افزایش عمر گوشی موبایل
تکنولوژی

۱۵ اشتباهی که عمر گوشی هوشمندتان را کم می‌کنند


امروزه اغلب ما به‌شدت به گوشی همراه خود وابسته‌ایم. وقتی پس از مدت کوتاهی کارایی گوشی کم می‌گردد. خیلیناراحت می‌شویم. منتها تنها کسی که باید سرزنش شود خودمان هستیم! هیچ‌یک از ما برای آگاهی از جزئیات پیچیده گوشی و چیزهایی که علت کارکرد بهتر یا بدتر آن می‌شوند زحمت زیادی به خودمان نمی‌دهیم. این موجب می‌گردد.از روی ناآگاهی کارهایی بکنیم که عمر گوشی را کم می‌کنند. در ادامه، ۱۵ اشتباه و استفاده غلط از گوشی را بیان می‌کنیم. توضیح هم می‌دهیم که چگونه می‌توانیم از این اشتباه‌ها بپرهیزیم تا عمر گوشی و باتری آن را زیاد کنیم.

۱. بیهوده هدرندادن شارژ باتری

باتری‌های لیتیوم یونی جدید حافظه ندارند؛ یعنی زمان و مقدار شارژ باتری گوشی ثبت نمی‌گردد. طبق برآورد بیشترِ تولیدکنندگان، باتری می‌تواند چیزی بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ چرخه شارژ (Charge Cycle) داشته باشد. به‌گفته شرکت اپل، چرخه شارژ یعنی استفاده از تمام ظرفیت باتری.

به‌گفته این شرکت هر زمانی می‌توانید باتری لیتیوم یونی خود را شارژ کنید و نیازی نیست که پیش از شارژ مجدد، منتظر باشید تا ۱۰۰ درصد شارژ باتری خالی شود. اپل می‌گوید زمانی یک چرخه شارژ کامل می‌گردد.که مقداری مطابق با ۱۰۰ درصد از ظرفیت باتری استفاده شده باشد، ولی نه حتما ظرفیتی که از یک بار شارژ به دست آمده است؛ برای نمونه، شاید ۷۵ درصد از ظرفیت باتری گوشی را در یک روز مصرف کنید و پس از‌آن در طول شب گوشی را کاملا شارژ کنید. اگر ۲۵ درصد از ظرفیت باتری را روز بعد مصرف کنید، به‌روش کلی ۱۰۰ درصد از ظرفیت باتری را مصرف کرده‌اید و در این دو روز چرخه شارژ گوشی شما یک رقم بیشتر شده است.

شاید که مصرف یک چرخه شارژ چند روز طول بکشد. در باتری‌های لیتیوم یونی ظرفیت باتری با هر بار تکمیل چرخه شارژ، ناچیزی کاهش می‌یابد. در نتیجه عمر باتری به تعداد دفعات شارژ آن بستگی ندارد، بلکه به مقدار مصرف شارژ باتری و تعداد چرخه‌های شارژ کامل‌شده بستگی دارد. پس برای افزایش عمر باتری از کارهایی که شارژ باتری را بیهوده هدر می‌دهند، پرهیز کنید.

۲. استفاده از روش‌های شارژ دائمی باتری

آیا شنیده‌اید که اگر پس از شارژ ۱۰۰ درصد ظرفیت باتری گوشی را از شارژر جدا نکنید، کارایی باتری به حداکثر می‌رسد؟ این ادعا حقیقت ندارد. کنترل‌کننده‌ای در داخل هر دستگاهی تعبیه شده می‌باشد که از ورود جریان بیشتر از حد لازم به باتری جلوگیری می‌کند؛ در نتیجه، گوشی شما از این نظر درست و دقیق عمل می‌کند.

پس نباید گوشی خود را به‌روش پیوسته شارژ کنید. اگر همیشه شارژ گوشی خود را ۱۰۰ درصد یا تقریبا ۱۰۰ درصد نگه ندارید، بیشترین بهره را از باتری گوشی خود خواهید برد. زمانی باتری بهترین کارکرد را دارد که شارژ آن بین ۴۰ تا ۸۰ درصد ظرفیت باتری باشد؛ در نتیجه در صورت امکان، همیشه شارژ گوشی خود را در این محدوده نگه دارید.

۳. استفاده از شارژرهای ارزان

همه عاشق خرید ارزان هستند؛ ولی اگر شارژری را با قیمتی خیلیارزان می‌خرید، باید از خودتان بپرسید که چرا این محصول به این میزان ارزان است. استفاده از این شارژرهای ارزان خطرناک است. نخست به این علت که بیشتر این شارژرها به کنترل‌کننده داخلی مجهز نیستند و اگر گوشی خود را بیشتر از ۱۰۰ درصد شارژ کنید، قریب به یقین باتری گوشی بیش از اندازه داغ می‌گردد. مهم‌تر از آن، استفاده از این شارژرها برای ایمنی شما و خانه‌تان خطرناک است. وقتی این شارژرها بیش از اندازه داغ می‌شوند، احتمال برق‌گرفتگی وجود دارد. این شارژرها شاید موجب آتش‌سوزی هم بشوند.

۴. استفاده از شارژرهای فوق‌سریع

گرچه همه‌مان دوست داریم گوشی‌مان در کمتر از ۱ ساعت کاملا شارژ شود، مقاومت همه دستگاه‌ها در برابر استفاده از شارژرهای فوق‌سریع به یک اندازه نیست. در اغلب دستگاه‌ها، استفاده از این شارژرها دستگاه و باتری آن را خیلیسریع‌تر از شارژرهای استاندارد ضعیف می‌کند. اگر درمورد مقاومت گوشی خود در برابر شارژ فوق‌سریع مطمئن نیستید، بررسی کنید که آیا تولیدکننده گوشی‌تان شارژری را که می‌خواهید خریداری کنید تأیید می‌کند یا نه.

۵. برنداشتن قاب محافظ گوشی

بیشتر وقت‌ها تولیدکنندگان تلفن همراه فهرستی از قاب‌های محافظ مناسب برای هر دستگاه تلفن همراه را عرضه می‌دهند. این قاب‌ها در زمانی که گوشی برای مدتی طولانی شارژ می‌گردد. توانایی محافظت از گوشی بدون تشکیل مشکلات گرم‌شدنِ بیش از اندازه را دارند. اگر علت بیش از اندازه گرم‌شدن گوشی این باشد که قاب آن مناسب دمای باتری در زمان شارژ نیست، قاب گوشی موجب آسیب بیشتر به گوشی می‌گردد.

مسلما علل دیگری هم وجود دارد که بعضی مختص گوشی‌ها یا قاب‌های محافظ ویژه‌ایاند. منتها قاب‌های محافظ بسیاری در بازار وجود دارد که هریک معایب و مزایا خاص خود را دارند. با توجه به تنوع بالای قاب‌های محافظ موجود در بازار، تولیدکنندگان نمی‌توانند درمورد همه آنها توضیح دهند و بگویند از کدام‌یک می‌توانید استفاده کنید.

۶. پر و خالی نکردن کامل باتری گوشی

بیشتر تولیدکنندگان پیشنهاد می‌کنند برای جلوگیری از اثرات شارژ یا دشارژ کامل باتری، حدودا هر ۳ ماه یک بار بگذارید باتری گوشی تا صفر درصد خالی شود و پس از‌آن فورا آن را ۱۰۰ درصد شارژ کنید.

۷. قراردادن گوشی در دماهای بالا

شاید چیزی به‌اندازه گرما برای باتری لیتیوم یونی مخرب نباشد. قراردادن گوشی در اطراف منابع گرما به‌سرعت باتری را ضعیف می‌کند. به همین علت، قراردادن گوشی زیر نور مستقیم خورشید هم پیشنهاد نمی‌گردد. مسلما باید مسئله صفحه‌نمایش گوشی را هم در نظر بگیرید.

گوشی‌های جدید صفحه‌نمایش باکیفیتی دارند، ولی حتی این صفحه‌های نمایش باکیفیت هم نمی‌توانند در برابر اثرات مضر نور خورشید مقاومت کنند. نور خورشید می‌تواند موجب تغییر رنگ یا کم‌رنگ‌شدن صفحه‌نمایش گوشی شود. تعویض صفحه‌نمایش گوشی هم کار ساده‌ای نیست و هزینه نسبتا گرانی دارد. بیشتر مردم وقتی صفحه‌نمایش گوشی به تعمیر نیاز دارد، خرید گوشی جدید را ترجیح می‌دهند.

۸. قراردادن گوشی در دماهای پایین

در سرما باتری گوشی برای نگهداری کارایی خود به شارژ بیشتری نیاز دارد؛ در نتیجه، قراردادن گوشی در معرض هوای سرد برای عمر باتری مضر است. چه بسا تا این ساعت آگاه شده‌اید وقتی گوشی به‌روش پیوسته در معرض هوای سرد قرار می‌گیرد شارژ باتری خیلیسریع‌تر کاهش می‌یابد. مسلما در سرما می‌توانید از گوشی‌تان استفاده کنید؛ ولی وقتی از گوشی استفاده نمی‌کنید، آن را در جایی مثل جیب ژاکت قرار دهید تا در برابر سرما محافظت شود.

۹. افزایش روشنایی صفحه‌نمایش

هرچه صفحه‌نمایش روشن‌تر باشد، به شارژ باتری بیشتری نیاز خواهید داشت. اگر روشنایی صفحه‌نمایش ۱۰۰ درصد باشد و مستمر برای مشاهده ساعت یا پیام‌ها و اعلان‌های جدید صفحه‌نمایش را روشن کنید، سریع‌تر شارژ باتری خود را خالی می‌کنید.

تصویر شرایط روشن هم شرایط را بدتر می‌کند، چون به‌روش طبیعی موجب می‌گردد.صفحه‌نمایش روشن‌تر باشد. در انتخاب تصویر شرایط برای صفحه‌نمایش بد نیست که از تصاویر تیره‌تر استفاده کنید تا در مصرف باتری صرفه‌جویی کنید. اگر روشنایی صفحه‌نمایش به ۳۰ تا ۴۰ درصد برسد، بازهم صفحه‌نمایش به‌وضوح قابل‌مشاهده خواهد بود و مشکلی پیش نمی‌آید. علاوه براین از عوارض نور آبی گوشی در شب هم ایمن می‌مانید.

۱۰. توجه‌نکردن به نوسانات برق

اگر فکر می‌کنید شارژکردن دستگاه‌ها در زمان رعدوبرق خطری ندارد، باید در این عقیده خود تصمیم‌گیری مجدد کنید. درست می‌باشد که دستگاه‌های برقی به‌روش کلی در برابر بعضی اضافه‌ولتاژهای متوسط مقاومت دارند، ولی هیچ‌چیزی نمی‌تواند با قدرت رعدوبرق رقابت کند.

شارژکردن گوشی در زمان برخورد رعدوبرق با سیستم اصلی برقی که برق خانه شما یا نزدیک خانه شما را تأمین می‌کند می‌تواند فورا به دستگاه‌های شما آسیب برساند. این نکته بیشتر از اینکه درمورد افزایش کارایی گوشی باشد، به قابل‌استفاده و سالم نگه‌داشتن گوشی و پریزهای برق مربوط است.

۱۱. بی‌توجهی به درگاه‌ها و صفحه‌نمایش

وقتی گوشی زمان زیادی داخل کیف یا جیب باشد، به‌سرعت گردوغبار به خود می‌گیرد. از آنجا که درگاه‌ها (پورت‌ها) ورودی‌هایی به داخل دستگاه‌اند، این مسئله شاید موجب ورود گردوغبار به داخل گوشی شود. وقتی بارها جک شارژر و هدفون را وارد و خارج می‌کنید، گردوغباری که قبلا وارد درگاه شده است بیشتر به داخل فشرده می‌گردد. خلال‌دندانی را با پارچه‌ای نرم بپوشانید و با استفاده از آن به‌آرامی گردوغبار داخل درگاه‌ها را خارج کنید.

گردوغبار به‌راحتی روی صفحه‌نمایش هم می‌نشیند. با پاک‌کردن صفحه‌نمایش با دستمال میکروفایبر بهتر می‌توانید محتویات داخل صفحه‌نمایش را ببینید. هرگز از اسپری تمیزکننده مایع برای تمیزکردن صفحه‌نمایش استفاده نکنید؛ چون این اسپری‌ها آمونیاک دارند که به‌شدت به صفحه‌نمایش آسیب می‌رساند. از روش‌های ایمن برای تمیز و ضدعفونی کردن موبایل استفاده کنید. تنها پاک‌کردن گردوغبار روی صفحه‌نمایش رغبت.

۱۲. تماس گوشی با آب

تماس گوشی با آب موجب خراب‌شدن آن می‌گردد. اگر گوشی داخل استخر، سینک ظرف‌شویی، توالت، گودال یا دریا افتاد و توانستید آن را بیرون بیاورید، در صورت امکان به‌سرعت باتری، کارت‌حافظه و سیم‌کارت را بیرون بیاورید. به‌محض بیرون‌آوردن هم آنها را داخل برنج بگذارید. برنج آب را جذب می‌کند و می‌تواند گوشی و بخش‌های آن را نجات دهد؛ مسلما هیچ تضمینی وجود ندارد.

به‌روش کلی، بد نیست گوشی را از تمام تماس با آب دور نگه دارید. این مسئله در بر گیرنده مکان‌های مرطوبی مثل اتاق بخار و سونا هم می‌گردد. چون بخار هم از آب تشکیل شده است و می‌تواند وارد دستگاه شود و دوباره به‌صورت مایع و آب دربیاید.

۱۳. ضربه و قرارگرفتن در معرض گرمای غیرضروری

بیشتر گوشی‌ها نسبتا محکم‌اند و قاب محافظ یا پوشش خارجی محکمی دارند. منتها اثر ضربه‌های کوچک، افتادن‌ها و برخوردهای زیاد روی هم جمع می‌شوند و به گوشی آسیب می‌رسانند. در زمان رانندگی بد نیست گوشی را در مکان ثابتی قرار دهید تا با اشیا و چیزهای اطرافش برخورد نکند. همین ضربه‌های کوچک هم می‌توانند به دستگاه آسیب برسانند.

در روزهای گرم تابستان هم سعی کنید گوشی را زیر آفتاب مستقیم بیرون نگذارید. گرمای دست‌هایتان هم گرمای بیشتری تشکیل می‌کند و دستگاه را بیش از اندازه گرم می‌کند.

۱۴. به‌روزرسانی مکرر نرم‌افزارها

شاید این روش محافظت از گوشی عاقلانه به نظر نرسد، ولی بد نیست یک گام به عقب بردارید و درمورد علت عرضه به‌روزرسانی‌ها فکر کنید. برنامه‌ها دائما به‌روزرسانی می‌شوند، زمانیکه سخت‌افزار گوشی، که چه بسا حداقل تا ۲ یا ۳ سال دیگر آن را ارتقا نخواهید داد، ثابت باقی می‌ماند. به‌روزرسانی‌ها برای نگهداری مناسبی فناوری‌های پیشرفته برنامه‌ها با دستگاه‌های قدیمی‌تر انجام می‌شوند؛ در نتیجه، هرچه برنامه‌ای قوی‌تر شود، برای نگهداری کارکردش در دستگاهی که ممکن است کاملا با آن مناسب نباشد، به حافظه و انرژی بیشتری نیاز دارد.

پس هروقت به‌روزرسانی ارائه شد، فورا آن را دانلود نکنید. پیش از اینکه کورکورانه روی دکمه به‌روزرسانی ضربه بزنید، نخست به نظرات کاربران درمورد نصب آن به‌روزرسانی نگاهی بیندازید؛ چون پس از به‌روزرسانی نرم‌افزار، بازگشتن به وضعیت پیش از به‌روزرسانی ناممکن یا حداقل خیلیمشکل خواهد بود. از نصب آنتی‌ویروس‌ مناسب هم غافل نشوید.

۱۵. استفاده‌نکردن از فضای ذخیره‌سازی ابری

هرچه فایل‌های ذخیره‌شده در گوشی بیشتر باشد، فشار بیشتری به گوشی می‌آید. منتها اگر بیشترِ فایل‌های خود را در فضای ابری ذخیره کنید، گوشی کمتر پر می‌گردد.و برای انجام وظایف و کارهایی که با آن انجام می‌دهید منابع بیشتری دارد. علاوه براین، اگر گوشی همراه خراب یا گم شود، می‌توانید وارد فضای ذخیره‌سازی ابری خود شوید و تمام اطلاعات و فایل‌هایتان را بازیابی کنید.

شما بگویید

اگر مراقب گوشی همراه خود باشیم و موارد بالا را رعایت کنیم، قریب به یقین تا چند سال از پرداخت هزینه اضافی برای خرید گوشی جدید بی‌نیاز می‌شویم. بی‌شک، اغلب شما نظرات و تجربه‌های ارزشمندی درمورد نگهداری گوشی همراه و مشکلات راجع به آن دارید. خوش‌حال می‌شویم در بخش «ارسال دیدگاه» این تجربه‌ها و نظرات را با ما در بین بگذارید.

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *