مضرات تلفن همراه برای سلامتی چیست؟
تکنولوژی

مضرات تلفن همراه برای سلامتی چیست؟


وابستگی ما به تلفن همراه روزبه‌روز بیشتر می‌گردد. امروزه تلفن‌های همراه دوربین، ماشین‌حساب، زنگ اخطار، دسترسی به اینترنت، بسترهای سرگرمی، بازی‌ها و انواع برنامه‌های گوناگون را دارند که کم‌وبیش تمام نیازهای ما را برآورده می‌کنند. اما آن روی سکه مضراتی می‌باشد که موبایل می‌تواند داشته باشد. تا به‌ حال به مضرات تلفن همراه فکر کرده‌اید؟ در این مقاله، درباره مضرات تلفن همراه برای سلامتی گفتگو می‌کنیم.

۱. تجمع میکروب‌ها

تلفن همراه شما تنها وسیله‌ای می‌باشد که همه‌جا همراه شماست. باکتری‌ها، ویروس‌ها و سایر میکروب‌ها به‌راحتی روی تلفن همراه می‌نشینند و بدون اینکه به چشم بیایند می‌توانند به سلامتی ما آسیب برسانند. آخرین باری که موبایلتان را ضدعفونی و تمیز کرده‌اید چه زمانی بوده است؟ مطالعه‌ای در این وضعیت نشان داد که از هر ۶ تلفن همراه، یکی آلوده به باکتری اشریشیا کلی (E.coli) است و وجود این باکتری به این خاطر می‌باشد که افراد دست‌های خود را خوب نمی‌شویند.

۲. سندرم گردن پیامکی (Text Neck Syndrome)

نگاه‌کردن بیشتر از حد به گوشی می‌تواند به عضلات گردن فشار بیاورد و سبب گرفتگی یا اسپاسم شود. حتی شاید باعث درد عصبی شود که به پشت، شانه و پایین بازو هم می‌رسد. موقع کار با موبایل حداقل هر ۲۰ دقیقه استراحت کنید و کمرتان را کش‌وقوس بدهید. سعی کنید به جلو خم نشوید؛ این کار سبب می‌گردد.هنگام نوشتن پیام، تلفن همراه را بالاتر نگه دارید.

۳. گردن‌درد

حتما برایتان پیش آمده می‌باشد که در حال انجام کاری باشید و گوشی‌تان زنگ بخورد. در این وضعیت، گوشی را بین شانه و گوشتان نگه می‌دارید. این حالت بدن طبیعی نیست و در صورتی که این کار را مدتی طولانی انجام دهید، دچار گردن‌درد خواهید شد. اگر به‌خاطر انجام چندباره این کار دچار گردن درد شدید، استراحت و پد گرم‌کننده و داروهای بدون نسخه برای درد و سفتی می‌توانند کمک‌کننده باشند.

۴. خطر تصادف هنگام رانندگی

وقتی در حال رانندگی هستید و گوشی‌تان زنگ می‌خورد یا پیامکی برایتان می‌آید، چه می‌کنید؟ مگر نه اینکه در حال رانندگی صحبت می‌کنید یا پیامی را که برایتان آمده باز می‌کنید؟

وقتی در حال رانندگی شروع به صحبت با موبایل می‌کنید، احتمال تصادف ۴ برابر می‌گردد. شاید ارسال پیامک فقط چند ثانیه از وقت شما را بگیرد، اما وقتی در حال رانندگی باشید اوضاع اختلاف دارد و همین چند ثانیه می‌تواند خطرآفرین باشد.

۵. بی‌خوابی

تحقیقات نشان می‌دهد که نور آبی ساطع‌شده از صفحه‌نمایش تلفن‌های همراه مانع از تولید ملاتونین می‌گردد. ملاتونین هورمونی می‌باشد که چرخه خواب و بیداری را تنظیم و تثبیت می‌کند. هنگامی که این هورمون تعادل نداشته باشد، چرخه خواب و بیداری مختل و در نتیجه باعث بی‌خوابی یا خواب بی‌کیفیت می‌گردد.

۶. انگشت ماشه‌ای (trigger finger)

«انگشت ماشه‌ای» وضعیتی می‌باشد که انگشت شست در حالت خمیده گیر می‌کند یا زمانی که می‌خواهید آن را صاف کنید، قفل می‌گردد. این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که غلاف اطراف تاندون شست شما ضخیم می‌گردد.و نمی‌تواند آزادانه سر بخورد. ارسال پیام یا تایپ زیاد با تلفن همراه یا فقط محکم نگه‌داشتن گوشی می‌تواند سبب تحریک انگشت شست شود. تنها راه درمان این وضعیت محدودکردن استفاده از موبایل است.

۷. آرتروز انگشت شست (Thumb arthritis)

آرتروز شست سبب تشکیل درد و حساسیت در قسمتی می‌گردد.که انگشت شست به مچ می‌رسد. نمی‌توانیم با قطعیت بگوییم که عامل تشکیل آرتروز انگشت شست استفاده از تلفن همراه است، اما قطعا استفاده بیشتر از حد می‌تواند علائم را بدتر کند. حرکاتی مثل گرفتن تلفن در دست یا نوشتن پیام با انگشت شست می‌توانند سبب بدترشدن وضعیت شوند. هیچ درمانی برای این وضعیت وجود ندارد، اما استراحت، دارو و استفاده از آتل می‌توانند مفید باشند.

۸. سندرم تونل کوبیتال

اگر برای ارسال پیام به آرنج‌های خود تکیه بدهید یا آنها را خم کنید تا تلفن را روی گوشتان نگه دارید، عصب اولنار در آرنج شما تحریک می‌گردد. تحریک این عصب می‌تواند سبب بی‌حسی و سوزن‌سوزن‌‌شدن در انگشت حلقه و آخر و درد در قسمت داخلی آرنج یا ساعد شود. آرنجتان را برای مدت طولانی خم نکنید و برای حرکت بازوها در جهات گوناگون استراحت کنید.

۹. مشکلات چشم

طول موج کوتاه‌تر نور آبی که گوشی‌های هوشمند از خود ساطع می‌کنند، می‌تواند چشمان شما را خیلی سریع خسته کند و سبب درد چشم شود. حتی شاید به قرنیه آسیب برساند و سبب مشکلات بینایی شود. اگر آگاه این مشکلات شدید، بد نیست زمان استفاده از دستگاه‌های دیجیتالی با نور آبی مثل تلفن هوشمند و رایانه را محدود کنید یا حداقل در فواصل چنددقیقه‌ای به چشم‌هایتان استراحت بدهید.

۱۰. اختلال کارکرد وسایل پزشکی

اگر از تلفن همراه خود خیلینزدیک به دستگاه‌های پزشکی مثل ضربان‌ساز یا دفیبریلاتور‌های قلبی قابل کاشت (دستگاه الکتروشوک) استفاده می‌کنید، شاید این وسایلتان آن‌طور که باید کار نکنند. حتی شاید تلفن همراه با انواع ویژه‌ای از سمعک‌ها هم تداخل داشته باشد.

۱۱. مضرات تلفن همراه در بارداری

تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های بی‌سیم امواج رادیویی ساطع می‌کنند. دانشمندان به بررسی اثرات احتمالی امواج رادیویی تلفن‌های همراه روی جنین ادامه می‌دهند، اما کار آنها تا حد زیادی بی‌نتیجه است. در اصل هیچ پژوهشگری عمدا جنین انسان را در معرض آسیب احتمالی قرار نمی‌دهد، پس طراحی آزمایشی مطمئن و قطعی برای تأیید ارتباط تلفن همراه با تمام مشکل سلامتی یا رفتاری مشکل است.

تا به امروز، هیچ مطالعه‌ای ارتباط قطعی استفاده از تلفن همراه با تمام پیامد نامطلوب برای رشد جنین در انسان را نشان نداده می‌باشد که یعنی احتیاجی به کنارگذاشتن آن نیست.

۱۲. مضرات تلفن همراه برای کودکان

اعتیاد کودکان به تلفن همراه یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های عصر حاضر است. بچه‌های گذشته با اسباب‌بازی‌های فیزیکی و بازی با آجر و گل بزرگ می‌شدند. اما بچه‌های امروزی با تلفن همراه بزرگ می‌شوند. آنها از سنین پایین برای کارتون‌دیدن و بازی‌کردن از تلفن همراه استفاده می‌کنند که موضوع بحث‌برانگیز زیانهای تلفن همراه برای کودکان را مطرح می‌کند.

  • چاقی: صرف زمان زیاد برای استفاده از تلفن همراه باعث سبک زندگی کم‌تحرک می‌گردد.که خطر چاقی و سایر عوارض سلامتی را بیشتر می‌کند.
  • تأثیر تشعشعات تلفن همراه بر کودک: مغز کودک برای روبرو شدن با اثرات تشعشعات تلفن هوشمند خیلیحساس است، در نتیجه در جایگاه والدین همیشه هنگام خواب، تلفن همراه را کاملا از او دور نگه دارید.
  • مشکلات خواب: اعتیاد به تلفن می‌تواند بچه‌ها را تا دیروقت بیدار نگه دارد و کمبود خواب می‌تواند در کوتاه‌مدت و ضمناً درازمدت باعث عوارض گوناگونی شود.
  • دوری از خانواده: با افزایش علاقه به تلفن، بچه‌ها روزبه‌روز از والدین دورتر می‌شوند و این اصلا خوب نیست.
  • دسترسی به اطلاعات اینترنتی نامناسب: کودکان حساس هستند و برای انواع اطلاعات موجود در اینترنت آماده نیستند. استفاده بدون نظارت می‌تواند باعث دسترسی تصادفی یا عمدی به محتوای فیلترنشده یا مضر شود که می‌تواند بر طرز فکر کودک تأثیر منفی بگذارد.

جواب سؤالات شایع درباره مضرات تلفن همراه برای سلامتی

– آیا تلفن‌های همراه تشعشعات ساطع می‌کنند؟

بله تلفن‌های همراه، لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌های دارای اتصال اینترنت بی‌سیم با انتشار و دریافت انرژی به‌نام امواج رادیویی الکترومغناطیسی با یکدیگر و دنیای خارج ارتباط برقرار می‌کنند. استفاده از این دستگاه‌ها به این معنی می‌باشد که مقدار کمی از تشعشعات دائم به بدن شما می‌رسند و اگر قرارگرفتن در معرض آن زیاد باشد، امواج رادیویی می‌توانند بافت را گرم کنند، به DNA آسیب بزنند و گاهی سبب سرطان شوند.

خوشبختانه تلفن‌های همراه نوعی از تشعشع را ساطع می‌کنند که هیچ مدرک علمی مبنی بر مضربودن آن وجود ندارد.

خورشید، مایکروویو، اشعه ایکس، پرواز در هواپیما، رادیو و حتی میزهای گرانیتی، همگی سطوح گوناگونی از همان نوع امواج رادیویی را ساطع می‌کنند. این یعنی باید در یک حباب زندگی کنید تا از تمام امواج الکترومغناطیسی دور باشید.

– آیا استفاده از تلفن همراه در دوران بارداری برای جنین مضر است؟

مطالعات معدودی که تا این ساعت در این وضعیت انجام شده‌اند نشانگر مسئله‌ای دلواپس‌کننده نبوده‌اند.

– آیا استفاده از تلفن همراه می‌تواند تأثیری بر رشد جنین داشته باشد؟

دانشمندان در مطالعات پرتعداد، استفاده زنان باردار از تلفن همراه را با رشد جنین در رحم، وزن هنگام تولد و طول مدت بارداری مقایسه کردند. در انتها، ارتباطی بین تماس‌های سلولی مادر، مدت بارداری کوتاه‌تر و افزایش خطر زایمان زودرس یافت شد، اما ارتباطی قوی با رشد جنین یا وزن هنگام تولد مشاهده نشد.

تحقیقاتی هم روی مادران باردار و بروز مشکلات رفتاری مثل ADHD در فرزندانشان انجام شده است. در پژوهشی اسپانیایی در سال ۲۰۱۷، بررسی بیشتر از ۸۰۰۰۰ جفت مادر و کودک نشان داد که وقتی مادران در دوران بارداری زمان بیشتری را با تلفن همراه خود صحبت می‌کردند، فرزندانشان بیشتر در معرض مشکلات رفتاری و عاطفی قرار می‌گرفتند، به‌ویژه بیش‌فعالی.

سایر مطالعات هم هیچ ارتباطی بین استفاده از تلفن همراه در دوران بارداری و اختلالات رشد در کودکان پیدا نکرده‌اند.

– آیا در دوران بارداری باید تغییری در عادات خود تشکیل کنیم؟

دانشکده آمریکایی متخصصان زنان و زایمان (ACOG) دستورالعمل خاصی برای استفاده از تلفن همراه در دوران بارداری ندارد و سازمان جهانی بهداشت گزارش می‌دهد که استفاده از تلفن همراه بر سلامتی تأثیرات نامطلوبی نداشته است.

با این‌ حال اگر می‌خواهید دلواپسی‌های خود را به حداقل برسانید، وقتی از تلفنتان استفاده نمی‌کنید آن را دورتر از خودتان بگذارید و برای کم‌کردن قرارگرفتن در معرض امواج رادیویی، برای صحبت‌کردن از هندزفری استفاده کنید. می‌توانید موبایلتان را روزها روی پیشخوان آشپزخانه و شب‌ها روی میز کنار تخت خود (به‌جای زیر بالش) بگذارید.

شما بگویید

آیا بیشتر از حد از تلفن همراهتان استفاده می‌کنید و دنبال راهکاری برای محدودکردن استفاده از آن هستید؟ لطفا نظرات و تجربیات خود درباره مضرات تلفن همراه را با ما و کاربران عزیز چگونه در بین بگذارید.

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *