۶ نرم افزار رایگان برای مدیریت پسوردهای‌تان
تکنولوژی

۶ نرم افزار رایگان برای مدیریت پسوردهای‌تان


گرچه به‌خاطر سپردن پسوردی مثل «123456» آسان است، اما حدس زدن یا هک کردن آن هم خیلیساده است. هرچه پسوردها خوب و قوی‌تر باشند یادآوری و هک‌کردن‌شان هم سخت‌تر خواهد بود. همیشه در اکثر وبسایت‌ها، از شما خواسته می‌گردد.که برای ایمنی بیشتر از رمزهای عبور سخت استفاده کنید. در غیر این‌ صورت یک نقص امنیتی، تمام ورود به سیستم‌ها یا لاگین‌های (Login) شما را در معرض خطر قرار می‌دهد.

برای ساختن یک پسورد قوی، نیاز به یک برنامه‌ی مدیریت رمز عبور دارید، این دست نرم‌افزارها، هم برای مدیریت پسوردهایی که حالا دارید و هم برای جایگزین کردن آنها با پسوردهای خیلیقوی مثل این پسورد $ z {492vwpUDQl / J $ 14W!، به شما کمک می‌کنند.

شاید گمان کنید که بهترین نرم‌ افزارهای مدیریت پسورد، تکنونی هستند و نیاز به خریداری دارند. اما نرم‌ افزارهای خوب مدیریت پسوردی هم هستند که نیاز به پرداخت هزینه‌ای ندارند و به‌مناسبیِ نرم‌ افزارهای پولی عمل می‌کنند.

نرم‌ افزارهای مدیریت پسورد، چه امکان‌هایی دارند؟

نرم‌ افزارهای مدیریت پسورد، با مرورگر ادغام می‌شوند و هنگام ورود به یک سایت امن، نام کاربری و پسورد شما را ثبت می‌کنند. گاهی اوقات شاید به نرم‌ افزاری بربخورید که به‌صورت خودکار پسورد را ذخیره نمی‌کند، اما شاید کاربردهای دیگری داشته باشد، مثل پر کردن فیلدهای نام کاربری و پسورد شما در برنامه‌های مناسب امن.

بهترین نرم افزارهای مدیریت پسورد در هنگام تشکیل حساب کاربری، سوابق شما را ثبت می‌کنند و هنگامی که پسورد خود را به‌صورت آنلاین تغییر دادید، به شما پیشنهاد می‌کنند که پسورد ذخیره‌شده را به‌روزرسانی کنید. مطمئنا ثبت پسوردها تنها زمانی خوب می‌باشد که نرم‌ افزار مدیریت پسورد، تشخیص بدهد که وارد یک وبسایت امن شده‌اید، وگرنه؛ ورود به وب‌سایت‌های غیر استاندارد از بُعد امنیت برای شما مشکل‌ساز خواهد بود.

هنگامی که مجدد از یک وبسایت بازدید می‌کنید، اغلب نرم‌ افزارهای مدیریت پسورد به‌صورت خودکار، اطلاعات‌تان را وارد می‌کنند و به شما پیشنهاد می‌دهند که در صورت استفاده از چند حساب کاربری، باقی اطلاعات خود را هم ذخیره کنید. از موارد دیگر ویژگی‌های مفید و مشترک اغلب نرم‌ افزارهای مدیریت پسورد، یک نوار ابزار مرورگر از ورودی‌های موجود است، به‌روشی که تنها با یک کلیک می‌توانید وارد حساب کاری خود در هر وبسایتی شوید. یک برتری عالی دیگر نرم‌ افزارهای مدیریت پسوردِ رایگان، این می‌باشد که می‌توانید چندین نرم‌افزار را امتحان کنید (بدون اینکه پرداختی انجام دهید!) و ببینید کدام‌یک برای شما مناسب‌تر است. اگر می‌خواهید چنین کاری انجام بدهید، نرم‌ افزارهایی را انتخاب کنید که امکان انتقال اطلاعات (Import) از سایر نرم‌افزارهای مدیریت پسورد را به شما می‌دهند. وگرنه، مجبور خواهید شد که همه‌ی پسوردهای خود را دوباره در وبسایت‌های گوناگون وارد کنید که کار خیلیخسته‌کننده‌ای است.

نرم‌افزارهای مدیریت پسورد، چه امکان‌های پیشرفته‌ای در اختیار شما قرار می‌دهند؟

نرم‌افزارهای مدیریت پسورد، چه امکان‌های پیشرفته‌ای در اختیار شما قرار می‌دهند؟

نکته‌ی مهم استفاده از یک نرم‌افزار مدیریت پسورد برای ایمنی‌سازی فعالیت‌های آنلاین شما این می‌باشد که می‌توانید پسوردهای ضعیف و تکراری خود را با پسوردهای قوی و غیرقابل حدس جایگزین کنید. اما این پسوردهای قوی را از کجا دریافت کنید؟ بیشتر نرم‌ افزارهای مدیریت پسورد، ابزارهایی برای ساخت پسوردهای قوی دارند و اغلب این نرم‌ افزارها به شما اجازه می‌دهند که مواردی مثل طول و کاراکترهای مورد استفاده در پسورد را کنترل کنید. نرم‌ افزارهای خوب مدیریت پسورد هم یک گزارش پسورد را به شما بیان می‌کنند که جریان شناسایی و از بین بردن مشکل پسوردهای ضعیف را آسان می‌کند. حتی چند نرم‌ افزار مدیریت پسورد هم هستند که می‌توانند پروسه تغییر پسورد را خودکار کنند. اغلب نرم‌ افزارهای مدیریت پسورد مدیریت تکنونی از این خاصیت استفاده می‌کنند و در نتیجه پروسه پر کردن فرم‌ها را ساده‌تر می‌کنند. اما متأسفانه، نرم‌ افزارهای رایگان زیادی وجود ندارند که چنین امکانی را در اختیار کاربر قرار بدهند.

هنگامی که تمام پسوردهای خود را در دیتابیس وارد کردید، بد نیست که به‌روش جدی از آن مراقبت کنید. بله، پسورد اصلی (پسورد نرم‌ افزار مدیریت پسورد) شما باید تا حد ممکن قوی باشد، ضمناً نیاز به احراز هویت دو عاملی (Two Factor Authentication) دارید تا احتمال تمام هک شدن را به صفر برسانید. احراز هویت دو عاملی می‌تواند بیومتریک باشد و نیاز به یک اثر انگشت، تشخیص چهره یا حتی تشخیص صدا داشته باشد. تعدادی نرم‌ افزارهای مدیریت پسورد شاید که به نرم‌ افزار احراز هویت گوگل یا دیگر نرم‌ افزارهای مشابه متکی باشند و تعدادی هم از یک کد تأیید استفاده می‌کنند که به گوشی هوشمند شما ارسال می‌گردد. ضمناً صدور اجازه‌ی دسترسی فقط از دستگاه‌های ثبت شده و مورد اعتماد، از موارد دیگر اشکال احراز هویت دو عاملی است.

صحبت از گوشی‌های هوشمند شد، اغلب ما به احتمال زیاد برای ورود به یک سایت امن به همان مقدار کامپیوترهای شخصی و شاید هم بیشتر از تلفن‌های همراه استفاده می‌کنیم. اگر شما هم از این دست افراد هستید، می‌توانید، پسوردهای خود را بین کامپیوتر شخصی و تلفن هوشمندی که استفاده می‌کنید، همگام‌سازی (Sync) کنید. بیشتر نرم‌ افزارهای مدیریت پسورد از سرویس‌های ابری رمزنگاری شده برای همگام‌سازی بین دستگاه‌های گوناگون استفاده می‌کنند.

در کنار استفاده از پسوردهایتان در چندین دستگاه، شاید بخواهید لينک‌های خاصی را با کاربران دیگر به اشتراک بگذارید. مسلما پیشنهاد می‌گردد.که جدا از این کار مگر در موارد خیلیخاصی، بپرهیزید. اما برای موارد خاص، خوب است بدانید که همه‌ی نرم‌ افزارهای مدیریت پسورد رایگان از امکان اشتراک‌گذاری امن پشتیبانی نمی‌کنند. اما تعدادی نرم‌ افزارها به شما امکان به‌اشتراک گذاشتن لاگین را بدون امکان مشاهده می‌دهند.

نسخه‌های رایگان نرم‌ افزارهای پولی

نسخه‌های رایگان نرم‌افزارهای پرداختی

برای اینکه بتوانید از نسخه‌های رایگان نرم‌ افزارهای مدیریت پسورد استفاده کنید، باید قید استفاده از تعدادی امکان‌هایشان را بزنید. اغلب برندهای معتبر در عرصه‌ی مدیریت پسورد، نسخه‌های رایگانی دارند که می‌توانید بدون بدون پرداخت هزینه از آنها استفاده کنید. تعدادی پیشرفت‌دهندگان نرم‌ افزار به شما اجازه می‌دهند تمام ویژگی‌های محصول آنها را بدون امکان همگام‌سازی در دستگاه‌های گوناگون به‌صورت رایگان استفاده کنید. از موارد دیگر روش‌های معمول استفاده از این محصولات به صورت رایگان، استفاده از تعداد پسوردهای محدود است. محدودیت استفاده‌ی رایگان، بیشتر وقت‌ها بین ۵ تا ۱۵ پسورد می‌باشد که اساسا برای کاربران ساده رغبت.

۶ نرم‌ افزاری که در ادامه معرفی می‌شوند، بهترین نرم‌ افزارهای مدیریت پسوردی هستند که به صورت رایگان می‌توانید از آنها استفاده کنید. این نرم‌ افزارهای رایگان می‌توانند به شما در مدیریت پسوردهای قوی و منحصربه‌فرد کمک کنند.

۱. LastPass

LastPass

LastPass، یکی از بهترین و محبوب‌ترین نرم‌ افزارهای مدیریت پسورد در تمام دنیاست. در حالی‌که اغلب ویژگی‌های LastPass را می‌توان در سایر نرم‌ افزارهای مدیریت پسورد هم مشاهده کرد، اما این سرویس یا پیشگام این خاصیت‌ها بوده یا به‌روش برجستهی این امکان‌ها را ارتقا داده است. برای نمونه، بررسی امنیت LastPass، یک تجربه‌ی عالی می‌باشد که کیفیت پسوردهای شما را آزمایش می‌کند و ضمناً تغییراتی را برای توسعه آنها اعمال می‌کند.

LastPass عمدتا یک افزونه‌ی مرورگر است، گرچه که نرم‌ افزارهای جداگانه‌ای برای ویندوز، مک، اندروید و iOS دارد. در حالی‌که LastPass، یک نرم‌افزار مدیریت پسورد آنلاین است، اما به‌صورت آفلاین هم کار می‌کند. وقتی یک بار از LastPass در دستگاه خود استفاده کنید، دیتابیس آن به دستگاه شما منتقل و در آنجا رمزگشایی (به جای سرویس ابری) می‌گردد. در نتیجه شما می‌توانید بدون اتصال به اینترنت توسط مرورگر وب خود، نرم‌افزار نسخه‌ی مک یا در تلفن همراه خود، از LastPass به‌صورت آفلاین هم استفاده کنید. محبوبیت LastPass، به جز امکان‌هایی که ذکر شد، تا حد زیادی به دلیل سادگی در استفاده، ویژگی‌های خوب برای کاربران نسخه‌ی رایگان و این واقعیت می‌باشد که تقریبا از تمام دستگاه‌های iOS، اندروید، ویندوزفون و حتی بلک‌بری هم پشتیبانی می‌کند. و همچین انسجام عالی با همه‌ی مرورگرها و نرم‌افزارهای موبایل دارد.

دانلود نرم‌افزار LastPass

۲. LogMeOnce

نخستین موردی که در مورد مجموعه ‌نرم‌ افزارهای LogmeOnce می‌دانیم این می‌باشد که نام‌گذاری نرم‌ افزارهای آن تا حد زیادی گیج‌کننده است. نرم‌افزار LogmeOnce، یک نسخه‌ی پریمیوم (Premium) دارد که رایگان است. ضمناً نسخه‌های Ultimate و Professional هم دارد که هزینه‌ی اشتراک سالانه‌ی آنها ۱۲ و ۳۹ دلار است. با این وجود، نسخه‌ی رایگان LogmeOnce، ویژگی‌های گوناگونی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد، ازجمله گزینه‌ی ورود به عکس (نوعی احراز هویت چند منظوره). این نرم‌ افزار ضمناً توانایی مشخص محل ذخیره‌سازی اطلاعات را هم دارد، می‌توانید تعیین کنید که اطلاعات شما در دستگاهی که از آن استفاده می‌کنید ذخیره شوند یا توسط سرویس ابری همگام‌سازی شوند. یکی از ویژگی‌های جداب نسخه‌ی موبایل، امکان LogmeOnce Mugshot می‌باشد که عکس فردی که سعی دارد وارد گوشی شما شود را ثبت می‌کند.

دانلود نرم‌افزار LogmeOnce

۳. Dashlane

Dashlane

نرم‌افزار Dashlane، نزدیک‌ترین رقیب LastPass است و مثل LastPass، یکی از بهترین نرم‌ افزارهای مدیریت پسورد شمرده می‌گردد.که در بر گیرنده ابزار پسوردساز، امنیت بالا، سادگی در استفاده و توانایی ذخیره‌ی یادداشت است. Dashlane، جز نرم‌ افزار ویندوز، افزونه‌های مرورگر و نسخه‌های موبایل هم دارد و مثل LastPass یک نسخه‌ی پولی دارد که دارای اشتراک‌گذاری و همگام‌سازی نامحدود است. با اینکه این، نسخه‌ی رایگانDashlane، تمامی ویژگی‌های لازم را داراست.

دانلود نرم‌افزار Dashlane

۴. RoboForm

RoboForm

RoboForm ادعا می‌کند که بهترین نرم‌ افزار مدیریت پسورد جهان است و به‌نظر می‌رسد که این ادعا خیلی هم غیرمنطقی نیست. RoboForm، پس از به‌روزرسانی اخیر، مقدار ذخیره‌ی اطلاعات در نسخه‌ی رایگان را نامحدود کرده است. نرم‌ افزار RoboForm، ضمناً دارای ورودی‌های مناسب، ذخیره‌سازی امن یادداشت‌ها و پشتیبانی از چند پلتفرم است. RoboForm ضمناً امکان همگام‌سازی در تمامی دستگاه‌ها، پشتیبان‌گیری ابری و توانایی دسترسی اضطراری را برای کاربر فراهم می‌کند.

نرم‌ افزار RoboForm، شاید نتواند ویژگی‌های قوی رقبای خود مثل Dashlane یا LastPass را در اختیار کاربران قرار بدهد، اما نرم‌ افزار مدیریت پسورد خیلیمناسبی است و نسخه‌های رایگان آن برای موبایل، امکان‌های فوق‌العاده‌ای دارد. ابزار پسورد ساز RoboForm خیلیقوی می‌باشد که به شما این امکان را می‌دهد که کاراکترهای مشابه را حذف و تعیین کنید که از کدام‌یک از کاراکترهای خاص برای ساخت پسورد مناسب خود بهره ببرید.

نرم‌افزار Roboform برای ویندوز، مک، iOS و اندروید در دسترس است و گزینه‌ای مناسب برای هر کاربری می‌باشد که می‌خواهد یک راه ساده و مطمئن برای همگام‌سازی پسوردها بین لپتاپ، کامپیوتر شخصی و سیستم عامل‌های موبایل داشته باشد.

دانلود نرم‌افزار RoboForm

۵. KeePass

KeePass

شاید KeePass، بهترین نرم‌افزار مدیریت پسورد به لحاظ زیبایی و رابط کاربری نباشد، اما از امنیت قوی، پشتیبانی چندکاربره و افزونه‌های قابل دانلود برای سیستم عامل‌های گوناگون پشتیبانی می‌کند. ابزار پسوردساز KeePass، می‌تواند ورودی‌های مناسب برای وبسایت‌های گوناگون را با الزامات خاصی بسازد و هر گزینه‌ای که ممکن است، پسورد را ضعیف کند به کاربر نشان بدهد.

دانلود نرم‌افزار KeePass

۶. Sticky Password

Sticky Password

Sticky Password، یک نرم‌ افزار مدیریت پسورد از تیم سازنده‌ی آنتی ویروس AVG است، در نتیجه می‌توانید مطمئن باشید که امنیت اولویت اصلی Sticky Password است. دو نسخه از نرم‌ افزار Sticky Password ارائه شده: رایگان و پولی. هر دو نسخه، دارای یک ابزار پسوردساز هستند که می‌توانند در زمان تشکیل حساب‌های آنلاین جدید به شما کمک کنند. استفاده از Sticky Password ساده است، اما به‌اندازه‌ی دیگر نرم‌افزارهای مدیریت پسوردی که معرفی کردیم، گزینه‌های سفارشی زیادی در اختیار کاربر قرار نمی‌دهد.

دانلود نرم‌افزار Sticky Password

چگونه از نرم‌ افزارهای مدیریت پسورد استفاده کنیم؟

به این علت که اکثر نرم‌ افزارهای مدیریت پسورد تا حد زیادی شبیه هم هستند، در اینجا مراحل نصب LastPass را به‌صورت نمونه توضیح می‌دهیم. چه بسا در اکثر، نرم‌ افزارهای مدیریت پسورد با گزینه‌های مشابهی (کمتر یا بیشتر) مواجه شوید.

مراحل نصب LastPass

برای دانلود افزونه‌ی مرورگر به وبسایت LastPass بروید. ضمناً می‌توانید نرم‌ افزار LastPass را برای دستگاه‌ اندرویدی یا iOS خود هم دانلود کنید.

مراحل نصب LastPass

پس از اضافه کردن افزونه‌ی LastPass به مرورگر خود (در اینجا از مرورگر گوگل کروم استفاده شده) برای خود یک حساب کاربری بسازید.

مراحل نصب LastPass

اطمینان حاصل کنید که از یک پسورد قوی استفاده می‌کنید! (از ۸ تا ۱۲ کاراکتر با ترکیبی از حروف بزرگ، حروف کوچک، اعداد و نمادها استفاده کنید). اگر به حافظه‌تان اعتماد ندارید، پسورد را حتما یادداشت کنید، چرا که برای ورود به نرم‌ افزار به آن نیاز خواهید داشت.

مراحل نصب LastPass

شروع به ذخیره‌ی پسوردهای خود کنید.

مراحل نصب LastPass

هرگاه پسوردی را وارد کنید که در دیتابیس نرم‌ افزار وجود ندارد، نوار ابزاری ظاهر می‌گردد.که به شما امکان ذخیره‌ی پسورد برای استفاده‌های بعدی را می‌دهد.

مراحل نصب LastPass

برای حساب‌هایی که امنیت آنها برای شما اهمیت زیادی دارند مثل ایمیل، حساب‌های بانکی و …، از ابزار ساخت پسورد استفاده کنید. اما پسوردهای ساده برای وبسایت‌هایی که اطلاعات حساسی ندارند، اشکالی ندارد. هر گاه که بخواهید وارد یک وبسایت شوید یا اصطلاحا لاگین کنید، LastPass، فیلد نام کاربری و پسورد شما را پر می‌کند. رغبت، روی دکمه‌ی Fill کلیک کنید. اگر در یک وب‌سایت چند حساب کاربری دارید، می‌توانید انتخاب کنید که از کدام‌یک برای ورود به وبسایت استفاده کنید.

سخن آخر

چه بسا برای دانلود تعدادی از نرم‌ افزارها به دردسر بیفتید! در صورت لزوم از سرویس‌های وی‌پی‌ان یا پروکسی استفاده کنید.

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *