تکنولوژی های آینده
تکنولوژی

تکنولوژی های آینده؛ فناوری‌های فیلم‌های علمی‌تخیلی که به واقعیت پیوسته‌اند


خاطرات چندین سال پیش خود را مرور کنید؛ آن دوران فکرش را می‌کردید تکنولوژی‌های جدید قدرت تغییر جهان را داشته باشند؟ یا هوش مصنوعی به این میزان پیشرفت کند؟ به هر بازه زمانی که توجه کنید، آگاه سیر تغییر آن به دلیل تکنولوژی خواهید شد. حال فکر کنید دنیای امروز که خود غرق در تکنولوژی است، با تکنولوژی های آینده چه شکلی به خود می‌گیرد. در این مقاله می‌خواهیم چنین تکنولوژی‌هایی را معرفی کنیم که در آینده‌ای نزدیک جهان را تغییر می‌دهند.

۱. پیوند اندام حیوان به انسان

شاید چنین چیزی کمی ترسناک به نظر برسد، اما شاید تغییری در دنیای پزشکی تشکیل کند. این پروسه که «بیگانه‌پیوندی» (Xenotransplantation) نامیده می‌گردد. تمام پیوند عضو و آمیختگی سلول از منبع حیوانی به انسان را شامل می‌شود. جداب است بدانید این کار تا امروز روی ۲ نفر آزمایش شده است. در این آزمایش‌ها قلب خوک را پس از اصلاحات ژنتیکی به انسان پیوند زده‌اند. این تکنولوژی تاکنون به مرحله باثباتی نرسیده است و موفقیتش تضمینی نیست، اما پیش‌بینی می‌گردد.به‌زودی شاهد پیشرفت‌هایی در این وضعیت باشیم.

۲. کنترل ربات با ذهن

شاید این مورد را در فیلم‌های علمی‌تخیلی زیاد دیده باشید، اما حالا کنترل ربات با ذهن در دنیای واقعی انجام شده است. عده‌ای از دانشمندان دانشگاه پلی‌تکنیک فدرال لوزان سوئیس توسط الگوریتم یادگیری ماشین، یک بازوی رباتی و واسط مغزکامپیوتر موفق به ساخت وسیله‌ای برای بیماران مبتلا به تتراپلژی یا فلج چهار اندام شده‌اند. این بیماران توانستند توسط ربات کارهای ساده‌ای همچون جابه‌جایی اشیا را انجام دهند.

۳. هوش مصنوعی

غیرممکن است جایی سخن از تکنولوژی های آینده باشد و هوش مصنوعی را آنجا نبینیم. این تکنولوژی هم اکنون تکنولوژی برجسته جهان شمرده می‌گردد.و بر حوزه‌های گوناگون اثر گذاشته است. استیون هاوکینگ، فیزیک‌دان برجسته، درباره هوش مصنوعی بیان داشت:

هوش مصنوعی شاید بزرگ‌ترین اتفاق تاریخ بشر شود، کماکان که امکان دارد ما را به پایان کار بشر نزدیک کند مگر اینکه یاد بگیریم چگونه از خطرات آن دوری کنیم.

یکی از حوزه‌هایی که به‌خاطر هوش مصنوعی دچار تغییر شده، دنیای هنر است. با تصویرسازهای هوش مصنوعی فقط با یک جمله می‌توانید تصویر دلخواه خود، هرچه باشد، را دریافت کنید.

مورد دیگری که امروزه زیاد دیده می‌گردد.و مردم عادی به استفاده از آن روی آورده‌اند پردازش زبان‌های انسانی با هوش مصنوعی است. قریب به یقین از چت‌بات هوش مصنوعی یعنی «چت جی‌پی‌تی» استفاده کرده‌اید یا لااقل نامش را شنیده‌اید. این ربات به‌تنهایی نمایی از هوش مصنوعی و آینده آن است. شما توسط این ربات می‌توانید برنامه‌نویسی کنید، کتاب بنویسید، ایمیل‌های رسمی مهیا کنید و کارهای زیاد دیگری انجام دهید.

۴. آجر ذخیره‌کننده انرژی

مسئله تأمین انرژی و ذخیره آن پیوسته از چالش‌های جهانی بوده است. حال فکر کنید بتوانید آجر را به ذخیره‌کننده انرژی تبدیل کنید. دانشمندان دانشگاه واشینگتن در سنت لوئیس توانسته‌اند آجرهای ارزان خانه‌سازی را به آجرهای هوشمندی تبدیل کنند که مانند باتری انرژی را در خود نگه می‌دارند.

۵. چاپ سه‌بعدی

شاید با دیدن این عنوان بگویید چاپ سه‌بعدی خیلی به تکنولوژی های آینده نمی‌خورد. با اینکه این‌، خوب است بدانید چاپ سه‌بعدی توانایی تشکیل انقلاب در صنایع گوناگون را دارد؛ از چاپ‌کردن وسایل ساخت خانه گرفته تا چاپ غذا، همه با چاپ سه‌بعدی امکان‌پذیرند.

حالا هم شرکت آسی‌فرم (Ossiform) موفق به چاپ سه‌بعدی استخوان شده است. برای استفاده از این استخوان‌ها که از تری کلسیم فسفات، بافتی مثل استخوان، تولید شده‌اند رغبت ام‌آرآی انجام بدهید و نتیجه را به این شرکت بفرستید. شرکت آسی‌فرم مدل سه‌بعدی استخوان را طراحی می‌کند و پس از چاپ، استخوان مصنوعی در جراحی قابل‌استفاده است.

ضمناً دانشمندان دانشگاه کلمبیا توانسته‌اند دستگاهی بسازند که چیزکیک متشکل از موز، مربا، کره بادام‌زمینی و نوتلا چاپ می‌کند. چاپ این چیزکیک تنها با لیزر صورت می‌گیرد و در صورت پیشرفت دستگاه، امکان چاپ غذاهای شخصی‌سازی‌شده فراهم می‌گردد.

در کنار موارد ذکرشده، انجمن ملی چشم آمریکا توسط چاپ سه‌بعدی بافت چشمی تولید کرده می‌باشد که به درمان بیماری دژنراسیون ماکولا کمک می‌کند. لازم به ذکر است این تکنولوژی شاید برای اهداف منفی هم به کار رود، زیرا می‌توان با چاپ سه‌بعدی به‌راحتی اسلحه تولید کرد.

۶. نکرباتیک

نِکرباتیک شاید از ترسناک‌ترین و عجیب ترین تکنولوژی های اینده باشد. این عبارت از ترکیب ۲ کلمه «نکرو» و «رباتیک» تولید شده می‌باشد که به‌معنای تبدیل‌کردن موجودات مرده به ربات است. تیمی از دانشمندان توانسته‌اند عنکبوتی مرده را به رباتی چنگکی تبدیل کنند که توانایی برداشتن اجسام را دارد. این تکنولوژی هم اکنون در مراحل اولیه قرار دارد، اما در صورت پیشرفت آن امکان استفاده از حیوانات مرده در علم فراهم می‌گردد.

۷. ساعت‌های هوشمند که با عرق بدن کار می‌کنند

فکر کنید ساعتی هوشمند داشته باشید که از مواد مضر ساخته نشده است، به محیط‌زیست آسیب نمی‌زند و مهم‌تر از همه با عرق بدن کار می‌کند. مهندسان دانشگاه گلاسگو با ساخت نوعی ابرخازن که با عرق بدن کار می‌کند، وجود چنین ساعتی را میسرکرده‌اند. این ابرخازن‌ها تنها با جذب یک هزارم میلی‌لیتر مایع، کامل شارژ می‌شوند.

۸. تولید سوخت از هوا

مهندسان شیمی دانشگاه پلی‌تکنیک فدرال لوزان با الهام‌گیری از برگ درختان، نمونه اولیه دستگاهی را تولید کرده‌اند که از هوا سوخت تولید می‌کند. این دستگاه مانند برگ از نور خورشید انرژی می‌گیرد و با جذب آب موجود در هوا، گاز هیدروژن تولید می‌کند. این گاز تولیدشده سرانجام به سوخت مایع تبدیل می‌گردد.

۹. جذب مستقیم کربن‌دی‌اکسید از هوا

درختان وظیفه بسزایی در جذب کربن‌دی‌اکسید هوا و تبدیل آن به عنصری مفید دارند. حال یکی از تکنولوژی های آینده کارکردی مانند کارکرد درختان دارد؛ نخست کربن‌دی‌اکسید موجود در هوا را جذب می‌کند، پس از‌آن آن را زیر زمین حبس می‌کند یا از آن سوخت مصنوعی می‌سازد. این تکنولوژی حالا در حال استفاده است، اما اجراکردن آن انرژی خیلیزیادی می‌خواهد و مقرون‌به‌صرفه نیست.

۱۰. باتری شنی

همه تکنولوژی های آینده عجیب و ترسناک نیستند و اغلب آنها در عین سادگی خیلیکارآمدند. باتری شنی هم یکی از تکنولوژی‌هایی می‌باشد که در عرصه انرژی غوغا خواهد کرد. مهندسان فنلاندی راهی پیدا کرده‌اند که شن را تبدیل به باتری کنند. باتری‌های شنی انرژی را تا زمان زیادی نگه می‌دارند.

۱۱. دفن سبز

آیا می‌دانستید مرگ انسان‌ها به محیط‌زیست آسیب می‌زند؟ هربار که جسدی را می‌سوزانند، بیشتر از ۴۰۰ کیلوگرم کربن‌دی‌اکسید وارد اتمسفر می‌گردد. دفن سبز در بر گیرنده راهکارهایی می‌باشد که سبب می‌گردد.مرگ انسان به طبیعت آسیب نزند و برای آن مفید هم باشد. مثلا در واشنگتن آمریکا امکان تبدیل جسد به کود وجود دارد. تکنولوژی جایگزین دیگری هم وجود دارد که از قارچ استفاده می‌کند. در این روش جسد میان نوع ویژه‌ای از قارچ قرار می‌گیرد که مواد سمی برآمده از تجزیه آن را خنثی می‌کنند.

۱۲. بتن خودترمیم‌شونده

دانشمندان توسط شن، ژل و باکتری موفق به تولید بتنی شده‌اند که آن را «بتن زنده» می‌نامند. این بتن مناسبی بیشتری با محیط‌زیست دارد و از همه مهم‌تر امکان ترمیم‌شوندگی دارد. دانشمندان دانشگاه کلرادو بولدر معتقدند این بتن‌ها بخشی از تکنولوژی های آینده را تشکیل می‌دهند که امکان ترمیم‌کردن ترک‌های خود و جذب مواد سمی هوا را دارند.

۱۳. دوقلوی دیجیتال

یکی از شرکت‌های آمریکایی اسکنری ساخته می‌باشد که تقریبا در هر ساعت صدها نشانگر زیستی را اندازه‌گیری می‌کند. مثلا از وضعیت هورمون‌ها گرفته تا مقدار چربی کبد توسط این اسکنر ارزیابی می‌شوند. این اسکنر داده دریافت‌شده را تبدیل به مدل سه‌بعدی دیجیتالی از بدن بیمار می‌کند که به دوقلوی دیجیتال معروف است. وضعیت این دوقلوی دیجیتال در هر زمانی قابل‌پیگیری است و هربار که اسکن انجام شود، به‌روز می‌گردد.

۱۴. شبکه عصبی مصنوعی روی تراشه سیلیکونی

دانشمندان به روشی دست یافته‌اند که نورون‌های مصنوعی را روی تراشه‌های سیلیکونی پیاده‌سازی کنند. هدف آنها از این کار شبیه‌سازی نورون‌های دستگاه عصبی انسان است تا بتوانند خواص الکتریکی آنها را بازسازی کنند. اگر این تکنولوژی به تحقیقات نهایی برسد و راهی برای تأمین انرژی نورون‌های مصنوعی پیدا شود، می‌توان به درمان آلزایمر و نارسایی قلبی امید داشت.

۱۵. پوست الکترونیکی

آیا تا امروز دوست از راه دوری داشته‌اید که مدتی طولانی نتوانید او را ملاقات کنید؟ اگر پاسختان مثبت است، به توقع تکنولوژی های آینده نزدیک بنشینید. مهندسان دانشگاه سیتی هنگ‌کنگ پوست الکترونیکی بی‌سیمی اختراع کرده‌اند که با آن می‌توانید عزیزانتان را از راه دور در آغوش بگیرید. این پوست الکترونیکی از عملگرهای مکانیکی (actuator) منعطفی تولید شده می‌باشد که حرکات کاربر را دریافت و پس از تبدیل حرکات به سیگنال‌های الکترونیکی، آنها را به پوست الکترونیکی دیگری می‌فرستند. پوست الکترونیکی منیت سیگنال‌ها را دریافت و آنها را به ارتعاشاتی تبدیل می‌کند که حس حرکات شخص اول را بازسازی می‌کنند.

۱۶. اینترنت همگانی

شاید خیال زندگی بدون اینترنت سخت باشد. با اینکه این، نیمی از جمعیت کره زمین به علل گوناگون به اینترنت دسترسی ندارند. تا امروز شرکت‌های گوناگونی، همچون فیس‌بوک، نقشه‌هایی داشته‌اند که اینترنت را همگانی کنند. حال گوگل، غول فناوری، تلاش دارد تا توسط بالن‌های هلیومی اینترنت را به مناطق محروم برساند. در همین حین شرکت دیگری هست که شبکه اینترنتی خود را با کمک ریزماهواره‌ها به مدار پایینی زمین می‌فرستد و دسترسی به شبکه را برای همه نقاط کره زمین فراهم می‌کند.

شما بگویید

با توسعه علم روزانه شاهد بروز تکنولوژی‌های جدید هستیم، تکنولوژی‌هایی که ممکن است آنها را تنها در فیلم و سریال‌ها دیده بودیم و حالا به واقعیت پیوسته‌اند. تکنولوژی های آینده در عین ترسناک‌بودن، امکان تشکیل تغییراتی مثبت در صنایع گوناگون را دارند.

شما که تحولات دنیا با توسعه تکنولوژی را به چشم دیده‌اید، چه حسی به تکنولوژی‌های نامبرده در مقاله داشتید؟ آیا به‌نظر شما این تکنولوژی‌ها فراگیر می‌شوند؟ به‌نظرتان کدام‌یک بیشترین تأثیر را روی جهان خواهد داشت؟

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *