داده شده تا برای سیستم‌های احراز هویت دو مرحله‌ای بتوانید از آن استفاده کنید.

می‌توانید Sophos Free Antivirus and Security را از اینجا دانلود کنید.

۷. Norton Security and Antivirus

آنتی ویروس نورتون برای اندروید - بهترین آنتی ویروس اندروید

این برنامه‌ی رایگان از شرکت Norton در آزمایش چند ماه پیش AV-Test قادر به شناساییِ ۱۰۰ درصدِ بدافزارهای اندرویدی بود. این اسکنر توسط Norton Mobile Insight پشتیبانی می‌گردد.و می‌تواند ویروس درون اپ‌ها و فایل‌ها را شناسایی و پس از‌آن به‌روش خودکار آنها را حذف کند.

ازجمله ویژگی‌های مفید این برنامه می‌توان به امکان قفل کردن تلفن توسط پیامک یا در صورت برداشته شدن سیم کارت از روی گوشی اشاره کرد. علاوه بر این اگر دستگاه گم شود می‌توانید از راه دور آن را قفل کنید (یا آن را طوری تنظیم کنید که پس از ۱۰ بار تلاش ناموفق برای وارد کردن رمز، قفل شود).

شما می‌توانید این اپلیکیشن را نخست در یک بازه‌ی زمانی یک ماهه امتحان کنید و از ویژگی‌های اضافه‌ی آن مثل فیلترینگ SafeWeb استفاده نمایید که برای مسدودسازی وبسایت‌های مخرب کاربرد دارد.

می‌توانید Norton Security and Antivirus را از اینجا دانلود کنید.

۸. Trend Micro Mobile Security & Antivirus

آنتی ویروس ترند میکرو برای اندروید - بهترین آنتی ویروس اندروید

اپلیکیشن شرکت Trend Micro به جز اینکه در اپلیکیشن‌های جدید در پی بدافزار می‌گردد، بلکه از دسترسی برنامه‌های جدیدی که روی نصب دستگاه می‌گردد.به سایر برنامه‌ها هم جلوگیری می‌کند. این خاصیت به‌ویژه برای دستگاه‌های مدیریتی و والدین کاربرد دارد.

علاوه بر این یک اسکنر مخصوص هم برای فیسبوک وجود دارد که اگر در پروفایل‌تان اطلاعات شخصی حساس وجود داشته باشد درباره‌ی آن به شما اخطار می‌دهد.

نسخه‌ی رایگان این اپ امکان استفاده‌ی آزمایشی ۷ روزه از این برنامه را فراهم می‌کند. در این برنامه‌ی آزمایشی امکان مسدودسازی بدافزار هم وجود دارد که حتی پیش از نصب برنامه‌ها می‌تواند آنها را اسکن کند. علاوه بر اینها ابزارهایی برای وبگردی ایمن و فیلترینگ تماس و پیامک هم وجود دارد.

می‌توانید Trend Micro Mobile Security & Antivirus را از اینجا دانلود کنید.

۹. AhnLab V3 Mobile Security

آنتی ویروس آن لب وی تری برای اندروید - بهترین آنتی ویروس اندروید

این اپلیکیشن امنیتی کره‌ای از شرکت AhnLab به‌اندازه‌ی سایر گزینه‌های این فهرست معروف نیست، ولی با این وجود به گفته‌ی AV-Test نرخ شناسایی خیلیبالایی دارد (۹۹٫۶%) و حتی روی دستگاه‌ّهای قدیمی هم به‌مناسبی اجرا می‌گردد. این برنامه با بوستر داخلی خود به توسعه سرعت کارکرد موبایل شما کمک قابل توجه‌ای می‌کند.

تا ۱۰ روز می‌توانید از امکانات ضد-بدافزاری این اپلیکیشن به‌روش رایگان استفاده کنید؛ امکاناتی که به‌روش فعال در پی آسیب‌پذیری‌ها می‌گردد و اگر اپلیکیشنی پیدا شود که احتمال نشت اطلاعات داشته باشد آن را به اطلاع شما می‌رساند.

از دیگر ویژگی‌های مفید راجع به حریم خصوصی می‌توان به گالری مخفی برای عکس‌های شخصی و پاک‌سازی امن سوابق وبگردی کاربر اشاره کرد. امکان‌های ضد-سرقت هم به گونه‌ای می‌باشد که در صورت گزارش کردن گم شدن دستگاه یا تعویض سیم کارت اخطار صادر می‌گردد. ضمناً می‌توانید از راه دور دستگاه خود را ردیابی، قفل یا پاک‌سازی کنید.

می‌توانید AhnLab V3 Mobile Security را از اینجا دانلود کنید.

۱۰. Avira Antivirus Security

آنتی ویروس اویرا برای اندروید - بهترین آنتی ویروس اندروید

اپلیکیشن امنیتی Avira به جز اینکه فایل‌های دانلودی و محتویات حافظه‌ی موبایل شما را اسکن می‌کند، بلکه می‌تواند رسانه‌های ذخیره‌سازی خارجی مثل SD Card را هم اسکن نماید. در این برنامه اپلیکیشن‌ها با کمک یک سیستم اندازه‌بندی بر پایه حریم خصوصی رده‌بندی شده‌اند. به‌ این ترتیب آسان‌تر می‌توانید انتخاب کنید که تا چه اندازه‌ در دادن اطلاعات شخصی به این اپلیکیشن‌ها اطمینان کنید.

امکان Identity Safeguard مرتبا بررسی می‌کند تا ببیند که آدرس‌های ایمیل موجود در مخاطبان شما در فهرست‌های راجع به رخنه‌های بزرگ اطلاعاتی وجود دارد یا نه. این اپلیکیشن توسط یک پرتال مدیریت بر پایه وب کنترل می‌گردد.که اگر بخواهید تنظیمات خاصی را روی چندین دستگاه اندرویدی اعمال کنید می‌توانید از آن کمک بگیرید.

نسخه‌ی پولی این برنامه در بر گیرنده پشتیبانی بهتر، مسدودسازی خودکار سایت‌های مخرب و به‌روز رسانی‌های بیشتر است.

می‌توانید Avira Antivirus Security را از اینجا دانلود کنید.

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *