همه چیز درباره کلاب هاوس؛ از دانلود تا استفاده حرفه‌ای
تکنولوژی

همه چیز درباره کلاب هاوس؛ از فواید و کاربردها تا استفاده حرفه‌ای از آن


امروزه اسم کلاب هاوس را زیاد می‌شنویم. این شبکه اجتماعی تازه‌تأسیس به‌سرعت در حال جذب کاربران است. حضور و اظهارنظرهای شخصیت‌های معروف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در این شبکه نام کلاب هاوس را به سرخط اخبار آورده است. در این مقاله، به‌روش جامع، بخش‌های گوناگون شبکه کلاب هاوس را معرفی می‌کنیم و ضمناً، طرز تشکیل حساب کاربری، نحوه افتتاح اتاق گفت‌وگو، و هم روشهای استفاده حرفه‌ای‌ از این شبکه را نشانتان می‌دهیم.

کلاب هاوس شبکه اجتماعی گفت‌وگومحوری می‌باشد که به کاربرانش اجازه می‌دهد در اتاق‌های گفت‌وگو با یکدیگر در قالب پیام‌های صوتی صحبت کنند. از زمان انتشار نسخه اولیه تا به امروز، کلاب هاوس رشد برجستهی داشته است؛ به‌روشی که در کمتر از ۱ سال، تعداد کاربرانش به ۱۰میلیون نفر رسیده. در بین این کاربران رو به افزایش، حضور شخصیت‌های معروف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی هم بر محبوبیت و تأثیرگذاری آن افزوده است.

به‌علت این استقبال، شرکت‌ها و کسب‌وکارهای بزرگ هم به فکر استفاده از ظرفیت‌های این شبکه برای ارتقای برند خود افتاده‌اند. منتها آنها با مشکلاتی هم مواجه‌اند. هم اکنون، برای عضویت در این شبکه، تنها باید دعوت‌نامه‌ای از یک عضو کنونی آن در اختیار داشته باشید و بدون دعوت‌نامه نمی‌توانید در کلاب هاوس حاضر شوید. تاکنون معلوم نیست که آیا مالکان کلاب هاوس سیاست عضویت بر پایه دعوت‌نامه را تغییر خواهند داد یا نه.

چرا باید عضو کلاب هاوس شویم؟ | فواید و کارکردهای کلاب هاوس

آنچنان که گفتیم، این شبکه برای گفت‌وگو در بستری مجازی طراحی شده است. هم اکنون، تعداد برجستهی اتاق گفت‌وگو در این شبکه تشکیل شده‌ است و افراد، بر حسب هدف و سلیقه‌شان، می‌توانند وارد یکی از آن اتاق‌ها شده و مشغول برخورد با اعضای دیگر شوند.

اگر از کارکردها و فواید کلاب هاوس اطلاع خیلیی ندارید، خوب است ۵ علتی را که در ادامه آمده‌اند بخوانید تا با کارکردهای این شبکه بیشتر آشنا شوید.

۱. موقعیت تشکیل گفت‌وگو

بی‌شک مهم‌ترین هدف و کارکرد این شبکه تشکیل فضایی برای گفت‌وگوی سازنده بین افراد گوناگون است. گرچه شبکه‌های دیگر هم شاید چنین امکانی داشته باشند، کلاب هاوس امکانات ویژه‌ای را در اختیار افراد قرار می‌دهد تا گفت‌وگو را مدیریت کنند. در این شبکه، می‌توانید عضو اتاق‌های گفت‌وگو شوید و به صحبت‌هایی که بین افراد ردوبدل می‌شوند گوش دهید. خودتان هم می‌توانید اتاق گفت‌وگو تشکیل کنید. ابزارهای کنترلی این شبکه امکان گفت‌وگوی مؤثر را بدون بروز هرج‌ومرج فراهم می‌کنند.

۲. شبکه‌سازی

اتاق‌های گفت‌وگوی این شبکه موضوعات خیلیمتنوعی را در بر گیرنده می‌شوند. ازاین‌رو، بر حسب هدف و سلیقه‌ای که دارید، می‌توانید عضو آنها شوید و با افرادی که اهداف و علایق و دغدغه‌های مشترک شما را دارند هم‌صحبت شوید. می‌توانید با افراد مشابه خود ارتباط برقرار کنید و این برخورد را ادامه دهید؛ به عنوان نمونه، شاید پزشکی باشید که اخیراً دوره کارآموزی را شروع کرده‌اید و نیت دارید تجربیات دیگران را در این حوزه بشنوید. در این صورت، ورود به اتاقی که پزشکان مجرب‌تر در حال صحبت پیرامون فرازونشیب‌های این دوره‌اند برایتان خیلیآموزنده و راهگشا خواهد بود.


حتما بخوانید: شبکه سازی؛ باید و نبایدهای برقراری ارتباط موثر با دیگران


۳. یادگیری موضوعات تخصصی

از موارد دیگر کارکردهای مهم کلاب هاوس وجود اتاق‌های گفت‌وگو پیرامون موردی تخصصی است؛ موردی که ممکن است نمونه مشابه آن را در دوره‌های آموزشی و نشست‌های تخصصی حضوری پیدا کنید؛ به عنوان نمونه، شاید دانشجوی مهندسی سال آخر باشید که پیش از ورود به بازار کار، بخواهید تجربیات منحصربه‌فرد و کمترشنیده‌شده را از زبان متخصصان حوزه خود بشنوید.

۴. نشان‌دادن استعداد‌های خود

صرف‌نظر از چیزهایی که می‌توانید یاد بگیرید یا افرادی که می‌توانید با‌ آنها آشنا شوید، خودتان هم می‌توانید صدای منحصربه‌فردتان را به گوش دیگران برسانید. شاید شما استعدادها و طرحهایی دارید که ارزش شنیده‌شدن داشته باشند. کلاب‌ هاوس این امکان را به شما داده تا روی سن بروید و میکروفن را به دست بگیرید و آنچه را در چنته دارید برای دیگران بیان کنید.

۵. کاهش استرس

در کنار اتاق‌های گفت‌وگوی تخصصی، اتاق‌های سرگرم‌کننده‌ای هم هستند که بازی‌ها و هنرنمایی‌های گوناگونی از سوی طنزپردازها در آنها جریان دارد. عضویت در این اتاق‌ها و ساعتی را به تفریح مشغول شدن وظیفه بسزایی در کاهش استرس‌ روزانه شما دارد.

چگونه باید عضو شویم؟ | راهنمای استفاده از تماماب هاوس

اگر نیت دارید عضو این شبکه شوید یا اخیراً عضو شده‌اید و تاکنون از پیچ‌وخم‌هایش سر درنمی‌آورید، ما در ادامه راهنمایی جامع و مختصر برای استفاده از این شبکه را به شما عرضه می‌کنیم.

با مطالعه این راهنما، با بخش‌های گوناگون این شبکه آشنا می‌شوید و سریع‌تر با آن خو می‌گیرید.

۱. یافتن دعوت‌نامه و عضویت در شبکه

پیش از هر چیز، برای عضوشدن در کلاب هاوس، باید دعوت‌نامه داشته باشید. این دعوت‌نامه باید از سوی یکی از کاربران کنونی این شبکه برای شما ارسال شده باشد. شما بدون دعوت‌نامه هم می‌توانید برنامه آن را دانلود کنید؛ اما در چنین حالتی تنها امکان نام‌نویسی در کلاب هاوس را خواهید داشت. این نام‌نویسی مثل نوشتن نام خود در فهرست توقع است. این فهرست به اطلاع دوستان و همکاران شما در شبکه می‌رسد و آنها می‌توانند با ارسال دعوت‌نامه، حساب شما را فعال کنند.

پس از دریافت دعوت‌نامه، باید با ثبت شماره تلفن‌تان حساب کاربری خود را بسازید. پس از‌آن، باید ایمیل معتبرتان را وارد و عکس و نام کاربری و گذرواژه دل‌خواهتان را هم تعیین کنید. اگر حوصله این کارها را ندارید، می‌توانید از اطلاعات حساب کاربری خود در توییتر برای ساخت حساب کاربری در کلاب هاوس استفاده کنید.

توجه کنید که هنگام ثبت شماره‌تلفن، همان شماره‌ای را ثبت کنید که دوست‌تان شما را با آن دعوت کرده است. وگرنه، برنامه شما را به‌عنوان صاحب دعوت‌نامه شناسایی نخواهد کرد.

۲. مشخص موضوعات موردعلاقه

حساب کاربری در کلاب هاوس
بخش مشخص موضوعات موردعلاقه

پس از ثبت‌نام، برنامه از شما می‌خواهد زبان‌ها و موضوعات دلخواهتان را تعیین کنید. این کار برای این می‌باشد که برنامه بتواند اتاق‌ها و افرادی را که با انتخاب‌های شما مشابه‌اند پس از ورود به کلاب هاوس به شما سفارش کند. ضمناً، در این مرحله، برنامه از شما اجازه می‌گیرد تا به دفترچه تلفن شما دسترسی پیدا کند تا آن دسته از مخاطبانی را که در برنامه حضور دارند شناسایی و به شما معرفی کند.

هیچ‌کدام از این مراحل این بخش اجباری نیستند. اگر تاکنون درباره موضوعات موردعلاقه تصمیم نگرفته‌اید یا نیت اجازه دسترسی به دفترچه تلفن را ندارید، می‌توانید از این مرحله عبور و اجرای آن را به بعد واگذار کنید.

۳. شخصی‌سازی حساب کاربری

شخصی سازی صفحه حساب کاربری در کلاب هاوس
صفحه حساب کاربری در کلاب هاوس

اکنون که زیربنای حساب کاربری‌تان آماده شده، می‌توانید توضیحات یا پیوند‌هایی را به صفحه کاربری خود اضافه کنید تا خودتان را بهتر در این شبکه به مخاطبان معرفی کنید. در بخش توضیحات، می‌توانید به علایق، دغدغه‌ها یا حوزه‌ای که در آن کار می‌کنید اشاره کنید. ضمناً، امکان افزودن پیوند حساب توییتر و اینستاگرام هم زیر بخش توضیحات وجود دارد. با این کار، افرادی که حساب کاربری‌تان در کلاب‌ هاوس را مشاهده کنند امکان سرزدن به آن صفحات و دنبال‌کردن شما در این دو شبکه را هم خواهند داشت.

۴. جست‌وجو در بخش خانه (Homepage)

بخش homepage کلاب هاوس
بخش خانه (Homepage)

پس از ساخت و ویرایش حساب کاربری، وقت آن رسیده تا در محیط برنامه به جست‌وجو بپردازید. برای دسترسی به بخش خانه (Homepage)، رغبت دکمه برگشت تلفن همراه یا علامت برگشت در گوشه بالایی سمت چپ را (که در صفحه حساب کاربری شما قرار دارد) لمس کنید. در این صفحه، تازه‌ترین اخبار و اطلاعات راجع به فعالیت‌های اعضای شبکه آورده شده است.

۵. استفاده از بخش جست‌وجو برای یافتن کاربران و اتاق‌ها

در گوشه سمت چپ بالای صفحه، یک علامت ذره‌بین وجود دارد که مثل هر شبکه اجتماعی دیگری، نماد بخش جست‌وجوست. با لمس این علامت، صفحه‌ای جدید گشوده می‌گردد. در این صفحه، با توجه به علایقی که در مرحله دوم ثبت کرده‌اید، برنامه کاربران و موضوعاتی را به شما پیشنهاد می‌دهد. با لمس هر موضوع، اتاق‌ها و گفت‌وگوهای مرتبط با موضوع انتخاب‌شده نمایش داده می‌شوند.

علاوه بر این پیشنهادها، می‌توانید با واردکردن واژه‌های موردنظر خود، موضوعات یا افرادی را که می‌خواهید، جست‌وجو و پیدا کنید.

۶. پیوستن به باشگاه (Club)

پیوستن به یک باشگاه در کلاب هاوس
بخش باشگاه (Club)

هر باشگاه (Club) در بر گیرنده مخاطبان و اتاق‌هایی می‌باشد که به موردی خاص اختصاص دارند. مثل گروه‌های لینکدین و فیس‌بوک، با عضویت در این باشگاه‌ها، اخبار و اطلاعیه‌های راجع به هر اتاق به اطلاع شما خواهد رسید. عضویت در باشگاه‌های موردعلاقه‌ به شما موقعیت می‌دهد با افراد مشابه هم ارتباط برقرار کنید.

برای جست‌وجوی باشگاه موردنظر و یافتنش، رغبت یا در بخش جست‌وجو گشت‌وگذار کنید یا عبارت موردنظرتان را در قسمت جست‌وجو بنویسید. پس از‌آن به صفحه باشگاه موردنظر بروید و با دنبال‌کردنش (Follow)، عضوی از آن شوید. اگر نیت دارید از عضویت در باشگاهی انصراف دهید، رغبت دوباره عبارت دنبال‌کردن را لمس کنید. به‌روش کلی، پروسه دنبال‌کردن افراد و باشگاه‌ها و انصراف از آنها شبیه به اینستاگرام است.

۷. افتتاح باشگاه

پیش‌نیاز افتتاح باشگاه در کلاب هاوس میزبانی از حداقل ۳ اتاق گفت‌وگو است. پس از رسیدن به این وضعیت و برای تأسیس باشگاه، به صفحه کاربری خود مراجعه کنید. پس از‌آن، علامت چرخ‌دنده در گوشه بالای سمت راست را لمس کنید. صفحه جدیدی باز می‌گردد.که همان بخش تنظیمات است.

با لمس عبارت Clubhouse FAQ وارد صفحه‌ای می‌شوید که قوانین تشکیل باشگاه و راهنمایی‌های لازم برای افتتاح آن نوشته شده است. در همین صفحه محلی برای ثبت درخواست وجود دارد. پس از ثبت باشگاه و تأیید آن، امکان ویرایش صفحه آن و افتتاح اتاق‌های گفت‌وگو با استفاده از آن را خواهید داشت.

از آنجا که باشگاه‌ها محبوبیت زیادی دارند، جریان تأیید باشگاه‌ها به‌شکل دستی از سوی گردانندگان برنامه صورت می‌گیرد و هم اکنون، فقط امکان ثبت یک باشگاه برای هر کاربر وجود دارد. بد نیست پیش از افتتاح باشگاهتان، روی موضوعش تأمل کنید.

۸. ورود به اتاق گفت‌وگو

اتاق گفت و گو در کلاب هاوس
اتاق گفت‌وگو

برای شرکت‌کردن در گفت‌وگو، رغبت وارد اتاق‌ گفت‌وگو شوید. برای این کار، اتاق موردنظر را که در بخش جست‌وجو پیدا کرده‌اید یا نام اتاق‌هایی را که در یک باشگاه وجود دارند لمس کنید. در نخستی ورود به اتاق‌، میکروفن شما قطع است و شما فقط شنونده صدای فردی هستید که در حال صحبت‌کردن است. در فضای اتاق‌، نام تسهیلگران و گویندگان را در بالای فهرست مشاهده و سایر شنوندگان را در پایین مشاهده می‌کنید.

۹. درخواست صحبت‌کردن

درخواست صحبت کردن در کلاب هاوس

برای صحبت در اتاق باید درخواست بدهید. برای این کار، علامت دست را در پایین صفحه لمس کنید. با این کار، درخواست شما به اطلاع تسهیلگران اتاق خواهد رسید. تسهیلگر می‌تواند درخواست شما را تأیید یا رد کند. در صورت تأیید، میکروفن شما فعال خواهد شد و شما روی «سن» قرار می‌گیرید تا صحبت کنید.

راجع‌به درخواست صحبت‌کردن در کلاب هاوس، بد نیست به این نکات توجه کنید:

  • از لمس مستمر علامت دست خودداری کنید؛
  • پیش از آنکه وارد گفت‌وگو شوید، به قوانین اتاق که از زبان تسهیلگران بیان یا نوشته می‌گردد.توجه کنید؛
  • اگر تسهیلگر درخواست شما را رد کرد، به دل نگیرید. تعدادی اتاق‌ها هزاران نفر عضو دارند و طبعا امکان صحبت‌کردن همه افراد در زمان محدود وجود ندارد.

۱۰. اضافه‌کردن دیگران به اتاق گفت‌وگو

اگر می‌خواهید دوستان و مخاطبان خود را به اتاقی خاص وارد کنید، رغبت علامت مثبت را که کنار علامت دست قرار گرفته لمس کنید و از بین افراد، آنهایی را که می‌خواهید انتخاب کنید.

۱۱. ترک‌کردن اتاق گفت‌وگو

از آنجا که گفت‌وگو‌ها در اتاق شاید ساعت‌ها طول بکشد، هیچ منعی برای خروج از اتاق وجود ندارد. رغبت عبارت «ترک‌کردن (Leave)» را لمس کنید. اگر می‌خواهید هنگام حضور در اتاق سایر اتاق‌ها را هم بررسی کنید، عبارت «همه اتاق‌ها (All Rooms)» را در بالای صفحه لمس کنید. با این کار، اتاق کنونی به پایین صفحه شما منتقل می‌گردد.و مقارن با شنیدن صدای اتاق قبلی، فهرست سایر اتاق‌ها برای شما نمایش داده می‌گردد.

توجه کنید که با لمس یک اتاق جدید و ورود به آن، به‌روش خودکار از اتاق قبلی خارج می‌شوید.

۱۲. یافتن اتاق‌های گفت‌وگو در ساعت‌ها و روزهای آینده

بخش رویدادها در کلاب هاوس
بخش رویدادها

چنانچه هم اکنون نیت حضور در اتاق فعالی را ندارید و گفت‌وگو پیرامون موضوع موردنظرتان تاکنون شروع نشده است، برای فراموش‌نکردن، علامتی را که به‌شکل تقویم است لمس کنید تا وارد بخش رویدادها شوید. در این صفحه، موضوع گفت‌وگو‌ها و اتاق‌های آینده ثبت شده است. با لمس علامت زنگ، هنگام شروع اتاق، کلاب هاوس یک یادآور به تلفن شما می‌فرستد تا آن را از دست ندهید.

با لمس هر اتاق می‌توانید رویداد آن را با دیگران هم به اشتراک بگذارید.

۱۳. دعوت‌کردن دیگران به کلاب هاوس

دعوت کردن دیگران به کلاب هاوس

اکنون که شما عضوی از این شبکه هستید، می‌توانید برای دیگران دعوت‌نامه عضویت بفرستید. برای این کار، علامتی را که شبیه نامه‌ای گشوده‌شده است لمس کنید. در این صفحه، می‌توانید فهرست مخاطبان دفترچه تلفن خود را بررسی و کسانی را که می‌خواهید دعوت کنید.

تعداد افرادی که می‌توانید دعوت کنید محدود است. در نخست، فقط می‌توانید برای ۲ نفر دعوت‌نامه بفرستید. شاید در ادامه و به دلیل شهرت یا فعالیت‌های شما، ظرفیت ارسال دعوت‌نامه‌تان افزایش یابد.

چگونه باید اتاق گفت‌وگو بسازیم؟ | راهنمای افتتاح اتاق‌ گفت‌وگو

شما هم می‌توانید اتاق گفت‌وگوی خودتان را بسازید و دوستان و همکارانتان را به آن دعوت کنید. پیش از آن، باید با ۳ نوع اتاق که در کلاب هاوس وجود دارد آشنا شوید:

  • اتاق‌های باز (Open): همه کاربران کلاب هاوس امکان دسترسی به این اتاق‌ها را دارند.
  • اتاق‌های نیمه‌بسته (Social): این نوع از اتاق‌ها فقط برای دنبال‌کنندگان‌تان در کلاب هاوس در دسترس‌اند.
  • اتاق‌های بسته (Closed): این اتاق‌ها فقط برای کسانی قابل‌دسترسی‌اند که شما آنها را به اتاق اضافه کرده باشید.

مشخص نوع اتاق در کلاب هاوس

برای افتتاح اتاق ۲ روش موجود است:

  • افتتاح فوری اتاق: پس از تأمل و تصمیم‌گیری درباره نوع اتاق، رغبت عبارت سبزرنگ پایین صفحه را لمس کنید. ضمناً، با لمس نقاطی که در گوشه سمت راست همان عبارت وجود دارد، می‌توانید تعداد مخاطبان فعال را مشاهده و همان لحظه اقدام به اضافه‌کردن آنها به اتاقتان کنید.
  • افتتاح اتاق در زمان معین‌شده:‌ روش دیگری که برای ساخت اتاق دارید فعال‌کردن آن در زمانی مشخص است. برای این کار، به بخش تقویم (که در بخش دوازدهم توضیح دادیم) بروید و علامت تقویم در گوشه بالایی سمت راست لمس کنید. با این کار، اتاق شما در زمان دل‌خواهی تنظیم شده و با فرارسیدن موعدش افتتاح خواهد شد.
در ادامه تفاوت‌های این دو روش را توضیح خواهیم داد.

۱. افتتاح فوری اتاق

راه اندازی یک اتاق در کلاب هاوس

با لمس عبارت سبزرنگِ «شروع اتاق (Start a room)» وارد صفحه جدیدی می‌شوید که باید تنظیمات خواسته‌شده را انجام دهید. نخست عنوان اتاق را می‌نویسید. پس از‌آن وضعیت اتاق را از دید باز، نیمه‌باز یا بسته بودنش مشخص می‌کنید. پس از شروع اتاق هم می‌توانید این تنظیمات را تغییر دهید. منتها امکان تغییر نام اتاق وجود ندارد؛ پس در انتخاب نام توجه کنید. به‌محض افتتاح اتاق، شما به‌عنوان تسهیلگر اتاق گفت‌وگو شناخته می‌شوید و از مزایای آن در بر گیرنده کنترل کامل بر اتاق برخوردار می‌شوید.

مزایای تسهیلگری حتی پس از ترک اتاق و بازگشت دوباره به آن برای شما محفوظ می‌ماند.

۲. افتتاح اتاق در زمان معین‌شده

راه اندازی یک رویداد در کلاب هاوس

پس از ورود به بخش رویدادها و لمس علامت تقویم در گوشه سمت راست بالای صفحه، به صفحه‌ای جدید وارد می‌شوید. در این صفحه، باید اطلاعات گوناگونی را وارد کنید. نخست برای رویداد خود نامی انتخاب می‌کنید و تسهیلگرانی را هم که قرار است با شما در این اتاق جدید همکاری کنند مشخص می‌کنید. پس از‌آن، به‌سراغ فهرست مهمانان می‌روید و اعضایی را که قرار است با شروع اتاق به آن وارد شوند مشخص می‌کنید. در نهایت، با مشخص روز و ساعت افتتاح، اتاقتان آماده افتتاح در زمان معین‌شده می‌گردد.

بد نیست برای اتاقتان توضیح‌هایی را هم در قسمتی که به آن اختصاص داده شده بنویسید. با این کار، افرادی که نیت شرکت در آن را دارند با سرفصل‌های گفت‌وگو آشنا می‌شوند.

چگونه باید اتاق را مدیریت کنیم؟ | راهنمای مدیریت اتاق گفت‌‌وگو

اکنون که آماده افتتاح اتاق خود هستید، لازم است با نکاتی آشنا شوید که به شما به‌عنوان تسهیلگر گفت‌وگو کمک می‌کنند اتاق را بهتر کنترل کنید.

موفقیت و استقبال از اتاق گفت‌وگوی شما، در کنار رابطه با هویت موضوع، رابطه مستقیمی هم با نحوه مدیریت فضای اتاق دارد.

۱. خود و سایر همکاران تسهیلگر را به مخاطبان معرفی کنید

با شروع اتاق، نام شما و سایر تسهیلگران در بالای فهرست قرار می‌گیرد. میکروفن شما وصل است. در نخست، خود و سایر همکاران را معرفی کنید. پس از‌آن به موضوع یا موضوعات گفت‌وگو اشاره و سرفصل‌های آن را تعیین کنید. در نهایت، قواعد و قوانین حاکم بر اتاق را به‌توجه به مخاطبان توضیح دهید؛ به عنوان نمونه، تعیین کنید که آیا مخاطبان حق اظهارنظر دارند یا اینکه فقط می‌توانند سؤال بپرسند.

۲. به درخواست‌های صحبت‌کردن توجه کنید

توجه به درخواست صحبت کردن در کلاب هاوس

اگر نوع گفت‌وگو در اتاق شما برخورد‌برانگیز است، هنگام اداره اتاق،‌ به دست‌هایی که برای صحبت‌کردن بلند می‌شوند توجه کنید. ضمناً، متناسب با وضعیت گفت‌وگو، اجازه یا عدم‌اجازه را صادر کنید. بد نیست زمانی را به مخاطبان بدهید تا بتوانند سوالات یا نظرات را با شما یا مهمان اتاق مطرح کنند.

۳. مخاطبان را به صحبت‌کردن تشویق کنید

گاهی افرادی که به‌عنوان مخاطب در اتاق شما شرکت می‌کنند، چه به‌علت کم‌رویی و چه به‌علل دیگر، اشتیاقی به صحبت‌کردن ندارند. شما می‌توانید برای افزایش برخورد در اتاق‌، آنها را به صحبت‌کردن فرابخوانید. برای این کار رغبت نامشان را لمس کنید و گزینه «تبدیل به سخن‌گو (Make a Speaker)» را انتخاب کنید. با این کار، میکروفن فرد فعال می‌گردد.و او می‌تواند صحبت کند.

باید به حریم شخصی افراد احترام بگذاریم و این کار را بدون هماهنگی با فرد انجام ندهیم. نباید آنها را بدون تأیید خودشان ناگهان به روی سن هل دهیم!

۴. کنترل اتاق را به دست بگیرید

از آنجا که امکان تغییر نام اتاق وجود ندارد، بین نام اتاق و محتوای گفت‌وگو‌ها تناسب تشکیل کنید. اگر مخاطبان بشنوند که محتوا با نام اتاق هم‌خوانی ندارد، آن را ترک می‌کنند. برای آنکه کنترل اتاق از دست‌تان خارج نشود، ضمن دادن موقعیت به مخاطبان برای صحبت‌کردن، اگر دیدید آنها صحبت‌های بی‌ربطی می‌کنند یا بحث در حال خارج‌شدن از مسیرش است، مؤدبانه موضوع گفت‌وگو و قواعد گروه را به همگان یاد‌آوری کنید.

برای کنترل بهتر محتوا و گرم‌کردن گفت‌وگوها، سعی کنید از مهمانانی بهره ببرید که فن بیان مناسب دارند و بر فنون سخنرانی مسلط‌اند.

۵. فهرست مخاطبانتان را بررسی کنید

در صورتی که همکاران تسهیلگرتان کنترل را به دست گرفته‌اند، می‌توانید نگاهی به فهرست مخاطبان بیندازید و ببینید کدام‌یک در حال گوش‌دادن به گفت‌وگو هستند. ضمناً، می‌توانید افراد معروف یا آنهایی را که دنبال‌کنندگان زیادی دارند به صحبت‌کردن فرابخوانید. اگر دعوت شما را پذیرفتند، آنها را به مخاطبانتان معرفی کنید. حضور چنین افرادی دامنه مخاطبان گفت‌وگوی شما را بیشتر می‌کند.

۶. از مخاطبان بخواهید دوستانشان را به اتاق دعوت کنند

به‌عنوان راهکاری برای افزایش مخاطبان اتاقتان، می‌توانید از حاضران کنونی بخواهید دوستانشان را به اتاق شما دعوت کنند. مسلما اگر تنظیمات اتاق روی حالت بسته باشد، طبعا چنین امکانی نخواهند داشت.

۷. مخاطبان یا همکاران تسهیلگر غیرفعال را حذف کنید

بیشتر وقت‌ها تعدادی از افراد اتاق شما را ترک می‌کنند؛ اما چون کلاب هاوس این تغییرات را به‌روزرسانی نمی‌کند، خوب است خودتان افراد سخن‌گو یا تسهیلگرهایی را که فعالیتی ندارند حذف یا آنها را به وضعیت مخاطب بازگردانید. برای این کار کافی‌ است نام افراد را لمس و گزینه موردنظر را انتخاب کنید.

چگونه باید اتاق را ترک یا حذف کنیم؟ | راهنمای ترک یا حذف اتاق

اتاق، تا زمانی که تسهیلگری در آن فعال باشد، به حیات خود ادامه خواهد داد. اگر هیچ همکار تسهیلگر دیگری در اتاق وجود ندارد و شما تنها تسهیلگر هستید، ترک اتاق به‌منزله حذف آن خواهد بود. منتها اگر تسهیلگران دیگری در اتاق حاضر باشند، شما می‌توانید اتاق را ترک کنید؛ اما اتاق به فعالیت خود تا زمان خروج آخرین تسهیلگر ادامه خواهد داد.

اگر نیت دارید اتاقی را با اینکه حضور تسهیلگران حذف کنید، سه‌نقطه گوشه سمت راست لمس و گزینه «بستن اتاق (End room)» را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید اتاقی را ترک کنید اما نمی‌خواهید که آن را حذف کنید (چون مثلا می‌خواهید دوباره به آن بازگردید)، رغبت یک نفر از اعضا را به‌عنوان تسهیلگر مشخص و پس از‌آن از اتاق خارج شوید. در هنگام بازگشت، مزایا و ابزارهای تسهیلگری شما به‌عنوان سازنده اتاق، دوباره به شما اعطا خواهد شد.

روشهایی برای استفاده بهتر از تماماب هاوس

گرچه کلاب هاوس شبکه‌ای تازه‌تأسیس است و تاکنون ممکن است تغییرات زیادی را تجربه کند، روشهای زیادی تا به امروز برای آن از سوی دوست‌داران باریک‌بین ارائه شده است. این روشها در بر گیرنده ابزارهایی می‌باشد که به شما امکان دسترسی به تعدادی امکانات و اعمال تغییرات را می‌دهد.

در بخش پایانی این مطلب، ۴ روش‌ مناسب را به شما معرفی می‌کنیم.

۱. تغییر کیفیت صدا

تنظیم کیفیت صدا در کلاب هاوس

از آنجا که کلاب هاوس شبکه‌ای صدامحور است، سازندگانش امکان تغییر کیفیت صدا را برای سخنگویان فراهم کرده‌اند. برای تغییر کیفیت صدای میکروفن خود، سه‌نقطه گوشه سمت راست اتاق لمس کنید. از بین گزینه‌های بازشده، در بخش «کیفیت صدا» آن را به حالت دل‌خواه تنظیم کنید. در این بخش، ۳ حالت کلی عبارت‌اند از: پایین، متوسط و بالا. کیفیت پایین را وقتی انتخاب کنید که سرعت اینترنت‌تان کند است و کیفیت بالا را در مواقعی انتخاب کنید که نیت خواندن دکلمه یا‌ آواز دارید.

بد نیست کیفیت صدا را در موارد معمول روی متوسط قرار دهید.

۲. ضبط‌کردن صدای اتاق گفت‌وگو

خود کلاب هاوس امکان ضبط صدا را برای کاربرانش فراهم نکرده و آن را خلاف قوانینش عنوان کرده است. با این وجود، در صورتی که نیاز دارید گفت‌وگویی را ضبط کنید، می‌توانید از برنامه‌های ضبط صدا یا تصویر، مقارن با حضور در کلاب هاوس استفاده کنید. کاربران آی. او. اس (IOS) می‌توانند از امکان ضبط تصویر در آیفون (Screen Recording) استفاده کنند. کاربران اندروید هم می‌توانند از انواع اپلیکیشن‌های ضبط بهره‌مند شوند.

اخطار:
ضبط صدای گفت‌وگو‌های کلاب‌ هاوس خلاف آیین‌نامه این برنامه است و شاید به تعلیق حساب کاربری شما منجر شود. ضمناً، تمام ضبط‌کردن صدای افراد، بدون اجازه آنها، در اغلب کشورها جرم است. حتما پیش از ضبط گفت‌وگو، از تسهیلگران و مخاطبان مشارکت‌کننده در گفت‌وگو اجازه بگیرید.

۳. گزارش تخلف سخن‌گویان در اتاق گفت‌وگو

گزارش تخلف در کلاب هاوس

در صورتی که یکی از سخن‌گویان نیت برهم‌زدن فضای اتاق را داشته باشد، شما در جایگاه تسهیلگر می‌توانید تخلف فرد مذکور را گزارش دهید. برای گزارش تخلف کاربر، نام او را لمس کنید. بعد، در صفحه‌ای که گشوده می‌گردد. گزینه Report for Trolling را انتخاب و گزینه تأیید را بزنید. اگر تسهیلگری کسی را گزارش کند، فرد از اتاقی که در آن حاضر است حذف می‌گردد.و کلاب هاوس هم موضوع را بررسی می‌کند. در صورت اثبات تخلف فرد، حساب کاربری او مسدود خواهد شد.

۴. مکالمه خصوصی

نظر به اینکه کلاب هاوس شبکه پیام‌رسان نیست بلکه محیطی عمومی برای گفت‌وگو بین افراد گوناگون است، حداقل تا به امروز امکان مکالمه یا ارسال پیام خصوصی در آن وجود ندارد. با این وجود، اگر نیت گفت‌وگوی خصوصی با یک یا چند شخص را دارید، رغبت یک اتاق بسته تنها با حضور آن شخص یا اشخاص تشکیل کنید. در چنین حالتی، اتاقی خصوصی با حضور یک یا چند نفری که نیت مکالمه خصوصی با آنها را دارید تشکیل می‌گردد.

شما بگویید

اگر کاربر کلاب هاوس هستید، سوالاتیتان را با ما در بخش دیدگاه‌ها در بین بگذارید. شما چه تجربه‌ای در استفاده از تماماب هاوس دارید؟

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *