دیجیتال نومد چیست
تکنولوژی

دیجیتال نومد؛ زندگی در سفر وقتی می‌توانید از هر جایی کار کنید


شاید شما هم مانند اشخاصی باشید که رؤیای کارکردن و کسب درآمد بدون اتکا به زمان و مکان مشخص را دارند، اما تا الان برنامه‌ای برای این کار ندارند. شاید علاوه بر این، دوست دارید همیشه مشغول سفر به نقاط گوناگون باشید. این دقیقا عملی می‌باشد که عشایر دیجیتال انجام می‌دهند. در این مقاله، با سبک زندگی دیجیتال نومد و معایب و مزایا آن آشنا می‌شوید و بهتر می‌توانید انتخاب کنید که آیا علاقمندید این سبک زندگی را برای خود انتخاب کنید یا نه.

دیجیتال نومد چیست؟

دیجیتال نومد (Digital nomad) کسی می‌باشد که زندگی به سبک عشایری دارد، مستمر در مسافرت و انتقال بین شهرها و کشورهای گوناگون است و با استفاده از اینترنت و دورکاری کسب درآمد می‌کند.

اصطلاح دیجیتال نومد اولین بار در سال ۱۹۹۷ در کتاب «عشایر دیجیتال» (The Digital Nomad) مطرح شد. در این کتاب از اختراع دستگاه ویژه‌ای صحبت شد که به افراد اجازه می‌داد از هر جایی کار کنند.

پس از بحران همه‌گیری کرونا در سال ۲۰۲۰ در سراسر جهان، اغلب مشاغل تعطیل و اغلب شغل‌های حضوری به دورکاری تبدیل شدند. بدین گونه دورکاری نقش ارزشمند‌تری در دنیای کسب‌وکار پیدا کرد و امروزه افراد بیشتری به فکر سبک زندگی عشایر دیجیتالی افتاده‌اند.

فرد دیجیتال نومد کار خود را توسط گوشی، لپتاپ و شبکه‌های اجتماعی انجام می‌دهد. او شاید یک هفته را در هتل، یک هفته در ساحل و پس از آن مدتی را در یک خانه بوم‌گردی بگذراند. ویژگی عشایری دیجیتالی این می‌باشد که هیچ مکان دائمی و ثابتی برای اقامت وجود ندارد و عشایر دیجیتال باید مستمر بین مکان‌های گوناگون جابه‌جا شوند. دیجیتال نومد می‌تواند داخل کافه و رستوران‌ها بنشیند و کارش را توسط اینترنت انجام دهد.

معایب و مزایا دیجیتال نومد

این سبک زندگی به‌علت آزادی‌هایی که دارد، خیلیجذاب به‌ نظر می‌رسد. قطعا نمی‌توان آزادی‌های زندگی دیجیتال نومد را بی اهمیت دانست، اما از سختی‌های این سبک زندگی هم نمی‌توان غافل شد. از آنجا که اغلب مشاغل برای این سبک زندگی فریلنسری و پروژه‌ای هستند، دیجیتال نومد شاید همیشه به موقعیت‌های کاری خوب و مطابق با توانایی‌ها و علایقش دسترسی نداشته باشد یا شاید شغلی پیدا کند که دستمزد خیلیی ندارد. حالا که صحبت از سختی‌های زندگی دیجیتال نومد شد، بیایید چند مثال از معایب و مزایا این سبک زندگی را با هم بررسی کنیم.

مزایای سبک زندگی دیجیتال نومد معایب سبک زندگی دیجیتال نومد
رهایی از چارچوب‌های خسته‌کننده مشاغل سنتی خستگی زیاد بر اثر جابه‌جایی مداوم و ثبات‌نداشتن
موقعیت زیاد برای سفر و مرخصی بدون محدودیت هزینه زیاد سفرهای پرتعداد
موقعیت آشنایی با فرهنگ‌های گوناگون کمبود فضای خصوصی
تسلط بر زمان نیاز به برنامه‌ریزی دقیق و منظم
پیشرفت ارتباطات و پیداکردن دوستان جدید دوری از خانواده و دوستان نزدیک، نداشتن روابط عمیق و احساس تنهایی

با اینکه همه این موارد، اغلب افراد روحیات و توانایی‌های خود را برای زندگی به این سبک مناسب می‌دانند و می‌خواهند طعم آزادی و هیجانی را بچشند که در زندگی دیجیتال نومد وجود دارد. پس اجازه بدهید در ادامه مطلب به سراغ نکاتی برویم که شما را برای انتخاب این نوع زندگی راهنمایی می‌کنند.

موقعیت‌های شغلی دیجیتال نومد

قبل از هر چیز باید بدانید که برای عشایر دیجیتال چه موقعیت‌های شغلی‌ای وجود دارد. شاید شما بتوانید برای یک شرکت تمام‌وقت دورکاری کنید. این کار قطعا خیلیایدئال است؛ هم ثبات شغلی و درآمد مشخصی دارید، هم دورکارید. اما می‌توان اغلب مشاغل دیگر را هم فریلنسری و پروژه‌ای انجام داد. انتخاب اینکه باید به سراغ چه شغلی بروید، واقعا آسان نیست و هیچ‌کس نمی‌تواند کار مشخصی را به شما سفارش کند، زیرا شغل انتخابی شما کاملا به مهارت‌ها، استعدادها و علایقتان بستگی دارد. در نتیجه در ادامه فهرستی از مشاغل مناسب عشایر دیجیتال را قرار می‌دهیم تا شما با توجه به توانایی‌ها و ترجیحات خودتان، مورد موردنظرتان را انتخاب کنید.

فهرست مشاغل دیجیتال نومد

 • عکاسی؛
 • وبلاگ‌نویسی؛
 • یوتیوبری؛
 • برنامه‌نویسی؛
 • پیشرفت نرم‌افزار؛
 • خدمات مشاوره در شرایط‌های گوناگون؛
 • طراحی وب‌سایت؛
 • طراحی UI/UX؛
 • بازاریابی؛
 • نویسندگی آزاد؛
 • آموزش زبان؛
 • فروش دوره‌های آنلاین؛
 • فروش اینترنتی محصول؛
 • طراحی گرافیک.

فهرست مشاغلی که دیجیتال نومد می‌تواند بر عهده بگیرد خیلیطولانی‌تر از مواردی می‌باشد که نام بردیم. ما پرطرف‌دارترین مشاغل دورکاری را برای شما فهرست کردیم. علاوه بر این موارد، می‌توانید کسب‌وکار اینترنتی خودتان را افتتاح کنید و از آن به درآمد برسید.

اگر دیجیتال نومد بتواند شرایط‌ای را برای کسب درآمد غیرفعال فراهم کند، با خیال آسوده‌تری می‌تواند به این سبک زندگی ادامه دهد و دلواپسی و دلهره‌ای برای عدم تعادل بین هزینه‌های زندگی و درآمدش نداشته باشد.

نقشه راه دیجیتال نومد

برای اینکه زندگی به سبک عشایر دیجیتال را شروع کنید، اول باید از به‌دست‌آوردن شغل و درآمد کافی اطمینان حاصل کنید و برای این حتما نیازمند یک نقشه راه هستید. دلواپس این نباشید که چگونه باید پروژه بگیرید. دنیای اینترنت پر از موقعیت‌های شغلی گوناگون است. همان‌ طور که پیش از این گفتیم، می‌توانید کسب‌وکار آنلاین خودتان را افتتاح کنید. یک وب‌سایت فروشگاهی، پیجی در اینستاگرام یا کانالی در یوتیوب راه بیندازید و سعی کنید توسط فروش آموزش، محصولات یا خدمات خود به درآمد برسید.

راه دیگر این می‌باشد که فریلنسر باشید. سایت‌های بسیاری هم در ایران و به زبان فارسی و هم در خارج از کشورمان و به زبان انگلیسی هستند که مناسب افراد فریلنسر و مشاغل برون‌سپاری‌اند. در این سایت‌ها، کارفرمایان هر روز در پی افراد توانایی می‌گردند که پروژه‌های خود را به آنها واگذار کنند. با جست‌وجویی ساده با فهرستی بلند از این سایت‌ها مواجه می‌شوید که فورا می‌توانید در یک یا چند مورد از آنها ثبت‌نام و کار خود را شروع کنید.

مسلما اگر انتخاب شما افتتاح کسب‌وکاری برای خودتان و در ادامه داشتن درآمد غیرفعال است، باید قدم‌های بیشتری بردارید. کتاب‌های کارآفرینی زیادی در این وضعیت نوشته و چاپ شده‌اند که به شما برای افتتاح کسب‌وکار شخصی و کارآفرینی کمک می‌کنند.

 • در کتاب «استارت‌آپ ۱۰۰دلاری» کریس گیبو به سراغ ۵۰ فرد گوناگون رفته می‌باشد که با کمتر از ۱۰۰ دلار کسب‌وکارهای موفقی را افتتاح کرده‌اند.
 • کتاب «هفته کاری چهارساعته» اثر تیم فریس نکاتی را برای کار کمتر و کسب درآمد بیشتر با افتتاح یک کسب‌وکار و استخدام دیگران برای اداره آن عرضه می‌دهد.
 • کتاب «بازانجام» نوشته جیسون فِرید نشان می‌دهد که چگونه با افتتاح یک تجارت به‌سرعت و آسان در دنیای مدرن موفق شوید.

علاوه بر این موارد، می‌توانید مطالب وب‌سایت‌هایی را مطالعه کنید که آموزش‌هایی درباره دورکاری و فریلنسری دارند و از طرح و برنامه آنها استفاده کنید.

وب‌سایت How To Become A Freelancer اصول اولیه شغل فریلنسری را به اشتراک می‌گذارد.

مسلما زندگی دیجیتال نومد فقط به انتخاب شغل و به‌دست‌آوردن کار محدود نمی‌گردد. شما به‌عنوان دیجیتال نومد باید به فکر موارد دیگری مثل اینترنت با دوام و پرسرعت، امور بانکی و مدیریت مالی، ارتباطات، نامه‌ها و بسته‌های پستی، بیمه، ملاحظات بهداشتی و محل اقامت باشید.

به یاد داشته باشید قبل از اینکه شغل کنونی‌تان را رها کنید و به سبک زندگی عشایر دیجیتال روی بیاورید، بد نیست مقدار قابل‌قبولی پس‌انداز داشته باشید. سعی کنید مخارجتان را کم کنید یا در کنار شغل کنونی‌تان، شغلی پاره‌وقت هم دست‌وپا کنید و پس‌اندازی فراهم کنید که بتوان برای زندگی عشایری دیجیتالی به آن تکیه کرد.

نکته مهم دیگر این می‌باشد که برای دیجیتال نومد شدن لازم است زندگی خود را در یک کوله‌پشتی جای دهید! بله. باید قید وسایل زیادی را بزنید و فقط وسایل مهم و حیاتی را با خود ببرید. شما که نمی‌توانید گرچه روز یا گرچه هفته یک بار چند چمدان را از این شهر به آن شهر و از این کشور به آن کشور دنبال خودتان بکشانید. می‌توانید؟

سؤالات شایع

۱. درآمد عشایر دیجیتال چقدر است؟

از صفر تا میلیون‌ها دلار در سال! واقعا هیچ عدد مشخصی وجود ندارد که بتوانم به آن اشاره کنم. اگر به‌عنوان دستیار مجازی با مقدار مشخصی از درآمد در ساعت کار می‌کنید، پتانسیل درآمد شما در یک نقطه مشخص محدود می‌گردد. اما اگر صاحب شرکت خود هستید یا محصولی را می‌فروشید، محدودیتی وجود ندارد!

۲. عشایر دیجیتال به چه چیزی می‌خواهند؟

عشایر دیجیتال فقط به چند ابزار برای کار از راه دور می‌خواهند. لپ‌تاپ، تبلت یا گوشی هوشمند با دسترسی به اینترنت پرسرعت. دسترسی خوب به اینترنت عنصری مهم برای عملی‌کردن این سبک زندگی است.

۳. اگر در سبک زندگی دیجیتال نومد شکست بخوریم چه؟

اگر آزمایش کوچ دیجیتالی شما به نتیجه نرسید، می‌توانید برگردید و دوباره «شغل واقعی» پیدا کنید. این آخر دنیا نیست!

سخن پایانی

دیجیتال نومد بودن با همه سختی‌هایش آن‌قدر جذاب هست که اغلب افراد در سراسر جهان آن را برای ادامه زندگی‌شان برگزیده‌اند. شما چگونه؟ فکر می‌کنید این نوع زندگی با روحیات‌تان مناسب است؟ نظرتان را در قسمت دیدگاه‌ها برای ما بنویسید.

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *