ضدعفونی کردن موبایل، لپ‌تاپ و وسایل الکترونیک در خانه به روشی ایمن
تکنولوژی

ضدعفونی کردن موبایل، لپ‌تاپ و وسایل الکترونیک در خانه به روشی ایمن


موبایل و سایر وسایل الکترونیکی محل تجمع آلودگی و میکروب‌اند و باید مرتب تمیز و ضدعفونی شوند؛ ولی نمی‌توانیم این وسایل را به‌راحتی با آب و صابون بشوییم. برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی آنها یا حوادث برآمده از رعایت‌نکردن نکات ایمنی، باید مواردی را رعایت کنیم. در ادامه، نکات و ملاحظات ضدعفونی کردن موبایل و سایر وسایل الکترونیکی را شرح می‌دهیم. دستمال میکروفایبر، گوش‌پاک‌کن، آب مقطر، الکل و مایع ظرف‌شویی را مهیا کنید و تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

چرا باید موبایل و وسایل الکترونیکی را ضدعفونی کنیم؟

وسایل الکترونیکی گردوغبار و آلودگی را به خود جذب می‌کنند و تمیزکردنشان کار ساده‌ای نیست. این وسایل بیشتر وقت‌ها به محلی برای تجمع ویروس‌ها و باکتری‌ها تبدیل شوند و موجب ابتلا به بیماری‌هایی مثل گلودرد استرپتوکوکی، عفونت گوش، آنفولانزای معده (Stomach Flu)، ذات‌الریه و بیماری‌های تنفسیِ برآمده از ویروس کرونا می‌شوند. مسلما نباید دلواپس شوید و مواد ضدعفونی را روی تمام وسایل الکترونیکی خود اسپری کنید!

پژوهش‌ها نشان می‌دهد موبایل میزبان ویروس‌ها و باکتری‌هاست. در سال ۲۰۱۷، در بررسی‌ای روی ۲۷ موبایل متعلق به نوجوانان، مشخص شد صفحه‌نمایش این گوشی‌ها میزبان ویروس‌ها و باکتری‌های زیادی مثل اشریشیا کلی، استافیلوکوکوس اورئوس، استرپتوکوک و سایر میکروب‌های مضرند. به‌گفته متخصصان، باید حداقل ۲ بار در هفته موبایلمان را کاملا تمیز و ضدعفونی کنیم.

بعضی از متخصصان بهداشت هم پیشنهاد می‌کنند برای جلوگیری از انتشار باکتری‌ها و ویروس‌ها حداقل یک بار در روز گوشی‌مان را تمیز کنیم.

مدت‌زمان زنده‌ماندن ویروس‌ها

گرچه موبایل عامل اصلی انتقال بیماری نیست، بعضی از ویروس‌ها می‌توانند بیشتر از زمانی که خیال می‌کنیم در محیط باقی بمثل. دکتر چارلز گربا (Charles Gerba)،‌ استاد اپیدمیولوژی و آمار زیستی در گروه علوم محیطی دانشگاه آریزونا، می‌گوید ویروس‌ها می‌توانند از چند ساعت تا چند هفته روی سطوح سخت باقی بمثل. او می‌گوید:

بیشتر ویروس‌های سرماخوردگی و آنفولانزا، بر حسب دما و رطوبت محیط، می‌توانند از چند ساعت تا ۹ روز زنده بمثل. نوروویروس هم می‌تواند تا ۴ هفته روی سطوح زنده بماند.

در طول سال گذشته، دانشمندان روی مدت زنده‌ماندن ویروس کرونای جدید روی سطوح کار کردند. در شرایط مناسب، ویروس کرونا می‌تواند تا ۴ روز روی صفحه‌نمایش لمسی زنده بماند. پلاستیک و فلز موجود در پوشش خارجی یا قاب گوشی هم می‌توانند تا ۷ روز این ویروس را روی خود نگه دارند. به‌گفته دکتر گربا، ویروس‌ها و باکتری‌ها می‌توانند از گوشی به دست‌ها و از دست‌ها به سطوح دیگر در خانه یا اداره منتقل شوند.

نکات مهم قبل از تمیز کردن وسایل الکترونیکی

 • مواد پاک‌کننده یا آب را مستقیم روی وسایل الکترونیکی اسپری نکنید؛
 • پیش از تمیزکردن وسایل الکترونیکی، دفترچه راهنمای دستگاهتان را مطالعه کنید؛
 • پیش از تمیزکردن وسایل الکترونیکی، آنها را از منبع برق جدا کنید یا باتری آنها را خارج کنید؛
 • به‌هیچ‌وجه از شوینده‌های قوی مثل سفیدکننده استفاده نکنید، از واردکردن رطوبت به منافذ پرهیز کنید و در مصرف مواد پاک‌کننده زیاده‌روی نکنید؛
 • برای تمیزکردن وسایل الکترونیکی از دستمال میکروفایبر استفاده کنید، چون الیاف آن برای به‌دام‌انداختن آلودگی‌ها سطح بیشتری دارد و چربی را به‌مناسبی جذب می‌کند؛
 • بد نیست برای پاک‌کردن لکه‌ها و اثرانگشت‌ها، از دستمال میکروفایبر بدون پرزی مثل دستمال عینک استفاده کنید. از دستمال یا حوله کاغذی استفاده نکنید، چون پرز آن موجب خراشیدگی پوشش محافظ صفحه‌نمایش می‌گردد.
 • از یک دستمال دو بار استفاده نکنید. دستمال‌های آلوده را مرتب بشویید تا از تجمع مجدد گردوغبار روی سطوح و پیشرفت میکروب‌ها جلوگیری کنید. برای تمیزکردن دستمال آن را با آب و صابون بشویید یا چند دقیقه در آب جوش قرار دهید؛
 • برای تمیزکردن وسایل الکترونیکی، از الکل ایزوپروپیل ۷۰ درصد استفاده کنید. اگر الکل ایزوپروپیل ۹۹ درصد دارید، می‌توانید با مخلوط‌کردن آب مقطر با الکل، محلولی در بر گیرنده ۷۰ درصد الکل و ۳۰ درصد آب تهیه کنید و آن را داخل بطری اسپری بریزید.

تمیز کردن موبایل و تبلت

ضدعفونی کردن موبایل و تبلت

گوشی‌های موبایل و تبلت‌ها پوششی چربی‌گریز دارند که علت می‌گردد.اثرانگشت چرب روی صفحه باقی نماند. در زمان تمیزکردن این وسایل شاید که این پوشش آسیب ببیند. به همین علت، تولیدکنندگان پیشنهاد می‌کنند این وسایل را با آب مقطر و دستمال میکروفایبر نرم تمیز کنیم. علاوه براین، برای تمیزکردن درزهایی مثل لبه‌های صفحه‌نمایش و اطراف دکمه‌ها، از گوش‌پاک‌کن استفاده کنیم.

برای آلودگی‌های جمع‌شده در محل اتصال بدنه گوشی با صفحه‌نمایش و سایر قسمت‌های تنگ می‌توانید از مسواکی خشک استفاده کنید. توسط مسواک می‌توانید بدون آب، بیشتر جرم‌ها و آلودگی‌ها را خارج کنید.

 1. قاب موبایل را بردارید و دستگاه را خاموش کنید؛
 2. الکل را روی دستمال میکروفایبر اسپری کنید و گوشی یا تبلت را کاملا پاک کنید؛
 3. پیش از اینکه دوباره گوشی را در قاب قرار دهید، قاب را با الکل و دستمال تمیز کنید و منتظر باشید کاملا خشک شود؛
 4. برای تمیزکردن قاب گوشی یا تبلت از پاک‌کننده‌های قوی‌تری استفاده کنید؛ چون بیشتر قاب‌ها از پلاستیک محکم و بادوام ساخته شده‌اند؛
 5. در انتها، دست‌هایتان را بشویید (وگرنه تمام کارهایی که انجام داده‌اید بیهوده خواهد بود).

اگر دلواپس صفحه‌نمایش هستید، از محافظ صفحه‌نمایش استفاده کنید تا از آسیب‌دیدگی صفحه گوشی یا تبلت جلوگیری کنید. اگر محافظ صفحه آسیب ببیند، به‌راحتی می‌توانید آن را جایگزین کنید و گوشی یا تبلت آسیبی نمی‌بیند. اگر الکل یا مواد ضدعفونی‌کننده ندارید، می‌توانید از مخلوط آب و صابون معتدل استفاده کنید. آب و صابون به‌اندازه مواد ضدعفونی‌کننده مؤثر نیست، ولی موجب کاهش میکروب‌های موجود روی گوشی می‌گردد.

مسلما دستگاه‌هایی مثل PhoneSoap هم تولید شده‌اند که توسط اشعه ماورای بنفش (UV) گوشی را ضدعفونی می‌کنند. منتها این دستگاه‌ها خیلیگران‌اند و تهیه‌شان آسان نیست. علاوه براین، شستن دست‌ها و استفاده از دستمال میکروفایبر و الکل از استفاده از اشعه ماورای بنفش مؤثرتر است.

حتما بخوانید: ۱۱ راهکار برای تمیز کردن جاهای دور از دسترس در خانه


تمیز کردن هدفون توگوشی و روگوشی

ضدعفونی کردن موبایل - نکات تمیز و ضدعفونی کردن هدفون

در تمیزکردن هدفون، در کنار میکروب‌ها، با عرق و جرم گوش هم سروکار داریم. با دستمال میکروفایبر مرطوب می‌توانید تمام آلودگی‌های جمع‌شده را پاک کنید. تمام سطح هدفون و سیم آن را پاک کنید. برای تمیزکردن درزها و شیارها و خارج‌کردن گردوغبار آنها از برس مویی نرم استفاده کنید.

اگر سرگوشی هدفون توگوشی شما قابل‌جداشدن است، آن را جدا کنید و با آب و صابون بشویید و کاملا آب‌کشی کنید. برای تمیزکردن بقیه قسمت‌های هدفون و سیم از دستمال میکروفایبر مرطوب استفاده کنید. پیش از قراردادن دوباره سرگوشی در جای خود، اطمینان حاصل کنید که کاملا خشک شده باشد. اگر هدفون شما فاقد سرگوشی است، آن را فقط با دستمال میکروفایبر تمیز کنید.

برای زدودن جرم و گردوغبار روی هدفون‌های توگوشی و روگوشی می‌توانید مقداری چسب خمیری را به‌صورت توپ کوچکی دربیاورید و آن را به‌آرامی بفشارید تا جرم را از تمام قسمت‌های مشبک هدفون خارج کنید. برای ضدعفونی کردن هدفون، الکل را روی دستمال میکروفایبر اسپری کنید و تمام سطح هدفون را پاک کنید. برای تمیزکردن هدفون بلوتوثی فقط باید از دستمال خشک استفاده کنید تا به قطعات الکترونیکی داخل آن آسیبی وارد نشود.

تمیز کردن لپ‌تاپ

ضدعفونی کردن موبایل - تمیز و ضدعفونی کردن لپ تاپ

لپ‌تاپ را وارونه کنید و به‌آرامی تکان دهید تا خرده‌ریزه‌ها خارج شوند. پس از‌آن با اسپری تمیزکننده یا فشار هوا، گردوغبار صفحه‌کلید، ورودی‌ها، درزها و شیارها را تمیز کنید. بررسی کنید لپ‌تاپ به برق متصل نباشد و در صورت امکان، باتری آن را هم خارج کنید. دستمال میکروفایبر را کمی مرطوب کنید و تمام سطوح پلاستیکی یا فلزی را پاک کنید.

برای تمیزکردن ال‌سی‌دی از اسپری‌های تمیزکننده مخصوص صفحه‌نمایش و دستمال میکروفایبر استفاده کنید تا رگه‌ای روی صفحه‌نمایش تشکیل نشود. برای صفحه‌نمایش لمسی از آب یا محلول تمیزکننده عینک و دستمال میکروفایبر استفاده کنید. در انتها هم توسط الکل و دستمال میکروفایبر صفحه‌کلید را پاک کنید.

تمیز کردن کامپیوتر رومیزی

ضدعفونی کردن موبایل - چگونه رایانه رومیزی یا دسکتاپ را تمیز و ضدعفونی کنیم

برای تمیزکردن مانیتور نباید از شیشه‌پاک‌کن استفاده کنید. اگر صفحه‌نمایش مانیتور شما ال‌سی‌دی است، از دستمال میکروفایبر مرطوب‌شده با آب مقطر یا پاک‌کننده صفحه‌نمایش استفاده کنید و اگر لمسی است، برای مرطوب‌کردن دستمال میکروفایبر و پاک‌کردن لکه‌ها فقط از آب یا محلول تمیزکننده عینک استفاده کنید.

برای پاک‌کردن پشت مانیتور و حاشیه اطراف صفحه‌نمایش، مقداری شیشه‌پاک‌کن یا آب را روی دستمال اسپری کنید. درمورد کیس رایانه هم همین کار را انجام دهید و روی میز را هم پاک کنید. تمام سطوح را با دستمالی پاک کنید که با آب، مواد پاک‌کننده ساده یا الکل ایزوپروپیل مرطوب شده باشد.

بیشتر وقت‌ها داخل صفحه‌کلید خرده‌ریزه‌هایی وجود دارد. صفحه‌کلید را بالای سطل آشغال تکان دهید و با اسپری تمیزکننده با هوای فشرده، بقایای خرده‌ریزه‌های موجود در اطراف و زیر دکمه‌های صفحه‌کلید را خارج کنید. پس از‌آن با دستمال مرطوب دکمه‌های صفحه‌کلید را پاک کنید. برای تمیزکردن داخل شیارها، از گوش‌پاک‌کن استفاده کنید. اگر صفحه‌کلید خیلیکثیف است، دستمال و گوش‌پاک‌کن را به الکل آغشته کنید.

با گوش‌پاک‌کن آغشته به الکل، سطح زیرین موس و درزها و شیارهای آن را پاک کنید. پس از‌آن الکل را روی دستمالی اسپری کنید و با استفاده از آن بدنه موس و سیم آن را تمیز کنید.

حتما بخوانید: طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده دست خانگی


تمیز کردن تلویزیون صفحه‌تخت

ضدعفونی کردن موبایل - تمیز و ضدعفونی کردن تلویزیون صفحه تخت

اغلب افراد برای تمیزکردن تلویزیون از شیشه‌پاک‌کن استفاده می‌کنند؛ ولی این کار اشتباه است. شیشه‌پاک‌کن شاید خورنده باشد. علاوه براین، صفحه‌نمایش اغلب تلویزیون‌ها پوشش ضدانعکاسی دارد که به موادشیمیایی موجود در شیشه‌پاک‌کن‌ها خیلیحساس است.

برای تمیزکردن صفحه‌نمایش، دستمال میکروفایبر را با آب مرطوب کنید و آن را به‌آرامی روی سطح صفحه‌نمایش بکشید. برای پاک‌کردن حاشیه صفحه و پایه تلویزیون هم به همین ترتیب عمل کنید.

تمیزکردن کنترل تلویزیون را فراموش نکنید. کنترل تلویزیون پر از ذرات ریز و لکه است. باتری‌ها را خارج کنید، کنترل را تکان دهید تا ذرات ریز خارج شوند و پس از‌آن با کمی هوای فشرده دکمه‌ها را تمیز کنید. پس از‌آن الکل را روی دستمال میکروفایبر اسپری کنید و سطح آن را تمیز کنید. گوش‌پاک‌کن را به الکل آغشته کنید و آن را دور همه دکمه‌ها بکشید. اگر دستگاه‌هایی مثل دستگاه پخش دی‌وی‌دی دارید، آنها را هم پاک کنید.

تمیز کردن دستگاه‌های بلوتوث و هوشمند

ضدعفونی کردن موبایل - تمیز و ضدعفونی کردن دستگاه های بلوتوث و هوشمند

وسایل هوشمند و اسپیکرهای بلوتوث هم مثل سایر وسایل الکترونیکی گردوغبار و میکروب را به خود جذب می‌کنند. پیش از تمیزکردن، دستگاه را از منبع برق جدا کنید یا باتری آن را بیرون بیاورید. اگر دستگاه شما صفحه‌نمایش دارد، آن را با دستمال میکروفایبر مرطوب پاک کنید.

قسمت‌های پارچه‌ای، پلاستیکی و سایر سطوح را هم با دستمال میکروفایبر مرطوب پاک کنید. برای خارج‌کردن ذرات و آلودگی‌ها از شیارها و درزها، می‌توانید از اسپری تمیزکننده با فشار هوا و گوش‌پاک‌کن استفاده کنید. در انتها، تمام قسمت‌ها به‌جز صفحه‌نمایش را با الکل ضدعفونی و پاک کنید.

تمیز کردن کنسول بازی و دسته‌های کنترل بازی

ضدعفونی کردن موبایل - تمیز کردن کنسول بازی و دسته های کنترل

بیشتر وقت‌ها کنسول بازی و به‌ویژه دسته‌های کنترل آن به‌علت ساعت‌ها بازی‌کردن و خوردن خوراکی هنگام بازی خیلیکثیف و چرب می‌شوند.

پیش از شروع کار، کنسول بازی را از برق بکشید و دسته‌های کنترل را جدا کنید. با اسپری تمیزکننده با هوای فشرده، منافذ و ورودی‌ها را تمیز کنید و با برس مویی نرمی این قسمت‌ها را گردگیری کنید. با دستمال میکروفایبر مرطوب، تمام سطوح را پاک کنید و برای شیارها و درزها از گوش‌پاک‌کن استفاده کنید. دستمالی را با الکل مرطوب کنید و دسته‌های کنترل و سیم‌ها را کاملا پاک کنید. برای تمیزکردن شیارها و اطراف دکمه‌ها، از گوش‌پاک‌کن و الکل استفاده کنید.

پیش از اتصال دوباره دسته‌های کنترل و وصل‌کردن کنسول بازی به برق باید تمام قسمت‌ها کاملا خشک شده باشند.

حتما بخوانید: بهترین بازی های ویدئویی یک دهه اخیر (۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰)


تمیز کردن ساعت و دستبند هوشمند

ضدعفونی کردن موبایل - تمیز و ضدعفونی کردن ساعت هوشمند

ردیاب تناسب‌اندام و ساعت هوشمند در معرض عرق و باکتری‌های دست قرار دارند. برای پاک‌کردن صفحه‌نمایش و بدنه از دستمال میکروفایبر مرطوب‌ استفاده کنید. با برس مویی نرم کوچکی می‌توانید درزها را تمیز کنید و برای دکمه‌ها از الکل استفاده کنید. اگر بند ساعت کثیف شده است و باید کاملا تمیز شود، آن را جدا کنید.

بند ساعت نایلونی مستعد جذب عرق است؛ در نتیجه برای تمیزکردن مرتب آن از مایع ظرف‌شویی و دستمال مرطوب استفاده کنید. برای پاک‌کردن آلودگی و میکروب‌های بندهای سیلیکونی می‌توانید از مقدار کمی الکل استفاده کنید. برای بندهای فلزی باید از دستمالی بدون پرز و خشک استفاده کنید. اگر فلز خیلیکثیف است، از دستمالی مرطوب استفاده کنید و پس از‌آن بند را کاملا خشک کنید. می‌توانید بندهای چرمی را با مقداری آب و دستمال میکروفایبر تمیز کنید و پس از‌آن از نرم‌کننده و محافظ چرم استفاده کنید.

سخن پایانی

نکات و ملاحظات راجع به ضدعفونی کردن موبایل و سایر وسایل الکترونیکی را بیان کردیم. مهم‌ترین نکاتی که باید در نظر داشته باشید اسپری‌نکردن آب و الکل روی وسایل الکترونیکی و ازبرق‌کشیدن آنها یا خارج‌کردن باتری‌ها پیش از شروع کار است. اگر نکات و پیشنهاد‌های دیگری هم وجود دارد که در اینجا بیان نشده یا تجربه خاصی در این وضعیت دارید، در بخش «ارسال دیدگاه» می‌توانید آن را با ما و سایر دوستان در بین بگذارید.

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *