گوشی خیس شده
تکنولوژی

گوشی خیس شده را چه کنیم؟ راهکارها و سؤالات رایج


هرچقدر هم که مراقب باشیم، گاهی گوشی همراه ما داخل آب می‌افتد یا زیر باران خیس می‌گردد. در این وضعیت دستپاچه نشوید، چون برای نجات گوشی خیس شده راه‌هایی وجود دارد. با کمی خوش‌شانسی و سرعت‌عمل می‌توانید گوشی خود را نجات دهید. در ادامه توضیح می‌دهیم که اگر گوشی در آب افتاد چه کنیم و برای خشک‌کردن و جلوگیری از آسیب‌دیدن قطعات آن از چه راه‌هایی استفاده کنیم.

بیرون‌آوردن گوشی از آب

هر ثانیه قرارگرفتن گوشی در معرض رطوبت، احتمال ازدست‌رفتن گوشی را بیشتر می‌کند. اگر باران می‌بارد، گوشی را در چیزی مثل پارچه یا کیسه پلاستیکی بپیچید تا آب بیشتری واردش نشود و برای جلوگیری از آسیب بیشتر به‌سرعت از زیر باران خارج شوید.

خاموش‌کردن گوشی و جداکردن وسایل و قطعات آن

فوری گوشی را خاموش کنید، حتی اگر ظاهرا کار می‌کند و مشکلی ندارد. روشن‌ نگه‌داشتن گوشی می‌تواند موجب اتصال کوتاه شود. اگر گوشی موقع خیس‌شدن به برق متصل بوده است، با احتیاط محافظ یا چندراهی برق را خاموش کنید و دوشاخه را از پریز بکشید، چون شاید که موقع جداکردن گوشی دچار شوک الکتریکی شوید.

پس از‌آن به‌سرعت قاب محافظ گوشی و سایر وسایل جانبی آن را جدا کنید. هرچه قسمت‌های بیشتری را جدا کنید، آب کمتری داخل گوشی جمع می‌گردد. قطعات گوشی در اثر تماس با آب صدمه می‌بینند، در نتیجه باید آنها را جدا و کاملا خشک کنید. سیم‌کارت و کارت حافظه گوشی را هم بردارید. اگر باتری گوشی جداشدنی است، آن را خارج کنید. سیم‌کارت، کارت حافظه و سینی سیم‌کارت را با دستمال خشک کنید. بیشتر وقت‌ها این بخش‌ها در اثر خیس‌شدن آسیب نمی‌بینند.

بعضی از گوشی‌ها نشانگر آسیب آب دارند. این نشانگر به شما نشان می‌دهد که آب به داخل گوشی نفوذ کرده است یا خیر. بیشتر وقت‌ها نشانگر آسیب آب پشت باتری، روی خود باتری یا روی سینی سیم‌کارت قرار دارد. در پی یک نقطه یا مربع کوچک سفید، صورتی یا قرمز بگردید. اگر رنگ آن صورتی یا قرمز باشد، یعنی آب وارد گوشی شده است.

خشک‌کردن گوشی

۱. استفاده از دستمال بدون پرز

گوشی را با دستمال بدون پُرزی پاک کنید. اگر دستمال میکروفیبر داشته باشید که چه‌ بهتر (مثل دستمال پاک‌کردن عینک یا دوربین عکاسی). اگر حوله یا دستمال در دسترستان نیست، دستمال کاغذی هم مفید است.

تمام گوشه‌کنارها و شیارهای گوشی را تا حد امکان با دستمال خشک کنید. هرچه آب بیشتری را خشک کنید، بد نیست. توجه کنید که آب را به داخل درگاه شارژ، جک هدفون یا اسلات کارت وارد نکنید.

به‌هیچ‌وجه برای خشک‌کردن گوشی از سشوار، فر، مایکروویو، خشک‌کن لباس یا وسایل دیگر استفاده نکنید، چون گرما به گوشی آسیب می‌رساند. از حرکت‌دادن گوشی پرهیز کنید، چون موجب جابه‌جایی آب در داخل آن می‌گردد.

۲. استفاده از جاروبرقی

اگر جاروبرقی آب و خاک داشته باشید که عالی است! ولی از جاروبرقی ساده هم می‌توانید استفاده کنید. سری گوشه‌گیر را به جاروبرقی متصل کنید، جاروبرقی را روی بیشترین قدرت بگذارید و پس از‌آن اطراف تمام منافذ و درگاه‌های گوشی را جاروبرقی بکشید. دنبال آب‌های محبوس‌شده بگردید و مکیدن آب را آن‌قدر ادامه بدهید که دیگر صدای آبی نشنوید و فقط صدای جریان هوا شنیده شود.

با دهان هم می‌توانید آب روی گوشی را بمکید. فقط مواظب باشید که آب مکیده‌شده با بازدم به گوشی برنگردد، چون موجب آسیب بیشتر می‌گردد.

۳. خارج‌کردن آب با هوای فشرده

اگر پمپ باد دارید، آن را روی psi پایین قرار دهید و از آن برای خارج‌کردن آب باقی‌مانده استفاده کنید. مسلما از قوطی هوای فشرده هم می‌توانید استفاده کنید. هوا را در فواصل کوتاه در تمام قسمت‌های سطح گوشی و درگاه‌های آن بدمید.

۴. استفاده از کیسه وکیوم

کیسه وکیوم می‌تواند رطوبت گوشی را به‌مرور زمان خارج کند. گوشی خیس شده را داخل کیسه وکیوم قرار دهید و هوای کیسه را خارج کنید تا آب درون گوشی خارج و وارد کیسه وکیوم شود.

۵. استفاده از مواد جاذب آب

۱. بسته‌های سیلیکا‌ژل

استفاده از بسته های سیلیکاژل برای گوشی خیس شده

سیلیکاژل از هر ماده خشک‌کننده دیگری مؤثرتر است. اگر بسته‌های سیلیکاژل موجود در قوطی قرص، جعبه کفش و بسته‌بندی وسایل الکترونیک را جمع‌ کرده باشید و آنها را دور نینداخته باشید، می‌توانید از آنها استفاده کنید. مسلما می‌توانید سیلیکاژل را اینترنتی یا از فروشگاه‌ها هم بخرید. گوشی و باتری آن را در کاسه بزرگی بگذارید و رویش چند بسته سیلیکاژل قرار دهید. ۴۸ تا ۷۲ ساعت منتظر باشید تا سیلیکاژل بتواند تمام رطوبت باقی‌مانده در گوشی را جذب کند.

برای استفاده از سیلیکا‌ژل نیازی نیست که بسته‌های آن را باز کنید. فقط بسته‌های آن را روی گوشی‌تان بگذارید.

۲. بستر گربه کریستالی

استفاده از بستر گربه کریستالی برای جذب رطوبت گوشی خیس شده

گوشی خود را با ۴ فنجان (حدود نیم کیلوگرم) بستر گربه کریستالی بپوشانید. بستر گربه کریستالی از سیلیکاژل ساخته شده که بهترین ماده برای جذب رطوبت گوشی خیس شده است. حتما از نوع کریستالی بستر گربه استفاده کنید نه از بستر گربه خاک رس یا مواد دیگر، چون باید سیلیس داشته باشد تا رطوبت را بیرون بکشد.

لایه‌ای از بستر گربه کریستالی را در ظرفی بریزید و گوشی بازشده و باتری آن را روی این لایه قرار دهید. پس از‌آن باقی‌مانده مواد را داخل ظرف بریزید تا گوشی را کاملا بپوشاند. باید ۴۸ تا ۷۲ ساعت منتظر باشید تا رطوبت گوشی کاملا جذب شود.

۳. برنج خام

گذاشتن گوشی در برنج برای جذب رطوبت گوشی خیس شده

گذاشتن گوشی در برنج روشی شناخته‌شده‌ برای نجات گوشی خیس شده است. این بهترین روش نیست، ولی اگر به هر علتی به چیز بهتری دسترسی ندارید، بهتر از هیچ است.

نخست گوشی را خاموش کنید و تا حد امکان تمام قسمت‌های آن را از هم جدا کنید و قسمت‌های بیرونی و درگاه شارژ را کاملا خشک کنید. بد نیست که از ظرف دردار استفاده کنید. ظرف را با مقدار کافی برنج خام پر کنید، طوری که از تمام جهات گوشی را بپوشاند. پس از‌آن در ظرف را بگذارید. اگر باتری و قسمت‌های دیگری را جدا کرده‌اید، آنها را هم داخل برنج بگذارید. ظرف محتوی برنج و گوشی را زیر نور چراغ رومیزی یا منبع حرارت معتدل دیگری قرار دهید تا پروسه تبخیر سریع‌تر شود.

حداقل ۴۸ ساعت منتظر باشید تا رطوبت گوشی کاملا جذب برنج شود. گوشی هرچه بیشتر در برنج بماند، بد نیست. قبل از متصل‌کردن قسمت‌های گوناگون به هم، به‌توجه بررسی کنید که هیچ دانه برنجی داخل گوشی باقی نمانده باشد. برای خارج‌کردن دانه‌های برنج از منافذ می‌توانید از خلال‌دندان استفاده کنید. از وسایل فلزی استفاده نکنید، چون شاید که به قطعات الکترونیکی آسیب برسانند.

۶. خارج‌کردن رطوبت با جریان هوا

به‌گفته متخصصان بد نیست که به‌جای برنج از جریان هوا برای خشک‌کردن گوشی استفاده کنید. چون قراردادن گوشی در برنج می‌تواند به آن آسیب برساند. نشاسته موجود در برنج می‌تواند پروسه خوردگی داخل دستگاه را تسریع کند. این پروسه زمانی اتفاق می‌افتد که مایع به داخل دستگاه نفوذ می‌کند و موجب زنگ‌زدن قطعات آن می‌گردد. علاوه براین ذرات کوچک برنج می‌توانند در روزنه‌های درگاه شارژ گوشی گیر کنند و آن را خراب کنند.

وب‌سایت اپل به‌جای استفاده از جریان هوا را به‌جای گذاشتن گوشی در برنج پیشنهاد می‌کند. به‌گفته اپل، باید گوشی را در جایی خشک در معرض جریان هوا قرار دهید. مسلما تبخیر بر اثر جریان هوا شاید ۱ تا ۲ هفته طول بکشد. می‌توانید گوشی را مقابل پنکه بگذارید تا در معرض هوای خنک، سریع‌تر خشک شود. گوشی را روی حوله خشک یا سطح جاذب دیگری قرار دهید و پنکه را مقابلش بگذارید. ۴۸ تا ۷۲ ساعت منتظر باشید تا گوشی کاملا خشک شود. گوشی هرچه بیشتر در معرض جریان هوا باشد، بد نیست.

گوشی را با زاویه‌ای قرار دهید که درگاه شارژ یا شیار سیم‌کارت رو به‌ پایین باشند تا آب به بیرون جریان پیدا کند، نه اینکه داخل گوشی جمع شود.

روشن‌کردن گوشی

برای خشک‌کردن گوشی خیس شده باید آن را حداقل ۲۴ ساعت و در حالت ایدئال ۴۸ ساعت یا بیشتر خاموش نگه دارید. قبل از این مدت برای امتحان‌کردن گوشی یا مشاهده نتیجه کار آن را روشن نکنید، چون اگر تاکنون هم آبی داخل گوشی باشد، به‌راحتی می‌تواند الکتریسیته را به نقاطی از برد مدار منتقل کند که علت خراب‌شدن گوشی می‌گردد.

پس از خشک‌شدن گوشی، قطعات آن را به هم وصل و گوشی را روشن کنید. اگر روشن نشد، ناامید نشوید. شاید باتری با خیس‌شدن اتصال کوتاه کرده و تخلیه شده باشد. اگر دستگاه شما شارژ بی‌سیم دارد، پس از اطمینان از خشک‌بودن پشت گوشی، یک ساعت آن را روی شارژر بی‌سیم قرار دهید و دوباره روشن کنید. (در این وضعیت شارژ بی‌سیم ایمن‌تر است.) اگر امکان شارژ بی‌سیم وجود ندارد، نخست اطمینان حاصل کنید که رطوبتی در سوکت USB یا سوکت لایتنینگ وجود ندارد. پس از‌آن گوشی را چند دقیقه شارژ کنید و دوباره روشن کنید. اگر گوشی روشن نشد، دوباره آن را داخل ماده جاذب قرار دهید و ۲ روز دیگر منتظر باشید و پس از‌آن آن را روشن کنید. شاید لازم باشد چند بار این کار را تکرار کنید. اگر باز هم گوشی روشن نشد، باید برای تعمیر گوشی خیس شده به تعمیرگاه بروید.

اگر گوشی روشن شد، با آن کار کنید. در حین کارکردن با گوشی مستمر پشت آن را بررسی کنید تا بیشتر از حد گرم نشود و گوشی خودبه‌خود خاموش نشود. گرچه دقیقه (یا در صورت خاموش‌شدن گوشی) در صورت امکان قاب پشتی را بردارید تا قطرات آبی را که بیرون می‌ریزند پاک کنید. پس از‌آن قاب را سر جایش بگذارید و گوشی را روشن کنید و با آن کار کنید. هر بار کارهای سخت‌تری مثل تماشای ویدئو انجام دهید تا تمام آب داخل گوشی تمام شود. (گرما خروج آب از بخش‌های الکترونیکی را تسهیل می‌کند. این کار بخشی از پروسه نجات گوشی خیس شده است.)

خارج‌کردن آب موجود در اسپیکر گوشی

حتی اگر گوشی شما ضدآب هم باشد، ورود آب به اسپیکر یا بلندگوی گوشی می‌تواند مشکل‌ساز شود، به‌ویژه وقتی که زمان زیادی در آن باقی بماند. کمترین مشکلی که پیش می‌آید، پایین‌آمدن کیفیت صدای خروجی و بدترین حالت هم واردشدن آسیب دائمی به اسپیکر است.

با روش ساده‌ای می‌توان این مشکل را حل کرد. پس از انجام تمام مراحل بالا برای نجات گوشی و روشن‌کردن آن، به فروشگاه برنامه‌ها بروید. برای گوشی‌های آیفون می‌توانید از برنامه Sonic V و برای گوشی‌های اندروید هم می‌توانید از برنامه Sonic Sound Wave Generator استفاده کنید. اگر اشتیاقی به استفاده از برنامه‌ها ندارید، وب‌سایت‌هایی مثل Fix My Speakers هم همین کار را برای شما انجام می‌دهند.

این ابزارها با پخش‌کردن صدایی بلند با فرکانس بالا کار می‌کنند که علت ارتعاش سریع اسپیکرها و خارج‌شدن آب موجود در آنها می‌گردد. فقط باید گوشی‌تان را روی سطحی صاف یا در حالت ایدئال با کمی زاویه به‌سمت پایین قرار دهید، صدای گوشی را تا ته بلند کنید و برنامه یا وب‌سایت را چند ثانیه فعال کنید. اگر خوش‌شانس باشید، قطرات آب ریزی را می‌بینید که از اسپیکرها بیرون می‌ریزند و صدای آنها دوباره مثل گذشته شفاف و صاف خواهد شد. مسلما تضمینی وجود ندارد که این روش جواب دهد و حتی خطر آسیب بیشتر به اسپیکرها هم وجود دارد.


حتما بخوانید: ۱۵ اشتباهی که عمر گوشی هوشمندتان را کم می‌کنند


سؤالات شایع

۱. اگر قسمت‌هایی از صفحه سیاه شد چه کنیم؟

باید به تعمیرکار حرفه‌ای مراجعه کنید یا گوشی را برای مدت بیشتری در مواد جاذب رطوبت قرار دهید.

۲. اگر نتوانستیم باتری را جدا کنیم، باید چه کنیم؟

مجبور نیستید باتری را جدا کنید. مسلما اگر امکان جداکردن باتری وجود دارد، بد نیست که آن را خارج کنید.

۳. گوشی خیس شده چند ساعت در برنج بماند؟

بر حسب شرایط، می‌توانید گوشی را ۱ تا ۳ روز در برنج بگذارید. ضمناً می‌توانید گوشی را ۳ تا ۵ روز در برنج قرار دهید تا اطمینان حاصل کنید که کاملا خشک شده است.

۴. در صورت روشن و خاموش شدن گوشی باید چه کاری انجام دهم؟

اگر گوشی‌تان مستمر روشن و خاموش می‌گردد. یعنی تاکنون مقداری آب در آن وجود دارد. اگر روش‌های بالا مؤثر نبودند، به فردی متخصص مراجعه کنید.

۵. گوشی روشن می‌گردد. ولی مثل قبل درست کار نمی‌کند. باید چه کاری انجام دهم؟

پس از انجام روش‌های گفته‌شده اگر تاکنون هم گوشی شما درست کار نمی‌کند، باید از فردی متخصص برای تعمیر گوشی همراه کمک بگیرید.

۶. اگر برنج داخل سوراخ‌های گوشی رفته باشد باید چه کنم؟ اگر برنج در آنجا بماند مشکل‌ساز می‌گردد.

می‌توانید با جاروبرقی برنج را بیرون بکشید. اگر برنج داخل درگاه شارژ باشد، باید به‌راحتی بیرون بیاید. ولی اگر داخل منافذ اسپیکر رفته باشد، بیرون‌آوردن آن سخت‌تر خواهد بود.

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *