عکاسی با موبایل؛ ۱۲ ترفند کاربردی برای گرفتن عکس‌های فوق‌العاده
تکنولوژی

عکاسی با موبایل؛ ۱۲ ترفند کاربردی برای گرفتن عکس‌های فوق‌العاده


گوشی‌های هوشمند امروزی از امکان‌های بالایی برای عکاسی بهره‌مند شده‌اند. دوربین‌ گوشی‌های هوشمند با داشتن سنسورها و لنزهای کوچک و فشرده، کیفیت بالایی در عکاسی دارند که می‌توانند از بُعد کیفیت با دوربین‌های عکاسی حرفه‌ای رقابت کنند.

برای عکاسی عالی با گوشی‌های هوشمند نخست باید همان موارد الزامی در عکاسی را رعایت کنید، یعنی دید عالی برای به تصویر کشیدن طرحها، نورپردازی و درک عمیق از عکاسی. اما روشهایی وجود دارند که می‌توانند عکس‌های شما را از عکس‌های ساده و گاهی بد به عکس‌هایی عالی و جداب بدل کنند. در ادامه با روشها و تکنیک‌های ساده‌ی عکاسی با موبایل، همراه ما باشید.


حتما بخوانید: چگونه خوش‌ عکس باشیم؟


۱. از وسایل جانبی استفاده کنید

داشتن گوشی هوشمندی با دوربینی کیفیت بالا و استفاده از نرم‌افزارهای مناسب، ترکیب عالی برای گرفتن عکس‌های فوق‌العاده است. اما اگر دید شما به عکاسی با دوربین گوشی جدی‌تر است و قصد داریذ سطح عکاسی خود را بالا ببرید، استفاده از وسایل جانبی عکاسی می‌تواند امکان‌های عکاسی شما را با گوشی‌های هوشمند به سطحی برساند که با دوربین‌های حرفه‌ای قابل مقایسه است.

تعدادی وسایل جانبی ضروری برای دوربین‌های گوشی هوشمند عبارت‌اند از: مونوپاد و گوریلاپاد برای ثابت نگه داشتن گوشی، لنزهای خارجی برای پیشرفت محدوده‌ی دوربین‌های گوشی هوشمند؛ تعدادی از این لنزها به کاربران امکان عکاسی ماکرو و واید انگل را می‌دهند. ضمناً وسایل نورپردازی برای شب و مکان‌های کم‌نور و برای افرادی هم که علاقه‌مند به سلفی هستند هم یک شاتر بی‌سیم از راه دور می‌تواند، ابزار خیلیمفیدی باشد.

۲. هیچ‌وقت از فلش گوشی خود استفاده نکنید

هیچ وقت از فلش گوشی خود استفاده نکنید!

یکی از مواردی که هنگام عکاسی با گوشی هوشمند خود باید همیشه به‌خاطر داشته باشید، این می‌باشد که پیوسته فلش گوشی خود را خاموش نگه دارید. نور زیاد فلش گوشی‌ها اغلب سبب می‌گردد.که عکس‌های شما شرایط‌ی تاری داشته باشند، رنگ‌های عکس مصنوعی شوند و چشمان سوژه‌ها هم قرمز شود. این موارد قطعا نمی‌تواند خوشایند باشد.

هنگام عکاسی در یک محیط تاریک، می‌توانید این گزینه‌ها را به‌جای فلش گوشی هوشمند امتحان کنید:

  • در پی منبع نور مناسب بگردید. برای نمونه، اگر در یک رستوران یا کافه هستید، در پی تابلوی نئونی باشید یا اگر می‌خواهید از میز خود (چه بسا غذای خود) عکس بگیرید، سعی کنید از قبل، میز نزدیک به نور یا پنجره را انتخاب کنید.
  • از امکان دامنه‌ی دینامیک بالا (HDR) گوشی خود استفاده کنید. این امکان به‌روش مقارن سه عکس را با سه نوردهی گوناگون می‌گیرد و آنها را با هم ترکیب می‌کند و نتیجه نهایی آن هم عکس‌های بهتر با جزئیات مطلوب‌تری است. فقط هنگام عکاسی با حالت HDR، از ثابت نگه داشتن گوشی خود اطمینان حاصل کنید.
  • حساسیت ISO و نوردهی دوربین خود را افزایش دهید.
  • از نرم‌افزارهای مخصوص عکاسی در شب (Night Vision Camera Apps) استفاده کنید.
  • از یک منبع نور خارجی مصنوعی استفاده کنید.

۳. همیشه لنز دوربین خود را تمیز کنید

 همیشه لنز دوربین خود را تمیز کنید

اگر عادت دارید گوشی هوشمند خود را در جیب‌تان بگذارید، خوب است. اما اگر اینگونه نیست و بیشتر از گوشی خود برای عکاسی استفاده می‌کنید، سعی کنید، به‌روش مرتب لنز گوشی را تمیز کنید. وگرنه، شاید عکس‌هایی که می‌گیرید، ناواضح و تار شوند.

۴. از نور طبیعی استفاده کنید

 از نور طبیعی استفاده کنید

گوشی‌های هوشمند در نور کم، عکس‌های مناسبی نمی‌گیرند، در نتیجه بد نیست که از نور طبیعی استفاده کنید. اگر از خودتان عکس می‌گیرید، اطمینان حاصل کنید که نور کافی به صورت‌تان می‌رسد. اگر نوردهی بیش از اندازه است یا صورت‌تان سایه‌دار شده، از نمای بهتری استفاده کنید یا جای خود را عوض کنید.

ساعت‌های طلایی (غروب و طلوع آفتاب) بهترین زمان‌ها برای نورپردازی با نور طبیعی هستند. در این دو زمان، خورشید در آسمان پایین‌تر است و از این رو، نور در این زمان‌ها در برابر نور خشن وسط روز خفیف‌تر است و به‌علتِ فاصله‌ی اضافی که نور خورشیدی باید برای عبور از جو زمین بپیماید، رنگ‌هایی با طول موج بلندتر مثل زرد، نارنجی و قرمز برجسته‌تر می‌شوند. ضمناً صحنه‌های طلوع و غروب، با غبار و مه همراه می‌باشد که سبب می‌گردد. عکس‌های شما مناظر جذاب‌تر و مرموزتری را به تصویر بکشند.

نور پنجره هم گزینه‌ی عالی می‌باشد که کیفیت فوق‌العاده‌ای دارد. نور پنجره منبع نوری بزرگ، روشن و پراکنده‌ای می‌باشد که سبب می‌گردد.برای سوژه‌های گوناگونی به‌ویژه پرتره مناسب باشد. سایه‌های نرم نور طبیعی پنجره می‌تواند سبب گرفتن عکس‌های مناسبی با نکات برجسته و سایه‌هایی شود که ویژگی‌های صورت را به‌مناسبی بیان می‌کنند.

۵. به‌جای بزرگ‌نمایی، عکس‌ها را برش دهید

 به جای بزرگ‌نمایی، عکس‌ها را برش دهید

سعی کنید در زمان عکاسی با گوشی هوشمند خود، روی موضوع عکاسی خود بزرگ‌نمایی نکنید. علت این کار هم واضح است، بزرگ‌نمایی موجب کاهش کیفیت عکس می‌گردد. درعوض، عکس خود را کراپ (Crop) یا برش دهید و المان‌های غیرضروری را از آن خود حذف کنید. اگر می‌خواهید یک عکس واضح‌تر بگیرید، به موضوع عکاسی خود نزدیک شوید تا بتوانید عکس باکیفیت‌تری با جزئیات بهتر بگیرید.

۶. از قانون یک‌سوم استفاده کنید

از قانون یک سوم استفاده کنید

قانون یک‌سوم، یکی از روشهای قدیمی عکاسی می‌باشد که چندین سال است استفاده می‌گردد. براساس قانون یک‌سوم، مهم‌ترین عناصر یک عکس، در محل تلاقی خطوط افقی و عمودی (اگر تصویر را به سه قسمت تقسیم کنیم) قرار می‌گیرند. بدین گونه، شما باید جداب‌ترین بخش‌های عکس خود (مثل یک درخت یا چهره‌ی فردی که از آن عکس می‌گیرد) را در اطراف این خطوط خیالی قرار دهید.

در نتیجه، برای توسعه ترکیب عکس‌های خود قانون یک‌سوم را امتحان کنید. مهم نیست از چه موردی عکاسی می‌کنید، از دوستان‌تان یا از یک منظره‌ی طبیعی، این روش ساده نتیجه‌ی کار شما را بهتر می‌کند. حتی ساده‌تر این که دیگر مجبور نیستند خطوط را در ذهن‌تان ترسیم کنید. در گوشی‌های اندرویدی، می‌توانید آیکون جدول (یا Grid) را در تنظمیات نرم‌افزار دوربین گوشی خود مشاهده کنید. در گوشی‌های آیفون هم می‌توانید در بخش تنظیمات در قسمت Photos & Camera در پی این جدول بگردید.

۷. از امکان پانورامای گوشی خود استفاده کنید

 از امکان پانورامای گوشی خود استفاده کنید

هرگز امکان پانورامای (Panorama) گوشی هوشمند خود را دست کم نگیرید. شاید مدتی طول بکشد تا استفاده از این امکان را به‌مناسبی یاد بگیرید، اما مطمئنا وقتی نتیجه کار را ببینید، آگاه ارزش این خاصیت خواهید شد. نمای پانوراما برای عکاسی از مناظر و عکس‌های داخلی بهترین گزینه است.

اکثر مدل‌های جدید گوشی‌های اندروید و آیفون دارای حالت پانوراما هستند. در کناراین، نرم‌افزارهای زیادی برای عکاسی پانوراما وجود دارند که می‌توانید از آنها استفاده کنید.

  • برای استفاده از امکان پانوراما، به نرم‌افزار دوربین گوشی بروید. روی آیکون دوربین تپ کنید، پس از‌آن گزینه‌ی پانوراما روی انتخاب کنید. این گزینه زاویه‌ی عکس شما را گسترده می‌کند.

گزینه‌ی پانوراما

  • بر حسب موضوع عکاسی خود، گوشی را به‌صورت عمودی یا به‌صورت افقی نگه دارید. کاربران آیفون می‌توانند برای تغییر جهت پانوراما روی آیکون فلش تپ کنند. در همین حال، کاربران اندروید می‌توانند بدون مشخص مسیر خود به چپ یا راست حرکت کنند.
  • برای شروع، روی دکمه شاتر گوشی خود تپ کنید.
  • گوشی را برای گرفتن عکس دل‌خواه، حرکت دهید. سعی کنید تا حد ممکن، گوشی خود را ثابت نگه دارید. مهم‌ترین بخش گرفتن عکس‌های پانوراما، نگه‌داشتن ثابت دوربین و حرکت با سرعت مناسب است.

تغییر جهت پانوراما

  • وقتی کارتان تمام شد، روی دکمه‌ی شاتر تپ کنید. اگر در حین گرفتن عکس پانوراما به انتهای خط رسیدید، شاید عکس گرفتن به‌صورت خودکار متوقف شود و عکس شما ذخیره شود. حالا می‌توانید به گالری دوربین خود بروید و عکس پانورامای خود را ببینید.

۸. از نمای کلیشه‌ای صرف‌نظر کنید

 از نمای کلیشه‌ای صرف نظر کنید

فقط از نماهای کلیشه‌ای استفاده نکنید، بلکه سعی کنید، همیشه از قوه‌ی تخیل و خلاقیت استفاده کنید. برای نمونه، اگر می‌خواهید عکس‌هایی از عابران در خیابان بگیرید، چرا از زاویه‌ی بالا استفاده نکنید؟ می‌توانید، از نمایی گوناگون، مثل نمای چشم پرنده (Birds Eye View) برای عکاسی استفاده کنید. ضمناً می‌توانید از زاویه پایین استفاد کنید و زیبایی آسمان را به تصویر بکشید. همیشه خارج از چهارچوب فکر کنید و سعی کنید، جزئیات فوق‌العاده‌ را از دل اتفاقات عادی بیرون بکشید!

۹. از حالت عکس‌های پشت سرهم استفاده کنید

عكس‌های پشت سر هم (Burst Mode)

اگر می‌خواهید عکس‌های بهتری بگیرید، حتما باید از حالت عكس‌های پشت سر هم (Burst Mode) استفاده کنید و در هر عکس موارد جزئی مثل زاویه و قاب‌بندی را کمی تغییر دهید. این امکان به شما گزینه‌های زیادی برای عکس‌های صفحه اینستاگرام، فیسبوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی می‌دهد.

اغلب گوشی‌های هوشمند به کاربران امکان گرفتن عکس‌های سریع پشت سرهم را به‌سادگی و تنها با نگه داشتن دکمه‌ی شات می‌دهند. برای نمونه، گوشی‌های سامسونگ به کاربران اجازه می‌دهند تا 100 عکس پشت سرهم بگیرند.

یکی از برتری‌های حالت عکس‌های پشت سر‌هم این می‌باشد که قادر به انتخاب عکس مطلوب خود از بین چندین عکس هستید. در کناراین، کاربران حرفه‌ای‌تر می‌توانند با ترکیب این عکس‌ها، انیمیشن بسازند.

۱۰. یک نرم‌افزار تایم‌ لپس دانلود کنید

یک نرم‌افزار تایم‌ لپس دانلود کنید

عکاسی تایم لپس (Time Laps) شاید چند دهه‌ای باشد که به‌کار می‌رود، اما الان هم زمان مناسبی برای شروع این تکنیک جداب عکاسی است. نرم‌افزارهای مناسب زیادی برای ساختن ویدئوهای باکیفیت و طولانی از عکس‌های شما وجود دارد. رغبت در اپل استور یا اپ استور گوگل، واژه‌ی Time Laps را جست‌وجو کنید. یکی از محبوب‌ترین نرم‌افزارها برای عکاسی تایم لپس، Framelapse است. این نرم‌افزار یک نسخه‌ی رایگان خیلیمفید دارد که الان می‌توانید دانلود کنید.

دانلود نرم‌افزار Framelapse

۱۱. در پی داستان‌های خود بروید

در پی داستان‌های خود بروید

عکاسی خوب و جذاب بیشتر از صرف عکس گرفتن تصادفی است. همیشه باید بدانید که چرا عکس می‌گیرید و قصد داریذ چه پیامی را به بینندگان عکس برسانید. در نتیجه، قبل از اینکه گوشی خود را بردارید و شروع به عکس گرفتن کنید، به داستان‌های جداب و موضوعاتی که می‌خواهید از آنها عکاسی کنید، فکر کنید. همان‌طور که به طرح خود فکر می‌کنید، ترکیب عکس را هم در ذهن خود داشته باشید، اینکه می‌خواهید چه عناصری در عکس‌تان باشد، قاب‌بندی و پس‌شرایط و موارد دیگر تا بتوانید، پیامی را که در ذهن دارید، به‌مناسبی به بیننده خود منتقل کنید.

۱۲. عکس‌های خود را ویرایش کنید

عکس‌های خود ویرایش کنید

گرفتن عکس‌های خوب با گوشی‌های هوشمند، فقط به نرم‌افزار دوربین گوشی ختم نمی‌گردد. بلکه در بیشتر موارد برای رسیدن به نتیجه‌ی دل‌خواه، نیاز دارید که عکس‌های خود را توسط نرم‌افزارهای ویرایش عکس تا حدی تغییر دهید. درنظر داشته باشید که فقط عکس‌های خود را فیلتر نکنید و تنها به تنظیم مواردی مثل روشنایی و کنتراست بسنده نکنید.

۳ نرم‌افزار رایگان ویرایش عکس

۳ نرم‌افزار رایگان ویرایش عکس

در اغلب موارد نمی‌توانید به‌تنهایی به مهارت عکاسی خود برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب تکیه کنید؛ به‌ویژه هنگامی که احتیاجی به دست‌کاری عکس و تنظیم رنگ و موارد دیگر دارید تا تغییراتی را روی عکس‌های خود اعمال کنید. به این جهت، می‌توانید از نرم‌افزارهای مناسب ویرایش عکس استفاده کنید. در ادامه، ۳ مورد از بهترین نرم‌افزارهای رایگان ویرایش عکس را با هم مرور می‌کنیم.

VSCO

VSCO

نرم‌افزار VSCO، با اختلاف محبوب‌ترین نرم‌افزار ویرایش عکس برای کاربران آیفون و اندروید است. این نرم‌افزار ابزارهای گوناگون ویرایش و تعدادی فیلترهای جداب را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. همزمان، نرم‌افزار VSCO، یک نرم‌افزار دوربین هم شمرده می‌گردد.که تنظیمات دستی مطلوبی دارد، در نتیجه می‌توانید با خود نرم‌افزار عکس بگیرید و دیگر مجبور نیستید، برای ویرایش و به اشتراک‌گذاری عکس‌های خود از نرم‌افزارهای دیگر استفاده کنید.

دانلود نرم‌افزار VSCO

Snapseed

Snapseed

نرم‌افزار Snapseed، تا حد زیادی شبیه VSCO می‌باشد که رابط کاربری مطلوب و ازلحاظ بصری عالی دارد. شما می‌توانید تغییرات پیچیده‌ای را توسط نرم‌افزار Snapseed روی عکس‌های خود اعمال کنید. در کناراین، امکان ویرایش انتخابی عکس، به شما اجازه‌ی ویرایش، بخش‌های ویژه‌ای از عکس را بدون تأثیر روی بقیه‌ی عکس می‌دهد. نرم‌افزار Snapseed فیلترهای مناسبی را هم در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توانید از آنها برای توسعه عکس‌های خود استفاده کنید.

دانلود نرم‌افزار Snapseed

Adobe Photoshop Express

Adobe Photoshop Express

نرم‌افزار Adobe Photoshop Express، مثل دیگر همتایان محبوب خود، ابزارها و فیلترهای مناسبی برای کاربران حرفه‌ای و آماتور دارد. نرم‌افزار Adobe Photoshop Express، برای کاربران iOS، اندروید و ویندوز در دسترس است. نرم‌افزار Adobe Photoshop Express، ابزارهای ویرایش و فیلترهای جدابی را دراختیار کاربر قرار می‌دهد. در کناراین، نرم‌افزارAdobe Photoshop Express به شما امکان اضافه کردن حاشیه‌ها و قاب‌های جدابی را به عکس‌هایتان می‌دهد. امکان Photoshop Mix، هم به کاربران امکان ترکیب عکس‌های گوناگون با هم را می‌دهد. نرم‌افزار Adobe Photoshop Express، ضمناً از فرمت RAW پشتیبانی می‌کند.

دانلود نرم‌افزارAdobe Photoshop Express

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *