IP چیست
تکنولوژی

IP چیست؛ هرآنچه باید بدانید


تا امروز از خود پرسیده‌اید که IP address چیست و چه مناسب دارد؟ ما در دنیای مدرن وابستگی زیادی به فناوری داریم. همه‌چیز به اینترنت متصل است، از رایانه‌ها و مودم‌ها گرفته تا گوشی‌های هوشمند و سیستم‌های ناوبری در وسایل نقلیه. در ادامه توضیح می‌دهیم که IP چیست، چگونه کار می‌کند و چه انواعی دارد.

IP address چیست؟

IP مخفف Internet Protocol به‌معنی پروتکل یا قرارداد اینترنت است. آدرس IP شناسه‌ای منحصربه‌فرد برای هر دستگاه متصل به اینترنت در شبکه رایانه‌ای موردنیاز برای دسترسی به اینترنت است. اساسا IP فهرستی از اعداد می‌باشد که مرجع واگذاری اعداد در اینترنت (Internet Assigned Numbers Authority) یا آیانا (IANA) به هر دستگاه متصل به اینترنت اختصاص داده است. در اصل آدرس IP مثل آدرس پستی شما عمل می‌کند. رایانه شما از این آدرس برای برقراری ارتباط با دیگر رایانه‌ها و وب‌سایت‌ها استفاده می‌کند.

چگونه می‌توانیم آدرس IP داشته باشیم؟

عرضه‌دهنده خدمات اینترنتی یا ISP به دستگاه‌های تحت شبکه شما که به شبکه خانگی‌تان متصل شده‌اند آدرس IP اختصاص می‌دهد. هر آدرس IP مختص یک دستگاه است و هر دستگاهی که اتصال اینترنت داشته باشد، عضو شبکه جهانی وب (World Wide Web) است.

بعضی از دستگاه‌های متصل به اینترنت عبارت‌اند از:

 • رایانه؛
 • لپ‌تاپ؛
 • تبلت؛
 • گوشی موبایل؛
 • مسیریاب یا روتر (Router).

انواع IP

۲ نوع آدرس IP وجود دارد: IP پویا یا داینامیک و IP ثابت یا استاتیک.

dynamic IP چیست؟

آدرس IP پویا (dynamic IP address) شایع‌ترین نوع آدرس IP است. IP پویا آدرسی موقت می‌باشد که دائما و در طول زمان تغییر می‌کند. dynamic IP آدرس پیش‌خیالی می‌باشد که آی‌اس‌پی‌ها یا عرضه‌دهندگان خدمات اینترنتی عرضه می‌دهند. این نوع IP بهترین انتخاب برای کاربران خانگی است، چون مدیریت آن ساده است و کاربر ملزم به انجام تنظیمات اضافی یا تنظیمات‌ شبکه نیست. آدرس‌های IP پویا رایگان‌اند و استفاده از آنها آسان است؛ ضمناً امنیت بیشتری تشکیل می‌کنند، چون دائما تغییر می‌کنند.

مزایای آدرس IP پویا

بعضی از مزایای آدرس IP پویا عبارت‌اند از:

 • برای آدرس IP پویا هیچ هزینه اضافه‌ای نباید پرداخت کنید.
 • استفاده از آنها آسان است و قابل‌اعتمادند.
 • استفاده از این نوع IP برای عرضه‌دهنده خدمات اینترنتی یا ISP شما بیشترین کارایی و بهره‌وری را دارد.

معایب آدرس IP پویا

IP پویا به‌رغم تمام مزایایش، معایبی هم دارد که عبارت‌اند از:

 • سرعت آپلود و دانلود کمتر از IP ثابت؛
 • عدم امکان افتتاح سِروِری قابل‌اعتماد با آدرس IP قابل‌تغییر.

Static IP چیست؟

نوع دیگر IP هم IP ثابت یا استاتیک است. این نوع آدرس تغییر نمی‌کند و برای تشکیل آن باید مراحلی را طی کنید. برخلاف IP پویا، برای IP استاتیک باید هزینه‌ای پرداخت کنید. به همین علت این نوع IP برای مردم عادی جذابیت کمتری دارد.

آیا علاقمندید بدانید که از چه نوع آدرس IP استفاده می‌کنید، ولی نمی‌توانید اطلاعات راجع به آن را در دستگاه ویندوز یا مک خود بیابید؟ به آدرس www.whatismyipaddress.com بروید و روی «Show Complete IP Details» (نمایش جزئیات کامل IP) کلیک کنید تا IP خود را مشاهده کنید و آگاه شوید که داینامیک است یا استاتیک.

مزایای IP ثابت

بعضی از مهم‌ترین مزایای آدرس IP ثابت عبارت‌اند از:

 • امکان اطمینان بیشتر و موقعیت جغرافیایی ثابتی را عرضه می‌دهند.
 • هنگامی که از طریق شبکه خصوصی مجازی (Virtual Private Network) یا VPN به اینترنت متصل می‌شوید، گزینه خیلیمناسبی هستند.
 • برای تشکیل یا میزبانی سرورهای رایانه‌ای ایدئال‌اند.

معایب IP ثابت

آدرس‌های IP ثابت معایب و مشکلاتی هم دارند. مهم‌ترین اشکالات این نوع آدرس‌های IP:

 • این نوع آدرس‌های IP مشمول پرداخت هزینه‌ای اضافه هستند.
 • برای داشتن آنها باید درخواست دهید.
 • به نسبت با آدرس‌های IP‌ پویا به تنظیمات بیشتری می‌خواهند که برای کاربران ساده خانگی خیلی مطلوب نیست.

پنهان‌کردن آدرس IP

شما می‌توانید تعیین کنید که چه کسی آدرس آی‌پی‌تان را ببیند. بهترین راه برای مخفی‌کردن آدرس IP و فعالیت‌های آنلاین خود استفاده از شبکه خصوصی مجازی یا VPN است. این کار به‌ویژه زمانی ضروری می‌باشد که در مکان‌هایی مثل کافه‌ها وارد شبکه WiFi عمومی شده‌اید و قصد داریذ از خودتان در برابر مجرمان سایبری و هکرها محافظت کنید. وی‌پی‌ان‌ها با رمزگذاری اطلاعاتتان امنیت بیشتری برایتان تشکیل می‌کنند.

روش دیگر برای پنهان‌کردن آدرس IP استفاده از سرور پروکسی است. سرور پروکسی مسیر درخواست جست‌وجوی شما را تغییر می‌دهد. یعنی مستقیما از رایانه شما به ISP و پس از‌آن وب‌سایت نمی‌رود. در نتیجه وب‌سایت نمی‌تواند آدرس IP شما را مشاهده کند.

آدرس‌های IPv4 و IPv6

نسخه استاندارد IP از فرمت پروتتمام اینترنت نسخه ۴ (4IPv4 یا Internet Protocol version 4) با فضای آدرس‌دهی ۳۲بیتی استفاده می‌کند که امکان داشتن ۲ به‌توان ۳۲ آدرس منحصربه‌فرد را تشکیل می‌کند. یعنی توسط آن می‌توان حدود ۴میلیارد آدرس اینترنتی منحصربه‌فرد داشت. ولی امروزه با توجه به افزایش برجسته دستگاه‌های متصل به اینترنت دیگر ۴میلیارد آدرس اینترنتی کافی نیست. اینجمی‌باشد که فرمت جدیدی به‌نام IPv6 وارد عمل می‌گردد. IPv6 که مخفف پروتتمام اینترنت نسخه ۶ (Internet Protocol version 6) است، آدرس‌های IP ویژه‌ای را تولید می‌کند که خیلیطولانی‌تر از نسخه قبلی یعنی IPv4 هستند و در بر گیرنده شماره‌گذاری هگزادسیمال می‌شوند. این موجب می‌گردد.که آدرس‌های IP بیشتری تولید شود و تعداد نامحدودی از آدرس‌های IP در دسترس باشد.

از آنجا که آدرس‌های IPV6 شاید خیلیطولانی‌تر باشند، اگر در کد رشته‌ای از صفر وجود داشته باشد، می‌توانید آنها را با دو تا دونقطه (::) جایگزین کنید. مسلما فقط یک بار در هر آدرس IP می‌توان این کار را انجام داد.

نام دامنه (domain name) چیست؟

آدرس IP و نام دامنه دو چیز گوناگون‌اند. آدرس IP رشته‌ای از اعداد می‌باشد که مکان دقیق دستگاه را نشان می‌دهد، ولی نام دامنه به‌عنوان لینک یا پیوندی به آن آدرس IP عمل می‌کند. برای درک بهتر این مطلب فکر کنید که آدرس IP کُد و نام دامنه تنها نامی برای آن کد است. نام دامنه از سیستم نام دامنه (domain name system) یا DNS استفاده می‌کند و شبیه آدرسی فیزیکی در دنیای واقعی عمل می‌کند. هر قسمت از نام دامنه در بر گیرنده اطلاعات مشخصی می‌باشد که به مرورگرهای وب کمک می‌کند تا صفحه وب درست را پیدا کنند.

آدرس IP عمومی و خصوصی چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

پس از آشنایی با مفاهیم پایه‌ای و اولیه آدرس IP نیت داریم درباره تفاوت‌های میان آدرس‌های IP عمومی و خصوصی و نحوه استفاده از هریک توضیح دهیم.

آدرس IP عمومی

IP عمومی آدرس IP ویژه‌ای می‌باشد که عرضه‌دهنده خدمات اینترنتی شما عرضه کرده و به روتر اختصاص داده شده است. سایر دستگاه‌ها و وب‌سایت‌ها از آدرس‌های IP عمومی برای برقراری ارتباط با دستگاه‌های متصل به یک شبکه محلی استفاده می‌کنند. آدرس IP عمومی دروازه‌ای به اینترنت است و به وب‌سایت‌ها، ایمیل‌ها و سایر اطلاعات آنلاین کمک می‌کند تا به‌درستی به شما دسترسی پیدا کنند.

شبکه محلی (local area network) یا LAN شبکه‌ای رایانه‌ای می‌باشد که محدوده‌ای کوچک مثل خانه، دفتر کار یا گروهی از ساختمان‌ها را پوشش می‌دهد.
هنگام استفاده از آدرس IP عمومی بد نیست که اقدامات امنیتی مثل فعال‌کردن فایروال را انجام دهید.

آدرس IP خصوصی

آدرس IP خصوصی در اینترنت قابل‌مشاهده نیست، چون هرگز شبکه محلی را ترک نمی‌کند. گزینه‌ای برای دسترسی مستقیم به اینترنت از آدرس IP خصوصی وجود ندارد. کاربران باید توسط برگردان نشانی شبکه یا NAT، که آدرس خصوصی را با آدرس عمومی جایگزین می‌کند، به اینترنت متصل شوند.

سخن پایانی

آدرس IP دریچه‌ای می‌باشد که به ما امکان می‌دهد که به جهان شگفت‌انگیز شبکه جهانی وب دسترسی داشته باشیم. چه از آدرس IP پویا استفاده کنید و چه ثابت، حجم اطلاعاتی که در اینترنت به شما عرضه می‌گردد.شگفت‌انگیز است. با داشتن اطلاعات لازم درباره آدرس IP خود و انجام اقدامات احتیاطی، می‌توانید با گشت‌وگذار در اینترنت به منبعی بی‌پایان از اطلاعات متصل شوید.

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *