واقعیت افزوده
تکنولوژی

واقعیت افزوده چیست؟ چه کاربردهایی دارد؟


چه بسا نام بازی پوکمن گو به گوشتان خورده باشد. این بازی که در تابستان سال ۲۰۱۶ میلادی منتشر شد نقطه شروع آشنایی اغلب افراد با تکنولوژی واقعیت افزوده بود. مسلما این تکنولوژی در دهه ۸۰ تشکیل شد و تا این ساعت پیشرفت‌های درخور توجهی کرده است. فیلترهای اینستاگرام و اسنپ چت نمونه‌هایی از کاربردهای واقعیت افزوده هستند. در این مقاله، درباره این فناوری و تعدادی از کاربردهایش می‌گوییم.

واقعیت افزوده چیست؟

واقعیت افزوده (Augmented Reality) را می‌توان چیزهای گوناگونی نامید، همچون:

  • تکنولوژی؛
  • شرایط‌ای پژوهشی؛
  • دورنمایی از محاسبات آینده؛
  • صنعت تکنونی نوپیدایش؛
  • رسانه‌ای جدید و ابتکاری.

واقعیت افزوده نسخه‌ای ارتقایافته از دنیای فیزیکی و واقعی است. این دنیای عجیب به یاری تکنولوژی و با افزودن عناصر بصری، صوتی و سایر محرک‌های حسی دیجیتال به جهان واقعی تشکیل می‌گردد. در این فناوری عناصر مجازی سه‌بعدی هستند و برخورد کاربر با این عناصر بلادرنگ است.

کاربردهای واقعیت افزوده چیست؟

امروزه، واقعیت افزوده موضوع داغ شرکت‌هایی می‌باشد که در شرایط پیشرفت اپلیکیشن‌های همراه و اپلیکیشن‌های تکنونی فعالیت می‌کنند. یکی از اهداف واقعیت افزوده ارزشمند‌کردن تعدادی از ویژگی‌های خاص دنیای فیزیکی، درک بهتر این خاصیت‌ها و تشکیل ادراکی می‌باشد که بتوان آن را به جهان واقعی تعمیم داد.

این فناوری هر روز بیشتر از روز قبل پیشرفت می‌یابد و در برنامه‌های مناسب متنوعی همچون اپلیکیشن‌های بازاریابی استفاده می‌گردد. استفاده از واقعیت افزوده نقش بسزایی در جذب مشتری و توسعه پروسه خرید دارد، اما نباید فراموش کرد که استفاده از این تکنولوژی فقط به حوزه بازاریابی محدود نمی‌گردد.

یکی از نمونه‌های جداب استفاده از تکنولوژی واقعیت افزوده در اپلیکیشن‌های فروش، کاتالوگ‌هایی هستند که توسط این فناوری به مشتری بیان می‌کنند کالای دلخواهشان در محیط‌های گوناگون چگونه گویا. مثلا هنگام خرید مبلمان، فروشنده دوربین را در اتاق دلخواه شما قرار می‌دهد و شما به این وسیله می‌توانید ببینید که مبلمان موردنظرتان در آن اتاق زیبا خواهد بود یا خیر.

واقعیت افزوده در بخش پزشکی و درمان هم می‌تواند نقش بسزایی را ایفا کند. مثلا اپلیکیشن‌هایی که با حرکت دوربین روی تصویری پزشکی، یک تصویر سه‌بعدی و دقیق از سیستم‌های بدن را به کاربر نمایش می‌دهند، ابزار خیلیقدرتمندی در شرایط آموزش پزشکی خواهند بود.

تعدادی از متخصصان معتقدند وسایل الکترونیکی پوشیدنی تحول برجستهی در اصلیت افزوده تشکیل می‌کنند. گوشی‌های هوشمند یا تبلت بخش کوچکی از دورنمای کاربر را نمایش می‌دهند، در نتیجه با توسعه وسایلی مثل عینک‌های هوشمند و رواج آنها بین کاربران، این ابزارها قادر خواهند بود ارتباط بهتر و کامل‌تری بین دنیای واقعی و دنیای مجازی برقرار کنند.

فرق واقعیت افزوده و واقعیت مجازی چیست؟

واقعیت افزوده از دنیای واقعی استفاده می‌کند و با افزودن و قراردادن تعدادی اطلاعات و عناصر مجازی در دنیای واقعی تجربه جدیدی را برای کاربر خلق می‌کند، در نتیجه به‌جای جایگزین‌کردن دنیای واقعی با دنیایی مجازی، دنیای واقعی را با عناصر مجازی تکمیل می‌کند، آن هم به‌گونه‌ای که کاربر خیال می‌کند دنیای واقعی و عناصر مجازی مقارن در فضای پیش روی او قرار دارند.

در اصلیت مجازی کاربر در دنیایی کاملا مجازی قرار می‌گیرد که ساخته‌ و پرداخته کامپیوتر است. در این دنیای مجازی، اثری از دنیای واقعی کاربر نیست. این محیط مجازی شاید دنیایی انیمیشنی یا تصاویری از دنیای واقعی باشد. کاربر می‌تواند توسط نمایشگری ویژه واقعیت مجازی، بالا و پایین و جهت‌های گوناگون صحنه پیش روی خود را ببیند.

چند مثال اجرایی‌شده واقعیت افزوده

۱. پپسی مکس

شرکت پپسی با کمک این فناوری در نمایشگر ایستگاه‌های اتوبوس لندن در دل لندنی‌ها جا باز کرده است. ببری در حال پرسه‌زدن، شهاب‌سنگی در حال سقوط و موجودی فضایی از عناصری هستند که در این پروژه واقعیت افزوده استفاده شده‌اند.

۲. آکورا

شرکت خودروسازی ژاپنی آکورا اخیراً توسط تکنولوژی واقعیت مجازی یک مپیشینه زنده اتومبیل‌رانی برگزار کرد. در این مپیشینه، ۴ شرکت‌کننده سوار بر جدیدترین خودروهای این شرکت با هم رقابت کردند.

در هر دور از رقابت، دوربین‌های نصب‌شده روی کلاه ایمنی رانندگان تصاویر صحنه را در اختیار بیننده قرار می‌دادند. این کلاه‌ها به تکنولوژی واقعیت افزوده مجهز بودند و زاویه دید ۱۸۰ درجه و تصویری با وضوح بالا را برای بیننده فراهم می‌کردند. با توجه‌ به اینکه سرعت حرکت تصویر به‌علت سرعت بالای خودرو زیاد بود، برای رندر تصاویر مپیشینه یک سیستم کامپیوتری روی صندلی عقب ماشین قرار گرفته بود که به دوربین کلاه راننده وصل می‌شد.

۳. پروژه ارتش آمریکا

پروژه واقعیت افزوده ارتش آمریکا

ارتش آمریکا برای افزایش سرعت‌عمل و هوشیاری سربازان خود، در موقعیت‌های خاص از این فناوری کمک گرفته است. این پروژه که واقعیت افزوده تاکتیکی نام گرفته توسط عینکی ویژه به سربازان کمک می‌کند موقعیت دقیق خود و دیگران (دوست و دشمن) را تشخیص بدهند.

این تکنولوژی دیر یا زود جایگزین عینک‌های دید در شب خواهد شد. ضمناً با همه‌گیر شدن این تکنولوژی، سربازان دیگر احتیاجی به حمل سیستم‌های GPS دستی برای تشخیص موقعیت نخواهند داشت. چشمی‌های ویژه‌ای که در این سیستم استفاده شده‌اند بیسیم با تبلتی که به کمر سرباز بسته می‌گردد.و با حسگری حرارتی روی تفنگ او ارتباط دارد. زمانی که سرباز تفنگ را لمس کند، محل هدف و اطلاعاتی همچون فاصله هدف با سرباز توسط چشمی نمایش داده می‌گردد.

۴. لورال

تست محصولات آرایشی قبل از خرید یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های خانم‌هاست. مطمئنا راهی برای تست رنگ محصولات آرایشی از خواسته‌های اصلی مصرف‌کنندگان وسایل آرایشی است. شرکت لورال که یکی از تولیدکننده‌های بزرگ وسایل آرایشی و بهداشتی است، با طراحی اپلیکیشنی بر پایه واقعیت افزوده امکان تست محصولات خود را برای مشتریانش فراهم کرده است

سخن پایانی

واقعیت افزوده می‌تواند در اغلب صنایع و شرایط‌های گوناگون علمی و تکنونی استفاده شود. در آینده‌ای نه‌خیلی دور، واقعیت مجازی در معماری، پزشکی، صنعت گردشگری، سرگرمی‌های گوناگون و آموزش حضور ارزشمند خواهد داشت و راه را برای پیشرفت هرچه بیشتر در این وضعیت‌ها هموارتر خواهد کرد.

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *