تصاویر کودکان در شبکه‌های اجتماعی
تکنولوژی

توصیه‌هایی درباره به اشتراک گذاشتن تصاویر کودکان در شبکه‌های اجتماعی


به اشتراک گذاشتن تصاویر کودکان در شبکه‌های اجتماعی علل بسیاری دارد. شاید والدین دوست داشته باشند تمام تجربه‌های کودکشان را به‌صورت آلبومی آنلاین نگه دارند. علاوه بر این، به اشتراک گذاشتن سختی‌های بچه بزرگ‌کردن سبب می‌گردد.کمتر احساس تنهایی کنیم. با این وجود، به اشتراک گذاشتن تصاویر کودکان در شبکه‌های اجتماعی شاید خطراتی هم داشته باشد. در نتیجه بد نیست یاد بگیریم که چگونه این کار را امن انجام دهیم. در این مقاله، همین موضوع را بررسی خواهیم کرد.

خطرات به اشتراک گذاشتن تصاویر کودکان در شبکه‌های اجتماعی چیست؟

همه ما می‌خواهیم دیگران بهترین تجربیاتمان را ببینند و بشنوند. وقتی بچه‌دار می‌شویم هم همین‌طور است. احساس می‌کنیم باید تمام لحظات پرنشاط کودکمان را با بقیه به اشتراک بگذاریم و چه جایی بهتر از شبکه‌های اجتماعی؟ عکس‌هایی از اولین لبخند، اولین قدم‌ها و اولین روز مدرسه فرزندمان داریم که بهترین راه نشان‌دادن آنها به خانواده و دوستان، همین شبکه‌های اجتماعی هستند.

مسلما به اشتراک گذاشتن هر چیزی در شبکه‌های اجتماعی شاید خطرات خاصی را در پی داشته باشد. به اشتراک گذاشتن تصاویر کودک هم از این قاعده مستثنی نیست. ارسال عکس‌های فرزندتان در اینترنت بیشتر وقت‌ها سبب تشکیل ردپای دیجیتال او می‌گردد.و شاید پیامدی منفی در پی داشته باشد، همچون:

  • ازدست‌دادن حریم خصوصی؛
  • کلاهبرداری‌های مالی؛
  • قلدری سایبری.

در نتیجه لازم است هنگام گذاشتن عکس‌های فرزندتان در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی جوانب احتیاط را بیشتر رعایت کنید. در ادامه تعدادی از خطرات به اشتراک گذاشتن تصاویر کودکان در شبکه‌های اجتماعی را با هم بررسی می‌کنیم.

۱. خطر سرقت هویت همیشه وجود دارد

خیلیپیش آمده که والدین هنگام بارگذاری عکس‌های کودک در شبکه‌های اجتماعی، اطلاعات محرمانه راجع به او را هم منتشر می‌کنند. غافل از اینکه انتشار چنین اطلاعاتی شاید باعث سرقت هویت شود. یکی از مهم‌ترین مشکلات در فضای اینترنت و شبکه‌های اجتماعی همین سرقت هویت است. گاهی اوقات شاید در یک پست ساده اینستاگرامی نام کامل، تاریخ تولد و شهر محل زندگی کودک نوشته شده باشد. چند کلیک ساده رغبت تا به اطلاعات شخصی والدین برسید. رغبت این اطلاعات با دیگر اطلاعات راجع به شما و کودکتان در فضای اینترنت ترکیب شوند تا سرقت هویت شما و کسب اعتبار از آن خیلی پیچیده نباشد.

۲. حذف این اطلاعات تقریبا غیرشاید

شاید پس از ارسال عکس فرزندتان در شبکه‌های اجتماعی، ناگهان آگاه شوید که باید آن را حذف کنید. مثلا شاید پس از ارسال عکس آگاه شوید که اطلاعات محرمانه‌ای در عکس وجود دارد. حتی شاید کودکتان از شما بخواهد عکس را به عللی حذف کنید. وقتی عکسی را در اینترنت بارگذاری می‌کنید، حذف کامل آن تقریبا غیرشاید، زیرا ممکن است دیگران عکس شما را به اشتراک گذاشته باشند یا اعضای خانواده، دوستان و حتی غریبه‌ها آن را در وسایل الکترونیکی خود ذخیره کرده باشند. ردیابی تمام افرادی که آن عکس را در اختیار دارند، در عمل تقریبا نشدنی است.

۳. اختیار عکس ارسال‌شده را از دست خواهید داد

هنگامی که عکس کودکتان در اینترنت منتشر شود، هیچ کاری نمی‌توانید بکنید. ارسال عکس در شبکه‌های اجتماعی و اینترنت به ازدست‌دادن اختیار آن عکس منجر خواهد شد. پس از انتشار عکس در فضای آنلاین، به دیگران این اجازه را می‌دهید که هر کاری با عکس بکنند. هر کسی بخواهد می‌تواند آن را ذخیره یا چاپ کند، با بقیه به اشتراک بگذارد یا حتی آن را تغییر دهد. حتی اگر ۱۰ ثانیه پس از انتشار عکس پشیمان شوید و آن را حذف کنید، باز هم این احتمال وجود دارد که کسی از عکس شما سوءاستفاده کند. علاوه بر این، ارسال عکس همراه با اطلاعات فردی در فضای آنلاین، احتمال سرقت هویت فرزندتان را بیشتر می‌کند. ضمناً شاید عکس را تغییر بدهند و از آن در وب‌سایت‌های هرزه‌نگاری کودکان استفاده کنند.

۴. عکس‌ها متعلق به صاحبان وب‌سایت‌ها می‌شوند

اغلب شبکه‌های اجتماعی شرایط و ضوابطی دارند که دقیق قیدشان نکرده‌اند، مثلا شاید در یکی از این وب‌سایت‌ها شرایطی وجود داشته باشند که به دلیل آن هرآنچه در پلتفرمشان به اشتراک گذاشته می‌گردد.متعلق به آنهاست. یعنی اگر عکس فرزندتان را در وب‌سایت آنها منتشر کنید، مالکیت عکس را به آنها داده‌اید. پس از آن می‌توانند هرطور بخواهند از عکس استفاده کنند و از دست شما هم کاری ساخته نیست، زیرا هنگام عضویت در آن وب‌سایت با تمام شرایط و ضوابط موافقت کرده‌اید.

چگونه می‌توانیم با خیال راحت عکس‌های فرزندمان را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذاریم؟

خطرات به اشتراک گذاشتن تصاویر کودکان در شبکه‌های اجتماعی به این معنا نیست که هرگز نباید این کار را انجام داد. درست می‌باشد که تعدادی از متخصصان معتقدند هرگز نباید عکس‌های کودکان را در شبکه‌های اجتماعی گذاشت، اما همیشه هم اینگونه نیست. نکات و روشهای بسیاری وجود دارد که به شما کمک می‌کند با خیال راحت عکس‌های فرزندتان را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. در ادامه، مهم‌ترین این روشها را بررسی می‌کنیم.

تصویر کودکی نوپا در شبکه های اجتماعی

۱. تنظیمات حریم خصوصی حساب کاربری خود را بررسی کنید

فرقی نمی‌کند در کدام شبکه اجتماعی هستید. چه در اینستاگرام باشید و چه در سایر شبکه‌های اجتماعی، همیشه به حریم خصوصی حساب کاربری خود توجه ویژه داشته باشید. از سفت و سخت‌ترین تنظیمات حریم خصوصی این شبکه‌ها برای جایی استفاده کنید که در آن عکس‌های فرزندتان را به اشتراک می‌گذارید.

با خانواده و دوستان خود هم صحبت کنید. به آنها بگویید که نمی‌خواهید عکس‌های کودکتان جایی به اشتراک گذاشته شود. ضمناً به آنها یادآوری کنید که حتما پیش از ذخیره‌کردن یا به اشتراک گذاشتن عکس فرزندتان، از شما اجازه بگیرند. علاوه بر این، در بیشتر شبکه‌های اجتماعی این امکان وجود دارد که پیش از تگ‌شدن یا اشتراک‌گذاری عکس‌ها از شما اجازه بگیرند. حتما تنظیمات این بخش را در شبکه‌های اجتماعی خود فعال کنید. اینگونهی حتی اگر کسی فراموش کرد از شما اجازه بگیرد هم به شما اطلاع داده می‌گردد.تا موضوع را بررسی کنید.

۲. دریافت اطلاعات اضافی را متوقف کنید

اطلاعات اضافی به اطلاعاتی گفته می‌گردد.که راجع به زمان و بعضی مواقع مکان عکس‌ها هستند. یعنی مردم می‌توانند برحسب عکسی که در شبکه‌های اجتماعی ارسال می‌کنید، به موقعیت مکانی شما و زمانی که عکس گرفته شده دسترسی پیدا کنند. چگونه از این کار جلوگیری کنیم؟ خیلی ساده است. تنظیمات دوربین یا تلفن همراه خود را بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که نرم‌افزارهای راجع به عکاسی به‌روش پیش‌فرض عکس شما را در حساب کاربری گوگل و مثل آن ذخیره نمی‌کنند.

۳. قبل از ارسال عکس آن را دقیق بررسی کنید

از بین بردن اطلاعات محرمانه‌ای که ممکن است همراه عکس‌ها ارسال شوند اصلا کار سختی نیست. مثلا اطمینان حاصل کنید که همراه عکس ساده از اولین روز مدرسه فرزندتان نام و آدرس مدرسه یا سن او ارسال نشود. توجه کنید که در شرایط عکس هیچ نشانی مبنی بر اینکه مدرسه فرزندتان کجاست وجود نداشته باشد.

عکس‌های هنری هم همین‌طورند. شاید در یک عکس هنری خیلیزیبا که گرفته‌اید نام کامل فرزندتان وجود داشته باشد. به عللی که گفتیم، لازم است قبل از ارسال هر عکس در شبکه‌های اجتماعی، آن را دقیق بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که اطلاعات محرمانه همراه عکس‌ها به اشتراک گذاشته نمی‌شوند.

۴. از کودک خود اجازه بگیرید

اگر فرزند شما به سنی رسیده می‌باشد که می‌تواند موضوعات گوناگون را تشخیص بدهد، حتما از او اجازه بگیرید. مهم می‌باشد که او را در ارسال عکس‌هایش در شبکه‌های اجتماعی سهیم کنید. مهم می‌باشد که او هم موافق این کار باشد. اگر از شما می‌خواهد که عکس‌هایش یا عکس ویژه‌ای از او را در اینترنت منتشر نکنید، باید به این تصمیم او احترام بگذارید. به‌جای پرسیدن سؤال ساده با جواب بله یا خیر، ارسال عکس او در شبکه‌های اجتماعی را به فعالیتی تبدیل کنید که هر دو از آن لذت می‌برید. از او بخواهید عکس‌هایی را که بیشتر دوست دارد انتخاب کند و بگوید که دوست دارد عکسش کجا منتشر شود. حتی راجع به عنوان عکس در شبکه‌های اجتماعی هم از او نظر بخواهید.

علاوه بر این، می‌توانید از این موقعیت برای نشان‌دادن نحوه کارکرد شبکه‌های اجتماعی به او استفاده کنید. می‌توانید با او درباره شبکه‌های اجتماعی و خطرات احتمالی آن صحبت کنید. از این موقعیت برای یاددادن اقدامات پیشگیرانه در این شبکه‌ها استفاده کنید تا وقتی به سن لازم رسید، بتواند به بهترین شکل ممکن در این شبکه‌ها حضور پیدا کند.

۵. عکس فرزند دیگران را در شبکه‌های اجتماعی خود منتشر نکنید

زمان به اشتراک گذاشتن عکس فرزندتان، فقط به حریم خصوصی او فکر نکنید. حریم خصوصی بچه‌های دیگر را هم در نظر بگیرید. اگر در عکس کودک دیگری هم هست، حتما اول از والدین او اجازه بگیرید. ضمناً توجه کنید که عکس حاوی اطلاعات محرمانه او نباشد.

۶. از سایر ابزارهای آنلاین هم برای ارسال عکس‌ها استفاده کنید

روشهای بسیاری برای نگهداری امنیت عکس‌ها در فضای سایبری وجود دارند، اما جلوگیری از اتفاقات ناخوشایند همیشه ممکن نیست. شاید حساب کاربری‌تان هک شود، از عکس اسکرین‌شات گرفته شود یا حتی رمز عبور خود را فراموش کنید. در نتیجه برای به اشتراک گذاشتن لحظات شیرین زندگی فرزندتان با خانواده و دوستان می‌توانید راه‌هایی مثل ارسال عکس توسط ایمیل را هم امتحان کنید.

۷. ضوابط و شرایط عضویت در وب‌سایت‌ها را به‌توجه بخوانید

همیشه موقع عضویت در شبکه‌های اجتماعی شرایط و ضوابط آنها را به‌توجه بخوانید. از به اشتراک گذاشتن عکس فرزندتان در وب‌سایت‌هایی که حق استفاده از عکس به هر شکلی را برای خود محفوظ می‌دانند، خودداری کنید.

سخن پایانی

موقع به اشتراک گذاشتن تصاویر کودکان در شبکه‌های اجتماعی به تاثیرگذاری آن بر کودک فکر کنید. مثلا شاید هدف شما فقط به اشتراک گذاشتن لبخند زیبای فرزندتان با دوستان و خانواده باشد، اما پیامد خوشایندی در پی نداشته باشد. در نتیجه هنگام ارسال عکس در شبکه‌های اجتماعی توجه کنید و همه جوانب را در نظر بگیرید.

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *